про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження
в адміністративній справі
01 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/12365/24
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
16 жовтня 2024 року до Полтавського окружного адміністративного суду подана позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
28 жовтня 2024 року до суду надійшла заява позивача на усунення недоліків позовної заяви, до якої додано уточнену позовну заяву від 28.10.2024 та її копію для відповідача, в уточненій позовній заяві позивач просить: визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення звільнення ОСОБА_1 з військової служби на підставі пп. б п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не сплати належного йому грошового забезпечення та не виключення зі списків особового складу військової частини; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з військової служби на підставі пп. б п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку та виключенням зі списків особового складу військової частини.
Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав оскаржуваною бездіяльністю відповідача під час проходження публічної служби.
У строк, встановлений судом, позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 21 жовтня 2024 року.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати у порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
У позовній заяві позивачем зазначено як третю особу ІНФОРМАЦІЯ_2 , що суд розцінює як клопотання позивача про залучення третьої особи.
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Частинами 4, 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Таким чином, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, підлягає залученню до участі у справі у разі, коли рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки такої особи. При цьому, обов'язок доказування впливу рішення суду на права, свободи, інтереси або обов'язки такої особи покладений на учасника справи, який подає відповідну заяву.
Позивачем не обґрунтовано можливості впливу рішення суду у цій справі на права, інтереси або обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зважаючи на викладене вище, клопотання позивача про залучення як третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_3 необґрунтоване, а тому задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 1 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а частиною 6 статті 12 цього Кодексу - що, справою незначної складності, є прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження врегульовані статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з частиною 5 якої суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи критерії, визначені частиною 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, які не вимагають проведення підготовчого провадження або судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку, що зазначена справа є справою незначної складності, не підпадає під винятки, передбачені частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, тому відповідно до пункту 1 частини 6 статті 12, з урахуванням положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з частинами 2, 4 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин 3, 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
З огляду на викладене, з метою всебічного та повного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від відповідача військової частини НОМЕР_1 : 1) витяг з наказу про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини НОМЕР_1 ; 2) засвідчені належним чином копії рапорту ОСОБА_1 про звільнення його з військової служби за станом здоров'я від 09.08.2024 та всіх документів, доданих до цього рапорту, що надіслані до військової частини НОМЕР_1 листом ІНФОРМАЦІЯ_3 вих.№10/1001 від 13.08.2024; 3) докази на підтвердження дати отримання військовою частиною НОМЕР_1 листа ІНФОРМАЦІЯ_3 вих.№10/1001 від 13.08.2024 з доданими до нього документами; 4) рішення, прийнятого за результатами розгляду рапорту ОСОБА_1 про звільнення його з військової служби за станом здоров'я від 09.08.2024 (у разі, якщо таке рішення приймалося).
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 12, 49, 77, 80, 122, 171, 256, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/12365/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У задоволенні клопотання позивача про залучення третьої особи - відмовити.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити, що відповідно до частини 7 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право вирішити справу за наявними матеріалами також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов'язку.
Встановити позивачу трьохденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка повинна відповідати статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановити відповідачу трьохденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке повинно відповідати статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України.
Витребувати від відповідача військової частини НОМЕР_1 :
1) витяг з наказу про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини НОМЕР_1 ;
2) засвідчені належним чином копії рапорту ОСОБА_1 про звільнення його з військової служби за станом здоров'я від 09.08.2024 та всіх документів, доданих до цього рапорту, що надіслані до військової частини НОМЕР_1 листом ІНФОРМАЦІЯ_3 вих.№10/1001 від 13.08.2024;
3) докази на підтвердження дати отримання військовою частиною НОМЕР_1 листа ІНФОРМАЦІЯ_3 вих.№10/1001 від 13.08.2024 з доданими до нього документами;
4) рішення, прийнятого за результатами розгляду рапорту ОСОБА_1 про звільнення його з військової служби за станом здоров'я від 09.08.2024 (у разі, якщо таке рішення приймалося).
Витребувані документи надати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Роз'яснити відповідачу, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Роз'яснити учасникам справи, що права та обов'язки учасників справи встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зазначає про обов'язок учасника справи зареєструвати свій електронний кабінет (https://id.court.gov.ua), якщо такий учасник (и) справи відповідно до частини шостої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував (ли) його, а також про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.Повідомити учасникам справи, що вони можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, веб-адреса сторінки суду: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Надіслати відповідачу копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Сич