про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
04 листопада 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1325/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
30 жовтня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати позивачу пенсії за період з 01.11.2014 по 31.03.2024 у сумі 644227,41 грн та компенсації втрати частини доходу;
- зобов'язати відповідача виплатити позивачу заборгованість з пенсії за період з 01.11.2014 по 31.03.2024 у сумі 644227,41 грн. та компенсацію втрати частини доходу.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя вважає, що наявні підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, з огляду на такі обставини.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі № 360/3259/20 позовні вимоги представника позивача Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 30 травня 2019 року б/н про відмову в поновлені пенсії ОСОБА_1 за заявою від 15 березня 2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 15 березня 2018 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року у справі № 360/3259/20 апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі № 360/3259/20 - задоволено частково. Змінити рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі № 360/3259/20. Абзац третій резолютивної частини рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року викладено в такій редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 поновлення та виплату пенсії з дати припинення, з компенсацією втрати частини доходів». В іншій частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі № 360/3259/20 - залишено без змін.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі № 360/3259/20 заяву ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 про встановлення способу виконання судового рішення в адміністративній справі № 360/3259/20 - задоволено. Встановлено такий спосіб виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі № 360/3259/20: «Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 поновлення та виплату пенсії з дати припинення, з компенсацією втрати частини доходів, шляхом виплати пенсії на банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», за заявою ОСОБА_1 про виплату пенсії або грошової допомоги від 11.02.2022».
Ухвалою від 08 квітня 2024 року у справі № 360/3259/20 заяву у задоволенні заяви ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі № 360/3259/20 за позовом представника Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2024 року у справі № 360/3259/20 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року по справі № 360/3259/20 - задоволено. Ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року по справі №360/3259/20 - скасовано. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до Луганського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, у строк до 27 липня 2024 року.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року у справі № 360/3259/20 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.11.2014 по 31.03.2024 у сумі 644227,41 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до суду протягом 90 днів з дати прийняття цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, разом з письмовими доказами на підтвердження повного виконання судового рішення.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі № 360/3259/20 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.11.2014 по 31.03.2024 у сумі 644227,41 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до суду протягом 90 днів з дати прийняття цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, разом з письмовими доказами на підтвердження повного виконання судового рішення.
Відповідно до частини другої, третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з частинами другою, третьою статті 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Виконання судового рішення може бути зупинене у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною восьмою вказаної статті КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Частиною першою статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З аналізу наведених положень вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України передбачає такі види судового контролю за виконанням судового рішення: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (стаття 382), визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383), оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, вчинених при примусовому виконанні рішення суду (стаття 287).
Зазначені правові норми Кодексу адміністративного судочинства України (статті 382, 383) мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладений у постанові Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15.
Верховний Суд у постанові від 22.08.2019 у справі № 522/10140/17 зазначив, що правові норми КАС України стосовно судового контролю, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Судом встановлено, що представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/1325/24.
Судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 360/1325/24 встановлений Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2024 року шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до Луганського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, у строк до 27 липня 2024 року.
В подальшому ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року у справі № 360/3259/20 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.11.2014 по 31.03.2024 у сумі 644227,41 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до суду протягом 90 днів з дати прийняття цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, разом з письмовими доказами на підтвердження повного виконання судового рішення.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі № 360/3259/20 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.11.2014 по 31.03.2024 у сумі 644227,41 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до суду протягом 90 днів з дати прийняття цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі № 360/3259/20, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, разом з письмовими доказами на підтвердження повного виконання судового рішення.
Отже виплата ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.11.2014 по 31.03.2024 у сумі 644227,41 грн з компенсацією втрати частини доходів охоплювалась предметом розгляду у справі № 360/3259/20 та є об'єктом судового контролю за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020.
Таким чином, проаналізувавши предмет позову у цій справі, суддя дійшов висновку, що він фактично спрямований на належне виконання іншого судового рішення № 360/3259/20, зокрема, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 в ході виконання якого вже вирішено питання щодо виплати заборгованості з пенсії за період з 01.11.2014 по 31.03.2024 у сумі 644227,41 грн з компенсацією втрати частини доходів.
Отже, спір у даній справі є тотожним спору у справі № 360/3259/20, виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
Той факт, що представник позивача вважає неналежним виконанням відповідачем судового рішення у справі № 360/3259/20 не свідчить про те, що між даними сторонами виник новий спір.
Таким чином, у разі невиконання, неналежного виконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за Кодексом адміністративного судочинства України.
Невиконання, неналежне виконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним. При розгляді позовних вимог позивача стосовно невиконання окремого судового рішення в іншій справі, суд не може зобов'язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконання судового рішення являє собою завершальну стадію судового провадження.
Аналогічна за змістом правова позиція висловлена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі №686/23317/13-а та від 06.02.2019 у справі №816/2016/17, а також Верховного Суду від 30.03.2021 у справі №580/3376/20, від 27.04.2021 у справі №460/418/20, від 28.05.2021 у справі №540/942/20, від 02.12.2021 у справі №808/1156/18.
Відтак, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаних судових рішень порушувалися його права чи інтереси, то він повинен звертатися до суду в порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти нову позовну заяву.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги спрямовані на виконання іншого судового рішення, а тому даний спір має вирішуватися в порядку судового контролю за виконанням судового рішення.
Враховуючи викладене, суддя дійшов висновку про те, що в даному випадку наявне рішення суду, що набрало законної сили, яким вирішено спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, через що наявні правові підстави для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 КАС України.
Керуючись ст.ст. 5, 17, 170, 243, 248, 256, 293, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяО.В. Захарова