Єдиний унікальний номер 448/1828/24
Провадження № 3/448/977/24
06.11.2024 суддя Мостиського районного суду Львівської області Гіряк С.І., розглянувши матеріали справи, що надійшла з Мостиського відділу державної виконавчої служби у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України,
за ч.3 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП),
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи:
До Мостиського районного суду Львівської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.183-1 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення №65617620 від 02.10.2024, складеного ОСОБА_2 , - старшим державним виконавцем Мостиського відділу державної виконавчої служби у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції при примусовому виконанні виконавчого листа №448/1545/20, виданого 24.05.2021 Мостиським районним судом Львівської області про стягнення з ОСОБА_1 в користь ОСОБА_3 аліменти на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 2000 гривень щомісячно, починаючи з 21.12.2020 і до досягнення дитиною повноліття, але не менше 50% прожиткового мінімуму, встановлено, що громадянин ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, через несплату аліментів виникла заборгованість, яка сумарно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, а саме 92000 грн.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку що протокол про адміністративне правопорушення, підлягає поверненню органу, який його склав, з огляду на наступне.
ІІ. Застосоване судом законодавство:
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ст.183-1 КУпАП.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Натомість, у протоколі про адміністративне правопорушення №1 по ВП №65617620 від 02.10.2024 відносно ОСОБА_1 ці вимоги законодавства не є дотриманими особою, яка складала такий протокол.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №1 по ВП № 65617620 від 02.10.2024 та матеріалів справи про адміністративне правопорушення, під час складання даного протоколу про адміністративне правопорушення порушено права ОСОБА_1 , оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те, що останній був належним чином інформований про факт складання цього протоколу, ОСОБА_1 не був належним чином ознайомлений зі змістом даного протоколу, матеріалами справи про адміністративне правопорушення, останньому також не були роз'яснені його права, передбачені статтею 268 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 не з'явився для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Матеріали справи містять копію листа від 12.09.2024 про виклик ОСОБА_1 для участі в складанні протоколу про адміністративне правопорушення, разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про факт отримання останнім цього листа ОСОБА_1 .
Окрім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за ч. 3 ст. 183-1 КУпАП.
Однак, за ч. 3 ст. 183-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання - вчинене повторно протягом року.
Відповідно до примітки ст. 183-1 КУпАП під повторним вчиненням правопорушення у цій статті слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених цією статтею.
Так в порушення зазначених вище вимог, не конкретизовано суть адміністративного правопорушення, а саме з протоколу не вбачається повторність тих самих дій гр. ОСОБА_1 протягом року, що є обов'язковою кваліфікуючою ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.183-1 КУпАП.
13.Формулювання обвинувачення у викладеній в протоколі формі не відображає усіх ознак правопорушення, передбаченого ч.3 ст.183-1 КУпАП, що позбавляє особу, щодо якої складено протокол, можливості ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення (порушено право на захист) і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
Окрім цього, в матеріалах справи відсутні дані про те, що ОСОБА_1 протягом року піддавався адміністративному стягненню за ч.1 або ч.2 ст. 183-1 КУпАП (не долучено належним чином завірених копій постанов про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 або ч.2 ст.183-1 КУпАП з відміткою про набрання судовим рішенням законної сили), при цьому, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено за ч.3 ст.183-1 КУпАП.
Для кваліфікації за ч.3 ст.183-1 КУпАП також необхідно надати докази щодо відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного постановою суду. Матеріали справи не містять таких доказів.
Також, в матеріалах справи відсутні відомості, які характеризують особу правопорушника ОСОБА_1 його майновий стан, обставини що обтяжують і пом'якшують відповідальність, відповідно до ст.33 КУпАП, без яких суд не може вирішити справу по суті, відповідно до норм КУпАП.
ІІІ. Висновки суду:
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Зазначені недоліки не дають можливості суду прийняти рішення у відповідності до вимог ст.245 КУпАП та надати об'єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
З огляду на наведене та для забезпечення дотримання гарантованих законом прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.183-1 КУпАП підлягають поверненню до Мостиського відділу державної виконавчої служби у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, для належного оформлення.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені судом недоліки.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 245, 256, 268, 277, 278, 280 КУпАП, суддя,
Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.183-1 КУпАП, - повернути до Мостиського відділу державної виконавчої служби у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - для належного оформлення.
Постанова є остаточною та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Світлана ГІРЯК