Справа № 420/28455/23
04 листопада 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ,
до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області,
Чорноморського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Чорноморського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області , в якому просить :
- визнати бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та Чорноморського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області, яка полягає у відмови в прийнятті у ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 документів для оформлення набуття громадянства України за народженням ОСОБА_2 , протиправною.
- зобов'язати Чорноморський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області прийняти до розгляду документи від ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду питання для оформлення набуття громадянства України за народженням ОСОБА_2 ,
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області повторно розглянути питання щодо прийнятті документів від ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для оформлення набуття громадянства України за народженням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що У ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 народився син, ОСОБА_2 , у Білорусі , ОСОБА_2 було надано громадянство Білорусії. ОСОБА_1 (громадянка Білорусії) та ОСОБА_3 (громадянин України) зареєстрували 29.10.2010 шлюб. ОСОБА_1 отримала посвідку на постійне проживання в Україні серія НОМЕР_1 , видану 13.06.2013. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 (батько) помер. ОСОБА_1 , неодноразово зверталась до Чорноморського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області з документами на набуття громадянства України її сина за народженням, однак у прийнятті документів ей відмовили у усному вигляді.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , як законний представник дитини, звернулась до Чорноморського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області з заявою про прийняття документів для оформлення набуття громадянства України за народженням дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В заяві позивачка вказала, що не має можливості поставити на свідоцтві про народження Апостиль. Чорноморській відділ Головного управління ДМС України в Одеській області надав відповідь ( лист за № С- 16/6/5120-23/5120/14 від 06.05.2023 ) , в якій повідомив позивачку, що документи , видані компетентними органами Республіки Білорусь , які надаються на території України громадянами, повинні бути легалізовані шляхом проставлення штампу "Апостиль" відповідно до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 05.10.1961.
ОСОБА_1 не згодна з відмовою у прийнятті документів, та вважає, що у відповідності до ст. 2, ч.2 ст. 3 Конвенції від 05.10.1961 року, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів та п. 17, п. 45 розділу II Положення "Про Комісію при Президентові України з питань громадянства" затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, вимога про проставлення Апостилю є протиправною.
ОСОБА_1 не може звернутися до посольства Республіки Білорусь в України, тому як через воєнний стан в Україні посольство Республіки Білорусь на території України не працює. У зв'язку з цим, позивач не має можливості отримати свідоцтво про народження ОСОБА_2 з відміткою "Апостиль".
Відповідач-1 (Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області ) проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до п. 17 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердж. Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215/2001, для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України (частина перша статті 7 Закону), один з її батьків подає такі документи: а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням; б) копію свідоцтва про народження особи; в) копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її народження. Згідно п. 5 Розділу І Порядку заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.
ОСОБА_4 не дотримано порядку подання заяви про оформлення набуття громадянства України за народженням, а саме зазначену заяву не було подано особисто до Чорноморського відділу ГУ ДМС в Одеській області, а лише в якості додатку до заяви довільної форми від 11.04.2023. Даний факт унеможливив оформлення заяви про оформлення набуття громадянства України за народженням із застосуванням спеціального програмного забезпечення "Облік осіб, які набули або припинили громадянство України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами.
Окрім цього, для можливості оформлення заяви про оформлення набуття громадянства України за народженням особа повинна подати відповідний перелік документів, які повинні відповідати вимогам чинного законодавства України. До заяви від 11.04.2023 ОСОБА_1 було додано копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 від 07.04.2010 серії НОМЕР_2 , виданого Будинком цивільних обрядів Брестського міськвиконкому. За інформацією наданою листом МЗС України від 23.01.2019 № 71/КПП/14-500-37 документи, видані компетентними органами Республіки Білорусь, які надаються на території України громадянами, повинні бути легалізовані шляхом проставлення штампу "Апостиль" відповідно до положень Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05.10.1961. Враховуючи викладене, позивачем не було надано визначеного чинним законодавством переліку документів, які б надавали право Чорноморському відділу прийняти такі документи.
Заяву ОСОБА_1 від 11.04.2023 було правомірно розглянуто ГУ ДМС в Одеській області в порядку Закону України "Про звернення громадян" та 06.05.2023 надано відповідь № С-16/6/5120-23/5120/14- 23 з відповідним роз'ясненням щодо порядку звернення з заявою про оформлення набуття громадянства України.
Слід зазначити, що лист Чорноморського відділу від 06.05.2023 № С- 16/6/5120-23/5120/14-23 не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні визначення Кодексу адміністративного судочинства України. На час звернення позивачів до суду, відповідачем не було порушено їх право або інтерес, оскільки на їх заяву від 11.04.2023 Чорноморським відділом надано відповідь від 06.65.2023, якими було роз'яснено порядок звернення з заявою про оформлення набуття громадянства України. Зазначає, що в адміністративному позові позивачка не надає доказів звернення до ГУ ДМС в Одеській області з заявою про оформлення набуття громадянства України за народженням ОСОБА_2 та отримання будь-якої відмови з даного питання.
Відповідач-2 відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 (громадянка Білорусії) та ОСОБА_3 (громадянин України) зареєстрували 29.10.2010 у шлюб, про що ВРАЦС ІНФОРМАЦІЯ_5 складена запис за № 529.
У ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 народився син, ОСОБА_2 , у Білорусі, що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_3 та в книзі реєстрації актів про народження 13.03.2009р зроблений запис за № 620 Будинком цивільних обрядів Брестського міського виконавчого комітету.
ОСОБА_2 було надано громадянство Білорусії.
ОСОБА_1 отримала посвідку на постійне проживання в Україні серія НОМЕР_1 , видану 13 червня 2013 року. на день подання позову мешкає в Одеській області.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 (батько) помер, про що Овідіопольським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси) складена відповідний актовий запис за № 375.
11.04.2023 у зв'язку зі смертю батька, ОСОБА_1 , як законний представник дитини, звернулась до Чорноморського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області з заявою про прийняття документів для оформлення набуття громадянства України за народженням дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. В заяві позивачка вказала, що не має можливості поставити на свідоцтві про народження Апостиль.
До зазначеної заяви було додано наступні документи: 1) заява (форма 3 затверджена наказом МВС України 16.08.2012) про оформлення набуття особою громадянства України за народженням, заповнена ОСОБА_1 ; 2) Копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 виданого ОСОБА_3 ; 3) Копія посвідки на постійне проживання № НОМЕР_1 видана ОСОБА_1 ;4) Копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 виданого Будинком цивільних обрядів Брестського міськвиконкомом; 5) Копія перекладу свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; 6) Копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_5 ;
Чорноморській відділ Головного управління ДМС України в Одеській області надав відповідь ( лист за № С- 16/6/5120-23/5120/14 від 06.05.2023 ) , в якій повідомив позивачку, що документи, видані компетентними органами Республіки Білорусь, які надаються на території України громадянами, повинні бути легалізовані шляхом проставлення штампу "Апостиль" відповідно до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 05.10.1961.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не згодні з відмовою у прийнятті документів, та вважають, що у відповідності до ст. 2, ч.2 ст. 3 Конвенції від 05.10.1961 року, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів та п. 17, п. 45 розділу II Положення "Про Комісію при Президентові України з питань громадянства" затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, вимога про проставлення Апостилю є протиправною.
ОСОБА_1 вважає, що відповідач не розглянув по суті звернення позивача, не надав жодної оцінки підставам неможливості подання свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зі штампом "Апостиль", а також не надав роз'яснення які взагалі необхідно надати документи для отримання громадянства України за народженням. Позивачка вважає, що відмова в прийнятті документів для оформлення набуття громадянства України неповнолітнім ОСОБА_2 є необгрунтованою та протиправною, тому звернулась до суду за захистом прав дитини.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з вимогами статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України від 18.01.2001 №2235-ІІІ "Про громадянство України".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про громадянство України" громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.
Статтею 6 Закону України "Про громадянство України" передбачено, що громадянство України набувається, зокрема, за народженням.
Відповідно до статті 7 Закону "Про громадянство України" особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до пункту 1 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215/2001 (надалі - Порядок № 215), для оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи передбачені розділом II цього Порядку.
Пунктом 1розділу 1 Порядку № 215 зазначено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи передбачені розділом II цього Порядку.
Заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником. Заяву з питань громадянства дитини підписує один з її батьків або інший законний представник дитини (п.3 розділ 1 Порядку № 215).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 215 заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
Заява та інші документи з питань громадянства дитини подаються одним з її батьків або іншим законним представником дитини за місцем проживання дитини або одного з її батьків чи іншого законного представника. (п.5 розділу 1 Порядку № 215)
Пунктом 17 розділу II Положення "Про Комісію при Президентові України з питань громадянства" затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 передбачає перелік документів, що подаються,для оформлення набуття громадянства України за народженням.
Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України (частина перша статті 7 Закону), один з її батьків подає такі документи:
а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;
б) копію свідоцтва про народження особи;
в) копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її народження.
Пунктом 92 розділ IV Порядку № 215 передбачено, що територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України за народженням.
Пунктом 93 Порядку № 215 передбачено, що територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою; також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш яку двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Пунктом 94 Порядку № 215 територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Пунктом 95 Порядку № 215 встановлено, що рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш яку тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.
Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про громадянство України", рішення з питань громадянства можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку до суду.
Відповідно до ст. 27 Закону України "Про громадянство України", дії та бездіяльність посадових і службових осіб, які порушують порядок та строки розгляду справ про громадянство і виконання рішень з питань громадянства, можуть бути оскаржені у судовому та адміністративному порядку.
Відповідач-2 підчас розгляду заяви ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 обмежився лише роз'ясненнями норм законодавства, і не надав мотивованої відмови ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у прийнятті документів і постановлення рішення про припинення провадження за цією заявою, як передбачено п. 93,93 Порядку, обмежився тільки вказівкою на відсутність "Апостиля" на свідоцтві про народження дитини.
У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року" від 01.12.2022 № 2783-ІХ дійсно була необхідність громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які законно перебувають на території України та які мають документи, видані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, легалізувати такі документи шляхом проставлення апостилю на території вказаних держав.
З метою вирішення ситуації, що склалася та забезпечення реалізації прав громадян, 04 лютого 2023 року Урядом прийнято постанову № 107, відповідно до якої, документи, виготовлені або засвідчені на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо). Відповідною постановою визначено, що протягом дії воєнного стану в Україні та ще протягом 6 місяців після його закінчення або скасування, документи, які приймалися без спеціального посвідчення до 24.02.2022, продовжують прийматися без такого посвідчення.
Таким чином, на день розгляду заяви ОСОБА_1 не було обов'язковим спеціальне посвідчення шляхом проставлення штампу "Апостиля" на поданому нею свідоцтві про народження сина.
У відзиві на позов відповідачем-1 зазначено, що заява про оформлення громадянства України дитині не була подана позивачкою особисто, а подана як додаток до заяви довільної форми, що унеможливило оформлення заяви із застосуванням спеціального програмного забезпечення "Облік осіб, які набули або припинили громадянство України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами.
Суд зазначає, що дана обставина (подання заяви у довільній формі) не покладена в основу відповіді Чорноморського відділу ГУ ДМС в Одеській області, яким позивачці відмовити у прийнятті документів.
З матеріалів справи вбачається, що на звернення позивачки щодо заяви для оформлення громадянства України відповідач-2 обмежився роз'ясненнями норм законодавства по процедурі засвідчення документа, виданого компетентним органом Республіки Білорусь, при цьому не прийняв від позивачки саму заяву та не надав мотивованої відмови в прийнятті такої заяви.
Рішення суб'єкта владних повноважень повинні бути обґрунтованими, із урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, а також відповідати принципу правової визначеності.
Оскаржувані дії відповідача-2 не є правомірними та обґрунтованими, не окреслюють при цьому обставин та доказів, мотивів та підстав, які мали вирішальне значення для їх вчинення та не сформульовані з достатньою чіткістю.
В даній справі відсутні докази, які б свідчили про відсутність можливості у суб'єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення у формі, передбаченій чинним законодавством.
Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог та визнання протиправною відмову Чорноморського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в прийнятті у ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 заяви та документів для оформлення набуття громадянства України за народженням ОСОБА_2 . Щодо відповідача-1, то ГУ ДМС в Одеській області не розглядало заяву позивачки.
Відповідно до положень частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частиною 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Отже, оскільки відповідач-2 не розглянув по суті звернення позивачки, не надав жодної оцінки підставам подачі нею заяви, тобто, фактично не прийнято жодного рішення за результатами розгляду заяви позивачки , позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Управління ДМС в Одеській області в особі Чорноморського відділу повторно розглянути звернення позивачки від 11.04.2023 про прийняття заяви про оформлення громадянства України за народженням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням висновків, викладених у даному судового рішенні. Суд при прийнятті рішення враховує, що Чорноморський відділ не має статусу юридичної особи.
Суд при розгляді справи не надає оцінку питанню щодо наявності/відсутність підстав для набуття громадянства України ОСОБА_2 відповідно до і ч. 1 ст. 7 Закону України "Про громадянство України"
Згідно з ч.1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачці відшкодовуються судові витрати за рахунок ГУ ДМС в Одеській області.
Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
Задовольнити позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 частково.
Визнати протиправною відмову Чорноморського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в прийнятті у ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заяви та документів для оформлення набуття громадянства України за народженням ОСОБА_2 ,
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеської області в особі Чорноморського відділу повторно розглянути заяву від 11.04.2023 ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про оформлення набуття громадянства України за народженням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1
В решті вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073 грн. 50 коп. (тисяча сімдесят три гривні 50 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА