Рішення від 05.11.2024 по справі 140/11961/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2024 року ЛуцькСправа № 140/11961/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

за участю секретаря судового засідання Бульбенюк Т.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, державного виконавця Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гапонюк Аліни Павлівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

21.10.2024 ОСОБА_1 звернувся з позовом до Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - Відділ ДВС у м. Луцьку), державного виконавця Відділу ДВС у м. Луцьку Гапонюк Аліни Павлівни про визнання протиправною бездіяльності щодо не виключення (вилучення) відомостей з Єдиного реєстру боржників (далі - ЄРБ) у виконавчому провадженні № 67702675 від 01.12.2021 та зобов'язання виключити з ЄРБ відомості відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на примусовому виконанні Відділу ДВС у м. Луцьку перебуває виконавче провадження № 67702675 від 01.12.2021, яке відкрито на виконання вироку Любомльського районного суду Волинської області від 14.09.2021 про конфіскацію в порядку статей 96-1, 96-2 Кримінального кодексу України (далі - КК України) речових доказів, а саме запчастини МПК-13БТВ, серійний номер 19232555 в кількості 1 штука, МПК-13БТВ, серійний номер 19231155 в кількості 1 штука, блок управління «Autopilot» ПУ-1248, серійний номер 0218133 в кількості 1 штука.

01.10.2024 представник боржника ОСОБА_2 в інтересах позивача (боржника) ОСОБА_1 подав до Відділу ДВС у м. Луцьку заяву про виключення відомостей про боржника з ЄРБ.

Листом від 07.10.2024 № 240169 державний виконавець Відділу ДВС у м. Луцьку Гапонюк А.П. повідомила про відмову у виключенні відомостей з ЄРБ щодо ОСОБА_1 , оскільки виконавцем вживаються дії щодо конфіскації в дохід держави блока управління «Autopilot» ПУ-1248, серійний номер 0218133.

Позивач не погоджується із бездіяльністю відповідачів щодо не виключення (вилучення) відомостей стосовно нього з ЄРБ та вказує, що у нього відсутня заборгованість перед фізичними/юридичними особами та державою, конфіскація предмету вчинення правопорушення не була фактично виконана державним виконавцем не у зв'язку з ухиленням боржника від виконання своїх зобов'язань по передачі речових доказів (предмета конфіскації), оскільки вони у нього відсутні, та не перебували у володінні останнього з часу відкриття виконавчого провадження, а внаслідок бездіяльності державного виконавця з не реалізації чи не знищення вказаних речових доказів (предмета конфіскації) протягом тривалого часу, а саме з 01.12.2021.

Тобто, позивач позбавлений будь-якої можливості добровільно виконати обов'язок про передачу у власність держави вказаного майна, а майже безстрокове знаходження у позивача у ЄРБ за цим стягненням є порушенням його прав. Бездіяльність державного виконавця порушує розумні строки виконавчого провадження, а збереження запису про боржника в ЄРБ обмежує права та інтереси позивача, зокрема, щодо розпорядження майном, та суперечить засадам виконавчого провадження, визначеним статтею 2 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, з урахуванням § 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справі призначено судове засідання на 10:00 05.11.2024 (а. с. 18).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 31.10.2024 № 264747 (а. с. 23-30) представник відповідача Білова В.А. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з огляду на відсутність правових підстав для виключення відомостей про боржника з ЄРБ, а Відділом ДВС у м. Луцьку вчиняються дії щодо примусового виконання виконавчого листа № 163/1411/21 від 20.10.2021, виданого Любомльським районним судом Волинської області, з метою закінчення виконавчого провадження.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просить його задовольнити.

Представник відповідача Білова В.А. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.

В подальшому, з урахуванням приписів частини четвертої статті 229 КАС України, судовий розгляд справи завершено в порядку письмового провадження.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що на примусовому виконанні Відділу ДВС у м. Луцьку перебуває виконавче провадження № 67702675 з виконання виконавчого листа № 163/1411/21 від 20.10.2021, виданого Любомльським районним судом Волинської області на виконання вироку Любомльського районного суду Волинської області від 14.09.2021, про конфіскацію запчастини МПК-13БТВ, серійний номер 19232555 в кількості 1 штука, МПК-13БТВ, серійний номер 19231155 в кількості 1 штука, блок управління «Autopilot» ПУ-1248, серійний номер 0218133 в кількості 1 штука, які зберігаються в кімнаті речових доказів СВ УСБУ у Волинській області в дохід держави в порядку статей 96-1, 96-2 КК України, у якому постановою від 01.12.2021 відкрите виконавче провадження; у вказаному виконавчому провадженні № 67702675 стягувачем є держава, боржником - ОСОБА_1 , що підтверджується копіями матеріалів виконавчого провадження (а. с. 37-86).

Згідно з інформацією з ЄРБ від 06.08.2024, стосовно боржника ОСОБА_1 внесені відомості до ЄРБ із зазначенням номера виконавчого провадження (№ 67702675), категорії стягнення (спецконфіскація), органу ДВС (а. с. 13).

01.10.2024 представник боржника ОСОБА_2 в інтересах позивача (боржника) ОСОБА_1 подав до Відділу ДВС у м. Луцьку заяву про виключення відомостей відносно боржника з ЄРБ (а. с. 10-11).

Листом від 07.10.2024 № 240169 державний виконавець Відділу ДВС у м. Луцьку Гапонюк А.П. повідомила про те, що виконавцем вживаються дії щодо конфіскації в дохід держави блока управління «Autopilot» ПУ-1248, серійний номер 0218133; виконавчий лист № 163/1411/21 від 20.10.2021 Любомльського районного суду Волинської області виконаний частково; за змістом листа представнику позивача відмовлено у задоволенні заяви (а. с. 8).

Отже, спір у цій справі виник щодо наявності правових та фактичних підстав щодо виключення з ЄРБ відомостей про ОСОБА_1 , який є боржником у виконавчому провадженні № 67702675.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно із частинами першою, другою статті 9 Закону № 1404-VIII єдиний реєстр боржників - це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна. Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України. Реєстрація боржника в Єдиному реєстрі боржників не звільняє його від виконання рішення.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 9 Закону № 1404-VIII відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників (крім відомостей щодо боржників, якими є державні органи, органи місцевого самоврядування, а також боржників, які не мають заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців, та боржників за рішенням немайнового характеру) одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження.

Єдиний реєстр боржників містить такі відомості:

1) прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження боржника - фізичної особи або найменування, ідентифікаційний код юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника - юридичної особи;

2) найменування органу або прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка видала виконавчий документ;

3) найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім'я, по батькові приватного виконавця, номер засобу зв'язку та адреса електронної пошти виконавця;

4) номер виконавчого провадження;

5) категорія стягнення (аліменти, штраф тощо) (частина шоста статті 9 Закону № 1404-VIII).

За приписами частини сьомої статті 9 Закону № 1404-VIII відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пунктів 1, 3, 11 частини першої статті 37 цього Закону або постанови, передбаченої частиною четвертою статті 40 цього Закону, чи в день встановлення виконавцем факту відсутності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.

Згідно із частиною першою статті 40 Закону № 1404-VIII у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.

Частиною четвертою статті 40 Закону № 1404-VIII передбачено, що у разі якщо після повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених частиною першою статті 37 цього Закону, встановлено, що виконавчий документ не підлягає виконанню або покладені виконавчим документом на боржника зобов'язання підлягають припиненню відповідно до умов угоди про врегулювання спору (мирової угоди), укладеної між іноземним суб'єктом та державою Україна на будь-якій стадії урегулювання спору або розгляду справи, включаючи стадію визнання та виконання рішення, незалежно від дати укладення такої угоди, арешти з майна боржника знімаються, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті під час примусового виконання рішення заходи, про що виконавець виносить постанову, яка в день її винесення надсилається органу, установі, посадовій особі, яким була надіслана для виконання постанова про накладення арешту на майно (кошти) боржника, а у випадках, передбачених законом, виконавець вчиняє дії щодо реєстрації припинення обтяження такого майна.

Відповідно до пункту 5 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802 (зі змінами; далі - Інструкція № 512/5), основною інформаційною базою про здійснення виконавчого провадження є автоматизована система виконавчого провадження (далі - автоматизована система). Відомості про боржників (крім відомостей щодо боржників, визначених у частині п'ятій статті 9 Закону) вносяться до Єдиного реєстру боржників, що є складовою автоматизованої системи.

Згідно із пунктом 23 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 за виконавчим провадженням, виконавчий документ за яким повернуто стягувачу, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників без винесення постанови про відновлення виконавчого провадження на підставі постанови про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників.

Постанова про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників виноситься державним виконавцем органу державної виконавчої служби або приватним виконавцем, яким виконавчий документ повернуто стягувачу, за заявою боржника у разі, якщо:

при повторному пред'явленні такого виконавчого документа до примусового виконання виконавче провадження за таким виконавчим документом закінчено на підставі частини першої статті 39 Закону, а також за умови сплати боржником витрат виконавчого провадження, здійснених під час виконавчого провадження, у якому виконавчий документ повернуто стягувачу (крім випадків, коли виконавчий документ повернуто приватним виконавцем, діяльність якого припинена);

після повернення виконавчого документа стягувачу на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця надійшла сума коштів для задоволення вимог стягувача, виконання постанов про стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та за умови, що такий виконавчий документ повторно на виконання не пред'явлено;

після повернення виконавчого документа стягувачу наявні обставини, визначені частиною першої статті 39 Закону (крім випадків, коли виконавчий документ перебуває на примусовому виконанні), а також за умови сплати боржником витрат виконавчого провадження, здійснених під час виконавчого провадження, у якому виконавчий документ повернуто стягувачу (крім випадків, коли виконавчий документ повернуто приватним виконавцем, діяльність якого припинена), та виконавчого збору, який підлягав стягненню у цьому виконавчому провадженні (крім випадків, коли відповідно до статті 27 Закону виконавчий збір стягненню не підлягає);

відомості про боржника підлягають виключенню з Єдиного реєстру боржників на підставі судового рішення.

До заяви про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників додається документ / копія документа, що підтверджує наявність обставин для винесення відповідної постанови.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього заяви боржника перевіряє викладені у цій заяві обставини та додані до неї документи, у тому числі за допомогою автоматизованої системи (щодо стану відповідного виконавчого документа; відомостей про орган державної виконавчої служби чи приватного виконавця, у якого перебував на виконанні виконавчий документ, тощо), Єдиного державного реєстру судових рішень (щодо наявності відповідного судового рішення).

Постанова про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників виноситься не пізніше наступного робочого дня з дня отримання виконавцем підтвердження наявності обставин для винесення такої постанови.

Заява боржника та додані до неї документи, а також документи за результатом розгляду такої заяви приєднуються до матеріалів виконавчого провадження, в межах якого виноситься постанова про виключення відомостей з Єдиного реєстру боржників.

Пунктом 2 розділу І Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 № 2432/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.08.2016 за № 1126/29256 (зі змінами; далі - Положення № 2432/5), визначено, що терміни, наведені у цьому Положенні, вживаються в таких значеннях: Єдиний реєстр боржників - систематизована база даних про боржників, що є складовою Системи та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.

За приписами пунктів 1, 2 розділу ХІ Положення № 2432/5 Єдиний реєстр боржників формується з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна. Система забезпечує обробку даних про боржника та вносить відомості про нього до Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження, крім боржників, визначених пунктом 4 цього розділу. В Єдиному реєстрі боржників міститься інформація щодо боржників, відносно яких виконавчі провадження зареєстровані в Системі після впровадження Єдиного реєстру боржників та боржників за виконавчими провадженнями про стягнення періодичних платежів (аліментів) за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.

Згідно із пунктом 3 розділу ХІ Положення № 2432/5 Єдиний реєстр боржників містить такі відомості:

прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження боржника - фізичної особи або найменування, ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника - юридичної особи;

найменування органу або прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка видала виконавчий документ;

найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім'я, по батькові приватного виконавця, номер засобу зв'язку та адреса електронної пошти виконавця;

номер виконавчого провадження;

категорія стягнення згідно з пунктом 8 розділу І цього Положення.

Не підлягають внесенню до Єдиного реєстру боржників відомості про боржників:

які є державними органами, органами місцевого самоврядування;

які не мають заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців;

за рішенням немайнового характеру (крім рішень про встановлення побачення з дитиною, рішень про усунення перешкод у побаченні з дитиною, під час виконання яких винесено постанову про накладення штрафу на боржника) (пункт 4 розділу ХІ Положення № 2432/5).

Відповідно до пункту 6 розділу ХІ Положення № 2432/5 система виключає відомості про боржника з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови:

про закінчення виконавчого провадження згідно зі статтею 39 Закону України «Про виконавче провадження»;

про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пунктів 1, 3, 11 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження»;

про скасування заходів примусового виконання за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів;

про скасування заходів примусового виконання згідно з частиною четвертою статті 40 Закону України «Про виконавче провадження»;

про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників.

В день встановлення факту відсутності заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів виконавець зобов'язаний винести постанову про скасування заходів примусового виконання.

З матеріалів справи та наданих в судовому засіданні пояснень учасників справи вбачається, що на момент розгляду справи виконавчий лист № 163/1411/21 від 20.10.2021 Любомльського районного суду Волинської області виконаний частково, у виконавчому провадженні № 67702675 Відділом ДВС у м. Луцьку продовжують вживатися дії щодо виконання зазначеного виконавчого листа в частині конфіскації в дохід держави блока управління «Autopilot» ПУ-1248, серійний номер 0218133.

При вирішенні спору суд враховує, що правові підстави для виключення відомостей про боржника з ЄРБ врегульовано наведеними вище приписами частини сьомої статті 9, частин першої, четвертої статті 40 Закону № 1404-VIII, пункту 23 розділу ІІІ Інструкції № 512/5, пункту 6 розділу ХІ Положення № 2432/5. Водночас, вказані підстави для виключення відомостей про боржника з ЄРБ до спірних у цій справі правовідносин застосуванню не підлягають, оскільки у виконавчому провадженні № 67702675 не виносилися постанови про закінчення виконавчого провадження згідно зі статтею 39 Закону № 1404-VIII або про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пунктів 1, 3, 11 частини першої статті 37 цього Закону або про скасування заходів примусового виконання за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів або про скасування заходів примусового виконання згідно з частиною четвертою статті 40 зазначеного Закону.

На думку суду, факт тривалого невиконання у повному обсязі виконавчого листа № 163/1411/21 від 20.10.2021 Любомльського районного суду Волинської області не може бути в розумінні частини сьомої статті 9, частин першої, четвертої статті 40 Закону № 1404-VIII, пункту 23 розділу ІІІ Інструкції № 512/5, пункту 6 розділу ХІ Положення № 2432/5 підставою для виключення відомостей з ЄРБ про боржника у виконавчому провадженні № 67702675 ОСОБА_1 . При цьому, недотримання державним виконавцем розумних строків виконавчого провадження не є предметом оскарження у цій справі.

Стосовно доводів позивача про те, що ЄРБ ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників, запобігання відчуженню боржниками майна та вказана мета перебування позивача в ЄРБ відсутня, то суд зазначає, що крім мети ведення ЄРБ, законодавство передбачає коло боржників, порядок, підстави та умови внесення відомостей щодо них до ЄРБ. Суд враховує, що в ЄРБ правомірно була внесена та на цей час відображена інформація про позивача, відносно якого виконавче провадження № 67702675 було зареєстроване в автоматизованій системі виконавчого провадження, та позивач в розумінні пункту 4 розділу ХІ Положення № 2432/5 не є тим боржником, відомості про якого не підлягали внесенню до ЄРБ.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд у цій справі дійшов висновку про те, що на час розгляду справи відсутні фактичні та правові підстави, визначені частиною сьомою статті 9, частинами першою, четвертою статті 40 Закону № 1404-VIII, пунктом 23 розділу ІІІ Інструкції № 512/5, пунктом 6 розділу ХІ Положення № 2432/5, для виключення відомостей з ЄРБ про боржника у виконавчому провадженні № 67702675 ОСОБА_1 , оскаржувані у цій справі дії/бездіяльність державного виконавця щодо відмови у виключення відомостей про боржника з ЄРБ є такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позову належить відмовити.

Керуючись статтями 229, 243 - 246, 268, 287 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх