Рішення від 29.10.2024 по справі 380/10535/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 рокусправа № 380/10535/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Військової частини НОМЕР_1 про визнання рішення протиправним, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_2 ) (далі - Позивач) звернувся в суд з позовом до Військово - медичного клінічного центру Північного регіону Військової частини НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) (далі - Відповідач), в якому просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 , ЄДРПОУ: 07931813) від 20.12.2023 за вих. № 5061, яким було порушено процедуру встановлення придатності до військової служби ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ).

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_1 , ЄДРПОУ: 07931813) провести повторну військово-лікарську експертизу для встановлення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров'я і фізичного ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.

В обґрунтування своїх позовних вимог представник позивача покликається на те, що позивач, пройшов ВЛК при Військовій частині НОМЕР_1 , яка визнала його придатним до військової служби на підставі статті 42-г, 30-в графи ІІ, Розкладу хвороб. Представник позивача стверджує, що такий висновок не відображає дійсний стан здоров'я позивача з огляду на неврахування наступних захворювань які передбачають визнання його непридатним або обмежено придатним відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 у редакції чинній станом на 20.12.2023 р. (дата проходження ВЛК та прийняття рішення). Вказують, що в структурі лівої нирки кіста 32 мм, розташована інтрапаренхиматозно що згідно ст.67 Графи ІІ Додатку 1 до Наказу МОУ № 402 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», підпадає під пункт «Б». Відповідні пункти передбачають визнання позивача непридатним до військової служби або обмежено придатним, після остаточного визначення пункту Розкладу хвороб; сакроілеїт ст. 64 «В» Розкладу хвороб, що передбачає придатність або обмежену придатність до військової служби, що визначається індивідуально; варикозна хвороба правої нижньої кінцівки. ХВН ІІ ст. - ст. 42 «В» Розкладу хвороб, що передбачає придатність або обмежену придатність до військової служби, що визначається індивідуально. Не врахування зазначених захворювань, призвело до порушення самої мети проведення ВЛК - встановлення ступеня придатності до військової служби.

Представник позивача зазначає, що позивач намагався звернути увагу представників відповідача на дані хвороби, однак усі спроби були марними. Тому, позивач звернувся до адвоката ОСОБА_2 . За результатами консультації було прийнято рішення подати скаргу на рішення ВЛК до вище стоячої комісії. За результатами досудового оскарження до вище стоячої ВЛК не принесли жодного результату, тому звернулися до суду з метою поновлення порушеного права.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 20.05.2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач належним чином був повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа - 16.05.2024 року.

Проте станом на момент прийняття судом рішення у цій справі відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ураховуючи наведене, а також беручи до уваги те, що встановлений ухвалою судді про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі п'ятнадцятиденний строк на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, минув, суд відповідно до вимог частини шостої статті 162 КАС України вирішує цю справу за наявними матеріалами.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Судом встановлено, що Військово-лікарською комісією Військової частини НОМЕР_1 20.12.2023 складено довідку № 5061, у відповідності до якої позивача визнано придатним до військової служби на підставі статей 42г, 30 в, графи ІІ Розкладу хвороб.

11.03.2024 року представником позивача подано скаргу до 12 Регіональної військово - лікарської комісії ЗС України в якій просили:

В межах передбаченої законодавством компетенції - вивчити та проаналізувати всі надані матеріали та медичні документи.

Здійснити перегляд та скасувати рішення військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 20 грудня 2023 року № 5061.

Провести ОСОБА_1 повторний медичний огляд з метою встановлення придатності до військової служби.

Прийняти нове рішення на підставі попередніх та наявних документів, де повторно осіб, вирішити питання щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби. Постанову ВЛК оформити відповідно до вимог керівних документів.

Повідомити (та направити відповідь) у встановлені законом строки стосовно результатів ча розгляду даної заяви, адвоката ОСОБА_2 , на адресу для листування: АДРЕСА_3 та продублювати на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_3

Листом від 21.03.2024, за № 1412, 12 Регіональна Військово - лікарська комісія повідомила представника позивача про розгляд його скарги. В листі зокрема зазначено, наступне: «…За даними наданих Вами військово-медичних документів, встановленими діагнозами, які відображені у виписних епікризах, обстеженнях, та МРТ дослідженнях та згідно довідки гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 20.12.2024 року № 5061, на підставі статей 42-г, 30-в графи ІІ Розкладу хвороб, військовослужбовець військової частини НОМЕР_4 солдат ОСОБА_1 , 1998 р.н., визнаний «придатним до військової служби». Поранення, ТАК, пов?язане з захистом Батьківшини. Захворювання, ТАК, пов?язані з проходженням військової служби. Захворювання, НІ, не пов??язані з проходженням військової служби. У воєнний час за статями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами ІІ, ІІІ, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби". (Пункт 20.4 глави 20 розділу / доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 524 від 12.08.2014; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 490 від 18.08.2023}. В зв?язку з тим, що в довідці гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 20.12.2024 року №5061, не винесено статтю 64-в (хвороби кістково-м?язової системи сполучної тканини), яка також передбачає придатність до військової служби, довідка ВЛК (після надання Вами оригіналів довідок) буде перероблена з урахуванням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Разом з тим повідомляємо, що згідно пункту 22.12 глави 22 розділу Положення, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду ВЛК.

Відтак, ознайомившись та вивчивши надані військово-медичні документи встановлені діагнози, які відображені у виписному епікризі, відомості, що відображенні в картці професійного відбору кандидата, висновки МРТ досліджень, та згідно постанови госпітальної ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 21.02.2024 №1360 на підставі статей 17-в, 23-в. 41-в. 64-в, 77-в, графи ІІ Розкладу хвороб, передбачається придатність до військової служби у десантно-штурмових військах…».

02.04.2024 року представником позивача подано скаргу до Центрально військово - лікарської комісії Збройних Сил України, в якій просив:

В межах передбаченої законодавством компетенції - вивчити та проаналізувати всі надані матеріали та медичні документи.

Здійснити перегляд та скасувати рішення військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 20 грудня 2023 року №5061.

Провести ОСОБА_1 повторний медичний огляд з метою встановлення придатності до військової служби.

Прийняти нове рішення на підставі попередніх та наявних документів, де повторно вирішити питання щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби та індивідуально визначити придатність до служби(роботи) за військовими спеціальностями. Постанову оформити відповідно до вимог керівних документів.

Повідомити (та направити відповідь) у встановлені законом строки стосовно результатів розгляду даної заяви, адвоката ОСОБА_2 , на адресу для листування: АДРЕСА_3 та продублювати на електронну nour: ІНФОРМАЦІЯ_3

Листом від 15.04.2024, за № 598/9/8185, Центральна військово - лікарська комісія повідомила представника позивача про розгляд його скарги. У листі вказано зокрема наступне: «У Центральній військово-лікарській комісії Збройних Сил України (далі - ЦВЛК ЗС України), в межах повноважень, розглянуто Вашу скаргу щодо незгоди з постановою військово - лікарської комісії (далі - ВЛК) військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби солдата ОСОБА_1 згідно довідки ВЛК від 20.12.2023 № 5061.

За результатами розгляду скарги та наданих копій медичних документів повідомляється наступне.

Медичний огляд військовослужбовців проводиться згідно вимог глави 6 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008, № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за Nє 1109/15800 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров?я і фізичного розвитку громадян (військовослужбовців) на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби.

За встановленим солдату ОСОБА_1 , діагнозом постанову ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 20.12.2023 № 5061 прийнято обгрунтовано, відповідно до вимог Положення.

Додатково повідомляється, що результати спеціальних та інструментальних методів досліджень не є діагнозом і потребують інтерпретації лікарем-спеціалістом.

Діагнози встановлюються лікарями-спеціалістами у закладах охорони здоров?я у формулюваннях, визначених загальноприйнятими класифікаціями захворювань.

Варикозно розширені вени нижніх кінцівок прооперовані, і на момент огляду встановлено відсутність венозної недостатності.

Виявлені зміни в субхондральних відділах крижово-клубового з?єднання, характерні для сакроілеїту не являються діагнозом, не змінюють ступеню придатності солдата ОСОБА_1 до військової служби.

Діагностована на УЗД кіста лівої нирки без порушення функції не змінює ступеню придатності до військової служби, потребує уточнення діагнозу у лікаря-спеціаліста.

Відповідно до пункту 20.4 глави 20 розділу ІІ Положення, у воєнний час статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військом служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, ІІІ, ВЛК прийнято постанову "Придатний до військової служби".

Відповідно до пункту 22.12 глави 22 розділу ІІ Положення, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду ВЛК.

Згідно вимог абзацу 7 пункту 1.10 глави 1 розділу ІІ Положення медичний огляд ВЛК військовослужбовців обов?язково проводиться у разі коли за результатами медичного обстеження діагностовано захворювання (наслідки травми, поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно наданих копій медичних документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби виключенням з військового обліку, не вбачається.

Ураховуючи зазначене, підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби зі довідки ВЛК від 20.12.2023 № 5061 чи направлення солдата Віліча ГО начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби на теперішній час немає.

У разі погіршення стану здоров?я, солдату ОСОБА_1 пропонується звертатись встановленим порядком до командування військової частини, якій він проходить службу, з метою направлення його на лікування закладів охорони здоров?я.

У разі Вашої незгоди з даним рішенням, відповідно до вимог части другої статті 55 Конституції України та частини першої статті 16 Закону України "Про звернення громадян", Ви масте право на його оскарження безпосередньо у суді….

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є: верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; обов'язковість судового рішення; забезпечення права на апеляційний перегляд справи; забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; розумність строків розгляду справи судом; неприпустимість зловживання процесуальними правами; відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.

Закріплений у частині 1 статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року який триває і до сьогодні.

Згідно із положеннями статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.12.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (стаття 2 Закону №389-VIII).

Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) встановлено, що Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктом 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 1.2 розділу І Положення №402 встановлено, що військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Як передбачено підпунктом 2.1 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".

Відповідно до пункту 2.5 розділу І Положення №402 позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК). До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК, ВЛК ТЦК та СП не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

До участі в роботі позаштатних ВЛК на правах членів комісії залучаються головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень та інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, начальники медичної служби військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, та військові спеціалісти за клопотанням ВЛК.

Перелік закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, в яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на наступний календарний рік затверджується щорічно до 25 грудня начальником ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів.

Під час дії особливого періоду, за потреби створення додаткових позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), зазначений перелік разом зі списком голів та заступників голів ВЛК (ЛЛК) невідкладно подається на затвердження голові ЦВЛК начальниками штатних ВЛК регіонів.

На підставі затвердженого переліку начальник (керівник) закладу охорони здоров'я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи.

Головою позаштатної постійно діючої ВЛК призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підготовку) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов'язків у складі військово-лікарських комісій не менше трьох років.

Для огляду кандидатів, відібраних для оволодіння водолазними спеціальностями, і курсантів навчального центру (військової частини) створюється позаштатна постійно діюча ВЛК у складі: голови - лікаря-фізіолога, заступника голови - водолазного спеціаліста, членів - лікарів-спеціалістів, вказаних у підпункті 2.6.2 пункту 2.6 розділу I Положення, і секретаря.

Позаштатні ВЛК здійснюють службове листування через діловодство закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, при яких ці комісії утворені.

Забезпечення позаштатних ВЛК медичною технікою та майном, медичними приладами, інструментами, медикаментами, господарським інвентарем, меблями, речовим майном і канцелярським приладдям, виділення їм приміщення і забезпечення комунальними послугами покладається на заклади охорони здоров'я (установи), військові частини, в яких ці комісії утворені.

Документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені.

У спірному випадку предметом оскарження є довідка Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 за результатами медичного огляду ОСОБА_1 на предмет придатності до військової служби.

Відповідно до пункту 1.1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Згідно з пунктом 1.2 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Пунктом 1.4 глави 1 розділу ІІ Положення №402 визначено, що медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею, зокрема, медичний огляд військовозобов'язаних, які призиваються та проходять воєнні навчальні (перевірочні) та спеціальні збори осіб рядового та офіцерського складу; призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період проводиться ВЛК військових комісаріатів, гарнізонними (госпітальними) ВЛК за графами ІІ, ІІІ Розкладу хвороб (залежно від військового звання), ТДВ "Б", "В", "Г".

Згідно з пунктами 3.1-3.3 розділу II Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_4 на збірних пунктах районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_5 або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_5 . Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повторно оглядаються ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем перебування на військовому обліку після додаткового обстеження. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатку 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатку 1 до цього Положення.

Відповідно до пункту 3.8 розділу II Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби".

Постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, незалежно від строку, за його заявою або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням начальника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Згідно з пунктами 3.1-3.4 розділу I Положення №402 вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України "Про звернення громадян", Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.

Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України "Про звернення громадян".

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.

Відповідно до пунктів 2.3.5 та 2.4.10 Розділу I Положення №402 постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Судом на підставі матеріалів справи встановлено що позивач проходив обстеження в ВЛК у Військовій частині НОМЕР_1 , що не є ні ВЛК регіонів, ні ЦВЛК.

Пунктом 20.4 глави 20 розділу ІІ Положення №402 обумовлено, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби".

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби".

Суд зауважує, що у додатку 1 до Положення №402 вказано назви хвороб/станів здоров'я і їхнє співвідношення з придатністю чи непридатністю до служби. При цьому перелік захворювань/станів здоров'я, які дають можливість бути непридатним до військової служби у мирний час, є значно ширшим, ніж у воєнний.

Обґрунтовуючи протиправність довідки Військової частини НОМЕР_1 , представником позивача викладає доводи, що наявні у позивача хвороби (в структурі лівої нирки кіста 32 мм, розташована інтрапаренхиматозно, варикозна хвороба правої нижньої кінцівки), які передбачають визнання його непридатним або обмежено придатним відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин. Не врахування зазначених захворювань, призвело до порушення самої мети проведення ВЛК - встановлення ступеня придатності до військової служби.

Водночас, суд звертає увагу на те, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

З урахуванням обставин щодо обґрунтування протиправності висновків ВЛК про придатність позивача до військової служби у зв'язку з наявністю у нього хвороб, які виключають придатність до військової служби, суд зазначає, що перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності військовослужбовців (перевірка) може бути здійснена вищими штатними ВЛК (ВЛК регіону, ЦВЛК).

При цьому, суди розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку та повноважень відповідного суб'єкта. Натомість, надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби не належить до повноважень суду.

Судом ураховано правовий висновок Верховного Суду, відображений у постанові від 12.06.2020 по справі № 810/5009/18, згідно якого до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.

Аналогічний правовий висновок містить і постанова Верховного Суду від 12.01.2021 у справі №820/5570/16.

Представник позивача вказує, що підставами оскарження постанови ВЛК є безпосередньо порушення вимог проведення військово-лікарської експертизи встановлених Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, які проявились в необ'єктивності та неповноті медичного огляду позивача, а саме не встановлення ВЛК захворювань, які попередньо були встановлені первинними медичними документами позивача, однак жодних доказів порушення самої процедури проведення військово-лікарської експертизи позивач не надає, а предмет спору зводиться до надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби.

На переконання суду, врахування результатів медичних обстежень та оцінка стану здоров'я позивача є медичною складовою спірного рішення, яка повинна бути перевірена вищими штатними ВЛК Регіональною ВЛК або Центральною військово-лікарською комісією.

Згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 розділу І Положення №402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Відповідно до підпункту 2.3.3. пункту 2.3 розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, а також поміж інших повноважень, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Згідно підпункту 2.3.4. пункту 2.3 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи та розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Відповідно до абзацу 5 підпункту 2.4.4. пункту 2.4 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Підпункт 2.4.6. пункту 2.4 розділу І Положення № 402 вказує, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Згідно абзаців 4, 7 підпункту 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

З долучених до матеріалів справи доказів, а саме листа Регіональної військово - лікарської комісії № 1412 від 21.03.2024 року, представнику позивача щодо перегляду постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 20.12.2024 року № 5061 та проведення повторного контрольного медичного огляду, повідомлено про те, що за даними наданих військово-медичних документів, встановленими діагнозами, які відображені у виписних епікризах, обстеженнях, та МРТ дослідженнях та згідно довідки гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 20.12.2024 року № 5061, на підставі статей 42-г, 30-в графи ІІ Розкладу хвороб, військовослужбовець військової частини НОМЕР_4 солдат ОСОБА_1 , 1998 р.н., визнаний «придатним до військової служби». Поранення, ТАК, пов?язане з захистом Батьківшини. Захворювання, ТАК, пов?язані з проходженням військової служби. Захворювання, НІ, не пов?язані з проходженням військової служби. У воєнний час за статями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами ІІ, ІІІ, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби". (Пункт 20.4 глави 20 розділу / доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 524 від 12.08.2014; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 490 від 18.08.2023}. В зв?язку з тим, що в довідці гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 20.12.2024 року №5061, не винесено статтю 64-в (хвороби кістково-м?язової системи сполучної тканини), яка також передбачає придатність до військової служби, довідка ВЛК (після надання Вами оригіналів довідок) буде перероблена з урахуванням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Відтак, ознайомившись та вивчивши надані військово-медичні документи встановлені діагнози, які відображені у виписному епікризі, відомості, що відображенні в картці професійного відбору кандидата, висновки МРТ досліджень, та згідно постанови госпітальної ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 21.02.2024 №1360 на підставі статей 17-в, 23-в. 41-в. 64-в, 77-в, графи ІІ Розкладу хвороб, передбачається придатність до військової служби у десантно-штурмових військах…».

В подальшому, представник позивача звернувся до Центральної військово - лікарської комісії із скаргою про перегляд постанови ВЛК та скасування рішення. До скарги додано зокрема: виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 3563, протокол дослідження від 08.05.2023 року, консультативний висновок судинного хворого № 2120, протокол обстеження на магнітно - резонансному томографі №70553, результати дослідження № 2612988.

Листом від 15.04.2024, за № 598/9/8185, Центральна військово - лікарська комісія повідомила представника позивача про розгляд його скарги. У листі вказано зокрема, що підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 20.12.2023 № 5061 чи направлення солдата Віліча ГО начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби на теперішній час немає.

Слід зазначити, що висновки Центральної військово-лікарської комісії представник позивача не оскаржує.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ст. 90 КАС України).

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цим позовом, відповідно до ст.139 КАС України не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_2 ) до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Військової частини НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язати вчинити дії, - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна