Справа № 645/5861/24
Провадження № 3/645/1746/24
05 листопада 2024 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі судді Феленко Ю.В., перевіривши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ФОП, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В провадження Фрунзенського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 1660/20-40-07030 ОСОБА_1 вчинив порушення порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг а саме: не забезпечено використання коду згідно УКТ ЗЕД при продажу підакцизних товарів; ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та зберігання з порушенням встановленого законодавством порядку, чим порушено п. 11 п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП. Зазначене порушення зафіксоване в акті фактичної перевірки від 23.09.2024 бланк акту № 006375.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Факт вчинення ним правопорушення він не визнає, що вбачається з запису в акті перевірки від 23.09.2024 та письмових пояснень, наявних в матеріалах справи.
Від захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвоката Гринишина Є.В. надійшли додаткові пояснення з клопотанням про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, в порядку п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП. В обґрунтування вказаного клопотання зазначено про відсутність належних та допустимих доказів, які б свідчили про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення. Фактично, на підтвердження факту вчинення правопорушення наданий лише акт перевірки від 24.09.2024, інших доказів не надано. Суть правопорушення в протоколі про адміністративне правопорушення №1660/20-40-07-30 не конкретизована.
Відповідно до ч.2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема передбаченого ст.155-1 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Суд, враховуючи вищевикладене, вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за наявними у справі доказами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, які мають істотне значення для правильності вирішення справи.
Адміністративна відповідальність за ч. 1ст. 155-1 КУпАП настає за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Диспозиція вказаної норми є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які встановлюють порядок проведення розрахунків, зокрема Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР.
Згідно з п. 11, п. 12 ст. 3 вищевказаного Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями;
- вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);
Об'єктом правопорушень, передбачених ст. 155-1 КУпАП є суспільні відносини у сфері здійснення розрахункових операцій. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах: порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг; порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій закупівлі-продажу іноземної валюти. Суб'єктивна сторона правопорушень, передбачених цією статтею, характеризується наявністю вини у формі прямого умислу. Суб'єктами правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення можуть бути особи, які відповідно до своїх функціональних обов'язків здійснюють розрахункові операції, а також посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Закон виключає можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за відсутності складу правопорушення, при цьому якщо відсутній хоча б один з елементів складу правопорушення, то відсутній склад правопорушення в цілому. Обов'язок доведення наявності в діях правопорушника складу правопорушення, передбаченого певною статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення покладається на осіб, які відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення уповноважені складати протокол про адміністративне правопорушення.
Так, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 1660/20-40-07-30 від 23.09.2024 вбачається, що останній вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 155-1 КУпАП, а саме: порушення порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг а саме: не забезпечено використання коду згідно УКТ ЗЕД при продажу підакцизних товарів; ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та зберігання з порушенням встановленого законодавством. При цьому в протоколі не вказано в чому саме полягала суть правопорушення, лише процитовано норми ст.155-1 КУпАП, без конкретизації вчинених дій. З наданих на підтвердження вчинення правопорушення доказів не зрозуміло, чи була проведена розрахункова операція в день складення протоколу про адміністративне правопорушення, не зрозуміло які саме товари було реалізовано, чеку у підтвердження здійснення розрахункової операції матеріали справи не містять. Крім того не зрозуміло, в чому саме полягало порушення ведення обліку товарних запасів на складах.
Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Між тим, відповідно до чинного законодавства України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищевикладене, та виходячи з принципів належності, достатності та допустимості доказів, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Пунктом 1ч.1 ст. 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.252, 283, 284 КУпАП,
Провадження по справі щодо ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя- Ю.В.Феленко