СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/7718/24
ун. № 759/23005/24
01 листопада 2024 року м. Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши матеріали скарги ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
30.10.2024 ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді із вказаною скаргою, у якій просить:
-визнати невнесення до ЄРДР відомостей про кримінальні правопорушення за заявою ОСОБА_3 від 25.10.2024 бездіяльністю слідчого;
-зобов'язати службову особу Святошинського УП ГУНП в місті Києві внести відповідні відомості до ЄРДР протягом 24 годин після отримання ухвали слідчого судді;
-зобов'язати уповноважену особу Святошинського УП ГУНП в місті Києві надати ОСОБА_3 витяг з ЄРДР шляхом надсилання на електронну пошту.
В обґрунтування скарги зазначає, що 08.11.2021 року о 09 годині 00 хвилин вона не була допущена до виконання своїх посадових обов'язків старшого наукового співробітника речовинного складу руд та вмісних порід Відділу мінеральної сировини ядерної енергетики у Державній установі «Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України». Причиною недопуску було ненадання скаржницею на вимогу директора установи сертифікату про вакцинацію від COVID-19 .
У зв'язку з цим, ОСОБА_3 звернулась до Ірпінського міського суду Київської області із позовною заявою про визнання протиправним та скасування наказу про відсторонення від посади та стягнення середнього заробітку за період відсторонення.
Ірпінський міський суд Київської області позовну заяву ОСОБА_3 задовольнив у частині визнання протиправним та скасування наказу про відсторонення від посади та стягнення середнього заробітку за період відсторонення, однак не розглянув факти кримінальних правопорушень: незаконного не допуску до роботи, подальшої підробки документів з метою приховування незаконного не допуску та у подальшому подання цих документів до Ірпінського міського суду Київської області.
Усі ці обставини ОСОБА_3 виклала у письмовій заяві про вчинення кримінальних правопорушень, яку подала до Святошинського УП ГУНП в місті Києві 25.10.2024. Святошинське УП ГУНП в місті Києві 25.10.2024 за вх. №з-32556 заяву отримало. Однак, станом на день звернення до суду із цією скаргою, відомості про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені.
У судове засідання скаржниця не з'явилась, подала заяву про розгляд скарги без її участі, скаргу просила задовольнити. Слідчий або інша уповноважена особа Святошинського УП ГУНП в місті Києві в судове засідання не з'явилась, причини неявки невідомі. Відповідно до ч. 3 ст. 306 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України), відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду скарги не здійснювалось.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 214 КПК України, досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно ч.4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Відомості, які підлягають внесенню до ЄРДР та їх перелік визначені ч. 5 ст. 214 КПК України, відповідно до положень якої до ЄРДР підлягають внесенню, серед інших відомостей, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлені з іншого джерела. Аналогічні за змістом норми містяться у Розділі ІІ Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (далі - Положення), затвердженого наказом Генерального прокурора України № 298 від 30.06.2020, згідно з яким відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, зокрема, мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об'єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Підставами вважати, що в заяві чи повідомленні містяться відомості саме про злочин є об'єктивні дані, які дійсно свідчать про наявність ознак злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Вказане слугує гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
Аналогічний за змістом висновок викладений у постанові від 30.09.2021 (справа № 556/450/18), у якій зазначено: «...слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР. Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР...».
У постанові від 20 квітня 2023 року у справі № 373/18/23 Верховний Суд вказав, що системний аналіз положень кримінального процесуального закону дає підстави для висновку, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять відомості про кримінальне правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Слідчий суддя звертає увагу, що Кримінальним кодексом України (далі - КК України) передбачена кримінальна відповідальність за:
-безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, яка вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином (стаття 175 КК України);
-зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб (стаття 364 КК України);
-складання, видачу службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів (стаття 366 КК України).
Враховуючи викладене, слідчий суддя доходить висновку, що скарга підлягає задоволенню в частині зобов'язання уповноваженої особи Святошинського УП ГУНП у м. Києві внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування за ч.1 ст. 364, ч.1 ст. 175, ч.1 ст. 366 КК України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого, дізнавача чи прокурора; 1-1) скасування повідомлення про підозру; 2) зобов'язання припинити дію; 3) зобов'язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.
Наведена норма дозволяє дійти висновку, що вимога ОСОБА_3 в частині визнання невнесення відомостей про кримінальні правопорушення бездіяльністю слідчого не підлягає задоволенню, оскільки не входить до компетенції слідчого судді.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 303-307, 309, 220 КПК України, слідчий суддя
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити частково.
Зобов'язати службову особу Святошинського УП ГУНП в місті Києві внести відповідні відомості до ЄРДР протягом 24 годин після отримання ухвали слідчого судді.
Зобов'язати уповноважену особу Святошинського УП ГУНП в місті Києві надати ОСОБА_3 витяг з ЄРДР шляхом надсилання на електронну пошту.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено та оголошено 06 листопада 2024 о 10 год 00 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1