Постанова від 04.11.2024 по справі 473/3034/24

Справа № 473/3034/24

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" листопада 2024 р. місто Вознесенськ

Суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області Дробинський О.Е.,

з участю секретарів судового засідання Данилевич Т.О., ОСОБА_1 ,

захисника адвоката Ліпатова С.В.,

розглянув справу про адміністративне правопорушення, котра надійшла від Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працює водієм автомагістралі «Південь», мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1

за ч.1 ст.130 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

30 травня 2024 року о 14:16 годині в місті Вознесенську Миколаївської області по вулиці Героїв України, водій ОСОБА_3 керував транспортним засобом - автомобілем моделі «FORD TRANSIT» державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння /запах алкоголя з порожнини ротової полості, порушення мови та координації рухів/. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а також в закладі охорони здоров'я, яким є Вознесенська багатопрофільна лікарня відмовився, що зафіксовано за допомогою безперервного відеозапису, зробленого з нагрудної боді - камери поліцейського моделі «Tecsar - 4500», чим водієм ОСОБА_3 порушено вимоги п.2.5 ПДР України, та ним вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння. Суд приходить до висновку, що вина водія ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення: серії ААД №818143 від 30 травня 2024 року, відеозаписом, що зафіксовано за допомогою безперервного відеозапису, зробленого з нагрудної боді - камери поліцейського моделі «Tecsar - 4500», відповідно до якого зафіксовано рух 30 травня 2024 року приблизно о 14:16 годині в місті Вознесенську Миколаївської області по вулиці Героїв України, під керуванням водія ОСОБА_3 транспортного засобу - автомобіля моделі «FORD TRANSIT» державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 . Матеріали трьох відеофайлів типу КМР формату МР4, котрі містяться на доданому до протоколу про адміністративне правопорушення відео DVD + R диску моделі «ANV», із яких перший відеофайл емністю 492544 кБ, за період часу з 14:16 години до 14:45 години 30 травня 2024 року, другий відеофайл - 543744 кБ, за період часу з 14:45 години до 15:15 години 30 травня 2024 року, третій відеофайл - 51296 кБ, за період часу з 15:15 години до 15:18 години 30 травня 2024 року, фіксують події в місті Вознесенську Миколаївської області про рух транспортного засобу - автомобіля моделі «FORD TRANSIT» державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_3 по вулиці Героїв України, до місця його зупинки на вулиці Київська, тобто з моменту фіксації руху транспортного засобу до його зупинки, під час якої у водія ОСОБА_3 були виявлені явні ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголя з порожнини ротової полості, порушення мови та координації рухів. При цьому суд вважає, що водій ОСОБА_3 , своїми в тому числі і конклюдентними діями, які тривали на місці зупинки транспортного засобу приблизно одну годину, від проходження медичного огляду у встановленому порядку, з метою встановлення факту наявності чи відсутності стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а також в найближчому медичному закладі, яким була Вознесенська багатопрофільна лікарня відмовився, що зафіксовано за допомогою безперервного відеозапису, зробленого з нагрудної боді - камери поліцейського моделі «Tecsar - 4500». Згідно ч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху. Пунктом 1.3 ПДР України передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Пунктом 1.9 ПДР України передбачено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством. Пунктом 2.5 ПДР України передбачено, що водій транспортного засобу повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Невиконання вказаних вимог п.2.5 ПДР України утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Відповідно до диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність настає не тільки у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само, і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД номер 818143 від 30 травня 2024 року стосовно водія ОСОБА_3 складений з дотриманням вимог ст. ст. 254 - 256 КУпАП та містить всі необхідні для розгляду справи відомості, істотних недоліків при його складанні, які б тягли за собою визнання цього протоколу недопустимим доказом, не вбачається. Достовірність відомостей, зазначених у протоколі, сумнівів не викликає, оскільки ці відомості узгоджуються з іншими доказами, доданими до протоколу, а саме з відеоматеріалами, котрі зафіксовані на трьох відеофайлах типу КМР формату МР4, котрі містяться на доданому до протоколу про адміністративне правопорушення відео DVD + R диску моделі «ANV», котрі були зафіксовані працівниками поліції за допомогою безперервного відеозапису, зробленого з нагрудної боді - камери поліцейського моделі «Tecsar - 4500». Відповідно до пунктів другого та четвертого Розділу першого Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Так, абзацами другим і четвертим частини п'ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлений обов'язок учасників дорожнього руху: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух. Одним із таких органів державного контролю є Національна поліція, відповідно до статті 52 цього Закону. За змістом абзаців третього та п'ятого частини другої статті 16 Закону України «Про дорожній рух» водій зобов'язаний: виконувати передбачені законом вимоги поліцейського, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, ПДР України та іншими нормативними актами; не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до п.2.5 ПДР України, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року №1306, з подальшими змінами. Отже, водій зобов'язаний виконувати обов'язки, визначені Законом України «Про дорожній рух» і ПДР України, зокрема передбачений вказаним законом обов'язок виконувати розпорядження поліцейського, яке він дає на підставі цих Правил чи інших нормативних актів. Одним із таких розпоряджень поліцейського є вимога за даною справою відносно водія ОСОБА_3 пройти саме медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, або ж у найближчому медичному закладі охорони здоров'я, в даному випадку Вознесенській багатопрофільній лікарні, для чого водію ОСОБА_3 було виписано направлення від 30 квітня 2024 року о 14:20 годині на огляд, як водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння. Процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду визначає Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року за №1103 /далі - Порядок/. Відповідно до пунктів 2,3,6,7 вказаного Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність); лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена наказом МВС України 07 листопада 2015 року за №1395, і вона також передбачає, що огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. При цьому, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09 листопада 2015 року за №1452/735). За такого наявність у водія хоча б однієї вищевказаної ознаки сп'яніння є підставою для проведення огляду водія на стан алкогольного сп'яніння. Оскільки ст.266 КУпАП, так і Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду та Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції передбачають проведення огляду на стан сп'яніння як поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, так і лікарем у визначеному закладі охорони здоров'я. Проте, Інструкція, яка визначає саму процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду, деталізує процедуру такого огляду у залежності від виду сп'яніння. Так, згідно пункту 12 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09 листопада 2015 року за №1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 Розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Отже, з об'єктивної сторони адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, може проявлятись у відмові особи, яка керує транспортним засобом, на вимогу працівника поліції від проходження в установленому порядку огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціальних технічних засобів та/або в закладі охорони здоров'я для визначення стану сп'яніння, а суб'єктивна сторона передбачає умисну форму вини. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, серії ААД №818143 від 30 травня 2024 року, який надійшов на розгляд до Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області та був складений 30 травня 2024 року о 14:23 годині, встановлено, що 30 травня 2024 року о 14:16 годині в місті Вознесенську Миколаївської області по вулиці Героїв України, водій ОСОБА_3 керував транспортним засобом - автомобілем моделі «FORD TRANSIT» державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння /запах алкоголя з порожнини ротової полості, порушення мови та координації рухів/. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а також в закладі охорони здоров'я, яким є Вознесенська багатопрофільна лікарня відмовився, що зафіксовано за допомогою безперервного відеозапису, зробленого з нагрудної боді - камери поліцейського моделі «Tecsar - 4500», чим водієм ОСОБА_3 порушено вимоги п.2.5 ПДР України, та ним вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння. У даному протоколі про адміністративне правопорушення зазначені посада, найменування підрозділу поліції, та прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка його складала, та його підпис. Також, зі змісту протоколу встановлено, що в ньому зазначено місце вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення. Протокол про адміністративне правопорушення містить відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності. Відповідно до п.2 Розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України від 07 листопада 2015 року №1395, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу. Вказаний протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №818143 від 30 травня 2024 року, водій ОСОБА_3 підписав без зауважень, зазначивши в графі: пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальносі, по суті порушення, що він не винний, у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення. При вирішенні даної справи по суті, судом звертається увага на те, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення вимог п.2.5 ПДР України, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП, матеріали справи мають містити належні та допустимі докази сукупності наступних обставин: - керування особою транспортним засобом у конкретний час і місці; - вимоги поліцейського до такої особи пройти відповідно до встановленого порядку медичний огляд на стан наявності чи відсутності стану алкогольного сп'яніння; - наявність категоричної відмови особи, як водія транспортного засобу, пройти відповідно до встановленого порядку медичного огляду на стан такого сп'яніння. Матеріали даної справи про адміністративне правопорушення, містять відеозапис події, який є доказом у справі, та який підтверджує обставини справи, які зафіксовані в протоколі про адміністративні правопорушення серії ААД №818143 від 30 травня 2024 року. При дослідженні в судовому засіданні зазначеного відеозапису, котрий міститься на трьох відеофайлах типу КМР формату МР4, котрі зафіксовані на доданому до протоколу про адміністративне правопорушення відео DVD + R диску моделі «ANV», та котрі були зафіксовані працівниками поліції за допомогою безперервного відеозапису, зробленого з нагрудної боді - камери поліцейського моделі «Tecsar - 4500», встановлено, що під час спілкування із водієм ОСОБА_3 працівником поліції було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, у зв'язку із чим ним декілька разів було запропоновано водію ОСОБА_3 пройти медичне освідування на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального обладнання - газоаналізатора «Драгер», або ж проїхати до медичного закладу для огляду на стан алкогольного сп'яніння. Поліцейським було роз'яснено водію ОСОБА_3 , що в разі відмови від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, в такому разі на нього буде складено протокол за ч.1 ст.130 КупАП, але незважаючи на це, водій ОСОБА_3 повідомив поліцейському, що він відмовляється пройти медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а також відмовляється проїхати до медичного закладу. Отже, волевиявлення водія ОСОБА_3 ,, як водія транспортного засобу, на відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у передбаченому законом порядку було добровільним та усвідомленим. У водія ОСОБА_3 , після роз'яснення поліцейським порядку проходження огляду та можливих наслідків такого огляду, був вибір або пройти огляд у встановленому законом порядку, якщо він вважав, що не має ознак алкогольного сп'яніння, або відмовитися від проходження огляду. При цьому, мотиви відмови водія від виконання вимоги поліцейських у відповідності до п.2.5 ПДР України правового значення не мають. Наслідком такої відмови є складення відносно водія протоколу про адміністративну відповідальність, передбачену ч.1 ст.130 КУпАП. Досліджені та перевірені судом обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про винуватість водія ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та узгоджуються із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів. У рішенні по справі О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства (O'Halloran and Francis v. The United Kingdom ) [GC] no. 15809/02 і 25624/02ECHR від 29 червня 2007 року, постановлено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі. Громадянин ОСОБА_3 реалізував своє право керувати автомобілем, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна. Враховуючи суспільну небезпеку вчиненого адміністративного правопорушення, його характер, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає доцільним застосування до водія ОСОБА_3 мір адміністративних стягнень, відповідно до санкцій, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП. На підставі ч.1 ст.130 КУпАП, керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 /сімнадцять тисяч/ гривень в дохід держави /Отримувач: Миколаївське ГУК/ Микол.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA438999980313010149000014001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету: «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», який підлягає сплаті не пізніше, як через 15 /п'ятнадцять/ днів з дня отримання копії постанови, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 01 /один/ рік.

Роз'яснити ОСОБА_3 , що відповідно до ст.308 КУпАП в разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцем знаходженням майна, яким стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

В задоволенні клопотання сторони захисту про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно водія ОСОБА_3 , у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП - відмовити.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 /десяти/ днів з дня винесення постанови.

Суддя О. Е. Дробинський