печерський районний суд міста києва
Справа № 757/47457/24-к
пр. № 1-кс-40854/24
04 листопада 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні Акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (місцезнаходження АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42024000000000791 від 19.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
У ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що службові особи митних органів сприяють суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності, які спеціалізуються на експорті аграрної продукції (зернових культур, насіння соняшнику, олії, макухи тощо) у видачі сертифікатів EUR.1 з метою заниження обсягів сплати вивізного мита та отримання преференцій при імпорті товарів до країн ЄС на підставі документів, які містять недостовірні відомості щодо походження вказаних товарів та їх реальної вартості, що призводить до недоплати податків та обов'язкових митних платежів, а також неповернення у необхідному розмірі валютної виручки, тобто спричиняє тяжкі наслідки інтересам держави.
В свою чергу, службові особи суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності подають до митних органів недостовірні відомості та документи щодо походження аграрної продукції (договори купівлі-продажу, поставки, про переробку давальницької сировини, видаткові накладні, сертифікати якості тощо), в той час як у таких суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності відсутні посівні площі, сільськогосподарська техніка, персонал та інша матеріально-технічна база та будь-які інші відомості і документи щодо приходу відповідної аграрної продукції, що свідчить про необліковані готівкові розрахунки за сільськогосподарську продукцію, можливе наступне документальне оформлення безтоварних господарських операцій службовими особами сільськогосподарських та інших підприємств.
Згідно з п. 925 розд. ХХІ МК України установлено, що до 31.12.2030 включно митною вартістю товарів, які вивозяться за межі митної території України з поміщенням у митний режим експорту та на які законом встановлено вивізне мито, що нараховується за адвалорними ставками, є ціна товару, зазначена у рахунку-фактурі чи рахунку-проформі, але не нижче середньоарифметичного значення котирувань цін на відповідні товари на міжнародних товарних біржах. У разі невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим пунктом, митний орган приймає рішення про відмову у митному оформленні відповідних товарів.
Відповідно до положень ст. 192 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, Кабінет Міністрів України має право приймати рішення про запровадження та скасування режиму експортного забезпечення, який полягає у встановленні особливостей здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у порядку та на умовах, визначених цією статтею. Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, експортні операції з вивезення за межі митної території України товарів, що класифікуються за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згідно з УКТ ЗЕД, здійснюються з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. Забороняється експорт окремих видів товарів суб'єктами зовнішньоекономічної.
Експорт сільськогосподарської продукції здійснюється або в порядку ліцензування згідно Переліку товарів (аграрної продукції), експорт яких підлягає ліцензуванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1402, або відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту з верифікації суб'єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2023 № 1132, у разі, коли суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності включений до переліку верифікованих суб'єктів агропромислового комплексу, які здійснюють експорт товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТЗЕД 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514 та 2306.
Підпунктом «а» п. 1 ст. 15 розд. V Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, до якої Україна приєдналась згідно Закону України від 08.11.2017 № 2187-VIII, передбачено, що товари, що походять з однієї з Договірних Сторін, і ввозяться в інші Договірні Сторони, підпадають під дію цієї Угоди за умови подання документа, що підтверджує походження, - сертифікату з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у додатку IIIа.
Усупереч наведеним законодавчим положенням щодо порядку експорту аграрної продукції, встановлено, що до протиправної діяльності можуть бути причетні суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ідентифікаційний код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ідентифікаційний код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ідентифікаційний код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ідентифікаційний код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ідентифікаційний код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ідентифікаційний код НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ідентифікаційний код НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ідентифікаційний код НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ідентифікаційний код НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (ідентифікаційний код НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ідентифікаційний код НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ідентифікаційний код НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ідентифікаційний код НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ідентифікаційний код НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ідентифікаційний код НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (ідентифікаційний код НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (ідентифікаційний код НОМЕР_21 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (ідентифікаційний код НОМЕР_22 ), які з жовтня 2023 року (а окремі з початку 2024 року) по теперішній час виступають в якості експортера (вантажовідправника) та надаючи при цьому послуги з перевезення залізничним транспортом аграрної продукції, а особами, відповідальними за фінансове врегулювання зазначаються інші суб'єкти господарювання, які є і фактичними експортерами аграрної продукції.
Експорт сільськогосподарської продукції за заниженими цінами, недостовірними відомостями у деклараціях, ліцензіях, зовнішньоекономічних контрактах має безпосередній вплив (а саме завдає тяжких наслідків) на дохідну частину Державного бюджету України, оскільки суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності зобов'язані забезпечувати надходження валютної виручки за зовнішньоекономічними контрактами (договорами).
В судове засідання прокурор та представник володільця майне не з'явились, про місце і час розгляду клопотання повідомлені належним чином. Прокурор подав до суду заяву про розгляд вказаного клопотання у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
З матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42024000000000791 від 19.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які знаходяться у володінні Акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний код НОМЕР_23 ; місцезнаходження АДРЕСА_1 ).
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для надання тимчасового доступу до речей та документів, оскільки без отримання вказаних документів неможливо встановити істину у кримінальному провадженні, що має суттєве значення для розслідування кримінального провадження.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 108, 131, 132, 159-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати прокурорам групи прокурорів Офісу Генерального прокурора: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та слідчому Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_17 тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх засвідчених копій, що перебувають у володінні Акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (місцезнаходження АДРЕСА_1 ), щодо відкриття та обслуговування, руху коштів по рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (ідентифікаційний код НОМЕР_21 ) №№ НОМЕР_24 (українська гривня); НОМЕР_25 (долар США); НОМЕР_26 (євро) за період часу з моменту відкриття рахунку по дату постановлення ухвали слідчого судді, а саме:
• матеріалів справи з юридичного оформлення (анкет, реєстраційних документів підприємства, наказів про призначення службових осіб, договорів щодо відкриття й обслуговування рахунків та використання системи «Клієнт-банк», всіх заяв та доручень від імені службових осіб підприємства, а також карток зі зразками підписів службових осіб і відбитку печатки підприємства);
• матеріалів щодо операцій у документальному та електронному вигляді (з відображенням кореспондуючих рахунків, назв кореспондентів, призначень платежів та їх сум, дати і часу надходження та списання коштів, повних даних контрагентів), платіжних доручень, а у випадку їх відсутності - електронних розрахункових документів (реєстрів), із зазначенням дати і номера платіжного документа, назви, ідентифікаційного коду (номеру) платника та номеру його рахунку, назви та коду банку платника, назви, ідентифікаційного коду (номеру) одержувача, суми та призначення платежу, а також інших документів, на підставі яких здійснювалось списання даних коштів (копії договорів, актів, рахунків-фактур та інших відповідних документів);
• матеріалів про встановлення та обслуговування системою «Клієнт-банк» - договорів, актів, копій аркушів журналу видачі ключів електронного цифрового підпису (журналу обліку генерації ключів ЕЦП чи іншого документу, що його замінює, цифрової печатки) уповноваженим особам або операторам банку, довіреностей, що видавались для отримання ключів ЕЦП та інших документів щодо встановлення та обслуговування системою «Клієнт-банк», із зазначенням відомостей про абонентів, з яких проводилося з'єднання з банківською установою (перелік ІР-адрес, номерів телефонів) для переказу грошових коштів та інформації щодо часу надходжень електронних платіжних документів на здійснення розрахункових операцій;
• документів на зняття грошових коштів, у тому числі чеків, документів на переказ грошових коштів, відповідних довіреностей на вчинення таких дій, з рахунків;
• журналів транзакцій клієнтських з'єднань на рахунках;
• інформації та документів щодо обслуговування та валютного нагляду (контролю) за розрахунками за зовнішньоекономічними контрактами, порушення порядку розрахунків в іноземній валюті (строків надходження до України валютної виручки за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), повідомлення, інформація, які надсилались до ІНФОРМАЦІЯ_25 , та отримувались від ІНФОРМАЦІЯ_25 , а також органів ІНФОРМАЦІЯ_26 , митних органів.
Строк дії ухвали не може перевищувати два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надати прокурору у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя ОСОБА_1