Рішення від 01.11.2024 по справі 360/1039/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

01 листопада 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1039/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якій представник позивача просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Луганській області від 05 квітня 2024 року № 909340180377 щодо відмови позивачу в переведенні з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області призначити, нарахувати та виплачувати позивачу з 21 лютого 2022 року (дати звернення до ГУ ПФУ в Луганській області) пенсію за віком відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати № 3 та № 2, виданих Старобільською районною радою 01 лютого 2022 року, у загальному розмірі 25898,45 грн.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1453/23 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо нерозгляду та неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 21 лютого 2022 року за вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 лютого 2022 року за вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу», із прийняттям відповідного рішення, з урахуванням правових висновків суду.

Рішенням ГУ ПФУ в Луганській області від 05 квітня 2024 року № 909340180377 позивачу було відмовлено в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу».

В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що заява ОСОБА_1 від 18 лютого 2022 року, зареєстрована ГУ ПФУ в Луганській області 21 лютого 2022 року за № 986/К-1200-22, про переведення на інший вид пенсії надана не у спосіб, передбачений пунктом 1.1 розділу I Порядку № 22-1; посада, з якої звільнено ОСОБА_1 , голови Старобільської районної ради, - не с посадою державного службовця, яка дає право для призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу»; довідки про складові заробітної плати від 01 лютого 2022 року № 2 та № 3, видані Старобільською районною радою, не відповідають вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3.

Щодо подання заяви від 18 лютого 2022 року, що зареєстрована ГУ ПФУ в Луганській області 21 лютого 2022 року за № 986/ К-1200-22, про переведення на інший вид пенсії не у спосіб, передбачений пунктом 1.1 розділу I Порядку № 22-1 позивачем зазначено, що вказане питання було предметом розгляду у справі № 360/1453/23. Зокрема, під час розгляду справи № 360/1453/23 судом констатовано, що неналежна форма заяви не може бути підставою для відмови.

Щодо посади, з якої звільнено позивача (голова Старобільської районної ради), яка за твердженням відповідача, не с посадою, яка дає право для призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» позивач зазначив, що вказане питання було предметом розгляду у справі № 360/1593/21 та доводи ГУ ПФУ в Луганській області про відсутність у позивача права на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про Державну службу», оскільки посада голови Старобільської районної ради - не є посадою державного службовця, було судом визнано безпідставними.

На думку позивача, в оскаржуваному рішенні відповідача безпідставно зазначено, що довідки про складові заробітної плати № 2 та № 3 не відповідають вимогам Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622.

Відомості про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років) у довідці № 2 надано за останньою займаною посадою. Крім того, як вбачається зі змісту довідки її видано на підставі особистих рахунків, платіжних відомостей, або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за лютий 2022 року.

Наведене підтверджується тим, що посадовий оклад у розмірі 15520,00 грн встановлено голові районної ради на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 783 (додаток № 49 до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 783)), тобто після 06 січня 2021 року.

Отже незважаючи на описку у тексті довідки № 2 (станом на 06 січня 2021 року становить…) посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років зазначено станом на дату звернення позивача до відповідача.

Позивач також зазначає, що врахування або неврахування деяких виплат (зокрема за невикористану відпуску) не впливає на можливість переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу».

Позивач вважає, що у ГУ ПФУ в Луганській області були всі необхідні відомості та документи, що містить всю необхідну інформацію, для задоволення його заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу». При цьому, заява розглянута без урахування правових висновків суду у справі № 360/1453/23, зокрема щодо відповідності форми мого звернення до ПФУ вимогам діючого законодавства, а також наявності у позивача права на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про Державну службу».

На підставі вказаного позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 16 вересня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Луганській області від 30 вересня 2024 року подало відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та з 22 травня 2018 року отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до статті 32 Закону України від 09 липня року 2003 року № 1058-XII «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-XII), з 29 вересня 2020 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-XII.

У рішенні від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21, що набрало законної сили 14 грудня 2021 року, Луганським окружним адміністративним судом установлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи та перебуває на обліку в Старобільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області з 29 вересня 2020 року як одержувач пенсії за віком на загальних підставах, призначеної за Законом № 1058-XII.

ОСОБА_1 звернувся до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 06 січня 2021 року, зареєстрованою за № 39, про перехід на пенсію за іншим законом (без конкретизації), додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.

Рішенням від 15 січня 2021 року № 909340180377 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-XII, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» у зв'язку з тим, що позивачем на час звернення з заявою не досягнуто пенсійного віку 62 років та через відсутність необхідного стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 15 січня 2021 року № 909340180377 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід на пенсію за іншим законом від 06 січня 2021 року, зареєстровану за № 39, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботу на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

Будь-яких інших зобов'язань рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21, у тому числі щодо призначення пенсії за положеннями Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» та порядку її обчислення, на органи Пенсійного фонду України не покладалось.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 ГУ ПФУ в Луганській області у січні 2022 року повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 06 січня 2021 року та проведело перерахунок пенсії «перехід з виду на вид» з 06 січня 2021 року, із зарахуванням до стажу державної служби періоду військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 квітня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

21 лютого 2022 року за вхід. № 986/К-1200-22 ГУ ПФУ в Луганській області зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 18 лютого 2022 року довільної форми про переведення з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу».

До заяви від 18 січня 2022 року ОСОБА_1 додав такі документи, видані Старобільською районною радою: довідку від 01 лютого 2022 року № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку від 01 лютого 2022 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Слід звернути увагу, що оскільки довідки № 2 та № 3, видані Старобільскою міською радою 01 лютого 2022 року, тобто після набрання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 законної сили, і цим судовим рішенням не розглядалось питання порядку застосування заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю та не покладено ніяких зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання, провадити розрахунок пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в частині обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату, підстав для їх врахування при обчисленні пенсії немає.

Враховуючи, що заява ОСОБА_1 від 18 лютого 2022 року про переведення на інший вид пенсії, яку зареєстрованого в ГУ ПФУ в Луганській області 21 лютого 2022 року за вх. № 986/К1200-22, не відповідає вимогам пункту 1.1 Порядку № 22-1 її розглянуто за нормами Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян».

Через активну фазу бойових дій на території Луганської області з 24 лютого 2022 року ГУ ПФУ в Луганській області та його структурні підрозділи були позбавлені можливості виконувати свої обов'язки в повному обсязі. За таких обставин відповідь за заяву від 18 лютого 2022 року надано позивачу листом від 09 травня 2022 року № 1200-0202-8/12752.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1453/23 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо нерозгляду і неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 21 лютого 2022 року за вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу»; зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 лютого 2022 року вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу», із прийняттям відповідного рішення, з урахуванням правових висновків суду.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1453/23 ГУ ПФУ в Луганській області повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 18 лютого 2022 року, зареєстровану 21 лютого 2022 року за вх. № 986/К-1200-22, з урахуванням правових висновків суду, викладених у рішенні у справі № 360/1453/23, та 05 квітня 2024 року прийняло рішення № 909340180377, яким позивачу відмовлено в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

В матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , зокрема, в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_1 від 01 вересня 1981 року зазначено, що позивач працював: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області (з 27 липня 1994 року присвоєний 10 ранг державного службовця, 27 липня 1994 року прийняв Присягу державного службовця); з 16 квітня 1998 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради (з 16 квітня 1998 року присвоєний 5 ранг державного службовця, 14 серпня 2001 року присвоєний 5 ранг посадової особи місцевого самоврядування, 14 серпня 2001 року прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування). Повноваження голови Старобільської районної ради припинено у зв'язку з припиненням повноважень депутата районної ради 7 скликання, частина друга статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - 11 грудня 2020 року на підставі рішення районної ради від 11 грудня 2020 року № 1.

Отже, ОСОБА_1 звільнений з роботи відповідно до частини другої статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що не відповідає вимогам статті 83 Закону України «Про державну службу».

Щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до пункту 11 частини третьої статті 3 дія Закону України «Про державну службу» не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування.

Оскільки за даними трудової книжки ОСОБА_1 станом на 01 травня 2016 року займав посаду голови Старобільської районної ради, був посадовою особою місцевого самоврядування, та на нього, як на посадову особу місцевого самоврядування поширювались всі норми відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Водночас норми Закону України «Про державну службу», який набув чинності з 01 травня 2016 року, на посадових осіб місцевого самоврядування не поширювались.

Станом на 01 травня 2016 року ОСОБА_1 не встановлювався ранг державного службовця відповідно до частини третьої статті 39 Закону України «Про державну службу», отже робота на посаді голови Старобільської районної ради не віднесена до категорії посад державної служби за нормами Закону України «Про державну службу», відповідно період роботи з 01 травня 2016 року по дату припинення повноважень 11 грудня 2020 року не є періодом проходження державної служби за Законом України «Про державну службу».

Оскільки посада, яку займав ОСОБА_1 станом на 01 травня 2016 року і по дату припинення повноважень 11 грудня 2020 року не є посадою державного службовця, з числа посад віднесених до відповідних категорій посад державних службовців за нормами Закону України «Про державну службу», отже отримана ОСОБА_1 заробітна плата за період з 01 травня 2016 року по 11 грудня 2020 року не є заробітною платою державного службовця. За таких обставин підстав для врахування заробітної плати за період з 01 травня 2016 року по 11 грудня 2020 року та для надання довідок, як про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); так і про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); згідно з Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, за формою, затвердженою постановою № 1-3, немає.

Водночас, оплата праці, зокрема, посадовим осіб місцевого самоврядування провадиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 783) (далі - постанова № 268). Зазначена постанова втратила чинність стосовно працівників, розміри посадових окладів яких затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 (прийнята відповідно до статей 51, 52 Закону України «Про державну службу») щодо оплати праці державних службовців та набула чинності одночасно із Законом України «Про державну службу».

Підпунктом 4 пункту 3 аостанови № 268 надбавка за вислугу років посадовим особам місцевого самоврядування встановлюється у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг (спеціальне звання) і залежно від стажу державної служби, служби в органах місцевого самоврядування в таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Оклад ОСОБА_1 встановлено за Схемою посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату районних, районних у мм. Києві та Севастополі рад згідно з додатком 49 до постанови № 268 (зі змінами) у розмірі 15520,00 грн, надбавка за вислугу років зазначена у розмірі 40 % (за 27 років державної служби - так у довідці). Отже оклад, отримуваний в період з 01 травня 2016 року по 20 грудня 2020 року не є окладом державного службовця, який визначається відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 і від 18 січня 2017 року № 15 з подальшими змінами. Розмір надбавки за вислугу років встановлено та виплачувався у розмірі 40 %, що відповідає нормам розрахунку для посадових осіб місцевого самоврядування, та не відповідає розміру, який встановлюється державним службовцям відповідно до статті 52 Закону України «Про державну службу» (3 % за кожний рік, але не більше 50 %).

Щодо наданих до звернення від 18 лютого 2022 року сканкопій довідок зазначено наступне.

У довідці від 01 лютого 2022 року № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданої Старобільською районною радою, зазначено посадовий оклад, надбавка за 5 ранг, надбавка за вислугу років, станом на 06 січня 2021 року, що не відповідає вимогам пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622. Довідка повинна містити посадовий оклад і надбавку за ранг саме державного службовця в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останньою займаною посадою на державній службі. Для застосування зазначеної довідки підстави відсутні, оскільки посада голови Старобільської районної ради є посадою посадової особи місцевого самоврядування, на яку не поширюється дія Закону України «Про державну службу» з набуття ним чинності (01 травня 2016 року) та не є посадою державного службовця.

Довідка від 01 лютого 2022 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії за період з 01 травня 2016 року по 20 грудня 2020 року містить отримані безпосередньо ОСОБА_1 виплати, що не відносяться до складових заробітної плати державного службовця згідно з нормами статей 50, 52 Закону України «Про державну службу» щодо оплати праці державних службовців. При цьому безпідставно зазначено суму компенсації за невикористану відпустку за грудень 2020 року у розмірі 155019,48 грн. Також, зазначені в довідці інші виплати не мають періоду їх нарахувань, що не відповідає вимогам заповнення довідки. Для застосування зазначеної довідки підстави відсутні, оскільки посада голови Старобільської районної ради є посадою посадової особи місцевого самоврядування, на яку не поширюється дія Закону України «Про державну службу» з набуття ним чинності (01 травня 2016 року ) та не є посадою державного службовця, відповідно виплати, отримані в період з 01 травня 2016 року по 20 грудня 2020 року є складовими заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 до стажу державної служби ОСОБА_1 зараховано період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботу на посадах в органах місцевого самоврядування з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 01 травня 2016 року на посадах голови та заступника голови Старобільської районної ради.

Отже період, який визначений судом, як період стажу державної служби (більше ніж 20 років), набуто позивачем до 01 травня 2016 року, тобто до набуття чинності норм, в тому числі, статті 3 Закону України «Про державну службу», щодо сфери дії цього Закону.

З огляду на зазначене: заява ОСОБА_1 від 18 лютого 2022 року, що зареєстрована ГУ ПФУ в Луганській області 21 лютого 2022 року за № 986/К-1200-22, про переведення на інший вид пенсії надана не у спосіб, визначений пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1; посада, на якій працював станом на час набуття Законом України «Про державну службу» чинності (01 травня 2016 року) та з якої звільнено ОСОБА_1 , голову Старобільської районної ради, не є посадою державного службовця, яка дає право для призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу»; довідки про складові заробітної плати від 01 лютого 2022 року № 2 та № 3, видані Старобільською районною радою, не підлягають застосуванню, оскільки посада голови Старобільської районної ради є посадою посадової особи місцевого самоврядування, на яку не поширюється дія Закону України «Про державну службу» з набуття ним чинності (01 травня 2016 року) та не є посадою державного службовця.

На підставі вищезазначеного, за результатом розгляду заяви від 18 лютого 2022 року та враховуючи правову оцінку, надану у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1453/23, рішенням від 05 квітня 2024 року № 909340180377 ОСОБА_1 відмовлено в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

З урахуванням вказаного ГУ ПФУ в Луганській області просить відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1

24 вересня 2024 року позивачем надані додаткові пояснення, в яких зазначено, що відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (правонаступником якого на теперішній час є ГУ ПФУ в Луганській області) зобов'язано повторно розглянути заяву позивача про перехід на пенсію за іншим законом від 06 січня 2021 року, зареєстровану за № 39, зарахувавши до стажу державної служби період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботу на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 Старобільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області у січні 2022 року повторно розглянуто заяву позивача від 06 січня 2021 року та зараховано до стажу державної служби період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року, та роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

Крім того, Старобільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області встановлено, що загальний страховий стаж позивача становить 43 роки 9 місяців 17 днів, в тому числі стаж державної служби з урахуванням висновків суду склав 23 роки 3 місяці 16 днів.

03 жовтня 2024 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив від 03 жовтня 2024 року, в якій він просить задовольнити позовні вимоги.

Щодо порушення позивачем порядку звернення до органів Пенсійного фонду України зазначено настпуне.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року, визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 15 січня 2021 року № 909340180377 про відмову позивачу в переході з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зобов'язано повторно розглянути заяву позивача про перехід на пенсію за іншим законом від 06 січня 2021 року, зареєстровану за № 39, зарахувавши до стажу державної служби період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботу на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

Таким чином, на підставі вищезазначених судових рішень підлягає зарахуванню до стажу державної служби певні періоди державної служби, які раніше безпідставно не були включені відповідачем до цього стажу.

У подальшому 01 лютого 2022 року позивач знов звернувся до органів Пенсійного фонду України з метою переходу на пенсію за Законом України «Про державну службу» (заява разом з додатками додається), проте працівник відповідача в електронному вигляді сформував заяву про перерахунок пенсії за спеціальним законом, в задоволенні якої було відмовлено незважаючи на те, що мною були надані документи саме про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та усно на цьому наполягав.

Оскільки працівниками відповідача було неправильно визначено суть вимог та неправильно сформовано заяву в електронному вигляді, позивач був вимушений 21 лютого 2022 року повторно звернутися до ГУ ПФУ в Луганській області з письмовою заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши при цьому відповідні довідки щодо розміру заробітної плати.

Таким чином, звернення позивача повністю відповідає вимогам законодавства.

Щодо посади, на якій працював позивач станом на час набуття Законом України «Про державну службу» чинності (01 травня 2016 року) та з якої звільнено (голови Старобільської районної ради), не є посадою державного службовця, яка дає право для призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу», позивач зазначив, що вказане питання було предметом розгляду у справі № 360/1593/21 та доводи ГУ ПФУ в Луганській області про відсутність у позивача права на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу», оскільки посада голови Старобільської районної ради - не є посадою державного службовця, було судом визнано безпідставними.

Щодо довідки про складові заробітної плати від 01 лютого 2021 року № 2 та № 3, видані Старобільською районною радою, не підлягають застосуванню оскільки посада голови Старобільської районної ради є посадою особи місцевого самоврядування, на яку не поширюється дія закону № 889-VIII з набуття ним чинності (01 травня 2016 року) та не є посадою державного службовця, позивачем зазначено наступне.

Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, у розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

Також позивач звертає увагу на те, що на день його звернення до відповідача у Старобільській районній раді була наявна посада голови районної ради, тобто ця посада за своє назвою та обов'язками є аналогічною посаді державного службовця - голови Старобільської районної ради (до 01 травня 2016 року), отже ця посада є прирівняною до цієї посади державного службовця.

Із довідки № 2 вбачається, що відомості про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років) надано за останньою займаною мною посадою (голови Старобільської районної ради), тобто у повній відповідності до абзацу 1 пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622.

Також, згідно до абзацу шостому пункту 4 вказаного Порядку у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року № 823, в редакції яка підлягає застосуванню з 01 січня 2024 року (дата розгляду звернення позивача - 05 квітня 2024 року) за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Викладене у свою чергу підтверджує законність та обґрунтованість наведення Старобільською районною радою відомостей у довідці № 3 за посадою прирівняної до посади державного службовця - голови Старобільської районної ради (до 01 травня 2016 року).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області, з 22 травня 2018 року отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до статті 32 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-XII «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з 29 вересня 2020 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-XII «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 звернувся до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 06 січня 2021 року, зареєстрованою за № 39, про перехід на пенсію за іншим законом (без конкретизації), додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.

Рішенням від 15 січня 2021 року № 909340180377 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, у зв'язку з тим, що позивачем на час звернення з заявою не досягнуто пенсійного віку 62 років та через відсутність необхідного стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21, яке постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року залишено без змін, позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 15 січня 2021 року № 909340180377 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід на пенсію за іншим законом від 06 січня 2021 року, зареєстровану за № 39, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботу на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

З описової та мотивувальної частини рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 вбачається, що судом установлено наведені нижче обставини, які відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За наслідками судового розгляду суд дійшов висновку, що позивач на час звернення до відповідача з заявою про переведення на пенсію за іншим законом мав достатній стаж державної служби (понад 20 років), з огляду на наступне.

З трудової книжки позивача від 01 вересня 1981 року серії НОМЕР_1 судом установлено, що ОСОБА_1 :

- з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року обіймав посаду голови Половинкинської сільської ради народних депутатів (27 липня 1994 року присвоєно 10 ранг державного службовця та прийнято присягу державного службовця);

- з 16 квітня 1998 року по 11 квітня 2002 року обіймав посаду голови Старобільської районної ради (16 квітня 1998 року присвоєно 5 ранг державного службовця; 14 серпня 2001 року присвоєно 5 ранг особи місцевого самоврядування та прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування);

- з 12 квітня 2002 року по 10 квітня 2006 року обіймав посаду голови Старобільської районної ради 24 скликання;

- з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року обіймав посаду заступника голови Старобільської районної ради 5 скликання;

- з 12 листопада 2010 року по 11 грудня 2020 року обіймав посаду голови Старобільської районної ради 6 скликання та Старобільської районної ради 7 скликання.

Станом на 01 травня 2016 року стаж роботи позивача на вищезазначених посадах складає 21 рік 9 місяців 00 днів.

Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 06 січня 2021 року містять відомості про спецстаж у 2000 році (12 місяців), у 2003 році (12 місяців), у 2004 році (1 місяць 2 дні), у 2005 році (12 місяців), у 2006 році (12 місяців), у 2007 році (12 місяців), у 2008 році (12 місяців), у 2009 році (12 місяців), у 2010 році (12 місяців), у 2011 році (12 місяців), у 2012 році (12 місяців), у 2013 році (12 місяців), у 2014 році (12 місяців), у 2015 році (12 місяців), у 2016 році (12 місяців), у 2017 році (2 місяці) з кодом підстави ЗДС037А1 (Державні службовці, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку в період роботи на державній службі, за наявності страхового стажу - для чоловіків не менше 35 років, для жінок - не менше 30 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років), який діє з 16 грудня 1993 року, та за період з 01 березня 2017 року по 30 листопада 2020 року з кодом підстави ЗМС021К1 (Посадові особи місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років; призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії), який діє з 07 червня 2001 року».

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 відповідачем у січні 2022 року повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 06 січня 2021 року та зараховано до стажу державної служби період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

З описової та мотивувальної частини рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1453/23 вбачається, що судом встановлено наведені нижче обставини.

21 лютого 2022 РОКУ за вх. № 986/К-1200-22 позивач звернувся до Головного управління з заявою від 18 лютого 2022 року довільної форми, відповідно до якої просив перевести його з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу». Позивач зазначив, що судовим рішенням підтверджено наявність у нього необхідного стажу державного службовця та на теперішній час ОСОБА_1 виповнилось 62 роки, у зв'язку з чим просив перевести його на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та нарахувати пенсію державного службовця врахувавши довідки, видані Старобільською районною радою, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01 лютого 2022 року № 2, № 3. Вказані довідки були додані до заяви про перехід на інший вид пенсії.

ГУ ПФУ в Луганській області зазначає, що оскільки заява ОСОБА_1 від 18 лютого 2022 року про переведення на інший вид пенсії не відповідала вимогам пункту 1.1 Порядку № 22-1, її розглянуто за нормами Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» та надано відповідь лише 09 травня 2022 року, оскільки через активну фазу бойових дій на території Луганської області з 24 лютого 2022 року ГУ ПФУ в Луганській області та його структурні підрозділи були позбавлені можливості виконувати свої обов'язки в повному обсязі.

Листом від 09 травня 2022 року № 1200-0202-8/12752 ОСОБА_1 повідомлено про стан виконання Головним управлінням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21. Роз'яснено, що судовим рішенням не розглядалось питання порядку застосування заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю та не покладено ніяких зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання, а тому провадити розрахунок пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в частині обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 01 лютого 2022 року № 2 і № 3, виданих Старобільською міською радою, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 немає.

Однак, у зв'язку з тим, що у заяві від 18 лютого 2022 року іншої адреси для листування, у тому числі адреси електронної пошти, зазначено не було, з огляду на те, що с. Половинкине, Старобільського району, Луганської області перебуває у тимчасовій окупації та АТ «Укрпошта» не здійснює там поштових відправлень, лист Головного управління від 09 травня 2022 року № 1200-0202-8/12752 ОСОБА_1 направлено не було.

17 травня 2022 року за вх. № 12837/К-2800-21 до Пенсійного фонду України надійшла скарга позивача ВЕБ-28000-Ф-С-22-040944 від 17 травня 2022 року, в якій позивач зазначив про своє звернення 21 лютого 2022 року до ГУ ПФУ в Луганській області з заявою про переведення на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та не розгляд його заяви, у зв'язку із чим просив організувати розгляд його звернення.

Пенсійний фонд України листом від 14 червня 2022 року № 13022-12837/К-03/8-2800/22 роз'яснив позивачу порядок призначення та обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а також зазначив, що будь-яких інших зобов'язань рішенням суду від 26 травня 2021 року, у тому числі щодо призначення пенсії за нормами Закону України від 10 грудня 2015 року№ 889-VIII «Про державну службу» та порядку її обчислення, на органи Пенсійного фонду України не покладено. На виконання рішення суду від 26 травня 2021 року управлінням зараховано зазначені в рішенні суду періоди роботи позивача до його стажу державної служби. Одночасно повідомлено, що призначити позивачу пенсію відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» без урахування довідок про заробітну плату недоцільно, оскільки це не призведе до збільшення розміру пенсійної виплати. Також зазначено, що відповідь на звернення позивача від 21 лютого 2022 року надано йому листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 травня 2022 року № 1200-0202-8/12752 на адресу, зазначену у пенсійній справі.

До того ж, листом Пенсійного фонду України від 14 червня 2022 року № 13022-12837/К-03/8-2800/22 доручено ГУ ПФУ в Луганській області надати позивачу копію відповіді на його звернення від 21 лютого 2022 року на електронну адресу.

Отримавши доручення Пенсійного фонду України, Головне управління листом від 15 червня 2022 року № 1200-0202-8/14368 на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначену у зверненні від 17 травня 2022 року, направило копію листа від 09 травня 2022 року № 1200-0202-8/12752.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1453/23, яке набрало законної сили 19 березня 2024 року, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо не розгляду та не прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 21 лютого 2022 року вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу»; зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 лютого 2022 року вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу», із прийняттям відповідного рішення, з урахуванням правових висновків суду.

На виконання вказаного рішення суду відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_1 від 21 лютого 2022 року за вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та винесено рішення про відмову в перерахунку пенсії від 05 квітня 2024 року № 909340180377, яким відмовлено ОСОБА_1 в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу», з урахування довідок про складові заробітної плати № 2 і № 3, виданих Старобільською районною радою Луганської області.

Це рішення мотивоване тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області. З 29 вересня 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-XII «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За заявою від 06 січня 2021 року № 39 про перехід на пенсію за іншим законом ОСОБА_1 рішенням від 15 січня 2021 року № 909340180377 Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області винесено відмову в переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-XII «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» у зв'язку з тим, що на час звернення не досягнуто пенсійного віку 62 років та через відсутність необхідного стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 360/1593/21 відповідачем у січні 2022 року повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 06 січня 2021 року та зараховано до стажу державної служби період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

Таким чином, загальний страховий стаж становить 43 роки 9 місяців 17 днів, в тому числі стаж державної служби з урахуванням висновків суду склав 23 роки 3 місяці 16 днів.

21 лютого 2022 року ГУ ПФУ в Луганській області зареєстровано звернення ОСОБА_1 за номером 986/К-1200-22 про перехід з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом № 1058, на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу». До заяви (довільної форми) від 18 лютого 2022 року про переведення на пенсію згідно з Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» додано скановані копії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії держаного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01 лютого 2022 року № 2 станом на 06 січня 2021 року та № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), видані Старобільською районною радою Луганської області.

У трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_1 від 01 вересня 1981 року зазначено, що ОСОБА_1 працював: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів (27 липня 1994 року присвоєно 10 ранг державного службовця, 27 липня 1994 року прийнято присягу державного службовця); з 16 квітня 1998 року по 11 квітня 2002 року на посаді голови Старобільської районної ради (16 квітня 1998 року присвоєно 5 ранг державного службовця; 14 серпня 2001 року присвоєно 5 ранг особи місцевого самоврядування; 14 серпня 2001 року прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування). Станом на 01 травня 2016 року не встановлювався ранг державного службовця відповідно за нормами пунктів 2, 3 розділу V статті 39 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу», отже робота на посаді голови Старобільської районної ради не віднесено до категорії посад державної служби.

У довідці від 01 лютого 2022 року № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії держаного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видані Старобільською районною радою, зазначено посадовий оклад, надбавка за 5 ранг, надбавка за вислугу років станом на 06 січня 2021 року, що не відповідає вимогам пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622. Довідка повинна містити посадовий оклад і надбавку за ранг саме державного службовця в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останньою займаною посадою на державній службі.

У довідці від 01 лютого 2022 року № 3 безпідставно зазначено суму компенсації за невикористану відпустку за грудень 2020 року у розмірі 155019,48 грн. Також, зазначені в довідці, інші виплати не мають періоду їх нарахувань, що не відповідає вимогам заповнення довідки.

Отже, заява ОСОБА_1 від 18 лютого 2022 року, що зареєстрована ГУ ПФУ в Луганській області від 21 лютого 2022 року за № 986/К-1200-22, про переведення на інший вид пенсії надана не в спосіб, передбачений пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1; посада, з якої звільнено ОСОБА_1 , голови Старобільської районної ради, - не є посадою державного службовця, яка дає право для призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу», довідки про складові заробітної плати від 01 лютого 2022 року № 2 і № 3, видані Старобільською районною радою, - не відповідають вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3.

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-право), страховий стаж позивача (для розрахунку права на пенсію за віком) складає 44 роки 01 місяць 17 днів. За розрахунком стажу до державної служби позивача зараховано такі періоди: з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року - 01 рік 06 місяців 17 днів; з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року - 03 роки 08 місяців 14 днів; з 16 квітня 1998 року по 30 червня 2000 року - 02 роки 02 місяці 15 днів; з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2003 року - 03 роки 06 місяців 00 днів; з 01 січня 2004 року по 10 квітня 2006 року - 02 роки 03 місяці 10 днів; з 11 квітня 2006 року по 01 травня 2016 року - 10 років 02 місяці 00 днів.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, суд виходить з наступного.

01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VІІІ), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Рішенням Конституційного Суду України від 23 грудня 2022 року № 3-р/2022 підпункт 1 пункту 2 розділу XI Закону № 889-VІІІ визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Разом з тим, у Рішенні зазначено, що підпункт 1 пункту 2 розділу XI втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався та є чинним на момент розгляду цієї справи.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у державних службовців, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та осіб, які на день набрання чинності Законом 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.

Тобто, до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01 травня 2016 року відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV.

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, розділом XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 03 липня 2018 року у справі № 569/350/17, від 03 липня 2018 року у справі № 586/965/16-а і від 10 липня 2018 року у справі № 591/6970/16-а.

Станом на 01 травня 2016 року стаж роботи позивача на вищезазначених посадах складає 21 рік 9 місяців 00 днів.

Пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII регламентовано, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, стаж державної служби за періоди роботи до 01 травня 2016 року обчислюється відповідно до законодавства, що діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ними передбачені.

Стаж державної служби до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього (діяли до 01 травня 2016 року).

Пунктом 5 Порядку № 283 регламентовано, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

У пункті 1 Порядку № 283 визначено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад.

Відповідно до абзаців першого, п'ятого пункту 3 Порядку № 283 до стажу державної служби включається також: час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Пунктом 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад:

- перша категорія - посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови;

- друга категорія - посади Сімферопольського міського голови, міських (міст - обласних центрів) голів; заступників голів обласних рад та Севастопольського міського голови, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради;

- третя категорія - посади перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст - обласних центрів), голів районних, районних у містах рад;

- керуючих справами виконавчих апаратів обласних та Севастопольської міської рад;

- четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад;

- п'ята категорія - керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад;

- шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост;

- сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.

Частиною другою статті 46 Закону № 889-VIII та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 (далі - Порядок № 229), які діють з 01 травня 2016 року, закріплено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Таким чином, законодавством, яке діяло як в період роботи (служби) позивача, так і на момент його звернення з відповідною заявою, визначено, що час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», зараховується до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Отже, на час звернення до відповідача з заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, позивач мав достатній стаж державної служби (понад 20 років), окрім того, станом на 01 травня 2016 року він мав стаж роботи на посадах державної служби більше 10 років, та займав посаду державної служби.

Щодо доводів відповідача про те, що довідки про складові заробітної плати від 01 лютого 2022 року № 2 та № 3, видані Старобільською районною радою, не відповідають вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 суду зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР (далі - Закон України № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначена структура заробітної плати:

Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до частин другої та третьої статті 50 Закону № 889-VIII заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення). За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: 1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; 2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу; 3) місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення). При цьому загальний розмір премій, передбачених пунктом 2 цієї частини, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 4 Порядку № 622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

Пунктом 5 Порядку № 622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

З матеріалів справи вбачається, що звертаючись до пенсійного органу із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», позивачем, надавались довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), видані Старобільською міською радою від 01 лютого 2022 року № 2 та № 3.

Згідно з довідкою Старобільської міської ради від 01 лютого 2022 року № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) ОСОБА_1 працює (працював) в Старобільській міській раді на посаді голови районної ради, зарплата станом на 06 січня 2021 року становить: посадовий оклад - 15520,00 грн; надбавка за ранг (5 ранг) - 700,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) (за стаж державної служби 27 років 11 місяців) - 6488,00 грн, усього - 22708,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховані єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за лютий місяць 2022 рік.

В матеріалах справи також наявна довідка Старобільської міської ради від 06 січня 2021 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), яку надано ГУ ПФУ в Луганській області та яка надавалася позивачем до заява від 06 січня 2021 року, зареєстрованою за № 39, про перехід на пенсію за іншим законом, в якій вказано, що позивач працює (працював) в Старобільській міській раді на посаді голови районної ради, зарплата станом на 06 січня 2021 року становить: посадовий оклад - 15000,00 грн; надбавка за ранг (5 ранг) - 700,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) (за стаж державної служби 27 років 11 місяців) - 6280,00 грн, усього - 21980,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховані єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за січень місяць 2021 рік.

Таким чином, дослідивши довідки Старобільської міської ради від 06 січня 2021 року № 3 і від 01 лютого 2022 року № 2, в яких зазначено «зарплата станом на 06 січня 2021 року», судом установлено, що в довідці від 01 лютого 2022 року № 2 наявна описка щодо означеної дати, оскільки в довідках вказані різні посадові оклади та надбавка за вислугу років, також зазначено, що довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за лютий місяць 2022 рік, про що в позовній заяві зазначено позивачем.

Суд визнає належним доказом по справі довідку Старобільської міської ради від 01 лютого 2022 року № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Відповідно до Старобільської міської ради від 01 лютого 2022 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) ОСОБА_1 для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ пенсії відповідно до статті Закону України «Про державну службу» становили: надбавка за виконання особливо важливої роботи - 252506,56 грн, премія місячна - 399629,52 грн, інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) - 434576,90 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховані єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за 2016-2020 роки.

При цьому, до складу інших виплат, зазначених у довідці від 01 лютого 2022 року № 3, нараховано: індексація заробітної плати: за червень 2016 року - 73,95 грн, квітень 2017 року - 217,60 грн, травень 2017 року - 183,22 грн, листопад 2017 року - 52,20 грн, грудень 2017 року - 65,19 грн, січень 2018 року - 107,74 грн, лютий 2018 року - 42,55 грн, січень 2019 року - 82,60 грн, лютий 2019 року - 82,62 грн, березень 2019 року - 82,60 грн, квітень 2019 року - 82,60 грн, травень 2019 року - 146,00 грн, червень 2019 року - 121,67 грн; нараховано: матеріальна допомога для оздоровлення: жовтень 2016 року - 15527,60 грн, вересень 2017 року - 21579,12 грн, серпень 2018 року - 37214,73 грн, липень 2019 року - 35381,60 грн, травень 2020 року - 44870,07 грн; нараховано: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: грудень 2016 року - 15902,21 грн, грудень 2017 року - 23089,28 грн, липень 2018 року - 39782,30 грн, квітень 2020 року - 44869,99 грн; нараховано: компенсація при звільненні за невикористану відпустку за минулі роки: грудень 2020 року - 155019,48 грн.

Тобто, у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 01 лютого 2022 року № 3 враховані такі складові заробітної плати як компенсація при звільненні за невикористану відпустку за минулі роки, яка віднесена до категорії інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць).

Згідно зі статтею 2 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі - Закон № 504/96-ВР) право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Статтею 22 Закону № 504/96-ВР визначено, що у разі звільнення працівника до закінчення робочого року, за який він уже одержав відпустку повної тривалості, для покриття його заборгованості власник або уповноважений ним орган провадить відрахування із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року.

При цьому, стаття 50 Закону № 504/96-ВР не містить положень про включення до заробітної плати державного службовця такої виплати, як компенсація за невикористані дні відпустки при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 24 Закону № 504/96-ВР, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Отже, грошова компенсація за невикористані дні відпустки є одноразовою виплатою, яка, хоча і включається до фонду заробітної плати (додаткового), проте є виплатою за невідпрацьований час (пункт 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати), тобто має іншу правову природу - відноситься до разових платежів; не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків і має компенсаційний характер, пов'язаний, як правило, із фактом звільнення працівника.

Таким чином, грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців згідно із Законом України «Про державну службу», та як наслідок, відповідно до пункту 4 Порядку № 622, не входить до системи оплати праці державних службовців з якої обраховується пенсія, оскільки має інше правове призначення.

Верховний Суд у постанові від 01 березня 2018 року у справі № 348/1408/17 зазначив, що грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців, з якої обраховується пенсія.

У постанові від 27 березня 2018 року у справі № 607/3635/17 Верховний Суд дійшов висновку, що грошова компенсація за невикористану відпустку не входить до системи оплати праці державних службовців згідно Закону № 3723-XII, з якого обраховується пенсія, а має інше правове призначення (компенсаційний характер, пов'язаний, як правило, із фактом звільненням працівника), отже не враховується при обчисленні розміру пенсії.

Отже, компенсація за невикористану відпустку не підлягає врахуванню в заробіток (дохід) для обчислення пенсії.

У той же час, інші складові заробітної плати, які зазначені в означеній довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) відповідають приписам чинного законодавства.

Дослідженням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), видані Старобільською міською радою від 01 лютого 2022 року № 2 та № 3, судом установлено, що їх форма повністю відповідає затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форму довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям» формі довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям. Тобто, форма цих довідок відповідає положенням пункту 5 Порядку № 622 та постанові правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3.

Отже, на момент звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію державного службовця позивачем дотримано всіх необхідних вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, а саме він досяг необхідного віку - 62 роки, страховий стаж складає більше 44 років, у тому числі стаж державної служби більше 20 років, тому позивач має право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», станом на 01 травня 2016 року обіймав посаду державної служби, що було встановлено судом у справі № 360/1593/21.

Зважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 18 лютого 2022 року, зареєстрованою 21 лютого 2022 року за № 986/К-1200-22, про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», призначення пенсії позивачу має бути здійснено відповідачем саме з 21 лютого 2022 року.

Суд зазначає, що на законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

У справі, що розглядається, повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсії передбачені Законом України «Про державну службу».

Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для призначення пенсії документами, - призначити пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Також суд звертає увагу на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Луганській області від 05 квітня 2024 року № 909340180377 «Про відмову в перерахунку пенсії», яким позивачу відмовлено позивачу в переході на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, з урахування довідок про складові заробітної плати № 2 та № 3, виданих Старобільською районною радою 01 лютого 2022 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області призначити позивачу за його заявою від 18 лютого 2022 року, зареєстрованою 21 лютого 2022 року за № 986/К-1200-22, пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ з 21 лютого 2022 року, врахувавши для обчислення пенсії довідку Старобільської районної ради від 01 лютого 2022 року № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку Старобільської районної ради від 01 лютого 2022 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як особа з інвалідністю ІІ групи звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Частково задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сіверськодонецьк, Луганська область, 93404) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 05 квітня 2024 року № 909340180377 «Про відмову в перерахунку пенсії», яким ОСОБА_1 відмовлено позивачу в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», з урахування довідок про складові заробітної плати № 2 та № 3, виданих Старобільською районною радою 01 лютого 2022 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 за його заявою від 18 лютого 2022 року, зареєстрованою 21 лютого 2022 року за № 986/К-1200-22, пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» з 21 лютого 2022 року, врахувавши для обчислення пенсії довідку Старобільської районної ради від 01 лютого 2022 року № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку Старобільської районної ради від 01 лютого 2022 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Кисіль