Постанова від 05.11.2024 по справі 605/430/24

Справа № 605/430/24

Провадження №3/605/260/2024

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 листопада 2024 рокум.Підгайці

Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Кравчук В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з сектору поліцейської діяльності № 2 відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою:АДРЕСА_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 видане 30.01.2009 року,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП,

за участі свідка - ОСОБА_2 , -

ВСТАНОВИЛА:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 277984 від 16 вересня 2024 року, ОСОБА_1 16 вересня 2024 року о 20 годині 39 хвилин, керуючи автомобілем «Skoda Octavia» державний номерний знак НОМЕР_2 на автодорозі Т-09-03 Підгаєцької територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області, надавав послугу із перевезення пасажира, чим здійснив провадження господарської діяльності без державної реєстрації як фізична особа-підприємець та без отримання ліцензії на даний вид діяльності, а саме в режимі «таксі», в порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» та Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», чим вчинив адміфністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

У призначені судові засідання 02.10.24, 22.10.2024, 05.11.2024 ОСОБА_1 тричі не з'явився. Рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення повернулись до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Законом визначено випадки, коли справа не може розглядатися за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, однак розгляд справи за ч.1 ст. 164 КУпАП до таких не належить. Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Враховуючи це, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У судове засідання 05.11.2024 з'явилася свідок - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , яка повідомила, що 16.09.2024 близько 18.00 год. знаходилася в м. Івано-Франківську на автовокзалі. Останній автобус до Підгайців вже поїхав, тому вона вирішила скористатися послугами таксі. Коли вона підійшла на стоянку автомобілів “таксі», до неї вийшов один із водіїв, в якого вона уточнила, чи він дійсно водій таксі. Отримавши ствердну відповідь, вона повідомила, що проживає в сусідній області і попросила відвезти її. Водій сказав, що це буде коштувати 2000 грн, на що вона погодилася, бо вдома на неї чекала матір похилого віку. Коли вони вже проїхали м. Підгайці, але помилково повернули не на ту дорогу і виїхали на трасу до м. Тернополя, автомобіль, в якому їхала ОСОБА_2 , зупинили патрульні і перевіряли у водія різні документи, в тому числі ліцензію. Далі патрульні склали протокол, в якому вона була зазначена як свідок, про що була повідомлена і поставила свій підпис. Після цього водій довіз її додому, в с. Мужилів, витребував з неї додатково 500 грн, щоб сплатити штраф і поїхав. Більше вона його не бачила.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст.279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.

Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.

Проаналізувавши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього документи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, яка встановлює відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

У Господарському кодексі України господарська діяльність визначається як діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Ч.1 ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.

Таким чином, послуги з перевезення пасажирів на таксі здійснюється на транспортному засобі спеціалізованого призначення і підлягають ліцензуванню.

Заслухавши показання свідка та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, підтверджується й іншими матеріалами адміністративної справи, а саме:

- усними показаннями та письмовими поясненнями пасажирки ОСОБА_3 (срк.спр.3), яка є свідком у цій справі, відповідно до яких вона підтвердила, що 16.09.2024 року близько 18 години, перебуваючи на вул. Пасічна в м.Івано-Франківськ, скористалася послугою таксі, оскільки запізнилася на автобус. Попросивши водія відвезти її в с. Мужилів Підгаєцької територіальної громади, останній вказав ціну послуги у сумі 2000 гривень, на що вона погодилася. А в подальшому, після того, як працівники поліції склали протокол, витребував з неї додатково 500 грн для оплати штрафу (з його слів);

- фототаблицею до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 277984 від 16 вересня 2024 року, де зафіксовано факт закріплення на даху автомобіля «Skoda Octavia» державний номерний знак НОМЕР_2 таблички (ліхтаря) білого кольору, який має нанесені у шаховому порядку квадрати (шашки).

Відповідно п. 24 ч.1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають, зокрема: перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах

Згідно з ст. 35 Закону України «Про автомобільний транспорт» послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення. Послуги з перевезення на таксі надаються громадянам у порядку черги на стоянках таксі та на шляху прямування, а також на замовлення (звичайне, термінове, нічне) усне, письмове чи за телефоном.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», документами для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі є: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

Частиною 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено відповідальність автомобільного перевізника за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензії. Тобто, законодавець встановив, що наявність ліцензії у власника (користувача) транспортного засобу, облаштованого як таксі, є обов'язковою, а її відсутність вважається порушенням провадження господарської діяльності незалежно від того, чи надавалась безпосередньо на момент перевірки послуга з перевезень пасажирів (перебували чи ні пасажири в салоні автомобіля).

З аналізу наведених норм вбачається, що для притягнення до адміністративної відповідальності особи за вчинення зазначеного правопорушення необхідно, перш за все, встановити факт провадження нею господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності.

З огляду на те, що на даху автомобіля «Skoda Octavia» державний номерний знак НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_1 , встановлено шашки таксі (арк.спр. 4), що підтверджує систематичне використання автомобіля для господарської діяльності - перевезення пасажирів, а також зважаючи на пояснення свідка ОСОБА_2 , якими підтверджено, що 16.09.2024 року близько 18.00 год., будучи на автовокзалі, вона підійшла до таксі і замовила поїздку в с. Мужилів Тернопільського району Тернопільської області, оплативши одразу 2000 грн, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, тобто - провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.

Санкція ч.1 ст.164 КУпАП передбачає накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

При обранні міри адміністративного стягнення враховуються обставини та характер правопорушення, ступінь провини та дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 605 грн.60 коп.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 283, 284, 285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою:АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 коп).

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.Строк позбавлення спеціального права обчислювати з дня постановлення постанови.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.

Суддя: Валентина КРАВЧУК