04 листопада 2024 року Справа № 480/1896/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/1896/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, і просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неврахування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відомостей про заробітну плату, зазначених в довідках від 06.07.2023 №04-03/70 та від 07.07.2023 №16-32/17/01, виданих Архівним відділом Охтирсько міської ради з дати призначення пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1 , з урахуванням відомостей про заробітну плату, зазначених в довідках від 06.07.2023 №04-03/70 та від 07.07.2023 №16-32/17/01, виданих Архівним відділом Охтирської міської ради, з дня призначення пенсії - 20.05.2023.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 20 травня 2022 року ОСОБА_2 перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком, обчисленої за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви про призначення пенсії позивачем було додано довідки про заробітну плату, видані Архівним відділом Охтирської міської ради. Разом з тим довідки про заробітну плату, видані Архівним відділом Охтирської міської ради, були враховані відповідачем липе після здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2023, а не під час її призначення.
Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними і такими, що порушуть її право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень. Крім того, вказаною ухвалою позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Також суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, неподання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов у даній справі без будь-яких причин суд кваліфікує, як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що з 20 травня 2022 року ОСОБА_2 (далі - Позивач) перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком, обчисленої за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
До заяви про призначення пенсії розивачем було додано довідки про заробітну плату №04-05/136 від 10.04.2023 року за період роботи з 01.01.1986 року по 31.12.1989 року та №135/16-63 від 07.04.2023 року за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, видані Архівним відділом Охтирської міської ради.
Згідно розрахунку від 03.07.2023 року рішенням Південного об'єднаного управління ПФУ №18415000710404 від 04.07.2023 року Позивачеві було призначено пенсію за віком у розмірі: з 20.05.2023 року по 25.06.2023 року у сумі 2760 гривень, з 26.06.2023 року - довічно у сумі 2760,00 гривень.
Рішенням Південного об'єднаного управління ПФУ №184150007104 від 11.12.2023 року Позивачеві було здійснено перерахунок пенсії за віком та призначено з 01.12.2023 року - довічно пенсію у розмірі 4637,90 гривень, у зв'язку з уточненням даних ЕПС, з 01.12.2023 року на підставі зміни 60 міс. з/п.
15 січня 2024 року Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про здійснення перерахунку та призначення пенсії у розмірі 4632,90 гривень з 20.05.2023 року - довічно, з посиланням на те, що довідка про середньомісячну заробітну плату за 60 місяців була подана нею одночасно із заявою про призначення пенсії 20.05.2023 року.
22 лютого 2024 року позивач отримала відповідь на звернення (лист від 15.02.2024), в якому було зазначено наступне:
«... За електронною базою даних про одержувачів пенсій в Сумській області Ви з 20.05.2023 перебуваєте на обліку як одержувач пенсії за віком, обчисленої за Законом №1058-ІV.
До заяви про призначення пенсії Ви додали довідки про заробітну плату: №04-05/136 від 10.04.2023 року за період роботи з 01.01.1986 року по 31.12.1989 року та №135/16-63 від 07.04.2023 року та з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, видані Архівним відділом Охтирської міськоїради.
За результатами здійсненої перевірки достовірності та обґрунтованості відомостей, поданих для призначення (перерахунку) пенсій, згідно з частиною 3 статті 44 Закону №1058-11, надана Вами довідка від 13.09.2022 року №11/44 підлягала заміні. Архівним відділом Охтирської районної державної адміністрації направлений до головного управління лист про заміну довідку від 10.04.2023 року №04-05/136 на довідку від 06.07.2023 року №04-03/70. Раніше видана Вам довідка про заробітну плату від 10.04.2023 року №04-05/136 визнана недійсною.
Враховуючи зазначене, Ви 07.12.2023 року звернулися до Головного управління із заявою про проведення перерахунку розміру Вашої пенсії з урахуванням заробітної плати згідно з довідками від 06.07.2023 №04-03/70 за період з 01.01.1986 року по 31.12.1990 року та №16-32/17/01 від 07.07.2023 року за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року.
Опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії та винесення рішень за результатами їх розгляду здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України у порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа, яка її подала.
За результатами опрацювання поданої Вами 07.02.2023 року заяви та доданих до неї документів, на виконання статті 45 закону №1058-ІV з 01.12.2023 року здійснений перерахунок розміру Вашої пенсії.
Заробітна плата призначена за період 60 місяців страхового стажу з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.01.2004 по 31.05.2023 року за даними реєстру застрахованих осіб. Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії склав 1,25639. Розмір пенсії з 01.12.2023 року становить 4637,90.
Враховуючи зазначене, для проведення перерахунку Вашої пенсії з дати призначення, як Ви зазначаєте у зверненні, підстави відсутні.» (а.с. 14).
У позовній заяві зазначено, що 07.12.2023 позивач з заявою про перерахунок пенсії не зверталася і про її існування дізналася виключно з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Позивач вважає, що оскільки отримані в результаті перевірки довідки відповідачем враховано, однак не з дати призначення пенсії, а з 01.12.2023, інформація отримана відповідачем в липні 2023 року є достовірною, а отже пенсія мала бути призначена у розмірі 4637,90 гривень з дати її призначення, а тому вважає, що такі дії відповідача є протиправними і такими, що порушуть його право на належне пенсійне забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, довідка про заробітнуплату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Отже, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість 'їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов 'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передба чених законодавством для визна чення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарськоїдіяльності.
Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їхвидачі. Підприємства та організаціїнесуть матеріальнувідповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійнихдокументів, а такожза видачунедостовірнихдокументів, івідшкодовують її.
Тобто, саме на Пенсійний фонд покладено обов'язок щодо здійснення виплат з урахуванням вимог пенсійного законодавства, а також щодо контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, що виключає можливість виплати пенсій, виплата яких не передбачена чинним законодавством.
Згідно п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійсненнядоплати до мінімального страхового внескувідповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/ або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 1719 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажудля призначення пенсії; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Отже, за наявності сумнівів у достовірності поданих позивачем довідок, обов'язок перевірки її достовірності та обгрунтованості покладено на відповідача.
Відповідно до матеріалів справи суд встановив, що з 20 травня 2022 року ОСОБА_2 (далі - Позивач) перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком, обчисленої за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Водночас, предметом розгляду у даній справі відповідно є неврахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області при обчисленні пенсії довідок від 10.04.2023 №04-05/136 та від 07.04.2023 №135/16-63, виданих Архівним відділом Охтирської міської ради, які містять складові заробітної плати для призначення пенсії позивачу, що в свою чергу стало наслідком неправильного розрахунку розміру пенсії.
Для проведення розрахунку та підтвердження розміру заробітної плати, в порядку п. 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачем надано довідки від 10.04.2023 №04-05/136 та від 07.04.2023 №135/16-63, виданих Архівним відділом Охтирської міської ради, які містять складові заробітної плати для призначення пенсії.
Суд звертає увагу, що зауважень до вищезазначених довідок Архівного відділу Охтирської міської ради відповідач під час призначення пенсії не вказав, належних та достатніх доказів неврахування таких при призначенні пенсії позивачу, до суду не надав.
Більше того, пенсійним органом не наведено жодного аргументу на підтвердження невідповідності поданих довідок вимогам встановленого зразка та не зазначено в чому саме полягає така невідповідність.
За таких обставин, з огляду на те, що позивач звертався до відповідача із заявою про призначення пенсії разом з довідками, встановленого зразка, при обчисленні позивачу пенсії за віком на підставі "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач мав врахувати довідки про заробітну плату для призначення пенсії, оскільки зауважень до них не було.
Разом з тим, враховуючи, що вказані довідки в подальшому були відкликані Архівним відділом Охтирської міської ради та на їх заміну були видані оновлені довідки, які відповідачем враховано, однак не з дати призначення пенсії, а з 01.12.2023, проте до поданих позивачем документів для призначення в липні 2023 року у пенсійного органу зауважень не було, отже пенсія мала бути призначена у розмірі 4637,90 гривень з дати її призначення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а належним способом захисту порушених прав позивача є визнання про протиправність дій відповідача щодо неврахування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відомостей про заробітну плату, зазначених в довідках від 06.07.2023 №04-03/70 та від 07.07.2023 №16-32/17/01, виданих Архівним відділом Охтирсько міської ради з дати призначення пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1 , з урахуванням відомостей про заробітну плату, зазначених в довідках від 06.07.2023 №04-03/70 та від 07.07.2023 №16-32/17/01, виданих Архівним відділом Охтирської міської ради, з дня призначення пенсії - 20.05.2023.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судового збору, суд враховує наступне.
Так, згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 N 3674-VI за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік" від 09.11.2023 № 234604-IX установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2024 року - 3028 грн.
Судом встановлено, що позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру, внаслідок чого сума судового збору, яка має були сплачена за звернення до суду з такими вимогами становить 1211,20 грн. (0,4 х 3028,00 грн.).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відстрочено сплату позивачу судового збору до ухвалення судом рішення.
При цьому в силу приписів частини другої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що до ухвалення рішення суду у справі позивачем не сплачено судовий збір за подання адміністративного позову, судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає стягненню до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неврахування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відомостей про заробітну плату, зазначених в довідках від 06.07.2023 №04-03/70 та від 07.07.2023 №16-32/17/01, виданих Архівним відділом Охтирсько міської ради з дати призначення пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з урахуванням відомостей про заробітну плату, зазначених в довідках від 06.07.2023 №04-03/70 та від 07.07.2023 №16-32/17/01, виданих Архівним відділом Охтирської міської ради, з дня призначення пенсії - 20.05.2023.
Стягнути за рахунок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, код ЄДРПОУ 21108013) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька