05 листопада 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/3920/24
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Димерлія О.О.,
суддів Осіпова Ю.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 року у справі №420/3920/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
06 лютого 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою, якій просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 03.08.2020 року, виходячи з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо обрахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 03.08.2020 року, виходячи з відсоткової надбавки за науковий ступінь (5%) від посадового окладу;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 03.08.2020 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (в тому числі відсоткової надбавки за науковий ступінь (15%) від посадового окладу) та премії, для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 03.08.2020 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що починаючи з 03.08.2020 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років на підставі, зокрема довідки про розмір грошового забезпечення, виданої відповідачем станом на 03.08.2020 року. Разом з цим, позивач вказував, що у довідці про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 03.08.2020 року відповідачем неправильно розраховано розмір його грошового забезпечення, а саме щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Так, під час обрахунку розміру вказаних складових грошового забезпечення, в якості розрахункової величини відповідачем визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб, установленого законом станом на 01 січня 2018 року. Більше того, як доводив позивач, відповідачем неправильно визначено у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 03.08.2020 року відсоткове значення надбавки за науковий ступінь «кандидат наук».
На переконання позивача, дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо визначення в якості розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року для обрахунку його грошового забезпечення, а також відсоткового значення надбавки за науковий ступінь у розмірі 5% від посадового окладу, є протиправними та такими, що порушують права ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення.
За наслідками розгляду даної справи Одеським окружним адміністративним судом 29 травня 2024 року прийнято рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо обрахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 03.08.2020 року, виходячи з відсоткової надбавки за науковий ступінь (5%) від посадового окладу.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 03.08.2020 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір відсоткової надбавки за науковий ступінь (15%) від посадового окладу, для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 03.08.2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Задовольняючі позовні вимоги частково, з врахуванням висновків Верховного Суду, висловлених у постанові від 21.06.2023 року по справі №380/24050/21, суд попередньої інстанції дійшов висновку, що у спірних правовідносинах до позивача як науково-педагогічного працівника вищого військового закладу зі специфічними умовами навчання мають застосовуватися приписи Закону України «Про вищу освіту», якими зокрема, установлюється доплата за науковий ступінь «кандидат наук» у розмірах не менше ніж 15 відсотків посадового окладу.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції наголосив на тому, що встановлені судом фактичні обставини, зокрема у справі №420/17723/22, свідчать про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовити та направити до пенсійного органу оновлену довідку, станом на 03.08.2020 року, виходячи з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2020 року.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог, ОСОБА_1 (далі - скаржник) подано апеляційну скаргу, у якій посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить апеляційний суд скасувати рішення суду в оскаржуваній частині та в цій частині ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено про те, що 07.07.2023 року набрало законної сили судове рішення по справі №420/15773/22. Так, судовим рішенням по справі №420/15773/22, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 підготувати та надати до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 03.08.2020 року. На виконання вказаного судового рішення, 04 травня 2023 року відповідачем виготовлено довідку, однак під час її складення, суб'єкт владних повноважень вчинив протиправні дії.
При цьому, як зауважено скаржником, на час винесення оскаржуваного в цій справі рішення суду набрало законної сили судове рішення по справі №420/14418/22, яким серед іншого встановлено, що на час звільнення ОСОБА_1 зі служби в Збройних Силах України, останньому неправильно нараховувалось та виплачувалось грошове забезпечення. Так, рішенням суду у справі №420/14418/22 встановлено протиправність розрахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 на момент звільнення зі служби, виходячи з величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року у розмірі 1762 грн.
Наведені вище обставини, на переконання скаржника, вказують на помилковість висновків суду попередньої інстанції по суті спору та наявності правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 не скористався своїм правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу, яке у відповідності до вимог ч.4 ст.304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
В силу приписів пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування норм матеріального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Зокрема, як з'ясовано судом апеляційної інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 03.08.2020 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як установлено судом першої інстанції, листом Головного управління ПФУ в Одеській області від 29.01.2024 року за №3323-824/Т-02/8-1500/24 надано позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 03.08.2020 року.
Довідка містить наступні складові:
1. Посадовий оклад - 8 460 грн.
2. Оклад за військове звання (підполковник) - 1410 грн.
3. Відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 4935 грн.
4. Надбавка за особливості проходження служби (65%) - 9823 грн. 25 коп.
5. Надбавка за таємність (15%) - 1269 грн.
6. Надбавка за науковий ступінь (5%) - 423 грн.
7. Премія (35%) - 2961 грн.
Всього: 29 081 грн. 25 коп.
Спірні правовідносини у цій справі склалися з приводу визначення у довідці, виданої станом на 03.08.2020 року, розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 виходячи з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 року та відсоткової надбавки за науковий ступінь у розмірі 15% від посадового окладу.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно до частин першої, другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Згідно із пунктом 1 вказаного Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення, на підставі рішення Кабінету Міністрів України, для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності 01.03.2018 року).
Означеним рішенням Уряду затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в первинній редакції на дату прийняття) було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 6 якої внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням яких пункт 4 вказаного підзаконного нормативно-правового акту викладено в такій редакції:
« 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Отже, станом на 01.03.2018 року пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Водночас, колегія суддів зазначає, що згідно із статтею 6 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти.
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
У даному випадку, законодавцем делеговано Кабінету Міністрів України повноваження щодо встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти установлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Відтак, зазначення в наведеній у пункті 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Між тим, колегія суддів наголошує на тому, що Кабінет Міністрів України не уповноважений установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
Так, пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
Натомість, ані Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», ані Закон України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» таких застережень не містять.
Тобто, положення пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в частині визначення розрахункової величини для визначення розмірів посадових окладів, зокрема, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, суперечить положенням законодавчих актів, які мають вищу юридичну силу.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи (постанови Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 року у справі № 160/1088/19).
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції вказує, що розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням має визначатися виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Як з'ясовано колегією суддів, у період з 1995 року по 2020 року ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України.
Відповідно до наказу Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 22.06.2020 року №174 ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас у зв'язку із закінченням строку контракту.
Відповідно до наказу начальника Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (по стройовій частині) від 08.07.2020 року №131 ОСОБА_1 відправлений у щорічну основну відпустку з 09 липня по 02 серпня 2020 року включно, з подальшим виключенням із списків особового складу Інституту та всіх видів забезпечення.
Пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 призначено 03.08.2020 року.
Таку пенсію органом Пенсійного фонду розраховано виходячи із грошового забезпечення, яке відображено в довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.08.2020 року про розміри грошового забезпечення для обчислення пенсії, а також грошовому атестаті.
Як з'ясовано апеляційним судом, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2024 року по справі №420/14418/22, яке залишене без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2024 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 29.01.2020 року по 02.08.2020 року, а також всіх інших належних за цей період додаткових видів грошового забезпечення (одноразової грошової допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку) без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 року.
Зобов'язано Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення з 29.01.2020 року по 02.08.2020 року, а також всіх інших належних за цей період додаткових видів грошового забезпечення (одноразової грошової допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку) з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов'язано Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» видати ОСОБА_1 оновлені грошовий атестат та довідку про розміри щомісячних додаткових видів забезпечення, оформлених, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Приймаючи таке рішення суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, вказав про необхідність здійснення перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди з 29.01.2020 року по 02.08.2020 року (виключення зі списків особового складу) виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.
Судом попередньої інстанції також установлено, що на підставі наказу від 08.07.2020 року №131, під час розрахунку з позивачем, йому виписано грошовий атестат №460/1938 від 30.07.2020 року та довідку про розміри щомісячних додаткових видів забезпечення №460/2146 (а.с.18-21).
З вище наведених атестату та довідки зокрема слідує, що оклад за військовим званням складає - 1410 грн., посадовий оклад - 8460 грн.
Установлені в справі №420/14418/22 обставини є преюдиційними по відношенню до даної справи та доведення не потребують.
Колегія суддів вказує, що саме на виконання судового рішення у справі №420/14418/22 Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» має здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення, розмір якого і впливає на подальший розрахунок його пенсії.
У даному випадку, апеляційний адміністративний суд уважає, що право позивача на належне пенсійне забезпечення, у даному випадку, реалізується через оскарження дій Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» щодо визначення розміру грошового забезпечення, яке враховувалось органом Пенсійного фонду під час призначення позивачу пенсії.
При цьому, обраний ОСОБА_1 механізм захисту права не застосовується, оскільки підстави, з якими позивач пов'язує необхідність виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії, виникли до призначення пенсії та стосуються виключно його грошового забезпечення, яке враховувалось органом Пенсійного фонду під час призначення пенсії - 03.08.2020 року.
Суд апеляційної інстанції вказує, що в спірних правовідносинах ІНФОРМАЦІЯ_2 не наділений повноваженнями на здійснення перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням якого останньому призначено пенсію.
Установлені в межах розгляду даної справи фактичні обставини у повному обсязі спростовують наведені в апеляційній скарзі доводи позивача.
Насамкінець, судова колегія звертає увагу, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 року у справі №420/3920/24 в частині задоволених позовних вимог щодо встановлення ОСОБА_1 доплати за науковий ступінь «кандидат наук» у розмірі 15 відсотків посадового окладу не оскаржено ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому відповідно до приписів ч.1 ст.308 КАС України апеляційний суд не дає правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.
З огляду на викладене вище, суд попередньої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права.
У відповідності до ст. 315, 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно установив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін.
Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 року у справі №420/3920/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.
Суддя-доповідач О.О. Димерлій
Судді Ю.В. Осіпов О.І. Шляхтицький