Ухвала від 06.11.2024 по справі 522/10862/24

Справа №522/10862/24

Провадження №1-кс/522/6136/24

УХВАЛА

06 листопада 2024 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в приміщенні Приморського районного суду м. Одеси клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБУ в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024160000000273 від 02.07.2024, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_6 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБУ в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024160000000273 від 02.07.2024, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, обґрунтоване наступним.

Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області за процесуального керівництва групи прокурорів Одеської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024160000000273 від 02.07.2024 за підозрою громадянина України ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

17.07.2024 слідчий слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області, у порядку ст. 276-278 КПК України повідомив ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, яке кваліфікується як перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

Досудовим розслідуванням встановлено, що з лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією Російської Федерації проти України та окупацією частини території України. У ході вказаного міжнародного збройного конфлікту 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої спеціальної військової операції, що полягала у здійсненні повномасштабного вторгнення ЗС РФ, інших збройних формувань РФ та підконтрольних їм угруповань іррегулярних збройних формувань на територію України.

Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ та ін.)».

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на всій території України постановлено введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

Так, положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період це період, що настає з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.

З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до Закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, безпеки та захисту критичної інфраструктури, здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими в особливий період, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, посилення охорони державного кордону, тощо.

Згідно з ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України», до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань полягає у вчиненні діяння (дій або бездіяльності), яке виражається у втручанні в цю діяльність, створенні перешкод, перепон, спрямованих на недопущення, припинення чи заборону проведення окремих дій чи маневрів ЗСУ та іншими військовими формуваннями, прийняття тактичних чи стратегічних рішень керівництвом чи особовим складом зазначених підрозділів задля ускладнення або унеможливлення здійснення законної діяльності ЗСУ та іншими військовими формуваннями або істотному зниженні її ефективності.

Так, органом досудового розслідування встановлено, що в невстановлену дату та час, але не пізніше 22 год. 30 хв. 16 липня 2024 року, громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на території м. Одеси, більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено, будучи обізнаним щодо ведення збройної агресії РФ проти України та фактом введення на всій території України воєнного стану, здійснював пошук та подальше пошкодження автомобілів, якими користуються військовослужбовці військових частин ЗС України, шляхом їх підпалів.

16.07.2024 у нічний час доби, але не пізніше 22 год. 30 хв., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 перебуваючи в районі Об'їзної дороги АДРЕСА_1 , за географічними координатами 46.585080 (46°35'06.3"N), 30.773545 (30°46'24.8"E), побачив автомобіль «KIA Sorento», із номерним знаком іноземної реєстрації « НОМЕР_1 », камуфляжного сіро-зеленого кольору, та який мав явні візуальні ознаки автомобіля, що перебуває у користуванні військових частин ЗС України, в результаті чого у нього виник злочинний умисел на здійснення підпалу вказаного авто.

Надалі ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання шкідливих наслідків у вигляді створення перешкод, ускладнення маневрів ЗСУ, зниження ефективності військових частин Збройних Сил України, в умовах воєнного стану і військової агресії РФ проти України, переслідуючи досягнення злочинного умислу, направленого на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, шляхом вчинення підпалу автомобіля «KIA Sorento» н/з « НОМЕР_1 », з метою виведення з ладу транспортного засобу, який використовується у діяльності ЗСУ, приблизно о 22 год. 30 хв. 16.07.2024, використовуючи заздалегідь пристосовану для підпалу пластикову ємність із запальною сумішшю невстановленого складу, облив нею лобове скло автомобіля «KIA Sorento», із номерним знаком іноземної реєстрації « НОМЕР_1 », який знаходився у користуванні військової частини Збройних сил України, та підпалив її, викликавши тим самим її займання.

Таким чином, унаслідок вчинення вищезазначеного кримінального правопорушення пошкоджено моторний відсік, лобове скло та передню частину салону автомобіля «KIA Sorento», із номерним знаком іноземної реєстрації « НОМЕР_1 », внаслідок чого вказаний автомобіль виведено з ладу, чим унеможливлено його подальше цільове використання.

У подальшому 17.07.2024 ОСОБА_5 затримано у порядку ст. 208, 615 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

Допитаний як підозрюваний ОСОБА_5 свою вину у вчинені інкримінованого йому злочину визнав у повному обсязі та надав покази по суті підозри.

Підозра ОСОБА_5 повністю обґрунтовується зібраними в ході досудового розслідування доказами, у першу чергу:

- повідомленням про злочин ГВ ЗНД УСБУ в Одеській області від 17.07.2024;

- протоколами огляду місця події від 17.07.2024, в ході яких виявлено спалений автомобіль «KIA Sorento» н/з НОМЕР_1 , до якого відповідно до показів ОСОБА_5 , причетний саме він;

- протоколом затримання підозрюваної особи - ОСОБА_5 від 17.07.2024, який при собі мав ємність із запалювальною сумішшю;

- протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_5 від 17.07.2024, відповідно до якого останній визнає свою вину у вчинені підпалів автомобілів військовослужбовців, у тому числі авто «KIA Sorento» н/з НОМЕР_1 , з метою отримання грошової винагороди;

- протоколом слідчого експерименту від 17.07.2024, відповідно до якого ОСОБА_5 вказав на місцевості порядок своїх дій під час вчинення підпалів автомобілів військовослужбовців військових частин Збройних Сил України;

- іншими матеріалами кримінального провадження.

Строк досудового розслідування у кримінальному провадження №22024160000000273 від 02.07.2024 спливає 17.11.2024, однак, на теперішній час у вказаному кримінальному провадженні наявна необхідність у продовженні збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, призначення та проведення експертиз, інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

Таким чином, провести слідчі (розшукові) та процесуальні дії у передбачений законом строк, тобто до 17.11.2024, не вбачається за можливе внаслідок особливої складності провадження. Для завершення досудового розслідування та встановлення об'єктивної істини у вказаному кримінальному провадженні необхідно, зокрема:

- отримати та дослідити відповіді на доручення оперативних підрозділів;

-встановити та допитати всіх свідків у кримінальному провадженні;

- отримати висновки пожежно-технічних експертиз, проведення яких доручено 22.07.2024 Одеському НДЕКЦ МВС України;

-провести інші слідчі/процесуальні дії у кримінальному провадженні, необхідність у яких може виникнути під час здійснення досудового розслідування;

- з урахуванням висновків експертних досліджень вирішити питання про повідомлення про підозру ОСОБА_5 за іншими епізодами вчинених кримінальних правопорушень у даному кримінальному провадженні;

-виконати вимоги ст. 290 КПК України;

-виконати вимоги, передбачені ст. 291 КПК України, а саме - скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування.

Відомості, які будуть отримані в результаті перелічених слідчих та інших процесуальних дій, мають значення доказів у кримінальному провадженні, оскільки підтвердять або спростують причетність підозрюваного до вчинення злочину за обставинами кримінального провадження.

Проведення вищевказаних процесуальних дій для досудового розслідування та судового розгляду має вирішальне значення у зв'язку з тим, що їх виконання є обов'язковим для повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування, встановлення об'єктивної істини, а також забезпечення прав підозрюваного.

Обставинами, що перешкоджали здійснити вищевказані процесуальні дії раніше, є: особлива складність кримінального провадження, в тому числі тривалість проведення призначених судових експертиз; великий об'єм матеріалів кримінального провадження, причетність підозрюваного до вчинення інших кримінальних правопорушень; запровадження правового режиму воєнного стану на території України та в тому числі на території Одеської області; запровадження графіків відключень електроенергії на території України та в тому числі на території Одеської області, у зв'язку з чим неможливо отримати інформацію від державних органів та установ у розумні строки; обставини яких потребують додаткового дослідження.

Для проведення (завершення) вказаних процесуальних дій та прийняття відповідних рішень органу досудового розслідування необхідний додатковий строк, який становить не менше 2 місяців, у зв'язку з завантаженістю експертних установ, що проводять судову експертизу.

Таким чином, з метою забезпечення належного проведення усіх необхідних процесуальних дій, повного, всебічного, об'єктивного та неупередженого проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, наявна обґрунтована необхідність у продовженні строку досудового розслідування до 6 місяців.

Виконання запланованих слідчих (розшукових) дій дасть можливість встановити об'єктивну істину у кримінальному провадженні та отримати докази, що підтверджують або спростовують висунуту підозру. Проведення даних слідчих (розшукових) та процесуальних дій потребує часу, а строк досудового розслідування, що залишився, не достатній для їх виконання.

Прокурор у судовому засіданні вимоги, викладені у клопотанні, підтримав у повному обсязі та просив суд продовжити строк досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні.

Підозрюваний не заперечував проти задоволення клопотання слідчого.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно з ч.1 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.

Відповідно до статті 219 КПК України загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Згідно з ч. 4 ст. 295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.

Конституційний Суд України в рішенні N 3-рп/2003 у справі N 1-12/2003 від 30 січня 2003 року зазначив, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов'язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов'язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов'язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).

Відповідно до п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

Судом встановлено, що слідчим відділом Управління СБ України в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024160000000273 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 114-1 КК України.

17.07.2024 ОСОБА_5 затримано у порядку ст. 208, 615 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

17.07.2024 слідчий слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області, у порядку ст. 276-278 КПК України повідомив ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, яке кваліфікується як перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

Підозра ОСОБА_5 повністю обґрунтовується зібраними в ході досудового розслідування доказами, у першу чергу:

- повідомленням про злочин ГВ ЗНД УСБУ в Одеській області від 17.07.2024;

- протоколами огляду місця події від 17.07.2024, в ході яких виявлено спалений автомобіль «KIA Sorento» н/з НОМЕР_1 , до якого відповідно до показів ОСОБА_5 , причетний саме він;

- протоколом затримання підозрюваної особи - ОСОБА_5 від 17.07.2024, який при собі мав ємність із запалювальною сумішшю;

- протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_5 від 17.07.2024, відповідно до якого останній визнає свою вину у вчинені підпалів автомобілів військовослужбовців, у тому числі авто «KIA Sorento» н/з НОМЕР_1 , з метою отримання грошової винагороди;

- протоколом слідчого експерименту від 17.07.2024, відповідно до якого ОСОБА_5 вказав на місцевості порядок своїх дій під час вчинення підпалів автомобілів військовослужбовців військових частин Збройних Сил України;

- іншими матеріалами кримінального провадження.

Під час досудового розслідування проведено значний обсяг слідчих та процесуальних дій.

Строк досудового розслідування у кримінальному провадження №22024160000000273 від 02.07.2024 спливає 17.11.2024, однак, на теперішній час у вказаному кримінальному провадженні наявна необхідність у продовженні проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, передбачених КПК України, а також до теперішнього часу не отримані висновки експертиз, призначених у кримінальному провадженні.

Слідчим суддею встановлено, що провести слідчі (розшукові) та процесуальні дії у передбачений законом строк, тобто до 17.11.2024, не вбачається за можливе внаслідок особливої складності провадження. Для завершення досудового розслідування та встановлення об'єктивної істини у вказаному кримінальному провадженні необхідно, зокрема:

- отримати та дослідити відповіді на доручення оперативних підрозділів;

-встановити та допитати всіх свідків у кримінальному провадженні;

- отримати висновки пожежно-технічних експертиз, проведення яких доручено 22.07.2024 Одеському НДЕКЦ МВС України;

-провести інші слідчі/процесуальні дії у кримінальному провадженні, необхідність у яких може виникнути під час здійснення досудового розслідування;

- з урахуванням висновків експертних досліджень вирішити питання про повідомлення про підозру ОСОБА_5 за іншими епізодами вчинених кримінальних правопорушень у даному кримінальному провадженні;

-виконати вимоги ст. 290 КПК України;

-виконати вимоги, передбачені ст. 291 КПК України, а саме - скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування.

Стороною обвинувачення доведено, що провести вказані процесуальні дії раніше не уявлялося можливим з об'єктивних причин.

Під час розгляду клопотання встановлено, що додатковий строк є необхідним для проведення процесуальних дій та отримання доказів, які будуть використані під час судового розгляду.

З огляду на викладене, клопотання слідчого необхідно задовольнити та продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження до 6 місяців.

Керуючись ст.ст. 2, 22, 28, 294, 295-1 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБУ в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024160000000273 від 02.07.2024, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024160000000273 від 02.07.2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, до 6 (шести) місяців, а саме до 17.01.2025 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1