Ухвала від 04.11.2024 по справі 160/22241/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 листопада 2024 року Справа №160/22241/23

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турлакова Н.В., розглянувши в м.Дніпро в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання судового рішення по справі №160/22241/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року у справі №160/22241/23, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково, а саме вирішено:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення грошового забезпечення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року в розмірі 70% згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 12.07.2021 № 33/24-/С-2807 проведеного на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2022 у справі № 160/25159/21.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року ОСОБА_1 , згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 12.07.2021 № 33/24-/С-2807, виходячи з 90% сум грошового забезпечення, надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження максимального розміру, з урахуванням виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати ОСОБА_1 з 01.03.2022 року пенсії з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2022 року пенсію з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення, у розмірі 1,14, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 року пенсії з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2023 року пенсію з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, згідно листа №28203-19072/Г-01/8-0400/23 від 16.06.2023р., щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2022 року щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набрало законної сили 05.03.2024 року та позивачу видано виконавчі листі №160/22241/23 08.04.2024 року.

До суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023р. по справі №160/22241/23, в якій заявник просить:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у строк 30 днів з дати ухвали суду подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 р. по справі №160/22241/23.

- за наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 по справі №160/22241/23, або в разі неподання такого звіту постановити ухвалу, накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

- систематизувати протиправну діяльність/бездіяльність Відповідача та у відповідності до частин 1, 2 ст. 249 КАС України постановити окрему ухвалу для представлення профільним правоохоронним органам для вирішення питань кримінально - правового характеру або Пенсійному фонду України для притягнення до відповідальності // кадрових рішень щодо посадових осіб ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року. вказану вище заяву прийнято та призначено до розгляду в порядку письмового провадження протягом 30-ти днів з дня отримання даної ухвали суду.

08.07.2024 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшли пояснення, в яких зазначено, що Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

На виконання ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 05.03.2024 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі № 160/22241/23 позивачу проведено перерахунок пенсії:

- з 01.12.2019 в розмірі 90% від грошового забезпечення 21913,58 грн., яке зазначено у довідці від 12.07.2021 за № 33/24-/С-2807, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», без обмеження її максимальним розміром;

- з 01.03.2022 нараховано індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 № року 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», без обмеження її максимальним розміром;

- 01.03.2023 нараховано індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження її максимальним розміром;

- з 01.03.2022 нараховано щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження її максимальним розміром.

Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.12.2019 по 31.03.2024 становить 173003,19 грн.

Доплату на виконання рішення суду, винесеного на користь позивача, буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.

З 01.06.2024 виплата пенсії позивачу буде проводитися у розмірі 25983,33 грн., який обчислено на виконання рішення суду.

Доплату пенсії за квітень та травень 2024 року в сумі 4746,66 грн. позивачу нараховано на найближчий виплатний період.

Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії позивачу виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.

Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф.

Застосування інституту судового контролю є правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

В поданій позивачем заяві про встановлення судового контролю, зазначено, що незважаючи на те, що рішення суду у справі №160/23655/21 набрало законної сили 05.03.2024р., посадовими особами ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не виконується, проте доказів не надано.

Згідно матеріалів справи, позивачу 08.04.2024 року видано виконавчі листи №160/22241/23.

Доказів того, що позивач звертався до органів ДВС матеріали справи не містять.

Як зазначено відповідачем у письмових поясненнях, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 року у справі № 160/22241/23 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 в розмірі 90% від грошового забезпечення 21913,58 грн., яке зазначено у довідці від 12.07.2021 за № 33/24-/С-2807, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», без обмеження її максимальним розміром; з 01.03.2022 нараховано індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 № року 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», без обмеження її максимальним розміром; 01.03.2023 нараховано індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження її максимальним розміром; з 01.03.2022 нараховано щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження її максимальним розміром.

Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.12.2019 по 31.03.2024 становить 173003,19 грн. Доплату на виконання рішення суду, винесеного на користь позивача, буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. З 01.06.2024 виплата пенсії позивачу буде проводитися у розмірі 25983,33 грн., який обчислено на виконання рішення суду. Доплату пенсії за квітень та травень 2024 року в сумі 4746,66 грн. позивачу нараховано на найближчий виплатний період.

Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії Позивача виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.

Суд зауважує, що відповідач не ухиляється від обов'язку виконати рішення суду, та в межах своїх повноважень ним було вчинено необхідні дії по перерахунку та подальшої виплати.

Поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об'єктивно) перешкодило виконати судове рішення.

Суд наголошує, що підставою для накладення штрафу є саме достовірно встановлене судом в ході судового засідання порушення законності та правопорядку, та лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього. При цьому, визначальною ознакою є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.

Аналіз наведених відповідачем обставин надають підстави для висновку про відсутність в діях керівника відповідача ознак вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності.

Як неодноразово наголошував Верховний Суд (ухвала від 14 лютого 2023 року справа №200/3958/19-а, від 04 липня 2023 року справа №200/3958/19-а тощо) невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Таким чином, наявність у матеріалах справи доказів на вжиття відповідачем дій, спрямованих на виконання рішення суду, суд дійшов до висновку щодо відсутності підстав для накладення штрафу на керівника відповідача - суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

Із наведених позивачем обставин суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, оскільки судом не встановлено обставин, які б свідчили про недобросовісність дій відповідача під час виконання рішення суду, його умисне невиконання або ухилення від його виконання.

Зважаючи на те, що позивачем не доведено наявності обставин, які б свідчили про навмисне невиконання судового рішення та/або стверджували про намір боржника у виконавчому провадженні щодо ухилення від виконання вищевказаного рішення суду, або ж вказували на наявність реальної загрози її невиконання, суд дійшов висновку про відсутність у даному випадку підстав для застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення та відповідно задоволення вимоги позивача щодо встановлення судового контролю.

Керуючись ст.ст. 246, 248, 382 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання судового рішення по справі №160/22241/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Турлакова