Постанова від 29.10.2024 по справі 480/3569/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 р. Справа № 480/3569/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Катунова В.В.

суддів: Чалого І.С. , Ральченка І.М.

за участю секретаря судового засідання Реброва А.О.

розглянувши у закритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 (суддя С.В. Воловик, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, по справі № 480/3569/23

за позовом ОСОБА_1

до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України третя особа: Адміністрація Державної прикордонної служби України

про визнання бездіяльності протиправною та стягнення додаткової винагороди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (далі по тексту - НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України, відповідач), третя особа: Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі по тексту - Адміністрація ДПСУ, третя особа), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової щомісячної винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 за період з 01.08.2022 по 31.08.2022 (31 днів), з 01.09.2022 по 30.09.2022 (30 днів), з 01.10.2022 по 31.10.2022 (31 днів) та з 01.11.2022 по 30.11.2022 (30 днів) у розмірі 280 000 грн.;

- стягнути з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 додаткову щомісячну винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 за період з 01.08.2022 по 31.08.2022 (31 день), з 01.09.2022 по 30.09.2022 (30 днів), з 01.10.2022 по 31.10.2022 (31 день) та з 01.11.2022 по 30.11.2022 (30 днів) у розмірі 280 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він проходить військову службу у НОМЕР_2 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України, проте, незважаючи на подання відповідних рапортів, всупереч приписів постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, додаткову винагороду збільшену до 100 000 грн у період з 01.08.2022 по 30.11.2022 не отримував. Вказує, що у зв'язку з тим, що місце проходження його служби розташоване в районі проведення воєнних (бойових) дій, і відповідно до наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України НОМЕР_3 прикордонний загін визнано таким що брав участь у бойових діях в районі ведення бойових дій у період з 01.09.2022 по 30.11.2022, відповідач зобов'язаний був нарахувати і виплатити збільшену до 100 000 грн додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо не розгляду рапортів заступника начальника загону з оперативно-розшукової діяльності - начальника головного відділу полковника Іллі Палія про встановлення ОСОБА_1 додаткової винагороди у серпні-листопаді 2022 року.

Зобов'язано НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_5 ) розглянути рапорти заступника начальника загону з оперативно-розшукової діяльності - начальника головного відділу полковника Іллі Палія про встановлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_6 ) додаткової винагороди у серпні-листопаді 2022 року та прийняти рішення за результатами їх розгляду з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин наданої судом.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржуване рішення, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначив, що участь у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у період з 01.08.2022 по 30.11.2022 підтверджено рапортами заступника начальника загону з оперативно-розшукової діяльності-начальника головного відділу полковника ОСОБА_2 від 18.11.2022, від 21.11.2022, від 24.11.2022, від 01.12.2022, що складені відповідно до вимог Наказу № 392 - АГ від 30.07.2022, на підставі бойового розпорядження начальника командира ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 04.07.2022 № 116/ ОТУ Суми/2015 (гриф), від 25.07.2022 № 116/ОТУ Суми/2620 (гриф), бойового розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.08.2022 № 311 (гриф), а отже він набув право на нарахування та виплату додаткової винагороди в підвищеному розмірі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України справа розглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що позивач проходить службу у НОМЕР_1 прикордонному загоні (в/ч НОМЕР_7 ) Адміністрації Державної прикордонної служби України на заступника начальника головного оперативно-розшукового відділу.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 в сумі 280 000 грн за період з 01.08.2022 по 30.11.2022, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що факт проходження позивачем служби у районі проведення воєнних (бойових) дій не є достатнім доказом підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах. Однак, оскільки рапорти заступника начальника загону з оперативно-розшукової діяльності-начальника головного відділу полковника ОСОБА_2 у серпні-листопаді 2022 року фактично не розглянуті відповідачем, наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити їх розгляд.

Колегія суддів за результатами перегляду рішення суду першої інстанції зазначає наступне.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, а Указом Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 18 квітня 2022 року № 259, затвердженого Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, тобто до 25 травня 2022 року. В подальшому, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

На виконання указів Президента України від 24 лютого 2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Пунктом 5 зазначеної Постанови № 168 встановлено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Відповідно до абз.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 (в первісній редакції на момент прийняття) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно з абз. 4 п. 1 Постанови № 168 виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до п. 2-1 Постанови № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 № 350 до вищезазначеної Постанови № 168 були внесені зміни, згідно з якими абзац перший пункту 1 після слів «та поліцейським» доповнено словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка».

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 754 до постанови Кабінету Міністрів України № 168 були внесені зміни, відповідно до яких в абз. 1 п. 1 слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)».

Таким чином, враховуючи вказане вище нормативне врегулювання, на період дії воєнного стану військовослужбовці мають право на виплату додаткової винагороди та додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

Так, розмір додаткової винагороди становить 30 000 грн, а у разі безпосередньої участі військовослужбовців Збройних Сил у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів - 100 000 грн пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

В силу п. 3 телеграми Міністра оборони України від 07.03.2022 № 248 райони ведення бойових дій та склад створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України.

При цьому, документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надається довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

Відповідно до п. п. 5, 6 зазначеної телеграми виплата додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30 000 гривень здійснюється на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин. В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень за місяць обов'язково зазначаються підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 2 до цієї телеграми).

Отже, обов'язковою умовою для нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ № 168, є документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, що здійснюється на підставі бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини.

У свою чергу з метою виконання вимог Постанови № 168 та врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», що застосовується з 01.08.2022.

Відповідно до п. 2 Наказу № 392-АГ заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем: 1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України; 2) бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами; 3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей; 4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту; 5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником; 6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження; 7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави; 8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ органів військового управління, військової

Пунктом 4 Наказу № 392-АГ передбачено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службовобойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Відповідно до п. 11 Наказу № 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Таким чином, підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн є наказ командира, який видається, у разі, якщо особи беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби).

При цьому, документальним підтвердженням такої участі є один із наступних документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл); рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням, військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Так, обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначав, що в період з 01.08.2022 по 30.11.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з огляду на що набув право на нарахування та виплату додаткової винагороди в підвищеному розмірі.

На підтвердження вказаних обставин позивач посилається на рапорти заступника начальника загону з оперативно-розшукової діяльності-начальника головного відділу полковника ОСОБА_2 від 18.11.2022, від 21.11.2022, від 24.11.2022, від 01.12.2022 з додатками, переліком військовослужбовців загону, у тому числі, позивача у спірний період.

При цьому, суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що заступником начальника загону з оперативно-розшукової діяльності-начальником головного відділу ОСОБА_2 подавались рапорти про встановлення позивачу додаткової винагороди за серпень-листопад 2022, які були складені на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України № 392/0/81-22-АГ від 30.07.2022, бойових розпоряджень командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 116/ОТУ Суми/2015 від 04.07.2022, № 116/ОТУ Суми/2620 від 25.07.2022 та бойового розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 311 від 01.08.2022.

Як встановлено судом першої інстанції, рішень, прийнятих за результатами розгляду рапортів про встановлення додаткової винагороди позивачу у серпні-листопаді 2022 року, зокрема, рішень про задоволення чи відмову у задоволенні цих рапортів, відповідач суду не надав, у поясненнях повідомив що такі рішення не приймались.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оскільки зазначені рапорти є нерозглянутими, наявні підстави для зобов'язання відповідача розглянути рапорти заступника начальника загону з оперативно-розшукової діяльності - начальника головного відділу полковника Іллі Палія про встановлення ОСОБА_1 додаткової винагороди у серпні-листопаді 2022 та прийняти відповідні рішення.

Натомість позивач, не погодившись із висновками суду першої інстанції, із посиланням на зазначені рапорти, зазначав про підтвердження його безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених Наказом № 392-АГ, з огляду на що є обґрунтованими вимоги щодо стягнення з відповідача додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, в розмірі 280 000 грн за період з 01.08.2022 по 30.11.2022.

Колегія суддів, не заперечуючи наявність рапортів заступника начальника загону з оперативно-розшукової діяльності-начальника головного відділу полковника ОСОБА_2 від 18.11.2022, від 21.11.2022, від 24.11.2022, від 01.12.2022 про встановлення додаткової винагороди персоналу головного оперативно-розшукового відділу НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, у тому числі позивачу, зазначає, що обов'язковою умовою отримання спірної додаткової винагороди є підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

При цьому, для підтвердження такої участі вимагається сукупність інформації, викладеної у наступних документах: бойові накази (бойового розпорядження); журнали бойових дій, журнали ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості; рапорти (донесення) начальника (командира) відповідного підрозділу.

Так, з метою дослідження вказаних обставин у ході судового розгляду справи ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 07.03.2024, від 21.05.2024 та від 25.06.2024 у НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України витребувано бойові розпорядження командира ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 04.07.2022 № 116/ОТУ Суми/2015 (гриф), від 25.07.2022. №116/ОТУ Суми/2620 (гриф), бойове розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.08.2022 № 311 (гриф), бойове розпорядження командира ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 27.09.2022 №116/ОТУ Суми/ 4625 (гриф), бойове розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 27.09.2022 № 313 ( гриф), а також журнал бойових дій, список особового складу, який залучався до виконання бойових (спеціальних) операцій, рапортів (донесення) командира підрозділу про участь військовослужбовця у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань), за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022 та з 01.11.2022 по 30.11.2022.

За інформацією, повідомленою Військовою частиною НОМЕР_7 у додаткових поясненнях від 22.05.2024, бойові розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.08.2022 № 311 (гриф) та від 27.09.2022 № 313 (гриф) відповідно до розпорядження тактичної групи «Суми», на підставі розпорядження оперативно - тактичного угруповання «Сіверськ» з метою збереження секретних документів згідно супровідного листа передачі документів № 11/187 (гриф) від 20.04.2024 «Про направлення документів» було евакуйовано до західного регіону.

Стосовно інших документів, що витребувались, відповідач повідомив, що у зв'язку з їх відсутністю у розпорядженні НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, надати їх не видається можливим.

На виконання ухвали Другого апеляційного адміністративного суду з Галузевого державного архіву Державної прикордонної служби України надано бойове розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.08.2022 № 311 (гриф); бойове розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 27.09.2022 № 313 (гриф).

Оцінюючи надані бойові розпорядження в контексті підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, виконання ним бойових (спеціальних) завдань, колегія суддів виходить з наступного.

Так, бойове розпорядження - це рішення начальника підрозділу/групи про виконання підрозділом/групою бойових завдань, заходів.

За своєю суттю бойове розпорядження - це письмова інструкція військового командувача, яка визначає загальні настанови щодо планування та проведення бойових дій. Документ, в якому описані основні цілі, стратегія та тактика операції, встановлюються основні напрямки дії для всіх підрозділів, а також передбачає можливі команди, які можуть бути видані.

Дослідивши надані бойові розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.08.2022 № 311 (гриф), від 27.09.2022 № 313 (гриф), колегія суддів зазначає, що останні містять перелік ймовірних дій та заходів, які можуть проводитись, підрозділом, у якому проходив службу позивач, у випадку настання певних обставин та ситуацій.

Крім того, на час видання бойових розпоряджень обставини, вказані у них, за яких слід діяти тим чи іншим способом, ще не існували, тобто розпорядженнями передбачався порядок дій підрозділу на майбутнє.

При цьому, встановлено, що зазначені розпорядження включають як ті завдання, виконання яких дає підстави для отримання додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, у збільшеному розмірі, так і інші, які не передбачають її нарахування.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що сам по собі факт участі позивача у заходах, визначених бойовими розпорядженнями начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.08.2022 № 311 (гриф), від 27.09.2022 № 313 (гриф), на підставі яких складено рапорти заступника начальника загону з оперативно-розшукової діяльності-начальника головного відділу полковника ОСОБА_2 від 18.11.2022, від 21.11.2022, від 24.11.2022, від 01.12.2022, не є безумовною підставою для отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022.

Натомість, право на таку винагороду у військовослужбовців Державної прикордонної служби України виникає виключно за умов документального підтвердження виконання у відповідні дні військовослужбовцем бойових завдань, визначених п. 2 Наказу № 392-АГ від 30.07.2022.

Разом з тим, рапорти від 18.11.2022, від 21.11.2022, від 24.11.2022, від 01.12.2022, на які посилається позивач, не містять інформації про конкретні бойові завдання, які виконував позивач, у спірний період.

Також позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, не зазначає про конкретні завдання та дії, які ним виконувались та здійснювались у період з 01.08.2022 по 30.11.2022, доказів участі у бойових (спеціальних) завданнях, визначених п. 2 Наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України № 392-АГ від 30.07.2022 позивач також не надав та на них не посилався.

При цьому, відповідач, заперечуючи проти позовних вимог зазначав, що у спірний період позивач у бойових діях, виконанні бойових (спеціальних) завдань участі не приймав, журнали з бойових дій про виконання бойових дій у вказаний період не містять даних стосовно ОСОБА_1 , підтвердження факту участі підрозділу, у складі якого проходив службу позивач, у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період серпень-листопад 2022 відсутнє.

Таким чином, у ході судового розгляду справи не встановлено наявності доказів та документального підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах введення воєнних (бойових) дії у спірний період.

На підставі викладеного, колегія суддів зазначає про відсутність підстав для нарахування позивачу додаткової грошової допомоги у розмірі до 100 000 грн, з огляду на відсутність належним чином оформленої інформації щодо безпосередньої участі позивача у цей період у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Доводи апеляційної скарги з вищевикладених підстав висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів, враховуючи положення ч. 1 ст. 308 КАС України, беручи до уваги вимоги апеляційної скарги ОСОБА_1 , не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції та доходить висновку про залишення його без змін.

Таким чином, колегія суддів, враховуючи положення ч. 1 ст. 308 КАС України, беручи до уваги вимоги апеляційної скарги ОСОБА_1 , не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції та доходить висновку про залишення його без змін.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 229, 245, 246, 250, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 по справі № 480/3569/23 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.В. Катунов

Судді І.С. Чалий І.М. Ральченко

Постанова складена в повному обсязі 05.11.24.