Справа №461/6059/24
Провадження №3/461/2462/24
31 жовтня 2024 року м.Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Романюк В. Ф. за участю представника митниці Сліпенко С., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Кравчука П.І. розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , серія і номер закордонного паспорта НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.483 Митного Кодексу України,-
Згідно протоколу про порушення митних правил №0838/20900/24 від 03.07.2024 р., 09.09.2022 року о 03:18 через пункт пропуску «Грушів-Будомєж» митного поста «Яворів» Львівської митниці під керуванням громадянки України ОСОБА_1 ввезено транспортний засіб марки «VOLKSWAGEN Т4», реєстраційний номер НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 з наданням митному органу як підставу для його ввезення наступних документів: закордонний паспорт НОМЕР_1 виданий 13.02.2018, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 , лист звернення НОМЕР_5 прикордонного заводу Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_6 ) від 07.09.2022 №71, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в яких зазначено одержувачем військова частина НОМЕР_6 .
Листом НОМЕР_5 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 22.03.2024 №06.2.2/2286-24-Вих «Про надання інформації» Львівську митницю повідомлено про не підтвердження факту надходження та поставлення на облік транспортного засобу «VOLKSWAGEN Т4», номер кузова НОМЕР_3 , а також зазначено, що заявки на отримання вказаного транспортного засобу НОМЕР_5 прикордонним загоном громадським організаціям, фізичним особам, органам митної служби та обласним цивільно-військовим адміністраціям не надавались.
Отже, громадянкою ОСОБА_1 було ввезено транспортний засіб «VOLKSWAGEN Т4», реєстраційний номер НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 на митну територію України в якості гуманітарної допомоги для потреб військової частини НОМЕР_6 , який в подальшому не передано та подано документи, що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.
Відповідно до ст.257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно із ч.4 ст.266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Частинами 6 та 8 ст. 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. Відповідно до ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших задів компенсації донорам. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги та підлягають взяттю в установленому порядку на облік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.
Відповідно до службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Львівської митниці щодо вартості предметів (транспортних засобів) від 24.04.2024 №15/15-02/15811, вартість транспортного засобу «VOLKSWAGEN Т4», номер кузова НОМЕР_3 становить 2500 євро, що станом на 09.09.2022 згідно з курсом НБУ відповідає сумі 91622,75 грн.
З метою отримання пояснень від гр-ки ОСОБА_1 та прийняття нею участі у складанні протоколу про порушення митних правил Львівською митницею на її адресу скеровано лист від 27.03.2024 №20-03/20-03/10/9048 яким громадянці запропоновано прибути до Львівської митниці. Однак гр-ка ОСОБА_1 у вказані терміни не з'явилася та про причини неявки не повідомила.
Таким чином, на думку митного органу, ОСОБА_1 вчинено переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного контролю як підставу для такого переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
У судовому 05.09.2024 р. засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 пояснила, що в її діях відсутній склад адміністравтиного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
У судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Кравчук П.І. просив суд на підставі ст. 22 КУпАП ОСОБА_2 звільнити від адміністративної відповідальності, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.483 МК України закрити.
Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил автомобіль Volkswagen Т4 VIN № НОМЕР_3 конфіскувати для передачі військовій частині НОМЕР_7
У судовому засіданні представник Львівської митниці Державної митної служби України Сліпенко С. зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке їй інкриміноване, тому до останньої слід застосувати стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного висновку.
За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на відповідні суспільні відносини у сфері державної митної справи.
Суд встановив, що 03 липня 2024 року головним державним інспектором оперативного відділу №1 управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці Собко В.С. складено протокол про порушення митних правил №0838/20900/24 відносно ОСОБА_1 . Відповідно до вказаного протоколу, 09.09.2022 року о 03:18 через пункт пропуску «Грушів-Будомєж» митного поста «Яворів» Львівської митниці під керуванням громадянки України ОСОБА_1 ввезено транспортний засіб марки «VOLKSWAGEN Т4», реєстраційний номер НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 з наданням митному органу як підставу для його ввезення наступних документів: закордонний паспорт НОМЕР_1 виданий 13.02.2018, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 , лист звернення НОМЕР_5 прикордонного заводу Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_6 ) від 07.09.2022 №71, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в яких зазначено одержувачем військова частина НОМЕР_6 .
Листом НОМЕР_5 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 22.03.2024 №06.2.2/2286-24-Вих «Про надання інформації» Львівську митницю повідомлено про не підтвердження факту надходження та поставлення на облік транспортного засобу «VOLKSWAGEN Т4», номер кузова НОМЕР_3 , а також зазначено, що заявки на отримання вказаного транспортного засобу НОМЕР_5 прикордонним загоном громадським організаціям, фізичним особам, органам митної служби та обласним цивільно-військовим адміністраціям не надавались.
Отже, громадянкою ОСОБА_1 було ввезено транспортний засіб «VOLKSWAGEN Т4», реєстраційний номер НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 на митну територію України в якості гуманітарної допомоги для потреб військової частини НОМЕР_6 , який в подальшому не передано та подано документи, що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.
Відповідно до службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Львівської митниці щодо вартості предметів (транспортних засобів) від 24.04.2024 №15/15-02/15811, вартість транспортного засобу «VOLKSWAGEN Т4», номер кузова НОМЕР_3 становить 2500 євро, що станом на 09.09.2022 згідно з курсом НБУ відповідає сумі 91622,75 грн.
Таким чином, на думку митного органу, ОСОБА_1 вчинено переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного контролю як підставу для такого переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Як з'ясовано у судовому засіданні ОСОБА_1 з початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну займається волонтерською діяльністю, неодноразово була нагороджена відзнаками та подяками Сил оборони України.
Наприкінці серпня-початку вересня 2022 року до ОСОБА_1 звернувся кадровий військовослужбовець ОСОБА_3 із проханням ввезти з-за кордону на територію України для потреб Збройних Сил України транспортний засіб.
Надалі засобами електронного зв'язку ОСОБА_3 передав ОСОБА_4 звернення від 07.09.2022 року, підписане від імені заступника командира військової частини НОМЕР_6 полковника ОСОБА_5 про дозвіл на ввезення гуманітарної допомоги, а саме Транспортного засобу марки Volkswagen Т4 VIN № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Після ввезення цього транспортного засобу ОСОБА_4 такий був невідкладно і безоплатно переданий особисто ОСОБА_3 для використання в зоні бойових дій.
Про виявлені недоліки в оформленні документації при прийнятті транспортного засобу на облік військового формування ОСОБА_4 обізнана не була.
При отриманні транспортного засобу ОСОБА_3 надав ОСОБА_1 акт приймання - передачі транспортного засобу, підписаний ним та скріплений печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У зв'язку із провадженням у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , 05.08.2024 року ОСОБА_3 також надав ОСОБА_1 власноручну розписку про те, що він дійсно використовував в зоні бойових дій з 2022 року автомобіль марки Volkswagen Т4 VIN № НОМЕР_3 .
З метою перевірки цих обставин 04.08.2024 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_8 ) надіслано адвокатський запит із проханням: Надати інформацію, чи проходить службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_8 ) ОСОБА_3 ; Надати інформацію, чи знаходиться (знаходився) у користування ОСОБА_3 транспортний засіб Volkswagen Т4 (реєстраційний номер НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 ) у період з 09.09.2022 року по даний час та чи поставлений вказаний транспортний засіб на облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_8 ). У випадку, якщо не був поставлений - прохання проінформувати про причини; Надати інформацію, чи отримував ОСОБА_3 лист звернення від 07.09.2022 року №71 від командування НОМЕР_5 прикордонного загону ДПС України.
У відповідь на адвокатський запит командир в/ч НОМЕР_8 полковник ОСОБА_6 повідомив про наступне: ОСОБА_3 проходить військову службу за контрактом в НОМЕР_9 прикордонному загоні. Транспортний засіб марки Volkswagen Т4 VIN No НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_2 не перебуває та не перебував на обліку НОМЕР_9 прикордонного загону, так як не був завезений на митну територію України для потреб НОМЕР_9 прикордонного загону. Гарантійний лист до митного органу на без безперешкодне ввезення даного автомобіля НОМЕР_9 прикордонний загін не надавав.
Вищезазначений транспортний засіб перебуває у особистому користуванні військовослужбовця ОСОБА_3 . Прикордонний загін не володіє інформацією щодо отримання ОСОБА_3 листа від командування НОМЕР_5 прикордонного загону.
Таким чином, в прийнятті на облік означеного транспортного засобу були допущені істотні недоліки, проте матеріалами справи підтверджено факт ввезення транспортного засобу дійсно для потреб Збройних Сил України і факт використання цього транспортного засобу кадровим військовослужбовцем у зоні бойових дій.
Суд погоджується зі доводами представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Кравчука П.І. про те, що за вищеописаних обставин дії ОСОБА_1 не були спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Дії ОСОБА_1 були безкорисною волонтерською діяльністю по ввезенню автомобіля на потреби Збройних Сил України. Переміщення автомобіля через кордон відбувалось за зверненням реально існуючого військовослужбовця, якого чітко ідентифіковано.
Листом від 02.09.2024 року військова частина НОМЕР_7 повідомила, що погоджує отримання автомобіля Volkswagen Т4 VIN № НОМЕР_3 , як гуманітарну допомогу з метою виконання завдань за призначенням.
Листом від 19.09.2024 року Громадська організація «Об'єднання учасників АТО Тернопілля» інформувала, що автомобіль Volkswagen Т4 VIN № НОМЕР_3 ремонтується в Чортківському підрозділі організації для передачі військовій частині НОМЕР_7 . Орієнтовна дата закінчення ремонту 02.10.2024 року.
Листом від 08.10.2024 року військова частина НОМЕР_7 повідомила, що згідна прийняти автомобіль Volkswagen Т4 VIN № НОМЕР_3 , як гуманітарну допомогу з метою виконання завдань за призначенням. На даний час автомобіль знаходиться у місті Чортків та оглянутий представниками частини.
Проаналізувавши наведені в протоколі про порушення митних правил, обставини та додані до справи документи, суд звертає увагу на наступне.
Згідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ст.ст. 33-35 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
При цьому, в кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Згідно з п.17 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8 зі змінами «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співрозмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди, завданої особі. Суд повинен проаналізувати, чи дотримано органами влади розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства, та потребою захищати право особи на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника. Крім того, Суд звертає увагу, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Питання про те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.
Таким чином, оскільки дії ОСОБА_2 не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам, дане порушення не потягло за собою будь-яких наслідків, що негативно вплинуло на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, то існують підстави для звільнення ОСОБА_2 від відповідальності.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувалася, зважаючи на вид та розмір, передбаченого покарання, мету призначення покарання та співрозмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, суд приходить до висновку про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за порушення митних правил у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі слід закрити.
Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №0838/20900/24 від 03.07.2024 р. автомобіль Volkswagen Т4 VIN № НОМЕР_3 , слід конфіскувати для передачі військовій частині НОМЕР_7 .
Керуючись ст. ст. 22, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 483, 527-529 МК України, суддя -
постановив:
ОСОБА_1 підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.483 МК України закрити.
Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №0838/20900/24 від 03 липня 2024 року автомобіль «Volkswagen Т4» VIN № НОМЕР_3 , конфіскувати та передати військовій частині НОМЕР_7 .
Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.Ф. Романюк