Справа №521/17865/24
Провадження №2-о/521/633/24
06 листопада 2024 року
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Мурзенко М.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання та перебування на утриманні, заінтересовані особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області -
До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся представник ОСОБА_1 з заявою про встановлення факту спільного проживання та перебування на утриманні, заінтересовані особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій просить суд встановити факт постійного проживання однією сім?єю ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та встановити факт перебування ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заява обґрунтована тим, що заявниця перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. 07.10.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника (за померлого чоловіка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Відповідна заява була передана до розгляду ГУ ПФУ в Донецькій області за екстериторіальним принципом. Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 15.10.2024 року № 951070144123 ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки відсутня довідка про спільне проживання разом за однією адресою. Крім цього, зазначено, що відповідно до пункту 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджує такий факт. Тому, наразі існує необхідність встановити факт спільного проживання подружжя та перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого чоловіка ОСОБА_2 .
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 2) ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Частиною 7 ст. 19 ЦПК України передбачено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із п. п. 1, 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
З системного аналізу вище наведеного вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення постійного проживання однією сім?єю з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановлення факту перебування ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах установленої компетенції.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Зі змісту заяви та матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 звернулась до суду з даною заявою для встановлення факту спільного проживання та втснаовлення факту перебування на утриманні її чоловіка, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , задля подачі документів до пенсійного фонду для отримання пенсійних виплат у зв'язку з втратою годувальника.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області рішенням від 15.10.2024 року № 951070144123 відмовило у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що заявниця не надала довідку про спільне проживання разом за однією адресою.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до положень частин 1 статті 36 вказаного Закону, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника..
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року, затвердженого Міністерством юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 п. 2.11 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім?ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджує такий факт. Відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та ст.16 Закону України «Про звернення громадян» у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржене до органу Пенсійного фонду України вищого рівня
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено право кожної особи звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1ст. 4 КАС України).
Пенсійний фонд України (його територіальні органи) є суб'єктом владних повноважень, наділеним владними управлінськими функціями у сфері пенсійного забезпечення.
Таким чином, встановлення факту наявності підстав для перерхунку пенсії (перехід на інший вид пенсії згідно до Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснюється органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про перерахунок такої пенсії, а рішення вказаного органу щодо її перерахунку/відмови у перерахунку підлягає оскарженню у встановленому законом порядку.
Заяви про встановлення фактів спільного проживання та перебування на утриманні для підтвердження підстав для перерахунку пенсії не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства. Відмова відповідного органу у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10.06.2020 року у справі № 347/576/18, від 23.05.2022 року № 539/4118/19.
У відповідності до ст. 186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 186 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 186 ЦПК України, суд,-
У відкритті провадження по справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання та перебування на утриманні, заінтересовані особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області - відмовити.
Роз'яснити ОСОБА_1 право на звернення з відповідними вимогами в порядку адміністративного судочинства до відповідного адміністративного суду згідно із встановленими правилами інстанційної та територіальної юрисдикції.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом 15 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст ухвали складено 06.11.2024 року.
Суддя: М.В.Мурзенко