Справа № 761/37965/24
Провадження № 1-кс/761/25354/2024
30 жовтня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , із застосуванням відеоконференції з захисником ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого 1 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 ,про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000561, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.06.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України,
Старший слідчий 1 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_5 , звернулася до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 ,про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000561, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.06.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.
Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024000000000561 від 20.06.2024 за підозрою громадянина російської федерації ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України (матеріали виділено з кримінального провадження №42022000000001343 від 04.10.2022).
Так, 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив початок так званої «спеціальної військової операції». Після цього, близько четвертої години ранку того ж дня збройні сили російської федерації, інші збройні формування рф та підконтрольні їм угруповання іррегулярних незаконних збройних формувань розпочали широкомасштабне військове вторгнення на територію України, увійшовши з боку рф, Республіки Білорусь та тимчасово окупованої території України, що супроводжувалось завданням ракетно-артилерійських ударів та бомбардувань авіацією об'єктів по всій території України.
З того моменту сили оборони України здійснюють збройну відсіч вздовж всієї лінії фронту.
Факт широкомасштабного збройного вторгнення на територію України 24.02.2022 не приховувався владою рф, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п.п. 17, 18 Наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього" (Україна проти РФ) та ін.)».
У період з 05 години 24 лютого 2022 року підрозділи ЗС та інших військових формувань рф здійснюють спроби окупації українських міст, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді порушення державного суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Керівництво вищевказаними злочинними діями здійснюється представниками влади, ЗС рф та окупаційною владою рф, зокрема президентом рф ОСОБА_8 , начальником ГШ ЗС рф ОСОБА_9 , міністром оборони рф ОСОБА_10 , директором Служби зовнішньої розвідки рф ОСОБА_11 , Головою Ради Федерації Федеральних зборів рф ОСОБА_12 , головою Чеченської Республіки рф ОСОБА_13 (досудове розслідування відносно яких проводиться в інших кримінальних провадженнях) та іншими.
З метою просунення вглиб території України, ЗС рф здійснювали збройні наступи в напрямках Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. Внаслідок зазначених дій підрозділів ЗС та інших військових формувань рф станом на кінець першої половини березня 2022 року окуповано населені пункти на території вказаних областей де, продовжуючи виконання свого спільного злочинного умислу на зміну меж території та державного кордону України, службовими особами збройних формувань російської федерації встановлені режими окупаційних адміністрацій, які здійснюють обов'язки представників влади та в порушення порядку, встановленого Конституцією України, формуються та запроваджуються задля здійснення контролю та терору місцевого населення окупованих регіонів.
Для приховування збройного вторгнення на територію України та подальшого виправдання своїх дій вказаними особами - співучасниками злочину було прийнято рішення щодо організації та проведення незаконних сепаратистських проросійських референдумів на шкоду державному суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України. До реалізації вказаного злочинного плану залучені вищі посадові особи державних органів та влади рф, які діючи в якості представників вищого політичного керівництва рф на визначених у їх відання територіях, під виглядом законного самовизначення місцевих мешканців, фактично реалізовували злочинний план по захопленню частини суверенної держави.
До реалізації вказаного злочинного плану на території Запорізької області, серед інших осіб, залучено ОСОБА_7 , який 19.09.2021 обраний депутатом Державної Думи Федеральних зборів рф Фракції Всеросійської політичної партії «Единая Россия» 8-го скликання та представляє Республіку Дагестан, а також Запорізьку область, частина якої є тимчасово окупованою російською федерацією.
Повноваження депутата Державної Думи Федеральних зборів рф визначені у ст.ст. 103-105 Конституції рф, серед яких зокрема, прийняття федеральних законів, здійснення парламентського контролю, право законодавчої ініціативи, призначення та звільнення з посад вищих посадових осіб держави, тощо.
Враховуючи викладене, депутат Державної Думи Федеральних Зборів рф входить до складу державного органу та наділений правом у межах своєї компетенції приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами, незалежно від їх відомчої приналежності чи підлеглості, тобто є представником влади рф в розумінні ст. 18 КК України.
З вересня 2022 року ОСОБА_7 , перебуваючи на території Запорізької області та будучи представником влади рф, приймав безпосередню участь у реалізації спільного злочинного наміру окупаційної влади рф, спрямованого на порушення територіальної цілісності України шляхом окупації та анексії її територій. При цьому, перебуваючи на тимчасово окупованій території Запорізької області, яка знаходилась під безпосереднім управлінням незаконно створених адміністрацій та контролем окупаційних військ рф, ОСОБА_7 як представник держави-агресора свідомо брав активну участь в організації та проведенні незаконного проросійського референдуму на шкоду територіальної цілісності та недоторканості України
З метою надання своїм діям вигляду правомірних, окупаційна влада рф та їх прибічники організували на території України підготовку до незаконного референдуму. Керований владою рф так званий голова Військово-цивільної адміністрації Запорізької області ОСОБА_14 (досудове розслідування та судовий розгляд відносно якого проводиться в інших кримінальних провадженнях), 23.07.2022 на власному телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » повідомив про підписання указу про створення виборчої комісії Запорізької області, тим самим розпочав підготовку до процесу проведення незаконного референдуму.
Надалі, ОСОБА_14 , користуючись наділеними повноваженнями, публічно виступаючи на форумі громадського руху Запорізької області «Ми разом із Росією» з кількістю понад 700 делегатів, зачитав проект резолюції з пропозицією провести референдум про входження Запорізької області до складу російської федерації, надавши у такий спосіб вигляд участі громадськості у вирішенні вказаного питання та підтримки учасниками форуму рішення щодо самовизначення області, після чого підписав розпорядження від 08.08.2022 № 195-р про початок та підготовку організації проведення референдуму виборчою комісією Запорізької області.
Надалі ОСОБА_14 20.09.2022 підписав указ Військово-цивільної адміністрації Запорізької області № 356-у про призначення референдуму у Запорізькій області щодо її виходу зі складу України та про входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб'єкта рф, який відбудеться в період з 23 по 27 вересня 2022 року.
Після того, 21.09.2022 ОСОБА_14 через засоби масової інформації, а саме через власний телеграм-канал, звернувся до президента російської федерації з проханням підтримати рішення та розглянути питання про визнання Запорізької області окремою незалежною державою, а також про входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб'єкта рф.
Для реалізації злочинного умислу, направленого на анексію тимчасово окупованої території України, після виконання вищевказаних дiй, з 08.00 години 23.09.2022 на тимчасово окупованiй територiї Запорізької областi пiд наглядом ОСОБА_7 та iнших, на даний час не встановлених осiб, всупереч вимогам Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26 січня 2021 року №1135-IX, розпочалась незаконна процедура підготовки до проведення голосування серед мешканців Запорізької області.
Зокрема, у процесі підготовки та проведення незаконного референдуму з питань приєднання частини території України до рф на порушення порядку, передбаченого Конституцією України, окупаційною владою були залучені особи з числа депутатів рф - делегація Державної Думи Федеральних зборів рф, військові та спеціальні служби рф, правоохоронні та інші служби, відомства рф, цивільні громадяни рф і України, громадяни іноземних держав.
З метою спроби виправдання своїх протиправних дій щодо проведення незаконного референдуму на території України, демонстрації суспільству його удаваної підтримки з боку іноземних держав та відповідності міжнародному законодавству, а також для висвітлення в іноземних засобах масової інформації легітимності проведення незаконного референдуму перед місцевими мешканцями «ЛНР», «ДНР», Херсонської та Запорізької областей, громадянами російської федерації та світовою спільнотою, окупаційна влада рф створила так звану «міжнародну наглядову комісію», до складу якої залучили осіб із США, Франції, Італії, Іспанії, Литви, Чехії, Німеччини, Боснії і Герцеговини, США, Великої Британії, Греції, Латвії, Нідерландів, Норвегії, Словаччини, Фінляндії, Сербії, Чорногорії та Білорусі, не маючих правового статусу офіційних представників країн їх громадянства, не акредитованих в якості офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій, але проявляючи лояльність до окупаційної влади, а також депутатів Державної Думи Федеральних зборів рф, серед яких були депутати політичної партії «Единая Россия» та представники Центральної виборчої комісії рф.
Таким чином, з першого дня проведення псевдореферендуму на території Запорізької області, а саме у період з 23.09.2022 по 27.09.2022, громадянин російської федерації ОСОБА_7 , засуджений вироком суду за аналогічний злочин, будучи представником влади російської федерації, депутатом Державної Думи Федеральних зборів рф, спільно, з так званим головою Військово-цивільної адміністрації Запорізької області ОСОБА_14 та іншими особами, які на даний час встановлюються, діючи умисно, переслідуючи мету анексії тимчасово окупованої території Запорізької області шляхом зміни меж України, порушуючи її територіальну недоторканність, особисто контролював процес організації, а в подальшому - проведення незаконного референдуму.
Зокрема, 23.09.2022 у денний час, з метою здійснення безпосереднього контролю за організацією та проведенням незаконного референдуму, ОСОБА_7 , як представник влади рф, відвідував будівлі виборчих комісій Запорізької області та незаконно створені виборчі дільниці в містах та селах на окупованій території (місце розташування дільниць на даний час встановлюється), а також разом із виїзними виборчими комісіями здійснював подомовий обхід мешканців Запорізької області, забезпечуючи у такий спосіб виконання завдання з отримання прогнозованих для рф результатів референдуму.
До того ж, ОСОБА_7 , перебуваючи на час проведення незаконного референдуму в Запорізькій області у якості офіційного представника влади рф, систематично, у період з 23.09.2022 по 27.09.2022, здійснював виступи в особистому телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 », офіційному сайті політичної партії рф « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а також інших підконтрольних окупаційній владі засобах масової інформації для ознайомлення широкого кола осіб, де висвітлював процес проведення незаконного референдуму, направленого на порушення територіальної цілісності та недоторканості України, під час яких категорично висловлювався про ствердні результати ще незавершеного голосування як єдиний можливий наслідок свідомого вибору населення, таким чином створюючи загальну картину позитивного ставлення мешканців Запорізької області до окупаційної влади рф та створених незаконних військово - цивільних адміністрацій на тимчасово окупованій території.
Таким чином, 27 вересня 2022 року на окупованій російською федерацією території Запорізької області представниками влади та ЗС рф, діючими з метою виконання завдань з реалізації спільного злочинного плану щодо порушення територіальної цілісності України шляхом окупації та подальшої анексії вказаних територій, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у тому числі, за активної участі ОСОБА_7 як представника влади рф, який усвідомлював явну злочинність власних дій та передбачав у результаті їх вчинення настання тяжких наслідків у вигляді порушення державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, діючого за попередньою змовою групою осіб, повторно, всупереч вимог Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року, Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Декларації про принципи міжнародного права 1970 року, організовано та проведено незаконний референдум щодо виходу Запорізької області зі складу України, за сфальсифікованими результатами якого проголосувала переважна більшість.
Демонстративна фальсифікація результатів «волевиявлення» на території Запорізької області в умовах її окупації використана представниками влади рф у межах наступного етапу стратегічного злочинного плану по захопленню території України як формальна підстава для приєднання і визнання її території у складі російської федерації в якості повноправного суб'єкта. Як наслідок, з метою набуття суверенних прав над окупованою частиною території, а також законодавчого обґрунтування її подальшої анексії та приєднання до країни-агресора на підставі викривлених результатів незаконно проведеного референдуму, представники влади рф, відкритосприяючи виправданню і продовженню збройної агресії, забезпечили прийняття відповідних нормативно-правових актів, спрямованих на надання ознак законності результатам агресіїдля її подальшого продовження, приховання вчинюваних порушень міжнародного права, створення удаваних приводів для ведення війни, а також підтримку таких дій з боку населення.
Так, ОСОБА_7 , будучи депутатом Державної Думи Федеральних зборів рф від Фракції Всеросійської політичної партії «Единая Россия» 8-го скликання, представником регіональної групи №54, (Республіка Дагестан та Запорізька область, частина території якої є тимчасово-окупованою російською федерацією), виступаючи представником влади рф, уповноваженим приймати участь у засіданнях палати і голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів російської федерації, діючи умисно, повторно, з метою виконання завдань з реалізації спільного злочинного плану, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків у вигляді порушення державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, з метою зміни меж її території та розширення впливу рф з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю російської федерації над політичними та економічними процесами в Україні, усвідомлюючи те, що він діє всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, порушують принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимоги частини 4 статті 2 Статуту ООН та Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХIХ), ст.ст. 1-3, 68 Конституції України, 03 жовтня 2022 року, знаходячись за адресою: російська федерація, м. Москва, вул. Охотний ряд, буд. 1, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних зборів рф, де особисто проголосував за прийняття проектів федерального закону № 203812-8 "Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Донецькою Народною Республікою про прийняття до російської федерації Донецької Народної Республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта", федерального закону № 203813-8 "Про ратифікацію Договору між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою про прийняття до Російської Федерації Луганської Народної Республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта", федерального закону № 203814-8 від "Про ратифікацію Договору між Російською Федерацією та Запорізькою областю про прийняття до Російської Федерації Запорізької області та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта», федерального закону № 203815-8 "Про ратифікацію Договору між Російською Федерацією та Херсонською областю про прийняття до Російської Федерації Херсонської області та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта", а також 03 жовтня 2022 року, перебуваючи за тією ж адресою, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних зборів рф, де особисто проголосував за проекти федерального конституційного закону № 203816-8 "Про прийняття до Російської Федерації Донецької Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта - Донецької Народної Республіки, федерального конституційного закону № 203817-8 "Про прийняття до Російської Федерації Луганської Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта - Луганської Народної Республіки", федерального конституційного закону № 203818-8 "Про прийняття до Російської Федерації Запорізької області та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта - Запорізької області", федерального конституційного закону № 203819-8 «Про прийняття до Російської Федерації Херсонської області та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта - Херсонської області».
Зазначені рішення Державної Думи Федеральних зборів рф як частина стратегічного злочинного плану, направленого на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України,призвели до інших тяжких наслідків у вигляді порушення державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України в подальшому використовувались як привід для ескалації воєнного конфлікту і спроба виправдання агресії перед громадянами російської федерації та світовою спільнотою.
На підставі викладеного ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчинені умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, особою, яка є представником влади, повторно, за попередньою змовою групою осіб, які призвели до інших тяжких наслідків, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 110 Кримінального кодексу України.
Під час здійснення досудового розслідування 30.05.2024 громадянину рф ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у відповідності до вимог ст. 111 та ч. 8 ст. 135 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.
Письмове повідомлення про підозру ОСОБА_7 особисто вручено не було, оскільки останній постійно проживає на території РФ, яка відповідно до постанови Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором» визнана державою-агресором, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та перебуває в місті Москва Московської області РФ.
Крім того АТ «Укрпошта» припинено приймання всіх видів міжнародних відправлень призначення Російської Федерації. Можливість здійснювати відправлення поштової кореспонденції до вказаної країни на теперішній час відсутня. Відповідно, за вищевикладених умов немає можливості виконати вимоги Кримінального процесуального законодавства України та міжнародних договорів щодо вжиття необхідних заходів з метою отримання правової допомоги у кримінальному провадженні на території Російської Федерації.
Окрім того, відповідно до офіційної заяви Міністерства закордонних справ України щодо розриву дипломатичних відносин із Російською федерацією від 24.02.2022 на доручення Президента України МЗС України розпочало процедуру розриву дипломатичних відносин відповідно до норм міжнародного права.
Враховуючи те, що ОСОБА_7 зареєстрований на території РФ та постійно проживає у АДРЕСА_2 та неможливість вручення повідомлення про підозру в день його складання, таке вручення здійснено шляхом:
- опублікування 30.05.2024 року повідомлення про підозру на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора в мережі інтернет за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_6 »;
- опублікування 30.05.2024 року повідомлення про підозру в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме в газеті «Урядовий кур'єр», випуск № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від 30.05.2024 року.
Крім того, в порядку ч. 8 ст. 135 КПК України 30.05.2024 року на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» опубліковано повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_7 до слідчого для проведення з ним слідчих дій на 06.06.2024, 07.06.2024, 08.06.2024 року.
Проте, усвідомлюючи те, що ним вчинено кримінально карне діяння - особливо тяжкий злочини проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку ОСОБА_7 не з'явився на виклик слідчого та про причини неявки не повідомив.
Враховуючи вищезазначене, 20 червня 2024 року на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_7 оголошено у розшук, проведення якого доручено ДЗНД СБУ. Відповіддю ДЗНД СБУ №5/3/1-10879 від 10.07.2024 на доручення про проведення слідчих (розшукових) дій, встановлено, що ОСОБА_7 вже перебуває у розшуку, який здійснює УСБУ в Чернівецькій області. З метою більш ефективного здійснення розшуку підозрюваного ОСОБА_7 29.07.2024 розшук доручено співробітникам УСБУ в Чернівецькій області.
Згідно з відповіддю ДЗНД СБУ №5/3/1-9611 від 19.06.2024 встановлено, що громадянин російської федерації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , станом на момент надання відповіді перебуває на території російської федерації у м. москва. Перепусток для перетину лінії зіткнення на підконтрольну територію не отримував, державний кордон України не перетинав.
Враховуючи, зазначене з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, слідчий за погодженням з прокурором звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.
В судовому засіданні прокурор підтримала клопотання із зазначених у ньому підстав, просила задовольнити, зазначила, що підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на території російської федерації, будучи належним чином повідомленим, ухиляється від явки до слідчого, оголошений у міжнародний розшук.
Захисник заперечував щодо задоволення клопотання слідчого та надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_7 , обґрунтовуючи свої доводи тим, що матеріали клопотання не містять доказів, які б свідчили про обґрунтованість підозри пред'явленої ОСОБА_7 .
Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін, дослідивши додані до клопотання матеріали, долучені прокурором документи, дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000561 від 20.06.2024 за підозрою громадянина російської федерації ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України (матеріали виділено з кримінального провадження №42022000000001343 від 04.10.2022).
30.05.2024 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.
30.05.2024 було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_7 та повістки про виклик на 06.06.2024, 07.06.2024, 08.06.2024 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від 30.05.2024.
Підозрюваний ОСОБА_7 до Головного слідчого управління СБ України відповідно до вручених йому повісток не з'явився та про причини неявки не повідомив.
20.06.2024 постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук.
Відповідно до даних повідомлення ДЗНД СБУ №5/3/1-10879 від 10.07.2024 на доручення про проведення слідчих (розшукових) дій, встановлено, що ОСОБА_7 вже перебуває у розшуку, який здійснює УСБУ в Чернівецькій області. З метою більш ефективного здійснення розшуку підозрюваного ОСОБА_7 29.07.2024 розшук доручено співробітникам УСБУ в Чернівецькій області.
Згідно з відповіддю ДЗНД СБУ №5/3/1-9611 від 19.06.2024 встановлено, що громадянин російської федерації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , станом на момент надання відповіді перебуває на території російської федерації у м. Москва. Перепусток для перетину лінії зіткнення на підконтрольну територію не отримував, державний кордон України не перетинав.
Обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_7 , та причетність підозрюваного до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується долученими до клопотання матеріалами кримінального провадження.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом.
Згідно з ч.2 ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями209, 255258, 2581, 2582, 2583, 2584, 2585, 348, 364, 3641, 365, 3652, 368, 3682, 3683, 3684, 369, 3692, 370, 379, 400, 408, 436, 4361, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч.1 ст.297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.
Частиною 2 ст. 297-2 КПК України передбачено, що у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Частиною 2 статті 297-4 КПК України встановлено, що під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Так, не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_7 , виходячи лише з фактичних обставин, які містяться в поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність ОСОБА_7 до кримінального правопорушення, за викладених у клопотанні обставин.
Окрім того, слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або для пред'явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу.
Таким чином, долучені слідчим до матеріалів клопотання докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Згідно ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Згідно абзацом 2 ч.2 ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України, він умисно ухиляється від явки на виклики слідчого, оголошений в міждержавний та міжнародний розшук, який на даний час триває, перебуває на території російської федерації, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000561, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.06.2024 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 139, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого 1 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 ,- задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000561, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.06.2024 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000561 від 20.06.2024, невідкладно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали слідчого судді.
Якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестануть існувати, подальше досудове розслідування кримінального провадження №22024000000000561, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.06.2024 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя