24.10.2024 Справа № 756/13040/24
№756/13040/24
№3/756/5645/24
24 жовтня 2024 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Шевчука А.В.
секретаря - Марценюк А.І.
з участю: особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
прокурора Сандула В.І.
розглянувши матеріали адміністративних справ, оформлених Управлінням стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженця м. Києва,
громадянина України,
проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
тимчасово не працює,
за ч.1 ст. 172-6 КУпАП -
встановив:
Згідно Протоколу №893 від 11.10.2024 року ОСОБА_1 , обіймаючи посаду оперуповноваженого Жмеринського міжрайонного відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 09.04.2024 о 01:30 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно Протоколу №894 від 11.10.2024 року ОСОБА_1 , обіймаючи посаду оперуповноваженого Жмеринського міжрайонного відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 даного Закону, після припинення виконання функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно, без поважних причин 09.04.2024 о 21:49 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАА.
Згідно Протоколу №895 від 11.10.2024 року ОСОБА_1 , обіймаючи посаду оперуповноваженого Жмеринського міжрайонного відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 даного Закону, 31.07.2023 припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 09.04.2024 о 21:45 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно протоколів автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 16.10.2024 року, даним адміністративним матеріалам присвоєно номера: №756/13040/24, 3/756/5645/24; №756/13041/24, 3/756/5646/24; №756/13044/24, 3/756/5647/24 та розподілено на суддю Оболонського районного суду м. Києва Шевчука А.В. Розгляд матеріалу призначено на 24.10.2024 року о 09 год. 10 хв.
ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав свою вину у скоєнні вказаних правопорушень та пояснив, що вчинив їх несвідомо не маючи наміру приховати будь-яку інформацію. Надав суду посвідчення учасника бойових дій та просив суд звільнити його від сплати судового збору.
Прокурор спеціалізованої прокуратури у сфері оборони центрального регіону підтвердив у вказаних діях ОСОБА_1 склад адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив об'єднати справи №756/13040/24, 3/756/5645/24; №756/13041/24, 3/756/5646/24; №756/13044/24, 3/756/5647/24 та розглянути їх в одному провадженні, притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосувати до нього стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у розмірі 850,00 грн. (п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян).
З матеріалів справи вбачається, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 24.10.2024 року вирішено об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали № 756/13040/24, 3/756/5645/24; №756/13041/24, 3/756/5646/24; №756/13044/24, 3/756/5647/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, присвоївши адміністративному матеріалу унікальний №756/13040/24, провадження №3/756/5645/24.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ст. КУпАП.
З листа служби безпеки України ІНФОРМАЦІЯ_2 №53/11-52-6330B/ від 06.08.2024 року, вбачається, що полковник поліції ОСОБА_1 (А-085170) призваний на військову службу у СБУ (наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.04.2022 No40-OC/дск) із запасу під час мобілізації, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію», з 25.04.2022 року.
ОСОБА_1 звільнений з військової служби за підпунктом «а» пункту 61 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ та підпункту «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини: у зв?язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідність І чи ІІ групи пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу», (наказ Голови СБУ від 20.07.2.023 року №908-ОС/дск), виключений зі списків особового складу (наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.07.2023 року № 278-0C/дск), з 31.07.2023 року.
Відповідно до посадової інструкції полковника ОСОБА_1 , на нього було покладено виконання обов?язків, пов?язаних із здійсненням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій. Згідно із займаною штатною посадою, полковник ОСОБА_1 був військовою посадовою особою.
Положення Закону України «Про запобігання корупції», а саме ст. 45 (вимоги фінансового контролю) доводились до полковника ОСОБА_1 під розпис в листках бесід від 07.06.2023 року № 53/11/113-4115дск та від 09.06.2023 року №53/11/113-4134дск.
Згідно з підпунктом «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи органів Служби безпеки України є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою вказаного Закону визначено, що суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді оперуповноваженого Жмеринського міжрайонного відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 був суб?єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«е» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 року затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і на даний час.
Також Законом України «Про захист інтересів суб?єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов?язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядок та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Частиною 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2022 та 2023 рік становить не пізніше 31 січня 2024 року, включно.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, який у 2022-2023 роках не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов?язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року, включно.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, минулий 2022 рік (ідентифікатор документа - 01b1c364-109d-4dab-86f3-71 fede0b1182), лише 09.04.2024 о 01:30, а отже не своєчасно.
Також, абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2. частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до роз?яснень Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) розміщених в Базі знань, особи які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) - подають декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024 року, включно.
Таким чином, ОСОБА_1 , 31.07.2023 року припинивши діяльність пов?язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування був зобов?язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі до 31.01.2024 року, включно.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), лише 09.04.2024 о 21:45, а отже не своєчасно.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "a", "в"-" ґ " пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
ОСОБА_1 , 31.07.2023 року припинивши діяльність пов?язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов?язаний до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року подати в установленому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік (після звільнення), лише 09.04.2024 о 21:49, а отже не своєчасно.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи суд зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_3 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколами про адміністративні правопорушення: №756/13040/24, 3/756/5645/24; №756/13041/24, 3/756/5646/24; №756/13044/24, 3/756/5647/24, поясненнями ОСОБА_3 та іншими матеріалами справи.
Протилежного доказами, з'ясованими в судовому засіданні, не встановлено.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_3 адміністративне стягнення передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
При цьому, заявлене клопотання ОСОБА_3 про звільнення його від сплати судового збору за розгляд справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з наявністю у нього посвідчення учасника бойових дій, не підлягає до задоволення, оскільки , відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Таким чином, згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України " Про судовий збір", з огляду на категорію та предмет розгляду даної справи, до стягнення з ОСОБА_3 підлягає судовий збір в розмірі 605,60 коп.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 9, 36, 38, п.7 ст. 247 , ст. 283-287, ст. 294, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, суд -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено протягом 10 днів з дня винесення постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва.
Суддя А.В. Шевчук