Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 листопада 2024 року Справа№200/5799/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 та непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС);
зобов'язати здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;
зобов'язати здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про розмір грошового забезпечення від 19.06.2024 №31/28-2033 з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Як зазначив позивач, під час перерахунку пенсії, проведеного на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, відповідач протиправно зменшив показник відсоткового значення грошового забезпечення, що застосовується для визначення розміру пенсії, а тому визначений після перерахунку розмір пенсії є меншим ніж належить. Так, за матеріалами пенсійної справи позивача відсоткове значення пенсії на час призначення становило 90% грошового забезпечення, після перерахунку, проведеного на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, відсоткове значення пенсії стало 70% грошового забезпечення.
Крім цього, як зазначив позивач, відповідач протиправно відмовився здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки Регіонального сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року, в якій розмір грошового забезпечення визначений із врахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі 826/12704/18. Посилаючись на ст. 63 Закону № 2262-XII, Постанову КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 (далі - Порядок № 260), яким запроваджені додаткові види грошового забезпечення поліцейських позивач зауважив на набутті ним права на перерахунок пенсії після набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019 (залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019). Позивач вважає, що оскільки 19.11.2019 (день набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18) втратив чинність п. 3 Постанови № 103, відтак саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, з урахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Відповідач у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими згідно яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в статті 63 Закону № 2262. Отже, на підставі зазначених нормативно-правових актів розмір пенсії позивача після перерахунку було правомірно визначено на рівні 70 % від суми грошового забезпечення. Крім цього, за наслідком проведених позивачу перерахунків пенсії її розмір не знижувався, відтак права позивача не порушувались. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетного кодексу України чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (підпункти 20, 24пункту 1 статті 116 Бюджетного кодексу України № 2456 - VI від 08.07.2010).
Згідно з викладеним у відзиві підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Водночас, через скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не відбулося змін розміру складових грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною. Розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою жодним чином не переглядалися та не змінювалися. Зауважуючи на тому, що перерахунок пенсій здійснюється згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 та посилаючись на встановлення цим Порядком певних умов для перерахунку пенсійних виплат особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, відповідач зауважив на відсутності законних підстав перерахунку пенсійних виплат.
Ухвалою від 16.09.2024 повернуто позовну заяву в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90 % до 70 % грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 по 20.02.2024; зобов'язання здійснити з 01.01.2018 по 20.02.2024 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою від 16.09.2024 провадження у справі відкрито в частині позовних вимог про: визнання протиправним зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення починаючи з 21.02.2024 та непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях; зобов'язання здійснити з 21.02.2024 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум; зобов'язання здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про розмір грошового забезпечення від 19.06.2024 №31/28-2033 з урахуванням раніше виплачених сум, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 , являється пенсіонером МВС, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію як пенсіонер органів МВС за вислугу років. Пенсійна справа - №0503002853.
Згідно з протоколом від 01.07.2008 позивачу призначено пенсію, основний розмір пенсії визначений на рівні 90% грошового забезпечення розміром 2353,30 грн та становить 2117,97 грн. Із врахуванням підвищень та доплати розмір пенсійної виплати позивачу під час призначення становив 2599,97 грн.
Після проведеного у травні 2018 року перерахунку розмір пенсії визначено на рівні 70 % грошового забезпечення розміром 6888,38 грн, основний розмір пенсії з 01.05.2018 становив 4821,87 грн.
З 01.08.2021 розмір пенсії позивача перерахований через збільшення грошового забезпечення, після перерахунку розмір пенсії визначений на рівні 70 % грошового забезпечення розміром 6888,38 грн, основний розмір пенсії після перерахунку - 4821,70 грн, з 01.08.2021 позивачу вплачується доплата до пенсії розміром 2000,00 грн згідно постановою КМУ № 713.
З 01.03.2022 розмір пенсійної виплати збільшився на суму індексації - 675,06 грн, з 01.03.2023 - 1082,90 грн, з 01.03.2024 - 523,75 грн.
Станом на 30.09.2024 розмір пенсії позивача обчислений на рівні 70 % грошового забезпечення розміром 6888,38 грн, основний розор пенсії - 4821,87 грн, сума індексацій за 2022-2024 роки - 675,06 грн, 1082,90 грн, 523,75 грн, доплата згідно з постановою № 713 від 14.07.201 - 2000,00 грн. Основний розмір пенсійної виплат - 9103,58 грн.
Згідно з довідкою ДУ "ТМО МВС України по Львівській, Івано-Франківській, та Закарпатській областях" № 31/28-2033 від 19.06.2024 розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за прирівняною посадою поліцейського (інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) становить 15902,65 грн, у т.ч. посадовий оклад 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, процентна надбавка за стаж служби - 2250,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби - 3031,43 грн, премія - 6121,22 грн. У примітці довідки вказано, що довідка складена на підставі рішень Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 та Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18.
Листом від 20.08.2024 № 22029-19373/Б-02/8-0500/24 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку призначеної пенсії на підставі наданої довідки ДУ "ТМО МВС України по Львівській, Івано-Франківській, та Закарпатській областях" № 31/28-2033 від 19.06.2024 розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року. Відповідно до зазначеного в листі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених на підставі проводиться у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію згідно із цим законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно з положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється після прийняття Кабінету Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. На теперішній час постанов КМУ щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. підстави перерахунку пенсії позивача в нього відсутні.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2,3 - 95 процентів.
Частина 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI передбачала обмеження максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до цієї статті 80 процентами відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII (який набрав чинності 01.04.2014) також внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 22 Конституції України визначено, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, відсоткове значення пенсії, що визначено статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є сталим та визначається на день призначення пенсії.
З наведеного вище вбачається, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках також стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін не зазнала. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, у той час як відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
З урахуванням викладеного, cуд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача відповідач не мав підстав для застосування механізму обчислення пенсії із застосуванням частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, що застосовується при призначенні пенсії. Внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не застосовуються до перерахунку вже призначеної пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
Аналогічних висновку дійшли Верховний Суд, зокрема у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, Велика Палата Верховного Суду в постановах від 06.10.2019 у справі № 240/5401/18, від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а.
Верховний Суд у постанові від 28.01.2021 у справі № 420/40/20 дійшов висновку, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, містить дві обставини: під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення; відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Правильним є застосування цього правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження. Натомість, до правовідносин у цій справі (та всіх аналогічних) необхідно застосовувати лише першу частину зазначеного правового висновку «при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення». Верховний Суд розширив зазначений правовий висновок наступним чином: «у всіх випадках при перерахунку пенсії, призначеної особі відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку».
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд також в постанові від 27.06.2023 у справі № 260/3724/22.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років через зменшення його відсоткового значення з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення під час перерахунку. З урахуванням повернення позову в частині вимог позивача, що заявлені із порушенням строку звернення до суду та висновків суду про безпідставне зменшення відсоткового значення розміру пенсії, підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання протиправним зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення починаючи з 21.02.2024 та зобов'язання здійснити з 21.02.2024 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Щодо вимог позивача стосовно відмови відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, то під час їх вирішення суд виходить із такого.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Згідно із частиною 3 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1, 3 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Процедуру перерахунку пенсії визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) встановлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016.
Пунктом 6 цієї постанови внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393".
Так, абзацами першим та другим пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103) передбачалося, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначав форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103. У зазначеному рішенні Окружний адміністративний суд міста Києва зазначив, що у встановлений Постановою № 988 двотижневий строк уповноваженими міністерствами не було затверджено порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували. Водночас, пункт 3 оскаржуваної Постанови №103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016. Оскільки пункт 3 Постанови № 103 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, через скасування надбавок, доплат, підвищень і премій, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінює умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а відтак є протиправним та таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність.
Пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким передбачалося внесення змін до інших постанов КМУ, зокрема, зміни до п. 5 постанови КМУ № 45, скасований Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 (залишено без змін постановою Верховного Суду від 20.10.2022), оскільки такі зміни суперечать вимогам частини третьої статті 1-1, статті 43, частини четвертої статті 63 та Закону № 2262-XII та протиправно змінюють встановлені цими нормами умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб, яким призначено пенсію на підставі положень Закону України № 2262.
Отже, будь-які нормативні акти, які б визначали склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для перерахунку пенсії, відсутні.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Аналогічний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Відповідачем отримано довідку ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033 про розмір грошового забезпечення позивача, що свідчить про наявність підстав для здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи зазначення у довідці ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033 грошового забезпечення із складовими (після підвищення) за листопад 2019 року, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх щомісячних видів грошового забезпечення, має бути здійснений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто - з 01.12.2019.
Із врахуванням наведених в цьому рішенні висновків суду про неможливість зміни під час перерахунку пенсії її відсоткового значення пенсії, застосованого під час призначення, при перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 з урахуванням довідки ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033, розмір пенсії має визначатися виходячи із 90 % грошового забезпечення позивача.
Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправним непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033 та зобов'язання здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033 з урахуванням раніше виплачених сум також підлягають задоволенню.
Зважаючи на встановлені обставини, суд задовольняє позов повністю.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення заявлених позивачем вимог, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2422,40 грн (платіжне доручення № 9055-3134-9629-1409 від 20.08.20242) підлягають стягненню з бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення починаючи з 21.02.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 21.02.2024 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про розмір грошового забезпечення від 19.06.2024 №31/28-2033 з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ 13486010.
Суддя А.С. Михайлик