Справа № 420/33560/24
04 листопада 2024 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Хаджибейської (Малиновської) районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання привести до попереднього стану за власний рахунок самовільно реконструйовану квартиру, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Хаджибейської (Малиновської) районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання привести до попереднього стану за власний рахунок самовільно реконструйовану квартиру.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 8 частини 1 ст. 4 КАС України позивач визначений, як особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України).
При цьому, згідно положень частини 4 ст.5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Право на звернення суб'єкта владних повноважень до громадянина України також визначено положенням ч.5 ст. 46 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Позивачем в адміністративному позові адресою відповідача зазначено: АДРЕСА_1 .
Разом з тим згідно отриманої судом відповіді на запит №884688 від 04.11.2024 року, зареєстрованим місцем проживання відповідача згідно відомостей, наявних в Єдиному державному демографічному реєстрі, є наступна адреса: АДРЕСА_2 .
Позивачем до адміністративного позову не додано будь-яких доказів того, що зазначена Хаджибейською (Малиновською) районною адміністрацією Одеської міської ради у позові адреса ОСОБА_1 є зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-відповідача.
У постанові Верховного Суду від 24.06.2024 року по справі №554/7669/21 було сформовано правовий висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення.
Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
Використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.
Відповідно до ч.5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Тому, керуючись приписами ст. 26 КАС України, суд доходить висновку, що справа належить до територіальної юрисдикції іншого суду.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі вищезазначеного суд вважає, що справа за позовом Хаджибейської (Малиновської) районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 має бути передана на розгляд Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення (ч.ч. 6, 8 ст. 29 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись приписами ст.ст. 2, 4, 5, 6-11, 22, 25, 26, 29, 42, 241, 243, 248, 256, 293, 295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Хаджибейської (Малиновської) районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання привести до попереднього стану за власний рахунок самовільно реконструйовану квартиру - передати на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп. 15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Головуючий суддя Білостоцький О.В.