04 листопада 2024 року Чернігів Справа № 620/12121/24
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить:
визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 07.03.2024 №0035852-2407-2523- UA74020050000033944, виданого Головним управлінням ДПС у Чернігівській області яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки сплачується фізособами. які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18010300 у розмірі 58 497,70 за 2023 рік та від 29.02.2024 року №0004380-2407-2523- UA74020050000033944, виданого Головним управлінням ДПС у Чернігівській області яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки сплачується фізособами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18010300. у розмірі 13 666,79 за 2022 рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірне оподаткування наявних у позивача нежитлових приміщень (будівель) податком на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, є протиправним з тих підстав, що одна з будівель є будівлею А, а, a1-1 - скотарник, а інша будівлею А, а. a1-1 - відгодівельником ВРХ, обидві віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 та належить до підкласу 1271.1 "Будівлі для тваринництва" (зокрема, товарні та племінні ферми великої рогатої худоби, свиноферми й свинофабрики, вівцеферми, кролівничі та звірівницькі ферми, кінні заводи, собачі розплідники). Разом з тим, зазначає, що Податковий кодекс України встановив вичерпний перелік підстав, коли податкова пільга не надається, а саме: у випадках, коли нерухомість здається власниками в оренду, лізинг, позичку. Вказує, що позивачем, дана нерухомість в оренду, лізинг чи позичку не здається, а тому спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначає, що відповідно до даних Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 381551171 від 05.06.2024 року у власності ОСОБА_1 , перебувають об'єкти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме: з 06.11.2008 об'єкт нерухомості за адресою АДРЕСА_1 , загальна площа 1746,2 м.кв., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 25322573; з 04.03.2009 нежитлова будівля за адресою АДРЕСА_1 , загальна площа 2523,1 м.кв., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 26632746. Фізична особа ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області (Сновська ДПІ) як фізична особа - підприємець з 26.12.2007 з видами діяльності за КВЕД: 16.10 «Лісопильне та стругальне виробництво»; 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт»; 77.39 «Надання в оренду інших машин, устаткованим та товарів, н.в.і.у.»; 31.09 «Виробництво інших меблів»; 82.99 «Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.»; 16.23 «Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів»; 01.50 «Змішане сільське господарство» (основний вид діяльності)»; 45.32 «Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів»; 45.31 «Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів»; 46.90 «Неспеціалізована оптова торгівля»; 47.19 «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах»; 47.99 «Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами»; 46.73 «Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням»; 16.24 «Виробництво дерев'яної тари»; 52.10 «Складське господарство»; 52.29 «Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту»; 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна»; 31.01 «Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі». Станом на 16.09.2024 платником ОСОБА_1 не подано до Головного управління ДПС у Чернігівській області Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма 20- ОПП), щодо об'єктів нерухомого майна: площею 1746,2 м.кв., розташованого за адресою АДРЕСА_1 , та площею 2523,1 м.кв., розташованих за адресою АДРЕСА_2 , тобто підтвердження використання впродовж 2022-2023 років у господарській діяльності та не здачу в оренду, лізинг, позичку іншим суб'єктам господарювання відсутнє. Також, станом на 16.09.2024 до Головного управління ДПС у Чернігівській області ОСОБА_1 не подавав: заяву щодо проведення звірки даних по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, документів, які підтверджують належність об'єктів нерухомого майна до відповідного типу об'єктів нерухомого майна згідно Національного класифікатора ДК 018-2000 «Державного класифікатора будівель та споруд», а також документів на здійснення операцій з постачання сільськогосподарської продукції. Крім того, згідно з податковими деклараціями платника єдиного податку за 2022 та 2023 роки, ОСОБА_1 задекларував здійснення діяльності у звітних періодах за КВЕД: 16.10 «Лісопильне та стругальне виробництво». Зважаючи, що у 2022 та 2023 роках ОСОБА_1 не здійснював діяльність, як сільськогосподарський товаровиробник, відсутні підстави для застосування вимог підпункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу при нарахуванні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на зазначені вище об'єкти нежитлової нерухомості, а тому спірні податкові повідомлення-рішення є правомірними та такими, що скасуванню не підлягають.
Позивачем подана відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як слідує з матеріалів справи відповідно до даних Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 381551171 від 05.06.2024 року у власності ОСОБА_1 , перебувають об'єкти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме:
з 06.11.2008 об'єкт нерухомості за адресою АДРЕСА_1 , загальна площа 1746,2 м.кв., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 25322573;
з 04.03.2009 нежитлова будівля за адресою АДРЕСА_1 , загальна площа 2523,1 м.кв., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 26632746.
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято податкові повідомлення-рішення, а саме:
від 29.02.2024 № 0004380-2407-2523-UA74020050000033944 за 2022 рік в сумі 13666,79 грн (а.с.14);
від 07.03.2024 №0035852-2407-2523-UA74020050000033944 за 2023 рік в сумі 58497,70 грн (а.с.13).
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивачем подано скарги до Головного управління ДПС у Чернігівській області (а.с.15-20).
Однак рішеннями Державної податкової служби України від 26.07.2024 спірні податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарги позивача - без задоволення (а.с.21-27).
Вважаючи податкові повідомлення-рішення відповідача протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку, суд зважає на таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовані положеннями Податкового кодексу України, який підлягає застосуванню у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Порядок справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки визначено статтею 266 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та нежитлової нерухомості.
Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою ж оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
При цьому положеннями підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України встановлюються податкові пільги із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Так, підпунктом "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України визначено перелік об'єктів нерухомості, які не є об'єктом оподаткування, до яких віднесено будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.
Правовий аналіз вказаної норми зумовлює висновок, що її застосування передбачає наявність двох умов, перша з яких - власник об'єкта нерухомості (будівлі, споруди) є сільськогосподарським товаровиробником, а друга - об'єкт нерухомості (будівля, споруда) призначений для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.
Як встановлено судом, основним видом діяльності позивача є змішане сільське господарство.
При цьому нежитлові будівлі (комплекс), що належить позивачу на праві власності, використовуються ним безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, а саме в якості складів для зберігання, як сільськогосподарським товаровиробником при вирощуванні зернових культур, що здійснюється ним як фізичною особою-підприємцем так і просто як фізичною особою. Не отримання прибутку від сільськогосподарської діяльності в дані періоди не можуть бути тим беззаперечним фактом , що він не є сільськогосподарським товаровиробником, а відтак спірне майно не є об'єктом оподаткування у відповідності до підпункту "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Тобто визначення "сільськогосподарський товаровиробник", яке міститься у підпункті 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, застосовується для цілей глави розділу XIV цього Кодексу "Спрощена система оподаткування, облік та звітність", тоді як в даному випадку йдеться про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (розділ XII "Податок на майно").
Разом з тим, визначення поняття "сільськогосподарський товаровиробник" також міститься у статті 1 Закону України "Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років" від 18.01.2001 № 2238-ІП, під яким мається на увазі фізична або юридична особа, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власновиробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією.
В наведеному вище визначенні відсутній поділ сільськогосподарських товаровиробників на фізичних та юридичних осіб.
Більш того, законодавцем з метою визнання осіб такими, що займаються сільськогосподарською діяльністю, вживається також поняття "виробники сільськогосподарської продукції".
Так, згідно з абзацом другим статті 1 Закону України "Про сільськогосподарський перепис" виробники сільськогосподарської продукції - це юридичні особи всіх організаційно- правових форм господарювання та їх відокремлені підрозділи, фізичні особи (фізичні особи - підприємці, домогосподарства), які займаються сільськогосподарською діяльністю, передбаченою класифікацією видів економічної діяльності, мають у володінні, користуванні або розпорядженні землі сільськогосподарського призначення чи сільськогосподарських тварин.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними та мають бути скасованими.
Також суд вважає за необхіжне зазначити, що висновок відповідача про те, що відсутність у поданій звітності за 2022 та 2023 рік за іншим кведом діяльності є беззаперечним доказом того, що позивач не може вважатись сільськогосподарським товаровиробником для цілей застосування положень пункту "ж" підпункту 266.2.2. пункту 266.2 статті 266 ПК України не відповідає фактичним обставинам.
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що позивач використовував належні йому на праві власності об'єкти нерухомості у будь-якій іншій, відмінній від сільськогосподарської діяльності.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, підстави винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Статтею 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674 «Про судовий збір» встановлено, що з 01.01.2024 за подання, зокрема, фізичною особою до суду позову майнового характеру, справляється судовий збір в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн).
Тобто, сума судового збору за подання даного позову становить 1211,20 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головне управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 29.02.2024 №0004380-2407-2523- UA74020050000033944, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у розмірі 13 666,79 грн та від 07.03.2024 №0035852-2407-2523-UA74020050000033944, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у розмірі 58497,70 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.
Повне судове рішення складено 04.11.2024.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО