Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 листопада 2024 року Справа№200/5885/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3, код ЄДРПОУ 13486010) про
визнання протиправним та скасування рішення про відмову в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії від 19.08.2024 П/С № 914660321764;
зобов'язання нарахувати та виплатити суму пенсії, що належала її батьку ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та залишилася недоотриманою на день його смерті за період з 01 березня 2017 року по 31 грудня 2018 року у розмірі 137316 (сто тридцять сім тисяч триста шістнадцять) грн. 53 коп., -
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько ОСОБА_2 . 09 лютого 2024 року Слов'янським міськрайонним судом Донецької області винесено рішення, яким визнано за позивачем право власності в порядку спадкування за законом після його на недоотриману пенсію за період з 01 березня 2017 року по 31 грудня 2018 року у розмірі 137316, 53 грн.
14.08.2024 звернулась до пенсійного фонду з заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю її батька.
Позивачем отримано рішення про відмову в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії в зв'язку з відсутністю свідоцтва про право на спадщину.
Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, вважає його протиправним та таким, що належить скасуванню.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначили, що за результатом розгляду наданих документів у виплаті недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 відмовлено у зв'язку з відсутністю свідоцтва про право на спадщину відповідно до п. 2.26 Порядку 22-1. Вказали, що оформити недоотриману пенсію у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 позивач має право відповідно до частини третьої статті 52 Закону №1058. Тобто, сума пенсії, що належала пенсіонеру і залишилися недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини, отже після спливу 6 місяців з моменту смерті, позивач має право на отримання сум недоотриманої пенсії, надавши свідоцтво про право на спадщину або рішення суду про зобов'язання нарахувати та виплатити недоотриману пенсію померлого пенсіонера.
Враховуючи вищевикладене, вважають, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог Позивача. Просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 09.02.2024 у справі №217/280/23 визнано за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на недоотриману пенсію за період з 01 березня 2017 року по 31 грудня 2018 року у розмірі 137316 (сто тридцять сім тисяч триста шістнадцять) грн. 53 коп.
Рішення набрало законної сили 28.05.2024 року.
14.08.2024 позивач звернулась до відповідача з заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.
Рішенням відповідача від 19.08.2024 року П/С № 914660321764 позивачу відмовлено в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , оскільки виявлені порушення норм чинного законодавства, а саме п. 2.26 Порядку 22-1 (відсутнє свідоцтво про право на спадщину).
Вважаючи протиправним прийняте рішення відповідача позивач звернулася до суду з даним позовом.
Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з положеннями статті 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-VI (далі - Закон № 1058-IV) сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Вказані вище положення чинного законодавства не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв'язку з його смертю. Також, наведені норми матеріального права свідчить про те, що суми соціальних виплат передаються членам сім'ї пенсіонера або спадкоємцю.
Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 Цивільного кодексу України).
Статтею 1219 Цивільного кодексу України передбачені права та обов'язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Отже недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім'ї за умови, якщо саме ці суб'єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім'ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати її як спадщину.
Аналіз наведених норм матеріального права свідчить про те, що суми соціальних виплат передаються членам сім'ї спадкодавця.
Для вказаної категорії пенсіонерів постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Порядком № 22-1, зокрема, пунктом 2.26, передбачено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника. Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті. Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Як встановлено судом в ході розгляду даної справи звертаючись 14.08.2024 до відповідача із заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера позивачу до заяви не було додано свідоцтва про право на спадщину, що не заперечується позивачем. Не було надано такого свідоцтва і суду.
Вказане стало підставою для відмови позивачу у виплаті недоотриманої пенсії.
Верховний Суд у постанові від 22.01.2021 у справі № 640/16224/19 зауважив, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
В спірному випадку, позивачем не спростовано, що разом з поданою відповідачу заявою нею не було надано свідоцтва про право на спадщину.
Судом, під час розгляду справи, враховано положення ст, ст. 1268, 1296-1297 Цивільного кодексу України, які з огляду на встановлений у рішенні Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 09.02.2024 у справі №217/280/23 склад спадщини, передбачають необхідність отримання позивачем свідоцтва на спадщину.
За таких обставин, суд доходить висновку про відсутність протиправності прийнятого відповідачем рішення щодо виплати позивачу суми недоотриманої пенсії після смерті ОСОБА_2 .
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням вимог частини 2 статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Оскільки судом відмовлено у задоволенні позову розподіл судових витрат в тому числі витрат на правничу допомогу не проводиться.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії від 19.08.2024 П/С № 914660321764 та зобов'язання нарахувати та виплатити суму пенсії, що належала її батьку ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та залишилася недоотриманою на день його смерті за період з 01 березня 2017 року по 31 грудня 2018 року у розмірі 137316 (сто тридцять сім тисяч триста шістнадцять) грн. 53 коп. - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Аканов