Рішення від 01.11.2024 по справі 440/11300/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/11300/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/11300/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

23.09.2024 ОСОБА_1 направив до Полтавського окружного адміністративного суду позов, що заявлений до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру його пенсії з 55% до 50% сум грошового забезпечення з 01.01.2008, зобов'язавши ГУПФ здійснити з 01.01.2008 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 виходячи з 55% сум грошового забезпечення, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовує посиланням на протиправність дій відповідача в частині зменшення розміру пенсії позивача виходячи з її заниженого (50 % замість 55 %) розміру грошового забезпечення військовослужбовця як особі, віднесеної до категорії 2 осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 26.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

01.10.2024 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просить суд відмовити у його задоволенні за безпідставністю. Зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" позивачу проведено розрахунок пенсії на підставі довідки про новий розмір грошового забезпечення. Зазначений перерахунок окремим категоріям пенсіонерів, а саме особам, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесеним до 2 категорії, здійснювався за чинною редакцією Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, чинна редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на 01.01.2008 не передбачає збільшення пенсії на 5% суми грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії. Таким чином, під час перерахунку пенсій з 01.01.2008 вказані підвищення не враховувались, а рахувалися лише вислуга років на момент звільнення зі служби. Обчислення було проведено у розмірі 50% грошового забезпечення (за вислугу років 20 років). Отже, підстави для перегляду розміру пенсії відсутні.

Розгляд справи, відповідно до частини другої статті 263 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1988 р.р. (категорія 2), як це видно з посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 30.12.1992 Полтавською обласною державною адміністрацією.

Позивачу з 23.06.1999 призначено пенсію за вислугу років (20 років) відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на дату призначення пенсії) у розмірі 55% сум грошового забезпечення з урахуванням віднесення позивача до категорії 2 осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захист, військовослужбовців» внесено зміни до пункту "в" частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими не передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесеним до 2 категорії.

Позивачу з 01.01.2008 проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", внаслідок якого розмір пенсії обчислений за нормами Закону №2262-ХІІ в редакції чинній на момент проведення перерахунку пенсії, тобто відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 цього Закону - у розмірі 50% відповідних сум грошового забезпечення.

02.09.2024 позивач звернувся до ГУПФ із заявою, у якій просив здійснити перерахунок основного розміру пенсії заявника виходячи з 55% сум грошового забезпечення, у відповідь на яку відповідач листом від 11.09.2024 повідомив про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" позивачу проведено розрахунок пенсії на підставі довідки про новий розмір грошового забезпечення. Зазначений перерахунок окремим категоріям пенсіонерів, а саме особам, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесеним до 2 категорії, здійснювався за чинною редакцією Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і віднесені до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, чинна редакція Закону №2262 на 01.01.2008 не передбачає збільшення пенсії на 5% суми грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії. Таким чином, під час перерахунку пенсій з 01.01.2008 вказане підвищення не враховувались, а рахувалися лише вислуга років на момент звільнення зі служби. Обчислення пенсії було проведено у розмірі 50% грошового забезпечення (за вислугу років). Враховуючи вищевикладене підстави для перегляду розміру пенсії відсутні.

Вважаючи порушеним своє право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить зобов'язати відповідача провести йому з 01.01.2008 перерахунок та виплату пенсії виходячи з 55% сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлювалось, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Пунктом “в" статті 13 Закону №2262-ХІІ передбачалось, що особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

З 01.01.2008 на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) відповідач провів перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб виходячи з чинної на цю дату редакції статті 13 вказаного Закону, яка не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів.

Із набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV від 04.06.2006, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазначену 5-процентну доплату не передбачала.

Підставою перерахунку всіх призначених за Законом № 2262-XIІ пенсій згідно з пунктом 3 статті 63 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок перерахунку пенсій з 01.01.2008 регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Нові види грошового забезпечення військовослужбовців були визначені Постановою № 1294, яка набирала чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01.01.2008.

Як було встановлено, відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії у розмірі 50% грошового забезпечення, з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб з дотриманням вимог чинного законодавства.

Відповідач при визначенні позивачу пенсії з розрахунку 50% грошового забезпечення виходив з того, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ не передбачала 5% збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 2, а тому правові підстави для нарахування 5% доплати для зазначених військовослужбовців відсутні.

Водночас, суд звертає увагу, що ухвалою Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №200/7786/19-а справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду з метою відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022 у справі №200/7786/19-а здійснено відступ від висновку Верховного Суду України та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону №3591-IV не передбачала 10-відсоткового збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б установлювала таку доплату, у чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-відсоткової доплати для зазначених військовослужбовців немає. Суд відступив, у тому числі, і від висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №752/17929/13-а.

Великою Палатою Верховного Суду сформульовано наступні висновки:

"На час виникнення спірних правовідносин стаття 13 Закону № 2262-ХІІ була чинною у редакції Закону № 3591-IV, яка не передбачала вказаної 10-відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1.

Проте застосування органом ПФУ при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.

Отже, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на основі постанов № 103 і 704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.".

Застосовуючи вказаний підхід до спірних правовідносин, суд констатує висновок про наявність у ОСОБА_1 права на перерахунок та виплату пенсії у розмірі 55% грошового забезпечення з урахуванням 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2 категорії.

Відповідно доводи відповідача щодо відсутності у позивача такого права суд визнає помилковими.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у своїй постанові від 19.12.2023 у справі №140/500/21.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУПФ здійснити з 01.01.2008 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 55% грошового забезпечення з урахуванням 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2 категорії, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

За таких обставин позов слід задовольнити у повному обсязі.

Позивач звільнений від сплати судового збору в силу закону як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, інших судових витрат не поніс, тому підстави їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/11300/24 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 55% до 50% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській здійснити з 01.01.2008 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 55% від грошового забезпечення з урахуванням 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2 категорії, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Є.Б. Супрун