Справа№ 953/9713/24
н/п 3/953/2858/24
"04" листопада 2024 р.
Київський районний суд м. Харкова у складі судді Вітюка Р.В. розглянув матеріали, що надійшли з Північного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
Опис обставин, установлених під час розгляду справи
До суду 21.10.2024 надійшли вказані адміністративні матеріали.
Згідно з протоколом № 218 про адміністративне правопорушення від 15.10.2024, який склав завідувач сектору адміністрування ресурсних, місцевих податків і зборів ОСОБА_2 , за результатами камеральної перевірки ТОВ "ФК "Здоров'я", м. Харків, вул. Шевченка, буд. 22 встановлено, що посадова особа директор ТОВ "ФК "Здоров'я" ОСОБА_1 вчинив правопорушення несвоєчасне подання до контролюючого органу податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1, 2 квартали 2022. терміном подання 10.05.2022, 09.08.2022 (фактично подано 11.10.2022, 12.10.2022, 18.11.2022, 20.11.2022), чим порушено п. 51.1 ст. 51, пп. "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України. Дата вчинення правопорушення - 11.10.2022, 12.10.2022, 18.11.2022, 20.11.2022. Фат порушення встановлено атом від 27.09.2024.
Також завідувач сектору склав акт камеральної перевірки своєчасності подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1, 2 квартали 2022 р. ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я" від 27.09.2024 № 509/35-00-04-06-03137750, в якому зафіксована додаткова інформація про факти, встановленні в ході перевірки.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Процесуальні дії у справі
Суд призначив справу до розгляду на 14:40 04.11.2024, про що повідомив учасників адміністративного провадження.
23.10.2024 через систему "Електронний суд" представник ОСОБА_1 подав до суду заяву, в які просив провадження у даній справі про адміністративне правопорушення закрити, у зв'язку зі збігом строку передбаченого статтею 38 КУпАП, оскільки відповідпо до вказаної норми стяшгнення за правопорушення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня його вчинення, а правопорушення були вчинені 11.10.2022, 12.10.2022, 18.11.2022, 20.11.2022. Тобто строк для притягнення до адміністративної відповідальності сплив.
У судове засідання ОСОБА_1 та його представник не з'явилися, в поданій 23.10.2024 заяві просили розгляд адміністративної справи проводити за їх відсутності.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 та його представника.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права
Відповідно до ч. 1 ст. 163-4 КУпАП неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Відповідно до п. 51.1 ст. 51 ПК України платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, з розбивкою по місяцях звітного кварталу.
Підпунктом "б" п. 176.2 ст. 176 ПК України визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Фіскальний орган під час проведення перевірки встановив факт порушення ТОВ "ФК "Здоров'я" законодавства щодо своєчасного подання розрахунку сум доходу (п. 51.1 ст. 51, пп. "б" п. 176.2 ст. 176ПК України), що підтверджується:
- протоколом № 218 про адміністративне правопорушення від 15.10.2024;
- актом камеральної перевірки своєчасності подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1, 2 квартали 2022 ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я" від 27.09.2024 № 509/35-00-04-06-03137750.
Указана обставина не оскаржується та не спростовується ОСОБА_1 щодо якого складено протокол про адміністративне правопорушення.
Наведене вказує, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Водночас ОСОБА_1 у запереченнях зазначає, що сплив строк для накладення стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Згідно з висновком, викладеним у п. 17, 18 постанови Верховного Суду від 03.05.2018 року у справі № 487/2854/17, Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Проте, в теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом в кожному конкретному випадку індивідуально.
Верховний Суд у постанові від 11.04.2018 року у справі № 804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.
Як вбачається з протоколу та доданих до нього документів, ОСОБА_1 поставлено в провину порушення порядку подання відомостей про виплачені доходи, вчинені 11.10.2022, 12.10.2022, 18.11.2022, 20.11.2022 та закінчені тоді ж. Тобто вказане правопорушення не є триваючим порушенням.
Отже, зважаючи, що правопорушення виявлено 27.09.2024, станом на час надходження адміністративного матеріалу до суду 21.10.2024 і на момент виявлення такого правопорушення, пройшло більше ніж три місяці з дня вчинення правопорушення.
Згідно зі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження по справі має бути закрите в разі, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки, передбачені ст. 38 КУпАП України.
Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення були складені після спливу строку накладення стягнення і, відповідно, матеріали справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, надійшли до суду після збігу строків притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності і накладення адміністративного стягнення, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не може бути розпочато, справа підлягає закриттю.
А тому заява представника ОСОБА_1 - адвоката Гуляєєва А.В. про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 38, 163-4, 247 КУпАП
Провадженням у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Роман ВІТЮК