Постанова від 04.11.2024 по справі 302/1506/24

Справа №: 302/1506/24 3/302/658/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(у повному обсязі)

04.11.2024 смт. Міжгір'я

Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Кривка В.П.,

з участю : секретар судового засідання - ОСОБА_1 ,

помічник судді -Тереля М.М.,

захисник-Грабік О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 204-1 ч.2 КУпАП за протоколом серія ЗхРУ № 136712 від 10.10.2024, який складений інспектором прикордонної служби відділу ПС «Яблунівка» ОСОБА_2 , стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр.України, уродженця міста Києва, мешканця АДРЕСА_1 , працюючого водієм автотранспортних засобів у ФОП ОСОБА_4 , раніше не судимого, паспорт гр.України для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 24.05.2018 року виданий органом ДМС 8027, РНОКПП НОМЕР_2 , особи з інвалідністю ІІІ групи (довідка МСЕК серії АВ №1069993 зі строком дії до 01.12.2025), паспорт гр.України серії НОМЕР_3 , виданий Чабанським СВМ ГУ МВС України в Київській області від 10.05.2000 року, протягом року до адміністративної відповідальності не притягався, номер телефону:0979522340,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно зазначеного протоколу 09.10.2024 року близько 21 год 00 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» спільно з прикордонним нарядом «Адміністративно-оперативна група» від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в межах контрольованого прикордонного району на ок.н.п. НОМЕР_4 (територія Міжгірської селищної громади Хустського району Закарпатської області) було виявлено та затримано гр.України ОСОБА_3 , який спільно з гр.України ОСОБА_5 здійснили спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію поза пунктами пропуску через державний кордон у складі групи осіб з фіксацією порушення вимог статей 9, 12 ЗУ «Про держаний кордон України».

ОСОБА_3 на розгляд справи в судове засідання не з'явився, проте його захисниця подала суду письмові пояснення першого з проханням розглядати справу без його участі. У своїх поясненнях ОСОБА_3 зазначає наступне: вину в вчиненні даного правопорушення він не визнає, викладені в протоколі обставини не відповідають фактичним, адже 09.10.2024 він разом із ОСОБА_5 , як члени Добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади «Тероборона Феодосіївської громади» направлялись у відрядження до міста Хуст, Закарпатської області, для організації доставки гуманітарної допомоги підрозділу Сил територіальної оборони Збройних сил України у період з 09 жовтня 2024 року по 15 жовтня 2024 року. Близько 17 год. 00 хв. на блокпосту в н.п. Міжгір'я (територія Міжгірської селищної громади Хустського району Закарпатської області), працівниками ТЦК було зупинено транспортний засіб, на якому вони їхали для перевірки документів, пред'явивши всі необхідні документи, на підставі яких вони направлялись у відрядження до міста Хуст, їм було повідомлено, що їх повинні ще перевірити працівники ДПС України; представник ДПС сів у автомобіль ОСОБА_3 , а ОСОБА_5 посадили у автомобіль ДПС і завезли до пункту ДПС, аргументуючи це тим, що їх потрібно перевірити по базі, де вони перебували до ночі, орієнтовно до 02:00 год. Після чого, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 посадили у якийсь транспортний засіб та повезли до будівлі ТЦК. Потім їх завели у підвальне приміщення, де вони пробули всю ніч до ранку, обґрунтовуючи це тим, що вони хотіли незаконно перетнути державний кордон України, окрім цього, на них чинився постійний психологічний тиск.

Захисник Грабік О.А. в залі судового засідання в режимі відеоконференції просила закрити провадження у цій справі у зв'язку з відсутністю складу адмінправопорушення, надавши попередньо клопотання про це, яке обґрунтувала таким. ОСОБА_3 вину у інкримінованому йому адміністративному правопорушенні не визнає, він не мав жодного наміру здійснювати незаконний перетин державного кордону, а разом із ОСОБА_5 вони перевозили гуманітарну допомогу, маючи при собі всі підтверджуючі документи, які ним надавались для перевірки на блок посту в АДРЕСА_1 , де їх і було затримано представниками ДПС. При складанні відносно нього протоколу на нього чинився психологічний тиск, його у нічний період часу представники прикордонної служби та територіального центру комплектування тримали у підвальному приміщенні ТЦК без доступу до вбиральні, медичної допомоги, відсутністю їжі та води. Окрім цього, згідно долученої до матеріалів справи довідки МСЕК АВ 1069993 від 24.11.2022 року ОСОБА_3 є особою з інвалідністю ІІІ групи та відповідно до положень ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також Постанови КМУ N57 Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України, обмежень у перетині кордону на час військового стану не має. Проте, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 інспектором прикордонної служби в порушення вимог ст.255 КУпАП не було зібрано жодних доказів того, що він скоїв правопорушення, передбачене ст.204-1 ч.2 КУпАП, оскільки з протоколу не вбачається того, які безпосередні дії він вчинив з метою здійснення спроби перетину кордону. Також в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_3 перетинав або здійснив спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, у складі групи осіб.

Суд констатує, що посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення не дотрималась положень статті 277 ч.2 КУпАП щодо доставки особи до суду для розгляду справи зазначеної категорії протягом доби у зв'язку з її затриманням.

Оцінивши зміст протоколу і подані в справу матеріали, суддя дійшов такого висновку.

Стаття 204-1 ч.2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за таке : перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з вищенаведених порушень або ті самі дії, вчинені групою осіб.

Постановою КМУ № 1194 від 03.08.1998 із змінами і доповненнями передбачено, що Хустський район Закарпатської області є контрольованим прикордонним районом.

Згідно з Положенням про прикордонний режим, затв. пост. КМУ № 1147 від 27.07.1998 (із змін. і доп.) передбачено порядок в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі. Цим же положенням передбачено, що прикордонна смуга - це ділянка місцевості завширшки 5 км.

Судом установлено такі обставини за доказами, поданими посадовою особою, яка склала протокол.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 відмовився від дачі особистих пояснень, від підпису протоколу відмовився у присутності двох свідків.

Згідно з протоколом про адміністративне затримання від 09.10.2024 року, вбачається, що ОСОБА_3 був затриманий о 21 год 00 хв 09.10.2024 року на строк до трьох діб з метою з'ясування обставин правопорушення у зв'язку з учиненням правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП. ОСОБА_3 10.10.2024 року о 01 год 10 хв звільнений на підставі з'ясування обставин правопорушення.

Згідно з протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 09.10.2024 року, який складений інспектором прикордонної служби відділу ПС «Яблунівка» ОСОБА_2 , речі та документи від ОСОБА_3 не вилучалися.

Згідно з письмовими поясненнями, які складені посадовою особою, яка склала протоколи, а саме інспектором прикордонної служби відділу ПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_2 , від 10.10.2024 року на адресу голови Міжгірського районного суду Закарпатської області зазначену таку інформацію : 09.10.2024 року близько 21 год 00 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» спільно з прикордонним нарядом «Адміністративно-оперативна група» від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в межах контрольованого прикордонного району на ок.н.п. НОМЕР_4 (територія Міжгірської селищної громади Хустського району Закарпатської області) було виявлено та затримано гр.України ОСОБА_3 , який спільно з гр.України ОСОБА_5 здійснили спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію поза пунктами пропуску через державний кордон у складі групи осіб. В ході проведення перевірочних заходів особи зізналися, що мали намір незаконно перетнути кордон з України в Румунію.

Згідно з довідкою про результати затримання 2-х громадян України на ділянці впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старшого офіцера ОСОБА_6 , яка погоджена начальником ПОРВ ГОРВ НОМЕР_5 прикордонного загону ОСОБА_7 , від 10.10.2024 року в ході опитування, громадянин України ОСОБА_8 пояснив що, у зв'язку з скрутним становищем вирішив шукати варіанти незаконного перетину державного кордону України з метою працевлаштування в Республіці Польща. Декілька днів до того переглядаючи мобільний додаток «Google Maps» вирішив прокласти собі маршрут руху з села Шаян до Республіки Румунія, після планування своїх дій запропонував разом незаконно перетнути державний кордон України своєму товаришу ОСОБА_9 на що останній погодився. 09.10.2024 року вищевказані особи вибули з місця проживання власним транспортним засобом громадянина ОСОБА_3 в напрямку населеного пункту Шаян, де мали залишити транспортний засіб, та вирушити в бік державного кордону України. Того ж дня слідуючи маршрутом руху на контрольному пості, який розташований на околиці н.п. Міжгір'я були зупинені прикордонниками. Під час первинного опитування вказані особи не змогли вказати чітку мету свого перебування в прикордонному контрольованому районі. В подальшому, під час фільтраційних заходів ОСОБА_8 та ОСОБА_10 зізнались, що мали намір незаконно перетнути державний кордон України.

Оцінивши зміст протоколу, додані до нього матеріали, докази у виді документів які подані стороною захисту, суддя дійшов висновку, що справа підлягає закриттю з огляду на таке обґрунтування.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого статтею 204-1 КУпАП полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не можу бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з довідкою 003067 Києво-Святошинського районного військового комісаріата Київської області від 13.02.2003 №1/003067 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не придатний до військової служби в мирний час, обмежено здатний.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_6 , яке дійсне до 28.03.2025 року, ОСОБА_3 є добровольцем добровольчого формування Феодосіївської сільської територіальної громади Обухівського району Київської області.

Згідно з довідкою Добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади «Тероборона Феодосіївської громади» від 24.06.2024 року №000/038 гр.України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 28.03.2022 року по 24.06.2024 року, перебуваючи у статусі добровольця Добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади Обухівського району Київської області «Тероборона Феодосіївської громади» відповідно до Закону України «Про основи національного спротиву» брав безпосередню участь у заходах національного спротиву та територіальної оборони, необхідних для забезпечення оборони України у зв'язку з військовою агресією РФ проти України.

Згідно з супроводжувальним листом Добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади «Тероборона Феодосіївської громади» від 08.10.2024 року №001/97 Д член Добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади «Тероборона Феодосіївської громади» ОСОБА_3 залучений до виконання супроводження гуманітарної допомоги з м.Києва із завданням надання необхідної допомоги у забезпеченні підрозділу Сил територіальної оборони ЗСУ та направляється у відрядження до міста Хуста Закарпатської області для організації доставки гуманітарної допомоги підрозділу Сил територіальної оборони ЗСУ з 09.10.2024 по 15.10.2024 року.

Згідно з довідкою ФОП ОСОБА_4 №1 від 22.10.2024 року ОСОБА_3 працює в ФОП ОСОБА_4 на посаді водія автотранспортних засобів з 17.10.2023 (згідно наказу №1 від 16.10.2023) по теперішній час.

Із змісту пояснень ОСОБА_3 не вбачається те, що він мав намір перетнути кордон України поза межами пропускного пункту, без відповідних документів. Натомість пояснення посадової особи, не підтверджені достатніми і належним доказами. Зокрема, відео-звукозаписом фіксації обставин правопорушення, затримання особи, надання нею первинних пояснень, огляду документів, оформлення матеріалів справи. З обставин справи видно, що ОСОБА_3 перебував у контрольованому прикордонному районі з належними документами (мав е-паспорт для виїзду за кордон). Таке відповідає пункту 8 Положення про прикордонний режим. Посадовою особою не зазначено у протоколі, які саме положення законодавства, яке регулює прикордонний режим порушив ОСОБА_3 . Натомість доводи працівників прикордонної служби щодо неможливості ОСОБА_3 та його товаришем пояснити чітку мету перебування на території контрольованого прикордонного району спростовуються поясненнями, які надані ОСОБА_3 , посвідченням серії НОМЕР_6 , яке дійсне 28.03.2025 року, згідно якого ОСОБА_3 є добровольцем добровольчого формування Феодосіївської сільської територіальної громади Обухівського району Київської області, супроводжувальним листом Добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади «Тероборона Феодосіївської громади» від 08.10.2024 року №001/97 Д, згідно якого член Добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади «Тероборона Феодосіївської громади» ОСОБА_3 залучений до виконання супроводження гуманітарної допомоги з м.Києва із завданням надання необхідної допомоги у забезпеченні підрозділу Сил територіальної оборони ЗСУ та направляється у відрядження до міста Хуста Закарпатської області для організації доставки гуманітарної допомоги підрозділу Сил територіальної оборони ЗСУ з 09.10.2024 по 15.10.2024 року.

Отже, посадова особа порушила питання адміністративної відповідальності, по суті, за наміри, які не підтверджені поясненнями особи. Натомість суд не встановив обставин реального здійснення порушення правил прикордонного режиму. Адже фіксації ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 204-1 КУпАП, не здійснено в установленому законом порядку. В справу не подано належних, достовірних і допустимих доказів для ствердження вини особи за ознаками правопорушення, передбаченого статтею 204-1 ч.2 КУпАП, відповідно до положень статті 251 КУпАП. Ця норма передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

Окрім цього, суд констатує, що селище Міжгір'я знаходиться на відстані більше 70 км. від кордону України з Румунією та Угорщиною і на території Міжгірської селищної громади та колишнього Міжгірського району Закарпатської області не має пропускних пунктів прикордонного режиму.

Суд не має повноважень збирати докази винуватості особи відповідно до практики ЄСПЛ, зокрема позиції суду у справах «Малофєєва проти Росії» ("Malofeyevav. Russia", рішення від 30.05.2013 р., заява N 36673/04) та «Карелін проти Росії» ("Karelin v. Russia", заява N 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що «…суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)».

З огляду на встановлені обставини, викладене обґрунтування, суддя дійшов висновку, що вина ОСОБА_3 не доведена засадою поза розумним сумнівом (застосування принципу в рішенні ЄСПЛ «Кобець проти України»).

Цей висновок суду дає підстави застосувати положення статті 247 п.1 КУпАП, тобто закрити провадження в справі.

Керуючись статтями 280, 283-285, 247 п.1 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 204-1 ч.2 КУпАП, стосовно ОСОБА_3 за відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.

Апеляційну скаргу на постанову судді може бути подано в Закарпатський апеляційний суд через Міжгірський районний суд Закарпатської області протягом 10 днів з дня винесення постанови в порядку, передбаченому КУпАП.

Постанова набирає законної сили згідно з ст.294 КУпАП.

Постанова в повному обсязі складена 04.11.2024.

Суддя: В. П. Кривка