Справа № 493/1798/24
Провадження № 3/493/1014/24
05 листопада 2024 року м. Балта Одеської області
Суддя Балтського районного суду Одеської області Ільніцька О.М., за участю секретаря - Лисої Н.А., прокурора - Богатира В.К., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , мешканки АДРЕСА_2 , працюючої лікарем-офтальмологом КП «Балтська багатопрофільна лікарня» Балтської міської ради Одеської області, яка до адміністративної відповідальності не притягувалася,
-за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лікаря - офтальмолога КП «Балтська багатопрофільна лікарня», будучи включеною до складу позаштатної постійно діючої військо-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. « ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 09.09.2024 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, яку належало подати не пізніше 31.03.2024 року, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнала себе винною, пояснивши, що вона наказом генерального директора КП «Балтська багатопрофільна лікарня» Балтської міської ради Одеської області була залучена до складу військово-лікарської комісії, створеної при ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким вона була ознайомлена. Їй було відомо про необхідність подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, однак декларація була подана несвоєчасно через велику завантаженість у зв'язку з проходженням медичного огляду військовозобов'язаними, а також погіршенням стану її здоров'я та перебуванням на амбулаторному лікуванні.
Прокурор Богатир В.К. в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, та призначити їй покарання у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, підтверджується такими доказами.
Протоколом № 1468/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 30.09.2024 року.
Відповідно до наказу КП «Балтська багатопрофільна лікарня» Балтської міської ради Одеської області № 90 від 29.12.2023 року залучені до участі у складі військово-лікарської комісії, що створюється при ІНФОРМАЦІЯ_4 , що буде здійснювати медичний огляд громадян в КП «Балтська багатопрофільна лікарня» Балтської міської ради, медичні працівники, зокрема лікар-офтальмолог ОСОБА_1 . Відповідно до акту від 29.12.2023 року лікар-офтальмолог ОСОБА_1 , яка включена до складу ВЛК, ознайомлена з наказом № 90 від 29.12.2023 року, але від підпису відмовилася.
Письмовим поясненням ОСОБА_1 від 12.09.2024 року, зі змісту якого вбачається, що вона працює лікарем-офтальмологом КП «Балтська багатопрофільна лікарня», їй було відомо, що відповідно до наказу КП «Балтська багатопрофільна лікарня» Балтської міської ради Одеської області № 90 від 29.12.2023 року вона є членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 . Про те, що вона є суб'єктом, на якого поширюються вимоги ЗУ «Про запобігання корупції», як на члена ВЛК, їй було відомо. З 24.01.2024 року на протязі місяця вона перебувала на амбулаторному лікуванні. Декларація нею подана не своєчасно, так як вона забула, що дану декларацію необхідно подати.
Витягом з офіційного веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з якого вбачається, що датою подання щорічної декларації суб'єкта декларування - ОСОБА_1 за 2023 рік є 09.09.2024. 16:28 год.
Згідно п.п. « ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
У відповідності до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» встановлено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать зокрема ВЛК ТЦК та СП. Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Відповідно до рапорта оперуповноваженого УСР в Одеській області ДСР Національної поліції України Бойченка С. від 30.09.2024 року, встановлене порушення вимог ЗУ «Про запобігання корупції» лікарем-офтальмологом ОСОБА_1
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військо-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2023 рік до 01.04.2024 року, але не пізніше 31.03.2024 року.
Сукупність вказаних доказів підтверджує, що ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вивчивши докази в їх сукупності, суддя, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» належить стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у сумі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн. (отримувач коштів: ГУК в Од.обл./отг м. Балта/21081100, ЄДРПОУ отримувача: 37607526, рахунок отримувача: UA228999980313060106000015572, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО банку отримувача: 899998, призначення платежу*; 21081100, справа № 493/1798/24, ОСОБА_1 )
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у сумі 605,60 грн. (отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (стандарт IBAN) UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106).
Відповідно до вимог ст. 307, 308 КУпАП у разі несплати правопорушницею штрафу у строк не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу ця постанова надсилається для примусового виконання, у порядку якого стягується з правопорушниці подвійний розмір штрафу в сумі 1700,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її оголошення.