Ухвала від 04.11.2024 по справі 201/13683/24

Справа № 201/13683/24

Провадження 1-кс/201/4801/2024

УХВАЛА

Іменем України

04 листопада 2024 року

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

начальника Нікольського відділу Маріупольської окружної прокуратури Донецької області - ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання начальника Нікольського відділу Маріупольської окружної прокуратури Донецької області - ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024050000002003 від 04 липня 2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Горлівка Донецької області, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Начальник Нікольського відділу Маріупольської окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.

Клопотання мотивовано тим, що у провадженні Маріупольської окружної прокуратури Донецької області знаходиться кримінальне провадження за № 22024050000002003 від 04 липня 2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що протягом 2023 року громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області, діючи умисно, всупереч інтересам держави України, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних мотивів, підтримуючи воєнну агресію РФ на території України, переслідуючи єдиний кримінально протиправний намір, направлений на сприяння державі?агресору Російській Федерації в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Донецької області добровільно, зареєструвався кандидатом у депутати так званої «народної ради Донецької народної республіки» від «Ліберально-демократичної партії Росії - ЛДПР», з метою бути обраним до вказаного органу окупаційної влади. Вибори на території тимчасово окупованої території Донецької області в «народный совет» Донецької народної республіки були проведені відповідно до російського законодавства та відбувались з 08 по 10 вересня 2023 року.

Рішенням так званої «Виборчої комісії Донецької народної республіки» від 11 вересня 2023 року № 38/222 проголошено результати виборів депутатів до так званої народної ради Донецької народної республіки першого скликання, у якому зазначено «визнати вибори депутатів народної ради Донецької народної республіки першого скликання такими, що відбулися і дійсними».

Відповідно до «Постановления избирательной комиссии ДНР» («Постанови виборчої комісії ДНР») від 15 вересня 2023 року № 39/226 мовою оригіналу «О передаче вакантного мандата депутата Народного совета ДНР первого созыва ОСОБА_6 зарегистрированному кандидату из списков кандидатов, выдвинутому избирательным объединением «Донецкое региональное отделение Политической партии ЛДПР - Либерально-демократической партии россии» («Про передачу вакантного мандата депутата Народної ради ДНР першого скликання ОСОБА_5 зареєстрованому кандидату зі списків кандидатів, висунутим виборчим об'єднанням «Донецьке регіональне відділення Політичної партії ЛДПР -Ліберально-демократичної партії Росії») «вважати вакантним депутатський мандат народної ради Донецької народної республіки першого скликання ОСОБА_7 , та передачу звільнений мандат зареєстрованого кандидата в депутати народної ради ДНР першого скликання ОСОБА_5 ».

Згідно з «Постановлением избирательной комиссии Донецкой народной республіки» («Постановою виборчої комісії Донецької народної республіки») № 39/227 «О регистрации избранных депутатов народного совета ДНР первого созыва» («Про реєстрацію обраних депутатів народної ради ДНР першого скликання») від 15 вересня 2023 року зареєстровано депутатів народної ради Донецької народної республіки першого скликання, обраних у складі списків кандидатів, допущених до розподілу депутатських мандатів виборчого об'єднання «Донецький регіональний відділ Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократичної партії Росії», в тому числі під номером 6 - ОСОБА_5 .

Отже, ОСОБА_5 , маючи злочинний умисел на сприяння державі агресору Російській Федерації в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Донецької області, добровільно, без фізичного примусу, за результатами так званих «виборів» обраний «депутатом» до незаконного органу влади, а саме до «народного совета Донецкой народной республики первого созыва».

Не пізніше 20 жовтня 2023 року ОСОБА_5 , перебуваючи на території

м. Донецька, за адресою: АДРЕСА_2 , будучи депутатом Народної ради Донецької народної республіки від «Донецьке регіональне відділення Політичної партії ЛДПР -Ліберально-демократичної партії Росії» приступив до виконання своїх депутатських обов'язків, взявши участь у проведенні першого засідання народної ради Донецької народної республіки. Крім того, «Постановою народної ради Донецької народної республіки № 44-ПНС «Про склади комітетів народної ради Донецької народної республіки» від 20 вересня 2023 року затверджено склади комітетів народної ради Донецької народної республіки, в тому числі «Комітет з охорони здоров'я, охорони материнства та дитинства» до складу якого обрано ОСОБА_5 , як заступника голови комітету.

Надалі, 20 квітня 2024 року, діючи як обраний так званий «депутат народного совета Донецкой народной республики первого созыва», на виконання цілей, завдань та функцій так званого «народного совета Донецкой народной республики», в тому числі для забезпечення його стабільної діяльності, та з метою формування думки серед населення і світової спільноти щодо легітимності «ДНР» та пропагандистської роботи з популяризації безпосередньої діяльності «Народного совета» провів прийом громадян в громадській приймальні «Горлівське відділення ЛДПР» в м. Горлівка.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у колабораційній діяльності, тобто у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом

в Україні, захопленням території Маріупольського району Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 22 жовтня 2024 року в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру - ОСОБА_5 та повістки про виклик підозрюваного на 28 жовтня 2024 року з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 29 жовтня 2024 року з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 30 жовтня 2024 року з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., до Маріупольської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту підозрюваного, тощо.

Жодного разу у призначений час та місце громадянин України ОСОБА_5 не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив. Крім цього, 22 жовтня 2024 року письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, вручено захиснику ОСОБА_5 - адвокатові ОСОБА_4 .

Отже, 22 жовтня 2024 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи той факт, що місце знаходження підозрюваного на підконтрольній Українській владі території не встановлено, за викликом останній не прибув та про причини неможливості прибуття не повідомив, постановою від 31 жовтня 2024 року на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.

Відтак ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111 КК України, та переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуваючи на окупованій території, а тому прокурор змушена звернутись до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.

Прокурор у судовому засіданні підтримала клопотання та просила ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених у клопотанні.

Захисник у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні заявленого прокурором клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, посилаючись на його необґрунтованість.

Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: матеріалами, зібраними оперативними підрозділами, а саме: повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та рапортом про протиправне діяння ОСОБА_5 ; протоколом огляду від 24 вересня 2024 року, а саме публікації від 20 квітня 2024 року під назвою «Сегодня, 20 апреля по поручению ІНФОРМАЦІЯ_2 » на сторінці «ЛДПР | ДНР | РОССИЯ», під час якого виявлено та оглянуто фотозображення за участі особи, чоловічої статі, зовні схожої на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; протоколом огляду від 24 вересня 2024 року, а саме публікації під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 31 грудня 2023 року на сайті «Вконтакте», на сторінці « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 в ході огляду виявлено відео та текст наступного змісту: «Горловское отделение ЛДПР поздравляет горловчан с Новым 2024 годом! Депутат Народного Совета ДНР ОСОБА_6 , заместитель председателя Горловского городского совета ОСОБА_8 и помощник депутата Народного Совета ДНР ОСОБА_9 поздравили жителей Горловки с наступающими праздниками- Новым Годом и Рождеством Христовым!»;

- протоколом огляду від 24 вересня 2024 року публікації під назвою мовою оригіналу «Постановление «О составах комитетов Народного Совета Донецкой Народной Республики», де виявлено «Комітет з охорони здоров'я, охорони материнства та дитинства» до складу якого обрано ОСОБА_5 як заступника голови комітету;

- висновком судової портретної експертизи № СЕ-19/113-24/5666-ФП від 11 жовтня 2024 року;

- іншими матеріалами досудового розслідування в загальній сукупності (а.м. 11-134).

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у колабораційній діяльності, тобто у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтями 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій у спосіб, передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та перебуває на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме, через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'являвся у призначений час та не повідомив про причини неприбуття.

Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15 квітня 2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно з ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

Згідно з Розпорядженням Кабінету міністрів України № 1085 - р від 07 листопада 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» зі змінами, внесеними Розпорядженням Кабінету міністрів України № 428 - р від 05 травня 2015 року, місто Горлівка Донецької області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається надання дозволу на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 7,139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024050000002003, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04 липня 2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1