Справа № 489/8589/24
Провадження № 3/489/2965/24
Ленінський районний суд міста Миколаєва
Постанова
іменем України
06 листопада 2024 року місто Миколаїв
Суддя Ленінського районного суду міста Миколаєва Гриненко Михайло Вікторович, з участю прокурора Ярош Н., розглянувши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , непрацюючого, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
Згідно з протоколами про адміністративне правопорушення №19, 20, 21, 22 від 29.10.2024, наказом ДПП НП України №21 о/с від 10.12.2015 "По особовому складу" старшого сержанта поліції ОСОБА_1 з 07.12.2015 призначено на посаду інспектора роти №3 батальйону №3 управління патрульної поліції у місті Миколаєві ДПП України, звільнивши з посади поліцейського батальйону патрульної служби ГУНП в Миколаївській області.
Наказом ДПП НП України № 669 о/с від 12.07.2018 ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора взводу №1 роти №2 батальйону №3 УПП в Миколаївській області ДПП України.
Наказом ДПП НП України №563 о/с від 11.05.2023" По особовому складу" старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора взводу №1 роти №2 батальйону №3 управління патрульної поліції в Миколаївській області ДПП України, звільнено зі служби в поліції з 15.05.2023.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , будучи поліцейським, належав до суб'єктів декларування.
За результатами огляду Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 , всупереч положенням абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», припиняючи діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: при звільненні з посади інспектор взводу №1 роти №2 батальйону №3 управління патрульної поліції в Миколаївській області ДПП України, з адресою робочого місця: вул. Новозаводська, 1-Б/1, м. Миколаєва, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період 01.01.2023 по 15.05.2023 (період, не охоплений раніше поданими деклараціями) лише 01.02.2024, при строку її подання не пізніше 31.01.2024.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи поліцейським та належати до суб'єктів декларування, всупереч положенням ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування "Щорічна" за 2021 рік лише 01.02.2024, при строку її подання не пізніше 31.01.2024.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи поліцейським та належати до суб'єктів декларування, всупереч положенням ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування "Щорічна" за 2022 рік лише 01.02.2024, при строку її подання не пізніше 31.01.2024.
Крім того, ОСОБА_1 , всупереч положенням ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування "Щорічна" за 2023 рік, з позначкою "я припинив виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення), лише 13.10.2024, при строку подання до 01.04.2024.
ОСОБА_1 при розгляді справи в суді пояснив, що дійсно працював інспектором УПП в Миколаївській області з 2015 року до 15.05.2023 та декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, подав 01.02.2024 (при звільненні та щорічні за 2021 та 2022 роки) та 13.10.2024 (щорічна за 2023 рік «після звільнення»). Вказав причиною несвоєчасного подання ним декларацій технічні проблеми сайту НАЗК та незнання положень антикорупційного законодавства.
При розгляді справи в суді прокурор зробив висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки останній несвоєчасно подав декларацію при припиненні діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, щорічні декларації за 2021 та 2022 роки, а також щорічну декларацію за 2023 рік (після звільнення).
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи (письмові пояснення ОСОБА_1 ; супровідний лист ДВБ НП України № СЕД-21915-2024 від 08.10.2024; копію повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції №47-07/73067-24 від 02.10.2024; повідомлення Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 13.02.2024 №2598/41/46/01-2024; послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 за період 12.10.2023-02.02.2024; копію декларації на ім'я ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру декларацій при звільненні (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями 01.05.2023-31.05.2023); копію декларації на ім'я ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру декларацій (щорічна за 2021 рік); копію декларації на ім'я ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру декларацій (щорічна за 2022 рік); копію декларації на ім'я ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру декларацій (щорічна за 2023 рік, з позначкою "я припинив виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)); лист Управління патрульної поліції в Миколаївській області №9120-2024 від 21.10.2024 (73355); копію наказу від 11.05.2023 №563о/с; витяг з наказу від 12.07.2018 №669о/с; витяг з наказу від 10.12.2015 №21 о/с; пам'ятку-ознайомлення поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції та вимогами антикорупційного законодавства, підписану ОСОБА_1 05.11.2019; копію паспорту на ім'я ОСОБА_1 ; копію РНОКПП на ім'я ОСОБА_1 ; копію повідомлення Управління патрульної поліції в Миколаївській області від 22.10.2024 №20484/41/16/01-2024; довідка АТ КБ "Приватбанк" про надання електронних довірчих послуг ОСОБА_1 від 14.10.2024; лист Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-10/57403-24 від 06.08.2024 щодо інформації про стан функціонування інформаційно-комунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування"; положення про Департамент внутрішньо безпеки Національної поліції України), суддя дійшов таких висновків.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: поліцейські.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» (в редакції Закону №3384-ІХ від 20.09.2023), особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» (в редакції Закону №3384-ІХ від 20.09.2023), особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» (в редакції Закону №3384-ІХ від 20.09.2023), особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
На підставі вказаних нормативних актів ОСОБА_1 , який 15.05.2023 припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, був зобов'язаний подати електронну декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ("При звільненні" за період, не охоплений раніше поданими деклараціями); декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ("Щорічна" за 2021 та 2022 роки) не пізніше 31.01.2024; декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування "Щорічна" за 2023 рік з позначкою "я припинив виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) до 01.04.2024.
Згідно з відомостями веб-сайту НАЗК (Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування "Щорічна" за 2021 та 2022 роки 01.02.2024, а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування "Щорічна" за 2023 рік, з позначкою "я припинив виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) лише 13.10.2024.
Також згідно з наявною в матеріалах справи пам'яткою-ознайомленням для поліцейських про дотримання окремих обмежень, передбачених ЗУ «Про запобігання корупції», 05.11.2019 ОСОБА_1 був ознайомлений з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції», зокрема з положеннями статті 45, щодо обов'язку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та можливість притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю.
При цьому в судовому засіданні не встановлено наявності поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки останнім не було надано судді будь-яких належних та допустимих доказів про неможливість останнього своєчасно подати декларації у визначений законом строк через перебування на лікуванні чи з інших поважних причин. Зазначене свідчить про те, що ОСОБА_1 мав достатньо часу для подання вищезазначених декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Натомість посилання про те, що останній не мав змоги вчасно подати декларації не пізніше 31 січня 2024 через технічні проблеми в роботі сайту НАЗК, суддя оціню критично, як намагання уникнути відповідальності за скоєні порушення, оскільки з часу відновлення декларування 12.10.2023 та до 31.01.2024 ОСОБА_1 мав у своєму розпорядженні більше трьох місяців для можливості своєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та протягом вказаного часу порушення роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, мали періодичний та короткостроковий характер, що не позбавляло останнього можливості своєчасно подати відповідні декларації.
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованих їй правопорушень та своїми діями вона вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому вчинені правопорушення є триваючими та були закінчені 01.02.2024 та 13.10.2024 відповідно в день подання декларацій і виявлені 08.10.2024 та 15.10.2024, а відповідно до вимог ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, що вказує на те, що з дня вчинення та виявлення інкримінованих особі правопорушень не спливли строки накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до положень ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за кілька адміністративних правопорушень, справи про які перебувають на розгляді одного судді, тому з метою своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин правопорушень є доцільним провести одночасний розгляд вказаних справ, об'єднавши їх в одне провадження.
Враховуючи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (вперше притягується, не працює), обставини вчинення правопорушень, визнання нею своєї вини, вважаю за доцільне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, що передбачає відповідальність за дані порушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, на яку накладено стягнення, підлягає стягненню судовий збір в дохід держави.
Керуючись статтями 252,266,280,283,284,285 КУпАП, суддя
постановив:
Справи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП згідно з протоколом №19 від 29.10.2024 (справа №489/8589/24, провадження №3/489/2965/24), згідно з протоколом №20 від 29.10.2024 (справа №489/8591/24, провадження №3/489/2966/24), згідно з протоколом №21 від 29.10.2024 (справа №489/8593/24, провадження №3/489/2967/24), згідно з протоколом №22 від 29.10.2024 (справа № 489/8594/24, провадження №3/489/2968/24) - об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний номер №489/8589/24 (провадження №3/489/2965/24).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: УК у м.Миколаїв /Інгульський р-н/ 21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, рахунок отримувача: UА448999980313070106000014482).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя М.В. Гриненко