справа №813/2570/18
про повернення до стадії підготовчого провадження
29 жовтня 2024 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Брильовського Р.М.,
при секретарі судових засідань - Мудрик Б.П.
та осіб, що беруть участь у справі:
представника відповідача -Гнатушок І.Т.
представника третьої особи АТ «Українська залізниця» - Пантюшева Н.М.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду у м. Львові заяву представника позивача про повернення до стадії підготовчого провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Українські перспективи» до Виконавчого комітету Львівської міської ради за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент економічного розвитку Львівської міської ради та Акціонерне товариство “Українська залізниця» про визнання протиправним та скасування рішення,-
Встановив:
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебуває позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Українські перспективи» до Виконавчого комітету Львівської міської ради за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент економічного розвитку Львівської міської ради та Акціонерне товариство “Українська залізниця» про визнання протиправним та скасування рішення.
Від представника позивача надійшла заява про повернення до стадії підготовчого провадження, в якій просить суд: повернутися до стадії підготовчого провадження для вчинення процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження; опублікування оголошення про оскарження нормативно правового акту та надання можливості особам, щодо яких його застосовано, а також особам, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт оскаржити останній.
В судове засідання представник позивача не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце його проведення.
В судовому засіданні представник відповідача та представник третьої особи проти повернення до стадії підготовчого провадження не заперечували.
Розглядаючи заяву суд керується таким.
Стаття 264 КАС України визначає особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: 1) законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України (крім рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу), постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим; 2) законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.
Право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт (ч. 2 ст. 264 КАС України).
Згідно з ч. 3 ст. 264 КАС України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Відповідно до ч. 4 ст. 264 КАС України у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи (ч. 5 ст. 264 КАС України).
Відповідно до ч. 6 ст. 264 КАС України оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом.
Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду (ч. 7 ст. 264 КАС України).
Відповідно до ч. 8 ст. 264 КАС України адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні сторонами з'ясувалося, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Українські перспективи» оскаржує нормативно-правовий акт.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що існують достатні правові підстави повернутись до розгляду справи до стадії підготовчого провадження.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
заяву представника позивача про повернення до стадії підготовчого провадження задовольнити.
Повернутись до розгляду справи до стадії підготовчого провадження.
Підготовче засідання призначити на 12 листопада 2024 року о 08:30 год., яке відбудеться у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2).
Зобов'язати відповідача опублікувати оголошення про прийняття вищезазначеної справи до розгляду щодо оскарження нормативно-правового акта у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений, та надати відповідні докази публікації до суду.
Роз'яснити відповідачу, що оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано 04.11.2024.
Суддя Р.М. Брильовський