про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19.12.07р.
Справа № АВ3/9948
Суддя Юзіков С.Г., розглянувши матеріали
за позовом Кредитної спілки Дніпропетровщини, м. Дніпропетровськ
до Судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Антонюк Олександра Андрійовича, м. Дніпропетровськ
про зобов'язання вчинити певні дії
Позивач просить зобов'язати суддю Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Антонюка О.А. призначити справу за заявою Кредитної спілки Дніпропетровщини про видачу виконавчого листа на виконання рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Правозахист" від 25.10.2007р. у справі №1-04/07 за позовом Кредитної спілки Дніпропетровщини до Шавули В.С. в строки передбачені ст. 56 Закону України "Про третейські суди" та визнати ухвалу судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Антонюка О.А. від 20.11.2007р. у справі №6-114 2007 рік в частині призначення судового засідання у справі на 06.03.2008р. недійсною.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України "Про судоустрій України" судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя у формі цивільного, господарського, адміністративного, кримінального, а також конституційного судочинства.
Для забезпечення всебічного, повного та об'єктивного розгляду справ, законності судових рішень в Україні діють суди першої, апеляційної та касаційної інстанції (ч. 2 ст. 6 Закону України "Про судоустрій України").
Стаття 12 Закону України "Про судоустрій України" передбачає право на оскарження судових рішень. Так, згідно зазначеної статті учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
За ст. 291 Цивільного процесуального кодексу України апеляційною інстанцією у цивільних справах є судові палати у цивільних справах апеляційних загальних судів, у межах територіальної юрисдикції яких знаходиться місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Право апеляційного оскарження визначене ст. 292 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до якої сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково. Ухвала суду першої інстанції оскаржується в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадках, передбачених статтею 293 цього Кодексу, а заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду (ч.2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України).
Відповідно до п.6 Прикінцевих та перехідних положень до Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року ( 1798-12 ), вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно зі ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
спорів про приватизацію державного житлового фонду;
спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства (п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1, ч. 2-5 ст. 109, ст.165, п. 6 Розділу VІІ Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвала може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ч. 4-6 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України; набирає законної сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
С.Г. Юзіков