про зупинення провадження у справі
05 листопада 2024 року м. Житомир справа № 240/12184/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглядаючи у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки , з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,14, у розмірі 1,197 та y poзмipi 1,0796 з 01.03.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,14, у розмірі 1,197 та y poзмipi 1,0796 починаючи з 01.03.2024.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Суд, розглянувши матеріали справи, вважає, що провадження у справі слід зупинити, з огляду на таке.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень судом з'ясовано, що Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 31.07.2024 відкрито касаційне провадження у справі №160/28752/23, у якій заявлено наступні позовні вимоги:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області здійснити з 01.03.2022 індексацію пенсії ОСОБА 1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2022;
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській здійснити з 01.03.2023 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням області здійснити - коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,97 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2023.
Підставою для відкриття касаційного провадження у цій справі зазначено пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, тобто відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: чи підлягають перерахунку пенсії у зв'язку з щорічною індексацією, які призначені відповідно до Закону України №1058-IV у 2020-2023 роках, відповідно до частити другої статті 42 Закону України №1058-IV, Порядку 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії та який саме показник потрібно збільшувати при проведені перерахунку пенсії у зв'язку з щорічною індексацією: показник станом на 01.10.2017, послідовно збільшений на відповідні коефіцієнти у 2019-2023 роках чи той показник, який використовувався при обчислені розміру пенсії при її призначені.
Зазначені обставини дають підстави для висновку, що висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах не сформований.
Слід зазначити, що підстави для зупинення провадження у справі як обов'язкові, так і факультативні визначені ст.236 КАС України.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оскільки на даний час відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, суд вважає за можливе зупинити провадження в адміністративній справі 240/11566/24 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №160/28752/23.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі № 240/12184/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №160/28752/23 .
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос