м. Миколаїв
04 листопада 2024 р.справа № 400/8323/24
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач або Корабельний РТЦК), в якому просить суд визнати протиправною відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язати Корабельний РТЦК прийняти рішення, яким надати позивачу відстрочку від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 ч. 1 абз. 14 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
На обґрунтування своїх вимог позивач пояснив, що подав до Корабельного РТЦК заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі ст. 23 ч. 1 абз. 14 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки він здійснює догляд за рідною сестрою ОСОБА_2 , яка є інвалідом ІІ групи. За наслідками розгляду заяви, відповідач прийняв рішення про відмову у наданні відстрочки та вимагав подати документ, який підтверджує відсутність інших осіб, які б могли здійснювати догляд, що не передбачено нормами чинного законодавства. Позивач наполягає, що подав до Корабельного РТЦК всі необхідні документи, які безсумнівно доводять факт здійснення ним догляду за особою з інвалідністю, а тому відмова останнього у оформленні відстрочки, носить протиправний характер.
Відповідач подав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що 17 травня 2024 р. до Корабельного РТЦК надійшов адвокатський запит від представника ОСОБА_1 , в якому адвокат доводив до відома відповідача наявність у позивача права на відстрочку на підставі ст. 23 ч. 1 абз. 14 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Розглянувши адвокатський запит, відповідач надав відповідь, в якій зазначив, що відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок № 560) позивач повинен особисто подати заяву про відстрочку та додати до неї документи, які передбачені цим порядком, але позивач таким правом не скористався.
Інших заяв по суті справи сторони не подавали.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, 15 травня 2024 р. на адресу Корабельного РТЦК надійшов адвокатський запит адвоката Гришаєвої Я.М., в інтересах ОСОБА_1 , в якому містилась вимога про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі ст. 23 ч. 1 абз. 14 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Розглянувши адвокатський запит, відповідач надав на нього відповідь листом від 21 травня 2024 р., в якому пояснив, що відповідно до вимог Порядку № 560, позивач повинен особисто подати заяву про надання відстрочки на ім'я голови комісії Корабельного РТЦК. Крім цього, оскільки підставою для надання відстрочки позивач вказує здійснення догляду за інвалідом ІІ групи, то в такому випадку йому слід надати письмову заяву від цієї особи, яка підтверджує відсутність у неї інших осіб, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд, а сам факт здійснення догляду повинен підтверджуватись документом, який видається виконавчим органом відповідної ради за місцем проживання/реєстрації позивача.
Згідно зі ст. 65 Конституції України, Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Статтею 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-ІХ, з 5 год. 30 хв. 24 лютого 2022 р. строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Одночасно, ст. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 65/2022 “Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 3 березня 2022 р. № 2105-ІХ, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Відповідно до п. 1 Порядку № 560, тут і далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, він визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Пунктом 56 Порядку № 560 передбачено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В свою чергу ст. 23 ч. 1 абз. 14 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на яку посилається позивач в якості правової підстави надання йому відстрочки, встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Відповідно до п. 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Військовозобов'язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд (п. 61 абз. 1 Порядку № 560).
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов'язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім'я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного, який звернувся із відповідною заявою.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п'яти осіб.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов'язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (п. 61 абз. 4-7 Порядку № 560).
Таким чином, особа не тільки повинна мати право на відстрочку, а й реалізувати таке право у встановлений законом спосіб.
В даному випадку, позивач повинен особисто подати заяву про надання йому відстрочки на ім'я голови комісії Корабельного РТЦК за формою, яка є додатком 4 до Порядку № 560, а для підтвердження здійснення догляду за інвалідом ІІ групи, подати письмову заяву останньої про відсутність у неї інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати, чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд. Крім цього, позивач повинен звернутись до виконавчого органу ради за місцем свого проживання або реєстрації для підтвердження факту здійснення догляду, що оформлюється актом про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), який є додатком 8 до Порядку № 560.
За приписами ст. 74 ч. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), яка встановлює правила допустимості доказів, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Таким чином, оскільки Порядком № 560 визначений алгоритм отримання військовозобов'язаним відстрочки та встановлено, якими документами таке право підтверджується і затверджені форми таких документів, ніякі інші докази не є свідченням дотримання позивачем законного порядку отримання відстрочки.
Позивач особисто не звертався до голови комісії Корабельного РТЦК із заявою про надання йому відстрочки і не довів суду, що ним надавались документи, передбачені Порядком № 560.
Також суд звертає увагу на наступне.
За приписами п. 57 Порядку № 560, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Відповідно до п. 60 Порядку № 560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Лист Корабельного РТЦК від 21 травня 2024 р., яким розглянуто адвокатський запит та надана відповідь адвокату, не є рішенням про відмову у наданні відстрочки у розумінні вищенаведених норм Порядку № 560 - ним відповідач лише роз'яснив порядок її отримання та вказав на необхідність подання документів, передбачених п. 61 Порядку № 560, тобто у справі взагалі відсутній предмет спору, так як недотримання позивачем вимог Порядку № 560 не породило у відповідача обов'язку прийняття рішення у відповідності до п. 60 Порядку № 560.
За встановлених обставини, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз