СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/16925/24
пр. № 3/759/6073/24
03 жовтня 2024 року суддя Святошинського районного суду міста Києва Жмудь Вікторія Олексіївна, розглянувши матеріали, які надійшли з СЮП ВП Святошинського УП ГУНП у м. Києві, за участі захисника Шевчука Г.М., про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ташкент, українця, громадянина України, який здобув вищу освіту, працює на посаді директора ТОВ "ОІЛТЕХСЕРВІС", одружений, має на утриманні двох малолітніх дітей, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 580498 від 09.08.2024, ОСОБА_1 09.08.2024 близько 22 год. 10 хв., за адресою: АДРЕСА_3 , перебував у присутності малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у алкогольному стані, при цьому буянив, а саме: голосно себе поводив, чим порушив ст. 150 Сімейного кодексу України. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що він дійсно перебував у стані алкогольного сп'яніння, але не буянив, а просто голосно розмовляв. Також він пояснив, шо ні в якому разі не ухилявся та не ухиляється від виконання батьківських обов'язків. Просив закрити стосовно нього провадження у справі у зв'язку з відсутністю у його діях події та складу адміністративного правопорушення, оскільки відсутня суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення. Також у протоколі не зазначено, які умисні дії, направлені на ухиляння від виконання батьківських обов'язків, було ним вчинено, тобто у протоколі не викладено обставини, які складають об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , позицію захисника, ретельно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 580498 від 09.08.2024, який складений стосовно ОСОБА_1 ; рапорт інспектора СЮП ВП Святошинського УП ГУНП у місті Києві ст. лейтенанта Панченко С. від 09.08.2024; рапорт, зареєстрований у ЄО за № 47668 від 09.08.2024; копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 серія НОМЕР_1 від 08.06.2013; довідку, складену начальником СЮП ВП Святошинського УП ГУНП в місті Києві капітаном поліції Пономаренко О., від 09.08.2024, про те, що згідно з базою ІПНП ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності не притягався, суддя дійшла такого висновку.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Положеннями ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей
Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини визначені ст. 150 СК України. Так, батьки зобов'язані виховувати дитину у дусі прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини, фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів дитини.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП виражається в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Слід зазначити, що з протоколу про адміністративне правопорушення суддя має встановити сукупність достатніх даних, які дозволяють зробити обґрунтований висновок про ухилення батьків, або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
разом з тим, з протоколу про адміністративне правопорушення не вдається за можливе встановити той факт, що ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, оскільки голосна поведінка не може розцінюватися як ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачитися на її користь.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження у справі про адміністративне підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вище викладене суддя вважає, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, не доведена поза розумним сумнівом, у зв'язку із чим провадження у даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 62 Конституції України, п. 1 ст. 247, ч. 1 ст. 184, ст. 245, 251, 252, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва.
Суддя Святошинського
районного суду міста Києва В.О.Жмудь