Рішення від 05.11.2024 по справі 280/8691/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2024 року Справа № 280/8691/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057 код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.09.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - третя особа, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо незастосування при розрахунку пенсії позивачу положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на підставі заяви позивача від 23.07.2024.

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з застосуванням (урахуванням) положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на підставі заяви позивача від 23.07.2024 з урахуванням раніше виплачених сум з дати звернення про її призначення - з 09.09.2023.

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 1211, 20 грн.

Ухвалою суду від 18.09.2024 відкрито провадження у справі №280/8691/23, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику учасників справи. Крім того, вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - третя особа, ГУ ПФУ в Запорізькій області).

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві (вх.№42670 від 17.09.2024). Зокрема зазначено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 по справі №280/9720/23, яке набрало законної сили 29.04.2024 зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області з 09.09.2023 зарахувати позивачу до її пільгового стажу період роботи з 15.06.2004 по 15.06.2022. Вказано, що при розрахунку пенсії відповідачем було встановлено, що пільговий стаж за списком №1 становить 18 років 01 день. Відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 по справі №280/9720/23 робота за списком №1 виконувалась з повним робочим днем під землею. Таким чином, позивачем дотримано вимоги статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) щодо строку роботи з повним робочим днем під землею. Однак, відповідачем при розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах протиправно не було враховано положення статті 8 Закону № 345-VI, якими передбачено, що розмір пенсії повинен становити 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Водночас вказано, що 23.07.2024 позивач звернулася до органів пенсійного фонду України із заявою в якій просила переглянути розмір призначеної пенсії і встановити її у відповідності до вимог Закону № 345-VI, з дня звернення за призначенням пенсії, проте отримала відмову. Таку позицію відповідача позивач вважає протиправною та такою, що порушує її конституційне право на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. З огляду на викладене позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Позиція ГУ ПФУ в Запорізькій області відображена у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву (вх.№45234 від 30.09.2024) де, зокрема зазначено, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 по справі №280/9720/23 виконано відповідачем в повному обсязі, в межах покладених зобов'язань. З 09.09.2023 позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах за списком №1, відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) із зарахуванням до пільгового стажу позивача періодів роботи, визначених у рішенні суду. Зауважено, що зобов'язання щодо розрахунку розміру пенсії позивача з урахуванням приписів статті 8 Закону № 345-VI, в рішенні суду відсутнє. Також зазначено, що ГУ ПФУ в Харківській області здійснювало свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а отже своїми діями права та законні інтереси позивача не порушило. На підставі вищевикладеного представник третьої особи просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, матеріали справи містять докази того, що 18.09.2024 ухвала про відкриття спрощеного провадження в електронному вигляді за допомогою підсистеми «Електронний суд» доставлена до електронного кабінету Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (а.с.25).

На підставі частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 09.03.2004 Дніпрорудненським МВМ Василівського РВ УМВС України в Запорізькій області (а.с.5-7).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 у справі №280/9720/23, яке набрало законної сили 29.04.2023, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області з 09.09.2023 зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи з 15.06.2004 по 15.06.2022, згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.11.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом по даній справі (а.с.9-15).

На виконання вищезазначеного судового рішення відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача період її роботи з 15.06.2004 по 15.06.2022 та починаючи з 09.09.2023 призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1, відповідно до Закону №1058-IV.

23.07.2024 позивач звернулася до відповідача та третьої особи із заявою, у якій, зокрема, просила переглянути розмір призначеної пенсії і встановити її у відповідності до вимог Закону № 345-VI з дня звернення до пенсійного фонду за призначенням пенсії - 09.09.2023 (а.с.16).

Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області №14984-14465/К-02/8-0800/24 від 26.08.2024, позивачу, окрім іншого, роз'яснено, що за матеріалами електронної пенсійної справи до її пільгового стажу зараховано період роботи з 15.06.2004 по 15.06.2022 та з 09.09.2023 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону №1058-IV. Водночас повідомлено, що зобов'язань згідно статті 8 Закону № 345-VI рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 у справі №280/9720/23 не покладалось, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с.17).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо незастосування при розрахунку пенсії положень статті 8 Закону № 345-VI, позивач звернулася з даним адміністративним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом шостим частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон № 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац 1 частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу 1 частин 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац 9 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац 1 частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону № 345-VI цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17.

Як зазначено в постанові Верховного Суду від 20.11.2018 у справі №345/4616/16-а, статтю 1 Закону № 345-VI слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI і абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону №1058-IV.

Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 205/8712/16-а.

В ході розгляду справи судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 у справі № 280/9720/23 зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 визначені у рішенні суду періоди роботи, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1, за результатами чого призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону № 1058-IV.

Суд звертає увагу, що у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 у справі № 280/9720/23, яке набрало законної сили 29.04.2024, зокрема, встановлено наступне:

«В матеріалах справи наявна довідка №14/151 від 11.10.2023, виданої Підприємством з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» ОСОБА_1 , в якій зазначено, що позивачка працює на підприємстві з іноземними інвестиціями у формі приватне акціонерне товариство "Запорізький залізорудний комбінат" з "15" червня 2004 року по "12" квітня 2009 року стовбуровим підземним підземної дільниці шахтних підйомів шахта «Експлуатаційна» з повним робочим днем під землею в цехах та виробництвах, згідно списку І, розділ 1, підрозділ, позиція 1.1а, затверджений Постановою КМУ від "16" січня 2003 року № 36; з "13" квітня 2009 року по "15" червня 2022 року машиністом підіймальної машини підземної дільниці шахтних підйомів шахта «Експлуатаційна» з повним робочим днем під землею в цехах та виробництвах, згідно списку 1, розділ 1, пункт 1 затверджений Постановою КМУ від "24" червня 2016 року № 461. Атестація робочих місць проведена 20 грудня 1996 року , наказ № 559; 03 грудня 2001 року, наказ № 772а; 01 грудня 2006 року, наказ № 954а; 29 листопада 2011 року, наказ № 1268; 14 липня 2016 року, наказ № 456. За виключенням таких періодів: простої - немає; прогули - немає; відпустка без збереження заробітної плати - більше 30 календарних днів у році не знаходився; робота із скороченим робочим днем - немає; пільговий стаж по списку № 1 становить 18 років, 0 місяців, 0 днів.

На підставі наказу № 63 від 02.02.1.983 року "Запорізький залізорудний комбінат" перейменовано в "Запорізький залізорудний комбінат імені 60-річчя СРСР", на підставі наказу № 562 від 29.10.1993 року "Запорізький залізорудний комбінат імені 60-річчя СРСР" реорганізовано в орендне підприємство "Запорізький залізорудний комбінат", на підставі наказу № 77 від 12.02.1997 року орендне підприємство "Запорізький залізорудний комбінат" перереєстровано в підприємство з іноземними інвестиціями у формі закритого акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат", на підставі наказу № 521 від 21.05.2014 року підприємство з іноземними інвестиціями у формі закритого акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат" перейменовано в підприємство з іноземними інвестиціями .у формі приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат».

Довідка видана для пред'явлення в органи Пенсійного Фонду для призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах на підставі даних особової карточки Т-2, відомостей нарахування заробітної плати за 2004-2022; архів за 2004-2022; табель обліку спусків в шахту за ; технологічний процес; - добування залізної руди підземним способом».

Відповідно до приписів частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з протоколом призначення пенсії за віком страховий стаж ОСОБА_1 з урахуванням кратності склав - 44 роки 01 місяць 00 днів, з них пільговий стаж по Списку 1 - 18 років 00 місяців 01 днів (а.с.19).

Отже, оскільки позивач відпрацювала на підземних роботах у шахті за списком №1 понад 7,5 років, то вона має право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону №345-VI, абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям.

Водночас, як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, обчислення розміру пенсії позивачу було здійснено без урахування положень статті 8 Закону № 345-VI, що є порушенням прав позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.

Таким чином, заявлені позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо незастосування при розрахунку позивачу пенсії за віком на пільгових умовах положень статті 8 Закону №345-VI є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

В даному випадку із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 позивач звернулася до відповідача 09.09.2023, з цієї ж дати позивачу на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 у справі № 280/9720/23 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах.

В силу викладеного, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивача, обчисливши її розмір відповідно до статті 8 Закону №345-VI, з дати звернення за її призначенням - з 09.09.2023.

При цьому суд зауважує, що відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням статті 8 Закону № 345-VI не звільняє відповідача від обов'язку діяти відповідно до вимог законодавства України.

Крім того, суд наголошує, що статтю 1 Закону № 345-VI слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Отже, посилання відповідача на виконання рішення суду в повному обсязі та на відсутність інших зобов'язань щодо виконання рішення суду є безпідставними, оскільки при призначенні пенсії пенсійний орган зобов'язаний був самостійно визначати право позивача на обчислення пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону № 345-VI.

Разом з тим суд зауважує, що позивач не повинна була звертатись до відповідача з окремою заявою відповідно до пункту 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1, оскільки її право на обчислення призначеної пенсії з урахуванням особливостей, передбачених Законом №345-VI та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV, чинним законодавством не ставиться в залежність від подання такої заяви, а випливає безпосередньо з приписів зазначених правових норм, які пенсійний орган повинен був застосувати при обчисленні пенсії позивача.

Згідно з вимогами частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20 грн, що підтверджується квитанцією №1383892100 від 14.09.2024 (а.с.4).

За таких обставин, судовий збір у розмірі 1 211,20 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057 код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) щодо незастосування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) провести перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) обчисливши її розмір відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI, починаючи з 09.09.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір у розмірі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 05.11.2024.

Суддя І.В.Садовий