05 листопада 2024 рокуСправа №160/24707/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить:
Визнати протиправними дії Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у відмові в наданні мені ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов'язати відповідача Комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно прийняв рішення про відмову в наданні йому відстрочки від призову відповідно до п.14 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки позивач здійснює догляд за бабусею яка є інвалідом ІІ групи.
Ухвалою від 13.09.2024р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; залучено до участі у справі в якості співвідповідача Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2
09.10.2024р. представником ІНФОРМАЦІЯ_2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що 29 липня 2024 року до голови комісії третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла заява та пакет документів військовозобов 'язаного ОСОБА_1 щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, за сімейними обставинами, а саме у зв 'язку з зайняттям постійного догляду за своєю бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якій відповідно до Довідки до акта огляду медико- соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 576087 від 28.05.2024 року встановлено другу групу інвалідності з 23.05.2024 року.
Так, 02 серпня 2024 року при розгляді комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 заяви та пакету документів військовозобов'язаного ОСОБА_1 було встановлено, що громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 має доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Син гр. ОСОБА_2 - ОСОБА_5 призваний на військову службу під час мобілізації, та проходить військову службу в складі військової частини НОМЕР_1 . Донька гр. ОСОБА_2 - ОСОБА_6 , проживає в місті Дніпро, Дніпропетровської області. Документи, які б підтверджували факт неспроможності доньки здійснювати постійний догляд за матір'ю, особою з інвалідність II групи, гр.. ОСОБА_1 до пакету документів від 23.07.2024 року - не надав. Законодавцем чітко визначено, що член сім 'ї другого ступеня споріднення до якого відносить ОСОБА_1 особи з інвалідністю II групи (його бабуся ОСОБА_2 ), зайняті постійним доглядом за нею, може отримати відстрочку від призову на військову служу за умови відсутності членів сім 'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім 'ї першого ступеня споріднення (до якої відноситься гр.. ОСОБА_3 ) самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
14.10.2024р. до суду надійшла відповідь на відзив, яка за змістом аналогічна доводам, викладеним в позовній заяві.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 звертався до відповідача з питання надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку з доглядом за бабусею ОСОБА_2 інваліда ІІ групи.
Відповідно до повідомлення від 02.08.2024р. за № 71 вбачається, що протоколом від 02 серпня 2024 р. №7 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомлено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Причини відмови: відповідно до пункту 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є членами сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико- соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення, норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи.
Позивач не погоджується з рішенням відповідача про відмову в наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що й стало підставою для звернення до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Разом з цим, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні, в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У зв'язку з введенням воєнного стану, введено тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходжень військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХII).
Відповідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами Україна «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з ч.5 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.
Відповідно до п. 14 ч. ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Згідно з вимогами абзацу другого пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ № 154 від 23.02.2022 п.11 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення:
- оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
В подальшому Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024, яка набрала чинності 18.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», в якій у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:
56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Таким чином і на час звернення позивача до відповідача належить обов'язок прийняття рішення про відстрочку від призову( позитивне або відмова).
Аналіз наведених положень законодавства дає суду підстави для висновку, що відстрочка від призову надається членам сім'ї ІІ ступені за умови відсутності членів сім'ї І ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком МСЕК чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем було прийнято негативне рішення про відстрочку від призову щодо ОСОБА_1 з підстав того, що позивач, по-перше, не є членом першого ступеня споріднення, по - друге, є тітка ОСОБА_3 , яка є членом І ступеня споріднення.
Як вбачається з позовної заяви, позивач вказує про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є донькою бабусі - ОСОБА_2 , постійно проживає у м. Дніпро, розлучена, фактично може бути визнана інвалідом у зв'язку з ампутацією органу ( операція тотальна тиреоіктомія ) перебуває на диспансерному обліку у лікаря ендокринолога. За станом здоров'я та проживанням в іншої місцевості та значної відстані від місця проживання батьків, не може доглядати за своєю матір'ю ( ОСОБА_2 ), бабусею позивача та не може змінити своє місце мешкання. Та в силу свого фізичного стану не може здійснювати допомогу своїм батькам.
Позивач, на підтвердження того, що ОСОБА_3 , яка є членом сім'ї першого ступеня споріднення, за станом здоров'я не має можливості доглядати за своєю матір'ю - ОСОБА_2 , його бабусею, надав до суду виписку із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 02.07.2024р. та консультативний висновок спеціаліста від 23.08.2024р.
Однак, надана позивачем виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_3 свідчить про потребу ОСОБА_3 у спостереженні та лікуванні у лікаря-ендокринолога. Однак даний документ не є належним підтвердженням неможливості особи першого ступеня споріднення здійснювати догляд за особою з інвалідністю II групи, оскільки він не містить висновку медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько - консультативної комісії закладу охорони здоров'я, який би підтверджував необхідність постійного догляду за самою особою першого ступеня споріднення.
З огляду на наведене, суд доходить висновку про обґрунтованість прийнятого відповідачем рішення щодо відмови ОСОБА_1 у відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, відтак позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази на підтвердження правомірності дій та докази, долучені в обґрунтування позову, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі ст.. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) , Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код невідомий), - залишити без задовольнити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін