Рішення від 06.11.2024 по справі 947/32145/24

Справа № 947/32145/24

Провадження № 2-а/947/233/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2024 року

Київський районний суд м. Одеси в складі: головуючого - судді Луняченка В.О.

за участю:

секретаря судового засідання Макаренко Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-

ВСТАНОВИВ:

До Київського районного суду м. Одеси 08.10.2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 про скасування постанови №4326 винесеної 08.08.2024 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності притягнення позивача до адміністративної відповідальності по ч.3 ст. 210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.

Водночас із позовом надійшла заява про поновлення строку оскарження враховуючи що про існування постанови позивачу стало відомо лише коли йому 01.10.2024 на мобільний телефон прийшло смс повідомлення про арешт постановою виконавчої служби власного банківського рахунку та їм було з'ясовано що підставою для здійснення виконавчих дій було саме постанова №4326 копою якої він отримав лишу виконавчої службі.

Суд, враховуючи що за змістом постанови вбачається її винесення без участі особи яка притягується до адміністративної відповідальності . відсутні відомості про вручення або направляння копії постанови, та приймаючи до уваги що одним з основоположних прав у правової державі є право особи на оскарження рішень які мають індивідуальний характер , приходить до висновку про наявність підстав для поновлення строку на оскарження відповідної постанови.

Згідно змісту постанови ОСОБА_1 допустив порушення правил військового обліку в умовах особливого періоду, а саме несвоєчасне оформлення військово-облікового документу після зарахування у запас , не своєчасна постановка на військовий облік, не проходження військово-лікарської комісії, що затверджені абз.5 ст. 10 Закону України» Про військовий обов'язок та військову службу» та додатком 2 до « Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затверджений постановою Кабінету міністрів України №1487 від 30.12.2022.

З наданої позивачем роздруківки від 06.10.2024 його особистого кабінету у інтернет-додатку Міністерства оборони України «Резерв+» ОСОБА_1 не є військовозобов'язаним, знаходиться на обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 у званні солдат , вчасно уточнив облікові данні 23.05.2024, та пройшов ВЛК 08.08.2024 року із визначенням придатності.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Індивідуальний акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Частиною третьою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) визначено, що порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку , яке вчинене в особливий період, тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як визначено ст. 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210,210-1,211(крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

Відповідно до абз. 5 ч. 1ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII особливий період період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію».

24.02.2022 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про затвердження указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №2102-ІХ, яким затверджено указ Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до якого в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України та діє наразі.

Частини перша та друга статті 17 Закону України « Про оборону України» проголошують, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Абзац 4 пункту 1 статті 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає, що громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Стаття 10 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» було виключено з Закону на підставі Закону № 2995-IX від 21.03.2023 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та проходження військової служби».

Згідно, діючого станом на 08 серпня 2024 року, додатку 2 « Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затверджений постановою Кабінету міністрів України №1487 від 30.12.2022, були визначені «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Пунктом другим ч.1 Правил визначено обов'язок призовників, військовозобов'язаних та резервістів прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 10-1 Правил у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані :

у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Згідно Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

Таким чином факт уточнення протягом встановленого законом 60-денного строку своїх персональних даних через інтернет-портал Міністерства оборони України із визначенням у сформованому електронному військово-обліковому документів відомостей щодо своєчасного уточнення облікових даних, на думку суду, свідчить про виконання своїх обов'язків стосовно уточнення облікових даних.

Інших відомостей про порушення строків обов'язкової явки за для проходження за викликом медичної комісії або уточнення якихось конкретних даних які не відображені у військово-обліковому документі постанова не містить а тому суд приходить до висновку про недоведеність факту порушення ОСОБА_1 вимог законодавства про мобілізацію та наявністю у його діях/бездіяльності складу адміністративного правопорушення визначеного ст. 210 КУпАП.

Стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, поширено ЄСПЛ й на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011 р., заява № 16347/02).

Таким чином судом визнається обов'язкова відповідність судового процесу у справах про притягнення особи до адміністративної відповідальності таким засадам, як верховенство права, законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, безпосередність дослідження доказів.

У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

Керуючись ст. ст. 241-243,245,246,250,295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

Скасувати постанову №4326 винесену 08.08.2024 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності по ч.3 ст. 210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.

Повний текст рішення буде складено протягом п'яти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.

Рішення може бути оскаржене, шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги, протягом десяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 06.11.24.

Суддя В. О. Луняченко