30 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 404/11149/23
провадження № 2-іс/340/30/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач-1: Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (25006, м. Кропивницький, вул. Театральна, 6/7)
відповідач-2: Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (25006, м. Кропивницький, вул. Театральна, 6/7)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 у грудні 2023 року звернувся до Кіровського районного суду м. Кіровограда з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що у березні 2023 він подав на виконання до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року в адміністративній справі №2а-9110/10 про перерахунок та виплату йому пенсії у розмірах, установлених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач повернув документи без виконання, пославшись на відсутність заборгованості з виплати пенсії. Позивач не погоджується з такими діями та стверджує, що рішення суду не виконане, а відповідач протиправно не застосував усі примусові виконавчі дії щодо боржника. З цих підстав позивач просить суд:
- визнати незаконною та безпідставною бездіяльність відповідача щодо виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року по справі №2а-9110/10;
- скасувати лист відповідача №173/27 від 29.09.2023 року про повернення виконавчого документа стягувачу, винесений та підписаний начальником ОСОБА_2 , яким йому повернуті без виконання виконавчий лист від 21.06.2012 року та ухвалу Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02.02.2023 року по справі №2а-9110/10;
- зобов'язати відповідача поновити примусове виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року по справі №2а-9110/10 та примусити третю особу (боржника) виконати вищевказане рішення суду.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28.12.2023 року справу за цим позовом передано за підсудністю на розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Ухвалою судді від 21.06.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Ухвалою від 10.10.2024 року суд залучив до участі у справі відповідача-2 - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Від відповідача-1 відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Відповідач-2 подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), отримавши у квітні 2024 року заяву позивача про виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10 про перерахунок та виплату йому пенсії, діяло відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440. Відповідач зареєстрував виконавчий документ в електронному реєстрі, направив заявнику та боржнику повідомлення про прийняття рішення до обліку. Боржник надав довідку про те, що позивачу здійснено перерахунок пенсії та у лютому 2011 року виплачено доплату в сумі 22195, 67 грн. На підставі пункту 11 вказаного Порядку заявнику 29.09.2023 року направлено лист, яким його повідомлено про виконання рішення суду та повернуто копії виконавчих документів. Заперечуючи бездіяльність у спірних правовідносинах, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.
Третя особа подала пояснення про те, що постанова Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10 повністю виконана у 2011 році, а пенсія виплачується позивачу відповідно до норм чинного законодавства.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
УПФУ в м. Кіровограді з травня 2010 року призначило позивачу державну пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на умовах Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У жовтні 2010 року ОСОБА_1 , не погоджуючись із розмірами призначених йому пенсій, звернувся до Кіровського районного суду м. Кіровограда з відповідним позовом.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2012 року, позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії УПФУ в м. Кіровограді щодо відмови у перерахунку та призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в мінімальному розмірі та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статей 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, установленої частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з травня 2010 року. Зобов'язано УПФУ в м. Кіровограді перерахувати та призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в мінімальному розмірі та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з травня 2010 року, із врахуванням вже проведених виплат. Постанова допущена до негайного виконання у розмірі суми місячного платежу.
Кіровський районний суд м. Кіровограда 21.06.2012 року видав позивачу виконавчий лист № 2а-9110/10 про примусове виконання цього рішення суду.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області від 02.07.2012 року було відкрито виконавче провадження №33199322 з примусового виконання цього виконавчого листа.
Постановою в.о. начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області від 09.08.2012 року це виконавче провадження закінчене на підставі п.11 ч.1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження" (повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 75 цього Закону).
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 24.05.2015 року у справі №2а-9110/10 відмовлено у задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду, шляхом стягнення з УПФУ в м. Кіровограді на користь ОСОБА_1 нарахованих коштів.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02.02.2023 року у справі №2а-9110/10 за заявою ОСОБА_1 замінено сторону виконавчого провадження - боржника Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, а також поновлено позивачу пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
У березні 2023 року ОСОБА_1 подав виконавчий лист №2а-9110/10 для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 22.03.2023 року повернув позивачу виконавчий документ без прийняття до виконання на підставі п. 9 ч.4 ст.4 Закону України "Про виконавче провадження" (виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем).
Державний виконавець роз'яснив заявникові, що з таким виконавчим документом йому слід звернутися до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в порядку, установленому Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440.
У зв'язку з цим ОСОБА_1 направив поштою до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) заяву про виконання рішення суду про перерахунок та виплату пенсії. До заяви додав виконавчий лист №2а-9110/10 та ухвалу Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02.02.2023 року.
Вказана заява надійшла до відповідача-2 11.04.2023 року.
Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надіслало позивачу як стягувачу та ГУ ПФУ в Кіровоградській області як боржнику повідомлення №173/27 від 26.04.2023 року про прийняття до обліку рішення, виконання якого гарантується державою (щодо зобов'язання здійснити нарахування), у якому повідомило, що рішення прийняте до обліку та включене до першої черги задоволення вимог, а дані внесені до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, за №71660948.
У червні 2023 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області направило до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) довідку №1100-0501-8/27224 від 07.06.2023 року про здійснення нарахування на виконання рішення суду. У цій довідці повідомило, що на виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10 ОСОБА_1 призначено, нараховано та виплачено пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 17.05.2010 року по 28.02.2011 року. У лютому 2011 року йому виплачено доплату в розмірі 22195, 67 грн. Пенсія виплачувалася у перерахованому розмірі по 31.10.2011 року.
Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) листом №173/27 від 29.09.2023 року повідомило позивача, що за інформацією ГУ ПФУ в Кіровоградській області йому нараховано та виплачено 22195, 67 грн. Оскільки заборгованість відсутня, то немає підстав для передачі документів до Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області. Разом з цим листом відповідач-2 повернув позивачу виконавчі документи - виконавчий лист №2а-9110/10 та ухвалу Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02.02.2023 року.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
1 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа). Примусова реалізація майна юридичних осіб - відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, з використанням яких юридичні особи провадять виробничу діяльність, а також акцій (часток, паїв), що належать державі та передані до їх статутного фонду.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" передбачено, що виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Заборгованість погашається в такій черговості:
- у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника;
- у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами;
- у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
З метою реалізації пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 03.09.2014 року №440, якою затвердив Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою (надалі - Порядок №440). Цей Порядок містить такі норми:
Загальні питання
1. Цей Порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", інвентаризації та погашення заборгованості за ними.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
- боржник - зазначений у рішенні суду або виконавчому документі суб'єкт, який повинен сплатити кошти або вчинити інші дії майнового характеру щодо особи, на користь чи в інтересах якої ухвалено це рішення;
- відповідальна особа (особи) - посадова особа органу державної виконавчої служби, на яку покладені обов'язки з ведення обліку рішень, виконання яких гарантується державою, інвентаризації заборгованості за цими рішеннями та їх передачі до органу Казначейства;
- заявник - фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої ухвалено рішення суду або видано виконавчий документ, або її представник;
- органи державної виконавчої служби - управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Мін'юсту, Управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві Департаменту державної виконавчої служби Мін'юсту;
- органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - головні управління Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі;
- виконання рішення в повному обсязі - повна фактична виплата особі, на користь якої ухвалено рішення суду, суми коштів, яка визначена рішенням, а також повне фактичне вчинення дій щодо майна за рішенням зобов'язального характеру;
- рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.
3. Рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
4. Заявник подає органу державної виконавчої служби заяву про виконання рішення із зазначенням (щодо кожного рішення подається окрема заява): реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку) із зазначенням назви банку, його МФО, коду згідно з ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через підприємства поштового зв'язку (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), якщо зазначений рахунок відсутній; місця реєстрації (проживання); номерів засобу зв'язку.
До заяви додаються:
- оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірена його копія);
- копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
- копія паспорта громадянина України;
- документи, що підтверджують повноваження представника, оформлені відповідно до вимог законодавства (у разі залучення).
Для отримання повідомлень, передбачених пунктами 9 і 17 цього Порядку, у заяві може зазначатися адреса електронної пошти.
У разі подання органу державної виконавчої служби виконавчого документа заявник додає до нього копію судового рішення (за наявності).
У разі зміни способу і порядку виконання рішення, зміни стягувача за судовим рішенням на його спадкоємця (правонаступника) до виконавчого документа або рішення суду заявник додає відповідну ухвалу суду.
У разі зміни даних (у тому числі зміни реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через підприємства поштового зв'язку) або внесення змін до документів, що подані згідно з цим пунктом, заявник повідомляє про це органу державної виконавчої служби.
Облік рішень в органах державної виконавчої служби
5. Зареєстроване в установленому порядку рішення невідкладно розглядається керівником органу державної виконавчої служби та передається відповідальній особі не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до органу державної виконавчої служби.
6. Відповідальна особа визначається керівником органу державної виконавчої служби.
7. Відповідальна особа не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня надходження до неї рішення зобов'язана перевірити виконання такого рішення за даними автоматизованої системи виконавчого провадження, враховуючи дані виконавчих проваджень, відкритих на виконання рішень Європейського суду з прав людини стосовно невиконання рішення національного суду, щодо якого звертається заявник. У разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі відповідальна особа вносить дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою (далі - Реєстр).
Якщо за результатами перевірки встановлено, що рішення виконано в повному обсязі, в тому числі в межах виконавчого провадження, відкритого на виконання рішення Європейського суду з прав людини стосовно невиконання рішення національного суду, щодо якого звернувся заявник, відповідальна особа повертає рішення заявнику із супровідним листом та відповідною довідкою з автоматизованої системи виконавчого провадження.
У разі коли до заяви про виконання рішення заявником додано довідку боржника про наявну невиплачену за ним заборгованість, відповідальна особа вносить дані про таке рішення до Реєстру.
Відповідальна особа повертає документи, надані заявником, у разі, коли:
- рішення не підлягає обліку відповідно до цього Порядку;
- рішення подано не за місцезнаходженням боржника;
- заявником не подано заяву про виконання рішення або заява не відповідає вимогам, встановленим пунктом 4 цього Порядку;
- заява подана особою, яка не є заявником та повноваження якої не підтверджені в установленому порядку;
- оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду оформлений неналежним чином;
- відповідальною особою вже внесено до Реєстру дані про рішення чи виконавчий документ, подані заявником із заявою про виконання рішення;
- до заяви не додані документи (документ), зазначені в пункті 4 цього Порядку, або такі документи не відповідають вимогам законодавства;
- виконавчий документ перебуває на виконанні органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, за бюджетною програмою щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою.
Документи повертаються із супровідним листом із зазначенням причини повернення у строки, визначені абзацом першим цього пункту.
Повернення документів не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою про виконання рішення відповідно до пункту 4 цього Порядку.
У разі подання заявником повторно заяви про виконання рішення черговість погашення заборгованості за рішенням визначається з дати подання повторної заяви.
Заявник має право подати заяву про відкликання рішення без виконання. У такому разі відповідальна особа не пізніше ніж протягом трьох робочих днів після надходження до неї зазначеної заяви повертає документи заявнику та у разі внесення даних про таке рішення до Реєстру здійснює у Реєстрі відповідний запис.
Відкликання заявником рішення без виконання не позбавляє його права повторно звернутися із заявою про виконання рішення відповідно до пункту 4 цього Порядку.
У разі отримання інформації про смерть заявника (стягувача за відповідним рішенням) подане рішення надсилається до суду, який постановив таке рішення, для приєднання до справи. Таке рішення може бути повторно подано на виконання спадкоємцем разом з ухвалою суду про заміну сторони її правонаступником.
8. Рішення розподіляються в порядку такої черговості погашення заборгованості:
- перша черга - рішення щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника;
- друга черга - рішення, пов'язані з трудовими правовідносинами;
- третя черга - інші рішення.
Рішення вносяться до кожної з черг за датою їх надходження до органу державної виконавчої служби.
9. Відповідальна особа не пізніше десяти робочих днів з дня внесення рішення до Реєстру зобов'язана надіслати заявнику та боржнику за їх місцезнаходженням або на електронну пошту повідомлення про прийняття такого рішення для обліку із зазначенням черги, до якої воно включено.
З метою забезпечення заявнику та боржнику доступу до інформації Реєстру про стан погашення заборгованості за рішенням, прийнятим на користь заявника, у повідомленні про прийняття рішення до обліку зазначаються адреса відповідного веб-сайта в Інтернеті, а також ідентифікатор для доступу до інформації Реєстру.
10. До повідомлення, яке відповідальна особа надсилає боржнику за його місцезнаходженням (у разі коли боржником є державне підприємство, установа, організація - на адресу центрального органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить боржник), додається копія рішення, за яким він є боржником.
У разі встановлення за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформації про припинення боржника - юридичної особи таке повідомлення надсилається правонаступнику боржника, а у разі його відсутності відповідному органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника.
Боржник або орган державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, зобов'язаний протягом семи робочих днів повідомити відповідальній особі про стан виконання рішення (виконання в повному обсязі, часткове виконання, невиконання).
Якщо рішенням зобов'язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/або виплатити кошти, відповідальна особа разом з повідомленням надсилає боржнику, а у разі припинення боржника - юридичної особи його правонаступнику або органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, копію рішення для здійснення нарахування суми коштів, що підлягає виплаті заявнику. Про здійснення нарахування та/або виплати боржник, його правонаступник або орган державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, зобов'язаний повідомити відповідальній особі протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення з наданням відповідного документа про здійснення нарахування та/або виплати на день складення такого документа, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.
У разі переведення справи з первинними документами про нарахування соціальних та пенсійних виплат за новим місцем проживання заявника документ про здійснення нарахування та/або виплати складає уповноважена особа органу за місцем перебування заявника на обліку в органах Пенсійного фонду України або структурних підрозділах з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад та/або надсилає його боржнику протягом п'яти робочих днів. Зазначений документ боржник надсилає із супровідним листом відповідальній особі протягом п'яти робочих днів.
Якщо боржником не надано повідомлення про суму коштів, що підлягає виплаті заявникові за рішенням, яким зобов'язано боржника здійснити нарахування (перерахунок) коштів, або боржник відмовився визначити суму коштів, яка підлягає виплаті заявнику, керівник органу державної виконавчої служби надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення.
11. Якщо рішення виконано боржником або в інший спосіб в повному обсязі, таке рішення підлягає поверненню органу, що його видав, протягом семи робочих днів з дня одержання відповідного документального підтвердження, про що вноситься запис до Реєстру. Одночасно заявнику надсилаються копії документів, що підтверджують виконання рішення в повному обсязі.
У разі коли рішення виконано боржником в повному обсязі після його передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в тому числі в межах виконавчого провадження, відкритого на виконання рішення Європейського суду з прав людини стосовно невиконання рішення національного суду, щодо якого звернувся заявник, відповідальна особа протягом трьох робочих днів з дня отримання підтвердження про повне виконання рішення повідомляє органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
12. У разі отримання документального підтвердження про часткове виконання рішення відповідальна особа вносить дані до Реєстру та у разі передачі рішень згідно з пунктами 13-17 цього Порядку протягом трьох робочих днів з дня отримання такого підтвердження повідомляє про часткове виконання рішення органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів
13. Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
Передача органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, рішень зобов'язального характеру здійснюється після отримання від боржника, його правонаступника або органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, документів про здійснення нарахування виплат за таким рішенням.
14. До органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, передаються рішення, які надійшли до 1 числа місяця, що настав за звітним періодом.
Відповідальна особа додає до рішень, які передаються до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, реквізити для перерахування коштів заявнику. У разі часткового виконання рішення до нього додаються підтверджувальні документи.
До рішень зобов'язального характеру додаються оригінали документів про здійснення нарахування виплат за цим рішенням, підписані уповноваженою особою боржника, його правонаступника або органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, і завірені гербовою печаткою.
15. Передача рішень здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання (додаток).
Акти приймання-передавання складаються окремо щодо кожної черги погашення заборгованості та передаються органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в паперовому та електронному вигляді.
16. Акт приймання-передавання підписується відповідальною особою органу державної виконавчої служби та особою, визначеною керівником органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та затверджується керівниками зазначених органів.
17. Відповідальна особа не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження акта приймання-передавання надсилає заявнику та боржнику за їх місцезнаходженням або на електронну пошту повідомлення про передачу рішення до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, із зазначенням реквізитів акта приймання-передавання.
18. У разі коли органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, виявлено невідповідність переданих органом державної виконавчої служби рішень або документів вимогам цього Порядку після підписання акта приймання-передавання, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надсилає органу державної виконавчої служби повідомлення про усунення недоліків.
Після усунення недоліків орган державної виконавчої служби не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості із супровідним листом, в якому зазначається акт приймання-передавання, яким здійснювалася передача рішень.
У разі коли неможливо усунути виявлені недоліки, орган державної виконавчої служби повідомляє про це органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після чого рішення або документи повертаються органу державної виконавчої служби. Орган державної виконавчої служби повертає такі рішення заявникові з відповідними роз'ясненнями.
18-1. У разі надходження органу державної виконавчої служби ухвали про заміну сторони правонаступником або інших відомостей та даних (у тому числі реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти або даних для перерахування коштів у готівковій формі через підприємства поштового зв'язку) відповідальна особа не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилає їх органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, із супровідним листом, в якому зазначається акт приймання-передавання, яким здійснювалася передача рішень.
Безспірне списання коштів державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду
19. Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
20. Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845.
21. Про погашення заборгованості за рішенням орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, повідомляє органу державної виконавчої служби (із зазначенням номера рішення, дати його прийняття та суду, яким ухвалено рішення /видано виконавчий документ) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня перерахування коштів заявнику.
Відомості про погашення заборгованості за рішенням вносяться відповідальною особою до Реєстру не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня надходження повідомлення про перерахування коштів.
22. Під час виконання рішень орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, має право безоплатно отримувати інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань, від державних органів, установ, організацій, підприємств незалежно від форми власності в межах обсягу їх повноважень.
Державний орган, установа, організація, підприємство незалежно від форми власності, до яких надійшов запит органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в межах компетенції повинні надати обґрунтовану відповідь протягом десяти календарних днів з дня отримання такого запиту.
Наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 року №2432/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.08.2016 року за №1126/29256, затверджено Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження (надалі - Положення №2432/5).
Згідно з пунктом 2 розділу І Положення №2432/5 Реєстр рішень, виконання яких гарантується державою, - складова частина Системи, в якій здійснюється облік рішень, виконання яких гарантується державою, інвентаризація заборгованості за цими рішеннями та їх передача до органу Казначейства.
Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, присвячений розділ ХІІ Положення №2432/5, який містить такі норми:
1. Функціонування Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, передбачено Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440.
2. Дані про рішення вносяться відповідальною особою до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, після перевірки даних Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень та Системи щодо виконання такого рішення та у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі.
3. Система забезпечує розподіл рішень в порядку черговості погашення заборгованості, встановленої пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
4. Відомості про виконання (часткове виконання) рішення, а також про повернення рішення заявнику підлягають внесенню до Системи відповідальною особою.
5. Система забезпечує формування акта приймання-передавання рішень, виконання яких гарантується державою, передбаченого пунктом 15 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440.
6. З метою забезпечення заявнику та боржнику доступу до інформації Системи про стан погашення заборгованості за рішенням, прийнятим на користь заявника, у повідомленні про прийняття рішення до обліку зазначаються адреса відповідного веб-сайту в Інтернеті, а також ідентифікатор для доступу до інформації Системи.
Суд установив, що Кіровський районний суд міста Кіровограда 23.10.2010 року ухвалив в адміністративній справі №2а-9110/10 постанову на користь ОСОБА_1 про зобов'язання УПФУ в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату йому пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах установлених статями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Виконання такого рішення суду передбачало обов'язок пенсійного органу вчинити такі дії: здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з травня 2010 року, про що прийняти відповідне рішення/розпорядження/протокол; розпочати виплату позивачу перерахованої (збільшеної) пенсії; виплатити заборгованість з виплати пенсії за минулий час, розраховану як різницю між сумами пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, та вже виплаченої пенсії, за період з травня 2010 року до дня прийняття рішення про перерахунок пенсії.
Це рішення суду набрало законної сили 17.04.2012 року, а Кіровський районний суд м. Кіровограда 21.06.2012 року видав позивачу виконавчий лист для його примусового виконання.
Таке рішення суду зобов'язального характеру щодо пенсійних виплат та виданий на його виконання виконавчий лист підпадають під категорію рішень, передбачених пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", і у разі, якщо таке рішення суду раніше не виконане добровільно або відповідно до норм Закону України "Про виконавче провадження", воно підлягає виконанню за механізмом, передбаченим Порядком №440.
Позивач, стверджуючи про наявність заборгованості за цим рішенням суду, керуючись нормами Порядку №440, у квітні 2023 року подав його до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - органу державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника.
Згідно з Положенням про Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, затвердженого наказом начальника ПМУ МЮ (м. Одеса) №387/13.1-03 від 13.12.2022 року, це Управління є територіальним органом державної виконавчої служби, входить до системи органів Міністерства юстиції України як структурний підрозділ Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та є підзвітним і підконтрольним Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Відповідно до Порядку №440 на відповідача-2 як на орган ДВС та на його відповідальну особу покладаються обов'язки з ведення обліку рішень, виконання яких гарантується державою, інвентаризації заборгованості за цими рішеннями та їх передачі до органу Казначейства, з дотриманням механізму та строків, унормованих цих Порядком.
Тож у спірних правовідносинах орган ДВС, дотримуючись норм Порядку №440, повинен був протягом 10 робочих днів перевірити виконання рішення суду за даними АСВП і в разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі - внести дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, включивши його у першу чергу погашення заборгованості як рішення щодо пенсійних виплат, а також направити заявнику та боржнику повідомлення про прийняття такого рішення для обліку. Оскільки це рішення суду зобов'язального характеру передбачає здійснення перерахунку пенсії та виплати коштів, то боржник повинен був протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення надати органу ДВС підтверджувальний документ про перерахунок та/або виплату коштів та повідомити про суму коштів, що підлягає виплаті заявникові за цим рішенням. Отримавши від боржника повідомлення та документи, орган ДВС повинен був їх перевірити та у разі, якщо рішення суду виконано боржником в повному обсязі - повернути рішення до органу, що його видав (тобто до суду), протягом 7 робочих днів з дня одержання відповідного документального підтвердження, про що внести запис до Реєстру. У разі якщо нараховані кошти не виплачені (виплачені не в повному обсязі), орган ДВС повинен був передати рішення до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів - Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області для вжиття заходів щодо погашення заборгованості, та додати оригінали документів про здійснення нарахування виплат за цим рішенням, які він отримав від боржника, у яких зазначено точну суму коштів, що підлягає виплаті заявнику. Органи Казначейства здійснюють погашення заборгованості та перерахування коштів заявнику шляхом безспірного списання коштів державного бюджету за бюджетною програмою КПКВ 3504040 "Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою".
Відповідач-2 не надав суду доказів того, що його відповідальна особа протягом 10 робочих днів з дня надходження 11.04.2023 року до неї виконавчого листа №2а-9110/10 внесла дані про нього до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, як того вимагає пункт 9 Порядку №440, пункт 2 розділу ХІІ Положення №2432/5.
Будь-якої інформації з Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, щодо обліку виконавчого листа у цьому Реєстрі та щодо його подальшого руху, відповідач-2 суду не надав.
У повідомленні №173/27 від 26.04.2023 року про прийняття рішення до обліку всупереч пункту 9 Порядку №440, пункту 6 розділу ХІІ Положення №2432/5 не вказана адреса відповідного веб-сайту в Інтернеті, а також ідентифікатор, який би надавав можливість заявнику мати доступ до інформації Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, про рух виконавчого документу та стан погашення заборгованості.
Суд зазначає, що за правилами пункту 10 Порядку №440 ГУ ПФУ в Кіровоградській області як правонаступник боржника був зобов'язаний протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення №173/27 від 26.04.2023 року повідомити відповідальну особу відповідача-2 про здійснення нарахування та виплату позивачу пенсії з наданням відповідного документа про здійснення нарахування та/або виплати, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.
Всупереч цій нормі ГУ ПФУ в Кіровоградській області до довідки №1100-0501-8/27224 від 07.06.2023 року, яка направлена відповідачу-2, не надало будь-яких підтверджувальних документів про нарахування/перерахунок пенсії (рішення, розпорядження, протокол), про виплату позивачу заборгованості за минулий час, яка виникла у зв'язку з таким перерахунком. Також боржник не надав розрахунок суми коштів доплати в розмірі 22195, 67 грн., які як він стверджує, були виплачені заявнику в лютому 2011 року.
Попри це відповідач-2 врахував цю довідку як належний доказ того, що рішення суду виконано в повному обсязі, а заборгованість за ним відсутня, у зв'язку з чим дійшов до висновку, що підстав для подальшої його передачі до органу Казначейства для безспірного списання коштів державного бюджету немає.
Норма пункту 11 Порядку №440 передбачає, що якщо рішення виконано в повному обсязі, то відповідальна особа повертає таке рішення органу, що його видав (тобто до суду), протягом 7 робочих днів з дня одержання відповідного документального підтвердження, про що вносить запис до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою. Одночасно заявнику надсилаються копії документів, що підтверджують виконання рішення в повному обсязі.
Всупереч цій нормі, відповідач-2 листом №173/27 від 29.09.2023 року повернув виконавчий документ не до Кіровського районного суду м. Кіровограда, який його видав, а заявнику ОСОБА_1 . Будь-яких документів, які підтверджують виконання рішення в повному обсязі, відповідач заявнику не надіслав.
Наведене свідчить, що відповідач-2 при здійсненні обліку та інвентаризації заборгованості за постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10 діяв з порушенням процедури та строків, унормованих пунктами 9, 10, 11 Порядку №440, безпідставно повернув у вересні 2023 року виконавчий документ заявнику - за відсутності належних підтверджувальних документів про виконання рішення боржником в повному обсязі.
Тож дії відповідача-2 щодо повернення позивачу виконавчого листа №2а-9110/10 слід визнати протиправними.
Лист начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) №173/27 від 29.09.2023 року не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України, тож підстави для його скасування відсутні.
Суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача поновити примусове виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10 та примусити третю особу (боржника) виконати вищевказане рішення суду, про що позивач просить у позові, оскільки такий спосіб захисту не є застосовним у спірних правовідносинах, а виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби.
За правилами частини 4 статті 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Частиною 7 статті 246 КАС України передбачено, що висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).
Як свідчать матеріали справи, виконавчий лист №2а-9110/10 наразі повернутий позивачу з листом №173/27 від 29.09.2023 року і не перебуває у розпорядженні відповідача-2, аби той міг вчиняти дії, які належать до його повноважень відповідно до Порядку №440, зокрема проводити інвентаризацію заборгованості. Тож оскільки вчинення таких дій залежить від умови надходження виконавчого листа від позивача, то суд не може цим рішенням зобов'язати відповідача-2 вчинити такі дії або вирішити питання, щодо якого звернувся позивач.
У спірних правовідносинах обов'язок відповідача-2 передати виконавчий документ до органу Казначейства для вжиття заходів щодо погашення заборгованості з пенсійної виплати залежить також від факту встановлення та доведення наявності такої невиплаченої заборгованості.
Позивач наголошує, що перерахунок його пенсії на виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10 у 2011 році був проведений неправильно, і пенсія нарахована та виплачувалася йому у заниженому розмірі.
Третя особа заперечує такі доводи та наполягає на тому, що ця постанова суду добровільно виконана УПФУ в м. Кіровограді в повному обсязі ще до видачі виконавчого листа, заборгованість за нею фактично виплачена у лютому 2011 року.
Суд у цій справі не вдається в дослідження правомірності рішень/дій/бездіяльності пенсійного органу, вчинених на виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10, зокрема щодо того, чи правильно виконано перерахунок/розрахунок розміру пенсії, обчислено щомісячний розмір пенсії, визначено суму доплати за минулий час, чи повністю виплачена така доплата, оскільки контроль за виконанням цієї постанови має здійснювати суд, який її ухвалив.
Тож питання, чи виконана постанова Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10 у спосіб, визначений цим судовим рішенням, має вирішуватися саме в межах адміністративної справи №2а-9110/10, а доводи учасників справи щодо виконання/невиконання рішення в повному обсязі підлягають перевірці під час вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема в порядку судового контролю за виконанням судового рішення (статті 382, 383 КАС України) чи при вирішенні питання про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню (стаття 374 КАС України).
Суд також відмовляє у задоволенні позовних вимог, звернутих до відповідача-1 - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), оскільки цей орган державної виконавчої служби не був учасником спірних правовідносин і з 2022 року не здійснює публічно-владні управлінські функції.
Сторони судові витрати не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо повернення ОСОБА_1 виконавчого листа про виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.11.2010 року у справі №2а-9110/10.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ