Постанова від 28.10.2024 по справі 761/46277/23

Справа № 761/46277/23

Провадження № 3/761/471/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Сидоров Є.В., при секретарі Михайлець А.О., за участю представника Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України Ясінської О.Я., захисника особи, відносно якої складений адміністративний протокол Коваленка С.Г. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП ( НОМЕР_1 ), українки, громадянки України, станом на дату вчинення інкримінованого правопорушення - фізичної особи-підприємця « ОСОБА_2 », зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 483 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 0152/126000/23 від 12 жовтня 2023 року, 22.09.2023 до митного поста «Запоріжжя» Запорізької митниці фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код ДРФО НОМЕР_1 ), через митного брокера - фізичну особу підприємця ОСОБА_3 ( НОМЕР_2 від 06.02.01, Шевч. РВ УМВС, РНОКПП НОМЕР_3 ) на підставі договору на митно-брокерське обслуговування від 19.05.2023 № 1905, відповідно до зовнішньоекономічного контракту від 17.05.2023 № 1705-2023, укладеного з підприємством SRL «DROBMETAL» (or. Balti str. Stefan cel Mare 137. Молдова) подано електронну митну декларацію типу ЕК 10 АА , зареєстровану за № 23UA112080009697U1 на товар «чавун переробний марки ПЛ-2 у формі виливків - 22тн. ГОСТ 805-95. Фізико-хімічні показники: вміст Si - 0,9%, вміст Cr - відсутнє, вміст C - 4,2%, вміст S - 0,02%, вміст P - 0,08%, вміст Mn - 0,28%. Нелегований. Виробник - ФОП ОСОБА_4 . Країна виробництва - UA» (далі - Товар), вагою брутто 22 060 кг., нетто 22 000 кг., вартістю 5 280 Євро (за курсом НБУ станом на 22.09.2023 - 205 362,43 грн.).

До митних декларацій, як підставу для здійснення митного контролю та митного оформлення фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 (НОМЕР_1) надано документи, зазначені в графі 44 електронної митної декларації, зокрема контракт від 17.05.2023 № 1705-2023, інвойс від 22.09.2023 № 8, специфікація від 21.09.2023 № 8 до контракту від 17.05.2023 № 1705-2023, сертифікат якості від 21.09.2023 № 584678 та інші.

В митній декларації від 22.09.2023 № 23UA112080009697U1 вищевказаний товар задекларовано за кодом згідно з УКТЗЕД 7201103000 з нульовою ставкою вивізного мита.

За результатами проведеного аналізу Координаційно-моніторинговою митницею (далі - Митниця) встановлені можливі ризики даного митного оформлення та ініційовано застосування додаткових форм митного контролю за митною декларацією від 22.09.2023 № 23UA112080009697U1.

За результатами виконання ініційованих Митницею форм митного контролю, зокрема 203-1, 902-1, 905-3, проведено повний митний огляд, зважування, здійснено відбір зразків. Складено акт митного огляду від 25.09.2023 №_23UA112080009697U1 та акт відбору проб та зразків від 25.09.2023 № 34.

Запорізькою митницею, листом від 25.09.2023 № 7.20-28.2-21/34 про проведення дослідження з метою встановлення показників та характеристик, потрібних для ідентифікації, зокрема щодо віднесення товару до металобрухту, товарна позиція згідно з УКТ ЗЕД 7204, направлено запит до Дніпропетровського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби.

Дніпропетровське управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби листом від 02.10.2023 №7.17-37-01/7.20/6374 надало висновок від 02.10.2023 № 142000-3700-0392, в якому зазначено, що за результатами рентгенофлуорисцентного аналізу наданої на дослідження проби товару виявлені наступні хімічні елементи - залізо (Fe) (основа), кремній (Si) (3,6 мас.%, 4,4 мас.% та 2,4 мас.% відповідно, з урахуванням метрологічних властивостей приладу) та домішки марганцю (Mn), сірки (S), фосфору (P). Визначений якісний/напівкількісний хімічний склад не відповідає сертифікату якості за відсотковим вмістом кремнію (Si). Враховуючи зовнішній вигляд, крихкість, надані на дослідження проби товару не відносяться до чавуну переробного та являють собою відходи та брухт чавунні.

За результатами отриманого експертного висновку Запорізькою митницею 03.10.2023 винесене рішення про визначення коду товару № КТ-UA112000-0045-2023 із встановленням коду згідно з УКТЗЕД 7204 49 90 00 та опису - «відходи та брухт чорних металів. Металеві вироби неправильної форми, крихкі вкриті іржею. Хімічний склад: залізо (основа), кремній (2,4 - 4,4 мас.%) та домішки марганцю, сірки, фосфору. Не відноситься до переробного чавуну. Хімічний склад не відповідає сертифікату якості».

Законом України від 12.07.2016 № 1455-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення дефіциту брухту чорних металів на внутрішньому ринку» внесено такі зміни:

статтю 13 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 29, ст. 377 із наступними змінами) доповнено частиною дев'ятою такого змісту: «Експортні операції з металобрухтом здійснюються відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених законами України «Про металобрухт» та «Про вивізне (експортне) мито на відходи та брухт чорних металів»;

тимчасово, строком на десять календарних років з дня набрання чинності цим Законом, ставки вивізного (експортного) мита на товари, зазначені в пункті 1 Закону України «Про вивізне (експортне) мито на відходи та брухт чорних металів» (Відомості Верховної Ради України, 2007 р., № 4, ст. 35, № 35, ст. 486; 2012 р., № 38, ст. 455), становлять 180 євро за 1 тонну.

Пунктом 3.8 розділу 3 Загального додатку Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур, ратифікованої Законом України від 05.10.2006 року N 227-V, визначено, що декларант несе відповідальність перед митною службою за достовірність даних, представлених у декларації, а також за сплату мит та податків.

Згідно пункту 8 частини першої статті 4 Митного Кодексу України декларант -- особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.

Відповідно до частини 8 статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

З метою встановлення особи, яка несе відповідальність за подання документів з недостовірними відомостями до митного оформлення за митною декларацією від 22.09.2023 № 23UA112080009697U1, Запорізькою митницею прийнято пояснення від фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) та фізичної особи підприємця ОСОБА_3 (код РНОКПП НОМЕР_3 ).

В своїх особистих поясненнях фізична особа підприємець ОСОБА_2 зазначила, що контракт від 17.05.2023 № 1705-2023, інвойс від 22.09.2023 № 8, специфікація від 21.09.2023 № 8 до контракту від 17.05.2023 № 1705-2023, сертифікат якості від 21.09.2023 № 584678 надавались нею особисто митному брокеру фізичній особі підприємцю ОСОБА_3 (код РНОКПП НОМЕР_3 ) засобами електронного зв'язку.

Відповідно до наявної у митного органу інформації, на момент митного оформлення вказаного товару ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) обіймала посаду керівника ФОП « ОСОБА_2 » (код ДРФО НОМЕР_1 ).

Таким чином, фізична особа підприємець ОСОБА_2 (НОМЕР_1), вчинила дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару - «Відходи та брухт чорних металів. Металеві вироби неправильної форми, крихкі вкриті іржею. Хімічний склад: залізо (основа), кремній (2,4 - 4,4 мас.%) та домішки марганцю, сірки, фосфору. Не відноситься до переробного чавуну» загальною вагою нетто 22 000 кг., з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу документів, які містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД а саме: специфікації від 21.09.2023 № 8 до контракту від 17.05.2023 № 1705-2023 та сертифікату якості від 21.09.2023 № 584678.

Такі дії ОСОБА_2 були кваліфіковані за частиною 1 статті 483 МК України.

У судове засідання ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, не з'явилася. Присутній у судовому засіданні захисник Коваленко С.Г. просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення. Вказував, що рішення про визначення коду товару № КТ-UA112000-0045-2023 від 03.10.2023, на підставі якого Координаційною митницею було встановлено факт нібито подання ОСОБА_2 неправдивих відомостей щодо найменування товарів, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД а саме: специфікації від 21.09.2023 № 8 до контракту від 17.05.2023 № 1705-2023 та сертифікату якості від 21.09.2023 № 584678, було скасовано рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.01.2024 (справа №280/9517/23), яке набрало законної сили 04.09.2024 р., після перегляду в апеляційному та касаційному порядках. Надав суду копії відповідних судових рішень на підтвердження власної позиції.

Присутня у судовому засіданні представник Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України Ясінська О.Я. підтримала протокол про адміністративне правопорушення та просила притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, заслухавши думку присутніх у судовому засіданні учасників розгляду справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник подає митному органу документи та відомості, необхідні для митного контролю, передбачені ст. 335 МК України.

Згідно положень ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Так, відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Тобто, при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.

Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.

Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України (п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду від 03.06.2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил»).

При цьому, що стосується використання документів, то судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Тобто ті, що подаються митному органу на кордоні та є підставою для пропуску товару на митну територію України.

Судом встановлено, що 22.09.2023 до митного поста «Запоріжжя» Запорізької митниці фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код ДРФО НОМЕР_1 ), через митного брокера - фізичну особу підприємця ОСОБА_3 ( НОМЕР_2 від 06.02.01, Шевч. РВ УМВС, РНОКПП НОМЕР_3 ) на підставі договору на митно-брокерське обслуговування від 19.05.2023 № 1905, відповідно до зовнішньоекономічного контракту від 17.05.2023 № 1705-2023, укладеного з підприємством SRL «DROBMETAL» (or. Balti str. Stefan cel Mare 137. Молдова) подано електронну митну декларацію типу ЕК 10 АА , зареєстровану за № 23UA112080009697U1 на товар «чавун переробний марки ПЛ-2 у формі виливків - 22тн. ГОСТ 805-95. Фізико-хімічні показники: вміст Si - 0,9%, вміст Cr - відсутнє, вміст C - 4,2%, вміст S - 0,02%, вміст P - 0,08%, вміст Mn - 0,28%. Нелегований. Виробник - ФОП ОСОБА_4 . Країна виробництва - UA» (далі - Товар), вагою брутто 22 060 кг., нетто 22 000 кг., вартістю 5 280 Євро (за курсом НБУ станом на 22.09.2023 - 205 362,43 грн.).

До митних декларацій, як підставу для здійснення митного контролю та митного оформлення фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 (НОМЕР_1) надано документи, зазначені в графі 44 електронної митної декларації, зокрема контракт від 17.05.2023 № 1705-2023, інвойс від 22.09.2023 № 8, специфікація від 21.09.2023 № 8 до контракту від 17.05.2023 № 1705-2023, сертифікат якості від 21.09.2023 № 584678 та інші.

В митній декларації від 22.09.2023 № 23UA112080009697U1 вищевказаний товар задекларовано за кодом згідно з УКТЗЕД 7201103000 з нульовою ставкою вивізного мита.

За результатами проведеного аналізу Координаційно-моніторинговою митницею (далі - Митниця) встановлені можливі ризики даного митного оформлення та ініційовано застосування додаткових форм митного контролю за митною декларацією від 22.09.2023 № 23UA112080009697U1.

За результатами виконання ініційованих Митницею форм митного контролю, зокрема 203-1, 902-1, 905-3, проведено повний митний огляд, зважування, здійснено відбір зразків. Складено акт митного огляду від 25.09.2023 №_23UA112080009697U1 та акт відбору проб та зразків від 25.09.2023 № 34.

Запорізькою митницею, листом від 25.09.2023 № 7.20-28.2-21/34 про проведення дослідження з метою встановлення показників та характеристик, потрібних для ідентифікації, зокрема щодо віднесення товару до металобрухту, товарна позиція згідно з УКТ ЗЕД 7204, направлено запит до Дніпропетровського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби.

Дніпропетровське управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби листом від 02.10.2023 №7.17-37-01/7.20/6374 надало висновок від 02.10.2023 № 142000-3700-0392, в якому зазначено, що за результатами рентгенофлуорисцентного аналізу наданої на дослідження проби товару виявлені наступні хімічні елементи - залізо (Fe) (основа), кремній (Si) (3,6 мас.%, 4,4 мас.% та 2,4 мас.% відповідно, з урахуванням метрологічних властивостей приладу) та домішки марганцю (Mn), сірки (S), фосфору (P). Визначений якісний/напівкількісний хімічний склад не відповідає сертифікату якості за відсотковим вмістом кремнію (Si). Враховуючи зовнішній вигляд, крихкість, надані на дослідження проби товару не відносяться до чавуну переробного та являють собою відходи та брухт чавунні.

За результатами отриманого експертного висновку Запорізькою митницею 03.10.2023 винесене рішення про визначення коду товару № КТ-UA112000-0045-2023 із встановленням коду згідно з УКТЗЕД 7204 49 90 00 та опису - «відходи та брухт чорних металів. Металеві вироби неправильної форми, крихкі вкриті іржею. Хімічний склад: залізо (основа), кремній (2,4 - 4,4 мас.%) та домішки марганцю, сірки, фосфору. Не відноситься до переробного чавуну. Хімічний склад не відповідає сертифікату якості».

Разом з цим, 17 січня 2024 року Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/9517/23 задоволено Позовні вимоги Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Запорізької митниці про скасування рішення було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Запорізької митниці щодо класифікації товарів від 03.10.2023 №23UA11200000045-КТ. Вказане рішення залишено без змін Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 року, а отже є таким, що на брало законної сили.

Таким чином, ретельно перевіривши надані сторонами докази, суд прийшов до переконання, що висновок митного органу про подання ОСОБА_2 неправдивих відомостей щодо найменування товарів, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД а саме: специфікації від 21.09.2023 № 8 до контракту від 17.05.2023 № 1705-2023 та сертифікату якості від 21.09.2023 № 584678 не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки на момент розгляду протоколу про порушення митних правил, відсутнє чинне, тобто таке, що було прийняте у встановленому законом порядку та в подальшому не було скасовано, рішення, яке б встановлювало факт невірного визначення коду товару за УКТ ЗЕД у митній декларації від 22.09.2023 № 23UA112080009697U1.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на відсутність достовірних і достатніх відомостей про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення та враховуючи вимоги закону, що сумніви мають трактуватись на користь притягуваного до відповідальності, вбачається, що в діях останньої відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 483 МК України, а тому провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись статтями 458, 483, 527-529 МК України, статтями 9, 247, 283, 284, 294 КпАП України,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП ( НОМЕР_1 ) (протокол № 0152/126000/23 від 12 жовтня 2023 року), - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України.

На постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути подана скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Суддя Є.В. Сидоров