Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення заяви без розгляду
04 листопада 2024 року Справа №200/6598/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А. Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/6598/23 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасувати наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 березня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасувати наказу, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_1 №791-ОД від 07.03.2023 року в частині визнання бойового медика 1 механізованого взводу 9 механізованої роти 3 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_1 таким, що відмовився від виконання бойового завдання та призупинення йому виплат грошового забезпечення та додаткової винагороди за вересень 2022 року.
У задоволенні решти позовних вимог, відмовлено.
Першим апеляційним адміністративним судом своєю постановою від 28 серпня 2024 року апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 березня 2024 року у справі № 200/6598/23 було залишено без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 березня 2024 року у справі № 200/6598/23 було залишено без змін.
Рішення суду набрало законної сили 28 серпня 2024 року.
29 серпня 2024 року до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю, обґрунтована тим, що військова частина НОМЕР_4 та військова частина НОМЕР_5 в добровільному порядку не виконує рішення суду.
У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року, який діє і по теперішній час.
02.03.2022 року опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 року Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд заяви здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву позивача та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначені Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 8 ст. 382 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (яка визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця).
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, закріплені у статті 167 КАС України, п. п. 5, 7 частини 1 якої передбачено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити, зокрема підстави заяви (клопотання, заперечення); інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду (ч. 2 ст. 167 КАС України).
Судом встановлено, що за заявою позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/6598/23 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, за наслідками розгляду якої, 06 вересня 2024 року судом була постановлена ухвала, якою в задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/6598/23, відмовлено.
З огляду на наведені обставини, суд приходить до висновку про очевидну безпідставність та необґрунтованість поданої ОСОБА_1 заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/6598/23.
Як вже зазначалося вище, відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
У зв'язку із наведеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення вищевказаної заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/6598/23 без розгляду, на підставі положень ч. 2 ст. 167 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 167, 294, 295, 379 КАС України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/6598/23, - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала постановлена та підписана в порядку письмового провадження 04 листопада 2024 року.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров