Справа № 420/5075/24
23 жовтня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Гур'євої К.І.
представника позивача Мартинюка О.С.,
представника відповідача Согутовської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОІМПЕКС» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.08.2023 року № 19830/15-32-09-01 Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, відповідно до якого, на підставі акта перевірки № 18140/15-32-09-01-03/31209468 від 03.07.2023 року, відповіді на заперечення платника № 10252/КПР/15-32-09-01-06 від 03.08.2023 року встановлено порушення п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України та на підставі пп. 54.3.3, п.54.3 ст.54, п.69.9 ст.69 підрозділу 10 Інших перехідних положень та п.121.1 ст.121 ПКУ стосовно ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1 020 грн. 00 коп.; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.08.2023 року № 19832/15-32-09-01 Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, відповідно до якого, на підставі акта перевірки № 18140/15-32-09-01-03/31209468 від 03.07.2023 року, відповіді на заперечення платника № 10252/КПР/15-32-09-01-06 від 03.08.2023 року встановлено порушення ч.9 ст.15 Закону України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі - ЗУ № 481/95) та на підставі пп. 54.3.3, п.54.3 ст.54, п.69.9 ст.69 підрозділу 10 Інших перехідних положень та абз.9 ч.2 ст.17 ЗУ № 481/95 стосовно ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 500 000 грн. 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проаналізувавши наказ та запит ГУ ДПС в Одеській області, на предмет відповідності нормам Податкового кодексу України ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» 27.06.2023 року (вих. № 22-262) надіслало фахівцям ГУ ДПС ( ОСОБА_1 ) лист - відповідь на запит, яким повідомило, про відсутність здійснення господарської діяльності на протязі 2022-2023 років за адресом: м. Одеса, вул. Хутірська, 3, а також про відсутність у власності чи користуванні (оренді) транспортних засобів (пересувних акцизних складів) та ємностей для зберігання палива. Таким чином, Позивач повідомив фахівців ГУ ДПС в Одеській області про відсутність підстав для здійснення перевірки господарської діяльності ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» за юридичної (фактичною) адресою: АДРЕСА_1 з приводу оптової торгівлі пальним, так як господарська діяльність позивачем за місцем проведення перевірки - м. Одеса, вул. Хутірська, 3 у перевіряємий період - не здійснювалась. Незважаючи на це, без складання відповідного опису наданих документів, а так само відповідного акта про ненадання документів, фахівцями ГУ ДПС в Одеській області за наслідками фактичної перевірки було складено акт від 03.07.2023 року № 18140/15- 32-09-01-03 в якому вони зробили хибні висновки про встановлене порушення пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України», а саме ненадання платником податків у повному обсязі документів, що належать до предмету перевірки, а саме первинних та/або бухгалтерських документів, про що складено відповідний акт від 30.06.2023 року № 2731/15-32-09-01. При цьому, а ні в акті фактичної перевірки від 03.07.2023 року № 18140/15-32-09-01- 03, а ні в акті про ненадання документів від 30.06.2023 року № 2731/15-32-09-01 не зазначено які саме пов'язані з предметом перевірки документи бухгалтерського обліку не були надані позивачем на адресу відповідача. Співробітники ГУ ДПС в Одеській області під час складання Акта в наслідок невірного застосування норм та положень законодавства України зробили хибний висновок про встановлене порушення статті 15 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме встановлення фактів здійснення торгівлі пальним без наявності ліцензії на право здійснення оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, так як ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» у березні 2023 року надавав послуги ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» з перевантаження дизельного пального з теплоходу «PORRENA» у кількості 120,82 тон та по його зберіганню. Представники ГУ ДПС в Одеській області, під час здійснення фактичної перевірки не мали права досліджувати господарські операції, які не пов'язані з предметом перевірки, а саме операції які не пов'язані з оборотом підакцизних товарів за межами об'єкта перевірки, а саме Бази (ГНС) за адресом: м. Одеса, вул. Хутірська, 3, та в подальшому використовувати акт фактичної перевірки як підставу для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення. Власником зазначеного вантажу пального був не позивач, а ТОВ «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ» (Комітент), з яким у Позивача був укладений договір комісії ЕК № 5 від 05.09.2022 року. Про наявність зазначених договірних відносин зазначено у митних документах, так само як і документах бухгалтерського обліку Позивача, які були надані до перевірки фахівцям ГУ ДПС в Одеській області (попередня ВМД ІМ-40-ТН № 23UA903150000857U9 від 18.02.2023 року, кінцева ВМД ІМ-40-ДТ № 23UA903150000138U6 від 28.03.2023 року, звіти Комітенту, ТТН, тощо), але з невідомих причин до уваги прийняті не були. У зазначених вантажно-митних деклараціях, в примітці до графи № 9 «Особа відповідальна за фінансове врегулювання» зазначено - ТОВ «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ», тобто власник товару. З викладеного вбачається, що позивач не здійснював операції з оптової торгівлі пальним, а лише здійснював митне очищення та доставку власнику товару (пального). У ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» були відсутні у власності чи у користуванні споруди або обладнання чи ємності в порту Рені, а всі роботи з розвантаження, навантаження, та зберігання виконувались ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» на думку позивача ця обставина виключає обов'язок у ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» отримувати ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі, тобто за адресою - Порт Рені (в т.ч. Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188). Представниками ГУ ДПС в Одеській області не взято до уваги додаткову угоду №1 від 17.02.2023 року до договору № ТД/ЕН-10/01-23 на виконання робіт/ надання послуг по перевальці, зберіганню вантажів, відповідно до якого ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» зобов'язалось виконати роботи з перевалки вантажів на Комплексі з перевалки вантажів, що знаходиться за адресом: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188 (а не № 188б). Таким чином, ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» не здійснювало особисто зберігання пального на акцизному складі, що розташований за адресом: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188. ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» не є розпорядником зазначеного акцизного складу, а лише тимчасово накопичувало та передавало на відповідальне зберігання пальне ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ», на час який був потрібен для перевантаження пального з річкового/морського транспорту на автомобільний транспорт. При цьому ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» не відвантажувало пальне на адресу покупців, а завантажувало його на власні пересувні акцизні склади (автомобільний транспорт), на яких вже і відбувалась передача пального від Позивача іншим суб'єктам господарювання, після його доставки до м. Одеси. ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» не здійснювало передачу товару (пального) з місця фактичного зберігання пального у м. Рені (акцизний склад ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ»), а забирало його зі зберігання на свої пересувні акцизні склади - автомобільний транспорт, та вже після його доставки до м. Одеси, здійснювалась передача пального власнику на цих пересувних акцизних складах (автомобілях) без його вивантаження з автомобілів, що підтверджується зареєстрованими в установленому порядку акцизними накладними.
Представником відповідача Головного управління ДПС в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову та вказує, що відповідно до умов та порядку допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок, передбачених законодавством, посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області здійснено виїзд на фактичну перевірку, пред'явлені службові посвідчення, відповідні направлення на перевірку та вручено копію наказу директору. Після ознайомлення з наказами та направленнями, директор підприємства розписався у направленнях та було розпочато фактичну перевірку. ДПС України листом від 09.08.2022 №8735/7/99-00-09-03-01-07, роз'яснено деякі питання щодо обігу (зберігання) пального, зокрема зазначено, що наявність ліцензії на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним не передбачає: - здійснення діяльності, яка передбачає продаж такого пального з будь-якого місця оптової торгівлі або місця зберігання пального, у тому числі тих, що належать цьому або іншому суб'єкту господарювання; - можливість зберігання або передачі отриманого пального на зберігання будь-яким іншим особам. Враховуючи вищенаведене, ТОВ "ЕНЕРГОІМПЕКС" на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним може здійснюватися лише діяльність з купівлі та продажу пального іншим суб'єктам господарювання безпосередньо з акцизного складу пересувного, розпорядником якого є такий ліцензіат (оптова торгівля без місця), або на акцизному складі пересувному - при зміні власника пального на такому акцизному складі пересувному. Однак, ТОВ "ЕНЕРГОІМПЕКС" (код за ЄДРПОУ 31209468) здійснювалась торгівля пальним без наявності ліцензії на право здійснення оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, що є порушенням ст.15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Крім того, до проведення перевірки ТОВ "ЕНЕРГОІМПЕКС" (код за ЄДРПОУ 31209468), станом на 30.06.2023 року, не надані у повному обсязі документи, що належать до предмету перевірки, а саме: первинні та/або бухгалтерські документи (про що складено відповідний акт від 30.06.2023 №2731/15-32-09-01).
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача зазначив доводи викладені в позовній заяві, а також вказав, що в позовній заяві ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» жодним чином не порушує питання про відсутність підстав для видання (оформлення) наказу ГУ ДПС в Одеській області № 4527-п від 16.06.2023 року, а лише висловлює сумніви, щодо проведення фактичної перевірки не господарської одиниці за адресом: м. Одеса, вул. Хутірська, 3 а всієї господарської діяльності позивача пов'язаної з оптовою торгівлею пальним. При цьому, лист ДПС України від 09.08.2022 року № 8735/7/99-00-09-03-01-07 на який посилається відповідач не є офіційним документом (підзаконним актом) обов'язковим для виконання на території України, а є документом для внутрішнього застосування в системі Державної податкової служби і жодного чину не має відношення до суб'єктів господарювання - платників податків. Зазначений лист підписаний не Головою ДПС України, а лише начальником Департаменту контролю за підакцизними товарами ДПС України Олександром Ярмоленко. В своєму листі від 09.08.2022 року Департамент ДПСУ наголошує, що на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним може здійснюватися лише діяльність з купівлі продажу пального безпосередньо з акцизного складу пересувного або на акцизному складі пересувному - при зміні власника пального на такому акцизному складі пересувному. Разом з тим, саме у такий спосіб ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» і здійснювало передачу пального новому власнику, а саме шляхом зміни власника пального на акцизному складі пересувному (автотранспорті), після його доставки до м. Одеси, що підтверджується документами бухгалтерського та податкового обліку (накладними, ТТН, звітами комітента, акцизними накладними). Зазначена обставина безпідставно не була прийнята до уваги відповідачем, як під час здійснення перевірки, як під час прийняття спірного податкового повідомлення - рішення, так і при складанні відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 20 лютого 2024 року по справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 20 квітня 2024 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 22 травня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 15 липня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовної заяви.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 23.10.2000 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОІМПЕКС» (код ЄДРПОУ 31209468).
16 червня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області видано наказ № 4527-п про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОІМПЕКС» з 21.06.2023 року тривалістю 10 діб, перевіряємий період з 01.01.2022 року - по дату закінчення фактичної перевірки, з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв (а.с. 42-43, 85-86 т. 1).
23 червня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області надано до ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» запит про надання документів, що належать до предмету перевірки № 8787/КПР/15-32-09-01-06 від 20.06.2023 року (а.с. 91-93 т. 1).
30 серпня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт про ненадання документів до фактичної перевірки № 2731/15-32-09-01 (а.с. 151-152 т. 1).
03 липня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт про результати фактичної перевірки № 18140/15-32-09-01-03, яким зафіксовано порушення ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» ст. 15 Закону України № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», за що передбачена відповідальність згідно ст. 17 Закону та порушення п. 85.2 ст. 85 ПК України, за що передбачена відповідальність згідно із п. 121.1 ст. 121 Кодексу (а.с. 47-51, 94-98 т. 1).
03 липня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт про відмову від підпису акту перевірки (а.с. 99 т. 1).
ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» подано заперечення на акт перевірки № 18140/15-32-09-01-03 від 03.07.2023 року, за результатами розгляду яких прийнято висновок № 10252/КПР/15-32-09-01-06, яким розділи акту «Описова частина» та «Висновок перевірки» викладено в новій редакції (а.с. 52-57, 101-119 т. 1).
10 серпня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 19832/15-32-09-01, яким застосовано до ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 500000,00 грн. (а.с. 60, 120 т. 1).
10 серпня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 19830/15-32-09-01, яким застосовано до ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1020,00 грн. (а.с. 58, 121 т. 1).
Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.
Згідно пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки визначений статтею 80 Податкового кодексу України.
Згідно п. 80.1, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок визначені статтею 81 ПК України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України. Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років. Ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п'ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади оптової торгівлі, а за відсутності місць оптової торгівлі - за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.
З матеріалів справи вбачається, а саме з висновку № 10252/КПР/15-32-09-01-06, яким розділи акту перевірки № 18140/15-32-09-01-03 від 03.07.2023 року «Описова частина» та «Висновок перевірки» викладено в новій редакції, що під час проведення фактичної перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області зафіксовано порушення ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» ч. 9 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», за що передбачена відповідальність згідно абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону та порушення п. 85.2 ст. 85 ПК України, за що передбачена відповідальність згідно із п. 121.1 ст. 121 Кодексу.
У висновку зазначено, що ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» 01.07.2019 отримано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, термін дії з 01.07.2019 по 01.07.2024. згідно митної декларації № 23UA903150000857U9 від 18.02.2023 митним органом здійснено оформлення ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» імпорту 528,026 т. важких дистилятів: паливо дизельне 10 ppm EN 590, 627,456 тис. літрів, приведених до температури 15 град. С., яке знаходилось на транспортному засобі - морське судно «PORRENA SK». 10.01.2023 між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» укладено договір №ТД/ЕН-10/01-23 «на виконання робіт/надання послуг по перевалці, зберіганню вантажів» від 10.01.2023 на проведення робіт/надання послуг за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188б. 19.02.2023 ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» згідно договору №ТД/ЕН-10/01-23 «на виконання робіт/надання послуг по перевалці, зберіганню вантажів» від 10.01.2023 перевантажено з т/х «PORRENA» та прийнято від ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» дизельне пальне (важкі дистиляти) у кількості 527,793 т. або 627,393 тис. літрів. Надалі 16.03.2023 ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» відвантажує ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» дизельне пальне (важкі дистиляти) у кількості 120,82 т., від загальної кількості прийнятого обсягу дизельного пального, про що складено акт надання послуг № 26 від 16.03.2023 р. до договору №ТД/ЕН-10/01-23 від 10.01.2023 згідно якого ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» були виконані наступні роботи (надані такі послуги) перевантаження дизельного пального т/х «PORRENA» та зберігання вантажу, всього на загальну суму 142090,8 грн. (рахунок на оплату № 26 від 16.03.2023 до договору №ТД/ЕН-10/01-23 від 10.01.2023 на загальну суму 142090,8 грн.) Отже, враховуючи зазначене встановлено зберігання дизельного пального ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» за вказаний період іншою особою, а саме ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188б. зберігання ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» остачі обсягів дизельного пального прийнятого від ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» з т/х «PORRENA» здійснювалось до 02.06.2023. ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» будь які ліцензії за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188б не отримувалися. Реєстрація ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» акцизного складу за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188б відбулась 05.04.2023, ємність резервуарів складає 200 куб. м. ДПС України листами від 13.10.2021 № 23274/99-00-09-03-02-07 та від 09.08.2022 № 8735/99-00-09-03-01-07, направлено для використання в роботі та доведення до відома платників податків позицію ДПС щодо відпуску пального з місць зберігання за наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, та інших питань, пов'язаних з регулюванням обігу пального на території України. Зокрема зазначено, що на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним: не може здійснюватися діяльність, яка передбачає продаж такого пального з будь-якого місця оптової торгівлі або місця зберігання пального, в тому числі тих, що належать цьому або іншому суб'єкту господарювання; не передбачено можливість зберігання або передачі отриманого пального на зберігання будь-яким іншим особам, тому може здійснюватися лише діяльність з купівлі та продажу пального іншим суб'єктам господарювання безпосередньо з акцизного складу пересувного, розпорядником якого є такий ліцензіат (оптова торгівля без місця) або на акцизному складі пересувному - при зміні власника пального на такому акцизному складі пересувному. Здійснення суб'єктами господарювання діяльності з порушенням наведених вимог Закону № 481 вважається діяльністю без наявності відповідних ліцензій, що тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 17 Закону № 481, та відсутність у них права на складання та реєстрацію акцизних накладних на такі операції.
З висновку слідує, що посадові особи ГУ ДПС в Одеській області встановили порушення ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» ч. 9 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).
Згідно пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.
Поняття "реалізація спирту етилового" застосовується виключно для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва спирту етилового.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України: у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками; при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
На період дії правового режиму воєнного стану, надзвичайного стану не вважаються реалізацією пального: операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, що здійснюються у зв'язку з примусовим відчуженням або вилученням такого пального для потреб держави відповідно до Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", за умови якщо у майбутньому його попереднім власником або уповноваженою ним особою не буде здійснено заходів щодо отримання компенсації за примусово відчужене або вилучене пальне; операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, що здійснюються у зв'язку з його передачею Збройним Силам України та добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, органам місцевого самоврядування, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій без попереднього або наступного відшкодування їх вартості; операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України як гуманітарної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що 10 січня 2023 року між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» (клієнт) та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» (виконавець) укладено договір № ТД/ЕН-10/01-23, згідно якого виконавець зобов'язується виконати роботи за: прийомом, вивантаженням, відвантаженням, перевантаженням (Перевалка) на комплексі з перевалки вантажу, в т.ч. зовнішньоекономічних, транзитних, в обсязі та строки, передбачені договором та додатком до нього за фактичною кількістю, а за необхідності на підставі окремого доручення клієнта та якості , згідно з заявками клієнта із залізничного, або автотранспорту, або морського, річкового транспорту в ємності зі зберігання наливних вантажів, з наданням послуг із зберігання (в т.ч. накопичення), з подальшим відвантаженням на зазначений клієнтом транспорт та відповідно до зазначених ним базисних умовах постачання враховуючи вид наливного вантажу, у кількості, термінах та за цінами, обумовленими у додатках до договору (а.с. 21-26 т. 1).
17 лютого 2023 року між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» (клієнт) та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» (виконавець) укладено додаткову угоду № 1 до договору № ТД/ЕН-10/01-23, якою викладено п. 1.1 в наступній редакції: виконавець зобов'язується виконати роботи (організувати виконання робіт) за: прийомом, вивантаженням, відвантаженням, перевантаженням (Перевалка) на комплексі з перевалки вантажу, який знаходиться за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188, в т.ч. зовнішньоекономічних, транзитних, в обсязі та строки, передбачені договором та додатком до нього за фактичною кількістю, а за необхідності на підставі окремого доручення клієнта та якості , згідно з заявками клієнта із залізничного, або автотранспорту, або морського, річкового транспорту в ємності зі зберігання наливних вантажів, з наданням послуг із зберігання (в т.ч. накопичення), з подальшим відвантаженням на зазначений клієнтом транспорт та відповідно до зазначених ним базисних умовах постачання враховуючи вид наливного вантажу, у кількості, термінах та за цінами, обумовленими у додатках до договору (а.с. 28 т.1)
19 лютого 2023 року між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» (клієнт) та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» (виконавець) підписано акт прийому-передачі, згідно якого клієнт передав (м. Рені, вул. Дунайська, 188 б), а виконавець прийняв на зберігання палива дизельне - важкі дистиляти, газойлі, для інших цілей: паливо дизельне 10 ppm EN 590 у кількості 527973,00 кг., 627393 літрів (а.с. 20 т. 2).
16 березня 2023 року між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» (клієнт) та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» (виконавець) підписано акт прийому-передачі, згідно якого клієнт передав (м. Рені, вул. Дунайська, 188 б), а виконавець прийняв на зберігання палива дизельне - важкі дистиляти, газойлі, для інших цілей: паливо дизельне 10 ppm EN 590 у кількості 120820,00 кг., 143571 літрів (а.с. 21 т. 2).
Разом з тим між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» укладено угоди про анулювання документів, а саме акти зберігання від 19.02.2023 року, від 16.03.2023 року, у зв'язку з технічною помилкою в написанні адреси передачі вантажу на зберігання (а.с. 57-58 т. 2).
19 лютого 2023 року між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» (клієнт) та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» (виконавець) підписано акт прийому-передачі, згідно якого клієнт передав (м. Рені, вул. Дунайська, 188), а виконавець прийняв на зберігання палива дизельне - важкі дистиляти, газойлі, для інших цілей: паливо дизельне 10 ppm EN 590 у кількості 527973,00 кг., 627393 літрів (а.с. 59 т. 2).
16 березня 2023 року між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» (клієнт) та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» (виконавець) підписано акт прийому-передачі, згідно якого клієнт передав (м. Рені, вул. Дунайська, 188), а виконавець прийняв на зберігання палива дизельне - важкі дистиляти, газойлі, для інших цілей: паливо дизельне 10 ppm EN 590 у кількості 120820,00 кг., 143571 літрів (а.с. 60 т. 2).
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» має ліцензію на право зберігання пального, дата реєстрації 10.02.2023 року, термін дії з 10.02.2023 року до 10.02.2028 року, адреса місця зберігання: Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Дунайська, 188 (а.с. 45-46, 61 т. 2).
16 березня 2023 року між ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» (клієнт) та ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» (виконавець) підписано акт надання послуг № 26, згідно якого ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» надано послуги: перевантаження дизельного пального т/х «PORRENA»; зберігання вантажу (а.с. 33 т. 1).
З вищевикладеного слідує, що ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС», у якого наявна ліцензія на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, передав ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» пальне за договором на виконання робіт/надання послуг по перевалці, зберігання вантажів № ТД/ЕН-10/01-23 від 10 січня 2023 року, який має ліцензію на право зберігання пального.
Відповідно до пп.14.1.32 п.14.1 ст.14 ПК України відповідальне зберігання - господарська операція, що здійснюється платником податків і передбачає передачу згідно з договорами схову матеріальних цінностей на зберігання іншій фізичній чи юридичній особі без права використання у господарському обороті такої особи з подальшим поверненням таких матеріальних цінностей платнику податків без зміни якісних або кількісних характеристик.
Тобто, суб'єкт господарювання, який передає на зберігання пальне, або реалізовує передане на зберігання пальне у місці зберігання іншому суб'єкту господарювання, не набуває жодних майнових прав на використання об'єкта, де зберігається його пальне. За таких умов на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним такий суб'єкт господарювання - ліцензіат може, зокрема, передати пальне на зберігання будь-яким іншим суб'єктам господарювання (третім особам) за умови наявності у таких осіб ліцензії на зберігання пального або ліцензії на оптову торгівлю з місцем оптової торгівлі пальним, а, в свою чергу, такі суб'єкти господарювання - ліцензіати мають право зберігати пальне, яке їм не належить.
Згідно пп.14.1.202 п.14.1 ст.14 ПК України продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.
Тобто, пп.14.1.202 п.14.1 ст.14 ПК України чітко визначено, що не є продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів відповідального зберігання, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.
В той же час, посилання представника відповідача на підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України суд вважає неспроможними, оскільки дана норма надає розширене тлумачення терміну реалізація пального, як будь-яка фізична передача пального, лише для застосування до конкретних правовідносин, а саме розділу VI ПК України - Акцизний податок. Правовідносини по ліцензуванню оптової торгівлі пальним регулюються Законом №481/95-ВР.
При цьому, в постанові від 06 грудня 2023 року по справі № 140/763/22 Верховний Суд вказав, що оптова торгівля, шляхом придбання і реалізації пального, в розумінні статті 1 Закону №481/95-ВР, можлива лише шляхом набуття суб'єктом господарювання пального у власність, і, відповідно, подальшої передачі права власності на пальне іншому суб'єкту господарювання, на підставі певних господарських договорів, як приклад договір купівлі-продажу, чи договір поставки, тощо.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду в постанові від 17 жовтня 2024 року по справі № 160/14072/21.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що під час проведення перевірки посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області не встановлено факт придбання позивачем пального, яке надалі передавалось для наливу ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ».
Відповідачем, суб'єктом владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт переходу переходу права власності на пальне від ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» до ТОВ «ТЕРМІНАЛ ДУНАЙ» в межах виконання договору № ТД/ЕН-10/01-23 від 10 січня 2023 року.
За таких підстав суд вважає неспроможними посилання відповідача на те, що ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» здійснено оптову торгівлю пальним з місця оптової торгівлі без наявності відповідної ліцензії, оскільки вказані висновки ґрунтуються на припущеннях.
Крім того, з виписаних та зареєстрованих ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» акцизних накладних слідує, що позивач здійснював діяльність з купівлі та продажу пального іншим суб'єктам господарювання безпосередньо з акцизного складу пересувного, розпорядником якого є він є (оптова торгівля без місця), та/або на акцизному складі пересувному - при зміні власника пального на такому акцизному складі пересувному (а.с. 29-32, 34-38 т. 1), що не заборонено приписами ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» при наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головним управління ДПС в Одеській області не доведено наявність в діях позивача порушення, відповідальність за яке передбачена ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а тому податкове повідомлення-рішення № 19832/15-32-09-01 від 10.08.2023 року є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Також, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.08.2023 року № 19830/15-32-09-01 Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, яким застосовано до товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОІМПЕКС» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1020,00 грн. за порушення п. 85.2 ст. 85 ПК України.
Відповідно до п. 85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно п. 121.1 ст. 121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується учасниками справи, що 23 червня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області надано до ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» запит про надання документів, що належать до предмету перевірки № 8787/КПР/15-32-09-01-06 від 20.06.2023 року (а.с. 91-93 т. 1).
30 серпня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт про ненадання документів до фактичної перевірки № 2731/15-32-09-01, згідно якого ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» не надано документів, зазначених в запиті, а саме ТТН за 2022 рік, журнали-ордери (обороти рахунків) по рахункам бухгалтерського обліку (помісячно), рахунки/субрахунки, які ведуться підприємством та пов'язані/мають відношення до операцій з пальним/його використанням за 2022 рік та за лютий, березень, квітень 2023 року (а.с. 151-152 т. 1).
При цьому, в акті про результати фактичної перевірки від 03.07.2023 року зазначено перелік наданих документів, які використано при проведенні перевірки: журнали-ордери (обороти рахунків) по рахункам бухгалтерського обліку (помісячно), рахунки/субрахунки, які ведуться підприємством та пов'язані/мають відношення до операцій з пальним/його використанням за січень 2023 року та травень 2023 року; договори з контрагентами, предметом яких є купівля-продаж пального (разом з видатковими накладними, товарно-транспортними накладними, отриманими від постачальників), CMR (з печатками відправника, перевізника, отримувача), ВМД, акт приймання-передачі пального, звіти комітентів, ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (а.с .94-98 т. 1).
Разом з тим, в запиті від 20.06.2023 року, який був отриманий представником ТОВ “ЕНЕРГОІМПЕКС» під підпис, чітко зазначено про необхідність надання документів за період з 01.01.2022 року по дату закінчення перевірки, зокрема журнали-ордери (обороти рахунків) по рахункам бухгалтерського обліку (помісячно), рахунки/субрахунки, які ведуться підприємством та пов'язані/мають відношення до операцій з пальним/його використанням, а саме 103, 104, 105, 112, 12, 203, 361, 631.
Суд вважає неспроможним посилання представника позивача на те, що акт від 30.06.2023 року носить формальний характер та взагалі фактично був складений не 30.06.2023 року, а вже після звернення ТОВ «ЕНЕРГОІМПЕКС» з позовом до суду, оскільки будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження вказаних обставин суду не надано. При цьому, посилання на акт № 2731/15-32-09-01 від 30.06.2023 року міститься безпосередньо в акті про результати фактичної перевірки від 03.07.2023 року № 18140/15-32-09-01-03.
За таких підстав, дослідивши матеріали справи, з урахуванням приписів податкового законодавства України, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 10.08.2023 року № 19830/15-32-09-01 прийняте відповідачем правомірно у межах його повноважень, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 19832/15-32-09-01 від 10.08.2023 року. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
При цьому, з урахуванням приписів ч. 3 ст. 139 КАС України, з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОІМПЕКС» слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6000,22 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОІМПЕКС» (код ЄДРПОУ 31209468, адреса місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Жуковського, 15, кв. 2) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 19832/15-32-09-01 від 10.08.2023 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОІМПЕКС» (код ЄДРПОУ 31209468, адреса місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Жуковського, 15, кв. 2) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6000,22 грн. (шість тисяч гривень 22 копійки).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 04 листопада 2024 року.
Суддя О.А. Левчук