Постанова від 05.11.2024 по справі 947/5250/22

Справа № 947/5250/22

Провадження № 1-кс/947/15338/24

УХВАЛА

05.11.2024 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання т.в.о. слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження №42020000000000323 від 20.02.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

До Київського районного суду м. Одеси звернувся т.в.о. слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області лейтенант поліції ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Встановлено, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному 20.02.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000000323, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Органом досудового розслідування досліджуються факти того, що 2016-2020 років службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , Філії « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), вчинено розкрадання бюджетних коштів в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем під час монтажу та ремонту ліфтового обладнання у багатоповерхових будинках м. Одеси.

Так, протягом 2016-2020 років службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 налагодили протиправний механізм щодо привласнення державних коштів під час реалізації цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки» (далі - Програма) шляхом проведення державною установою в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ) закупівель робіт у підконтрольних їм комерційних структур Філії «Одесліфт ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПП « ОСОБА_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », за завідомо завищеними цінами.

Зокрема встановлено, що вказана вище Програма, яку було розроблено спільно з задіяними у злочинній схемі Філією « ІНФОРМАЦІЯ_2 ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ПП « ОСОБА_4 », була прийнята відповідно до рішення сесії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.03.2016 № 454-VII.

З урахуванням змін, які вносились до Програми, у період з 2016 по 2020 роки на її реалізацію заплановано виділення 1.390.948.000 грн.

Внаслідок цього, з бюджету м. Одеси фактично було виділено 1.019.871.960,21 грн., які освоєні підконтрольними Філією «Одесліфт ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (освоєно 887.439.972,64 грн.), ПП « ОСОБА_4 » (освоєно 73.253.014,26 грн.), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (освоєно 49.481.571,91 грн.) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (освоєно 9.697.401,40 грн.).

Основним розпорядником бюджетних коштів в рамках Програми був ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким у вказаний вище період укладено з наведеними підконтрольними комерційними структурами 1425 угод на загальну суму 1.000.260.245,76 грн.

При цьому, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 впливають на порядок державних закупівель та прийняття рішень щодо укладання відповідних договорів від зазначеної державної установи. Після отримання бюджетних коштів службові особи вказаних вище підконтрольних підприємств здійснюють їх розподіл між учасниками злочинної схеми.

Вказані факти обумовлені тим, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та вищезазначених комерційних структур, фактично спільно розробивши Програму, монополізували ринок ремонту ліфтів у житлових будинках міста Одеси, що надало їм можливість безпідставно підвищувати ціни на обладнання та монтажні роботи, що призвело до зростання собівартості заміни ліфтів та збільшення витрат з місцевого бюджету.

За таких обставин встановлено, що з метою заволодіння державними коштами, посадовими особами вищезазначених державних установ реалізується протиправний механізм розтрати та привласнення бюджетних коштів у порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель та здійснюється штучне завищення очікуваної вартості предметів закупівлі в тендерній документації.

Згідно інформування ІНФОРМАЦІЯ_6 (лист № 65/4-4547 від 15.07.2020), у період з листопада 2018 року по червень 2019 року між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ІНФОРМАЦІЯ_1 укладено 16 угод на суму 17.979.861,60 грн.

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » використовувалось як конкурент Філії « ІНФОРМАЦІЯ_2 », через яку були освоєні та розподілені бюджетні кошти, зокрема, при виконанні робіт з капітального ремонту житлового фонду: модернізація, пусконалагоджувальні роботи пасажирського ліфта за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (Замовник) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (Підрядник) договору № 1319 від 29.10.2019.

Для проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення істини, а також з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, з метою встановлення істини у кримінальному провадженні, слідчим призначено комплексну судову експертизу технічного стану ліфтів та умов їх безпечної експлуатації, електротехнічну та безпеки життєдіяльності, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_7 .

04.09.2024 експертом, у порядку п. 2.1. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 №53/5, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_8 3.11.1998 за № 705/3145 заявлено клопотання про забезпечення безперешкодного доступу до об'єкта дослідження, а саме пасажирського ліфта за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_1 обслуговує комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_9 », код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_2 .

У зв'язку з вищенаведеним на даний час виникла об'єктивна необхідність в отриманні оригіналів паспортів на ліфти (пасажирського та вантажопасажирського), розташовані у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 , які знаходяться у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».

Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

В судове засідання слідчий не з'явився, разом з тим слідчим до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.

Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_8 , адреса: АДРЕСА_2 ) та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.

Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.

На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність часткового задоволення клопотання сторони обвинувачення.

В той же час, слідчий суддя вважає за необхідне зазначити, що слідчим у клопотанні не було належним чином підтверджено та обґрунтовано доказами необхідність вилучення оригіналів документів, у зв?язку з чим вилученню підлягають лише копії документів.

Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання т.в.о. слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково.

Надати т.в.о. слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області лейтенанту поліції ОСОБА_3 , а також іншим слідчим групи слідчих у вказаному кримінальному провадженні дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_8 , адреса: АДРЕСА_2 ), з можливістю вилучення копій паспортів на ліфти (пасажирського та вантажопасажирського), які розташовані у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

В іншій частині клопотання - відмовити.

Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.

Попередити уповноважених осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_8 , адреса: АДРЕСА_2 ), що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.

Слідчий суддя ОСОБА_1