Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 листопада 2024 року Справа№200/5880/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/633/24 від 22.03.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) було призначено позивачу пенсію на підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як працівнику, безпосередньо зайнятому на підземних роботах 25 років. Позивач зазначив, що пенсію призначено в серпні 2024 року, з моменту його первинного звернення за її призначенням, а саме з 19.01.2022 року. При цьому, відповідач протиправно розрахував йому пенсію за загальною формулою, визначеною ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та не застосував при розрахунку пенсії її мінімальний розмір, визначений ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка вимагає наявності 15 років підземних робіт. Позивач зауважив, що на його телефонне звернення відповідач підтвердив нарахування пенсії без врахування вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки рішення суду не містить зобов'язань щодо необхідності нарахування пенсії із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач закцентував свою увагу на тому, що в той же час, рішення суду і не повинно містити будь-яких вказівок Пенсійному фонду України щодо порядку обчислення пенсії, тому що предметом спору у справі № 200/633/24 було не обчислення пенсії, а відмова у її призначенні та при обчисленні розміру пенсії відповідач повинен був діяти відповідно до закону та за наявності у нього більше 15 років підземних робіт призначити пенсію в розмірі, визначеному ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Таким чином, позивач зауважив, що наразі між ним та відповідачем виник інший спір, щодо неправильного обрахування та протиправного заниження розміру його пенсії, чому він знову вимушений звернутись до суду за захистом своїх прав та зазначив, що його стаж на підземних роботах складає більше 15 років, що підтверджено не тільки трудовою книжкою, а навіть самим фактом призначення йому пенсії відповідачем на підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка вимагає наявності не менш 25 років підземного стажу, та законом йому надано право на мінімальний розмір пенсії шахтарям відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) надав відзив на позовну заяву в якому зазначив наступне, що позивач 19.01.2022 звернувся до Пенсійного фонду України засобами вебпорталу із заявою про призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За результатами розгляду заяви позивача від 19.01.2022 згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до ч.3 ст.114 Закону України №1058-ІV. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2023 по справі № 200/3780/22 зобов'язано повторно розглянути заяву позивача від 19.01.2022 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду, в тому числі, про зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача: з 01.12.2000 по 21.05.2001 у якості гірника підземного з повним робочим днем у шахті на « ОСОБА_2 . Стаханова» в/о «Красноармійськвугілля», з 23.06.2003 по 22.03.2004 у якості гірника підземного з повним підземним робочим днем у шахті ДП «ВК «Краснолиманська», з 23.03.2004 по 22.10.2006 у якості гірника очисного забою підземним з повним підземним робочим днем у шахті ДП «ВК «Краснолиманська». Відповідач зауважив, що на виконання рішення суду від 09.03.2023 по справі № 200/3780/22 повторно розглянуто заяву позивача від 19.01.2022 про призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-ІV з урахуванням висновків суду та зараховано до його пільгового стажу за Списком №1 вищезазначені періоди роботи та винесено рішення про відмову в призначенні пенсії від 15.11.2023 № 052530003095 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років. Не погодившись з діями Головного управління позивач оскаржив їх у суді. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.03.2024 по справі №200/633/24 скасовано рішення Головного управління №052530003095 від 15.11.2023 про відмову в призначенні пенсії позивачу та зобов'язано Головне управління повторно розглянути заяву позивача від 19.01.2022 про призначення пенсії відповідно до Закону України №1058-ІV, зарахувати до пільгового стажу позивача періоди зайнятості як працівника провідних професій зайнятого повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з 08.10.2018 по 30.07.2019 (ТОВ «Краснолиманське») та з 03.08.2004 по 22.10.2006 (ДП «ВК «Краснолиманська»), зарахувати до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах у розумінні ч.3 ст.114 Закону України №1058-ІV періоди роботи: з 01.12.2000 по 21.05.2001 у якості гірника підземного з повним робочим днем у шахті на « ОСОБА_2 . Стаханова» в/о «Красноармійськвугілля», з 23.06.2003 по 22.03.2004 у якості гірника підземного з повним підземним робочим днем у шахті ДП «Краснолиманська» виходячи з 1 рік стажу за 1 рік роботи. Інші зобов'язання стосовно обчислення призначеної пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» рішення суду не містить. Відповідач зауважив, що Кодексом адміністративного судочинства України передбачено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України, які в свою чергу виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. Зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів. В рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №200/633/24 були відсутні зобов'язання щодо зарахування спірних періодів роботи до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому рішення суду було виконано в межах покладених судом зобов'язань. Відповідач зазначив, що до кола працівників, на яких поширюється дія Закону №345-VІ та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день. Таким чином, виконуючи рішення суду, Головне управління розрахувало розмір пенсії позивача відповідно до Закону України №1058-ІV та враховуючи відсутність у судовому рішенні по справі №200/633/24 жодних зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії позивача з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» або зарахування до страхового стажу, що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періоду не меншого за 15 років, відповідач вважає, що у нього були відсутні підстави для обчислення розміру пенсії позивача з розрахунку 80 відсотків від заробітної плати. Крім того, Головне управління зазначає, що позивач з питання розрахунку його пенсії з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» до нього не звертався, рішення про відмову у здійснені такого перерахунку не виносилось. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.09.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлений відповідачу строк для надання на адресу суду: відзиву на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у ньому, копію пенсійної справи в частині розрахунків пенсії та її призначення позивачу.
Про відкриття провадження у справі, сторони були належним чином повідомлені, відповідно до наявності у позивача та відповідача - реєстрації кабінету електронного суду, про що свідчить відповідна відмітка, де в графі «доставлено» зазначена дата 02.09.2024, тобто сторони належним чином отримали копію ухвали про відкриття провадження по справі №200/5880/24.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 . Відповідно до наявного в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_2 виданим Димитровським МВ УМВС України в Донецькій області від 09.06.1999 року є громадянином України.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами по справі, підтверджується наявною в матеріалах справи копією перерахунку пенсії від 28.06.2024 року, відповідно до якого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Мирноград), позивачу призначена пенсія з 19.01.2022 року за рішенням суду. В графі умови призначення зазначено - Закон України №1058-ІV, прикінцеві положення п.2 ч.1; Закону України №1788 ст.14 (роботи підземні, професії за постановою 202 (25), середньомісячний заробіток зазначений - 47 048,62 грн. Розмір пенсії за віком зазначений - ст.27 (47048,62 х 0,39000) - 18 348,96 грн. Коефіцієнт стажу з урахуванням (та без урахування) кратності зазначений - 0,39000.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ: 13486010, в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Як встановлено судом та зазначено у рішенні Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3780/22 від 09.03.2023 року: - «Сторонами не заперечується, що в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 від 23.11.2000 є відповідні записи про роботу позивача:
запис №1 від 23.11.2000 р.-30.11.2000 р. заняття в учбовому пункті
запис № 2 від 01.12.2000 р. - прийнятий учнем гірником підземним в «шахту АГ Стаханова» в/п «Красноармійськвугілля»;
запис № 3 від 01.12.2000 р. -12.12.2000 р. виробнича практика;
запис № 4 від 16.12.2000 р. переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті;
запис № 5 від 21.05.2001 р. звільнений за п. 3 ст. 36 КЗпП України, у зв'язку з призивом на воєнну службу;
запис № 6 з 18.06.2001 р. по 23.04.2003р. служба в армії;
запис № 7 від 23.06.2003 р. прийнятий на роботу Державне підприємство вугільна компанія «Краснолиманська» з повним робочим днем у шахті тимчасово;
запис № 8 від 26.08.2003 р. переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті;
запис №9 від 23.03.2004 р. - 26,05.2004 р. переведений учнем гірником очисного забою, з повним робочим днем у шахті, на період практики;
запис №10 від 03.08.2004 р. переведений гірником очисного забою, з повним робочим днем у шахті;
запис № 11 від 22.10.2006 р. звільнений за власним бажанням;
запис № 12 від 06.11.2006 р. прийнятий гірником очисного забою підземним 4 розряду, з повним робочим днем у шахті ВАТ «Вугільна компанія» «Шахта Красноармійська-Західна №1»;
запис № 13 з 05.08.2008 р. ВАТ «Вугільна компанія» «Шахта Красноармійська-Західна №1» змінено на найменування ВАТ «Шахтоуправління «Покровське»;
запис № 14 з 01.10.2008 р. ВАТ «Шахтоуправління «Покровське» змінено на найменування на «Вугільна компанія» Шахта «Красноармійська-Західна №1»;
запис № 15 від 01.04.2010 р. переведено гірником очисного забою підземним 5 розряду, з повним робочим днем у шахті;
запис № 16 від 13.06.2018 р. переведено гірником очисного забою підземним 4 розряду, з повним робочим днем у шахті;
запис № 17 з 13.09.2018 р. ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» змінено найменування на ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» ;
запис № 18 від 28.09.2018 р. звільнений за власним бажанням;
запис № 19 від 08.10.2018 р. прийнятий гірником очисного забою підземним 4 розряду , з повним робочим днем у шахті ТОВ «Краснолиманське», тимчасово;
запис № 20 від 14.11.2018 р. переведено гірником очисного забою підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті постійно;
запис № 21 від 30.07.2019 р. звільнений за власним бажанням;
запис № 22 від 07.08.2019 р. прийнятий гірником очисного забою підземним, 4 розряду, з повним робочим днем у шахті ПАТ «Шахтоуправління «Покровське».
19 січня 2022 року ОСОБА_1 засобами веб-порталу Пенсійного фонду України надав заяву про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26 січня 2022 року № 052530003095 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із не зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи з 01.12.2000 р. по 21.05.2001 р. на Державному підприємстві по видобутку вугілля «Шахта ім. О. Г. Стаханова», з 23.06.2003 р. по 22.10.2006 р. на Державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська», оскільки згідно з даними, наявними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вищезазначені підприємства зареєстровані на території, підконтрольній українській владі та відсутності уточнюючих довідок про стаж відповідно п. 20 Порядку № 637.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.02.2022 р. за вихідним № 1372/Ш-15/8-0500/22 повідомило позивача про відсутність підстав призначення пенсії за вищевказаними обставинами.».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3780/22 від 09.03.2023 року вирішено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №052530003095 від 26.01.2022 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.01.2022 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду, в тому числі, про зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача:
з 01.12.2000 по 21.05.2001 у якості гірника підземного з повним робочим днем у шахті на « ОСОБА_2 » в/о «Красноармійськвугілля»,
з 23.06.2003 по 22.03.2004 у якості гірника підземного з повним підземним робочим днем у шахті ДП «ВК «Краснолиманська»,
з 23.03.2004 по 22.10.2006 у якості гірника очисного забою підземним з повним підземним робочим днем у шахті ДП «ВК «Краснолиманська».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/3780/22 від 26.10.2023 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 березня 2023 року у справі № 200/3780/22 - залишено без змін.
Отже, з урахуванням наведеного, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3780/22 від 09.03.2023 року набрало законної сили 26.10.2023 року відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.
Як встановлено судом та зазначено у рішенні Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/633/24 від 22.03.2024 року: - «15.11.2023 за наслідком повторного розгляду заяви про призначення пенсії відповідачем прийнято рішення № 052530003095 про відмову у призначенні пенсії, на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років. Під час повторного розгляду заяви позивача відповідач врахував періоди роботи з 01.12.2000 по 21.05.2001 та з 23.03.2004 по 22.10.2006 до пільгового стажу за Списком №1.
В рішенні зазначено, що тривалість пільгового підземного стажу для визначення права на пенсію становить 22 роки 06 місяців 24 дні: у т.ч. за провідними професіями - 14 років 00 місяців 06 днів, в кратному обчисленні 1 рік 3 місяці за кожен рік такої роботи - 17 років 06 місяців 09 днів; підземні професії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 - 00 років 03 місяці 05 днів, військова служба - 01 рік 11 місяців, за Списком №1 - 03 роки 09 місяців 22 дні, в кратному обчисленні 09 місяців за кожен рік такої роботи - 02 роки 10 місяців 10 днів.
Згідно з розрахунком стажу від 15.11.2023 відповідачем до пільгового стажу за Списком № 1 враховані періоди роботи позивача: з 01.12.2000 по 21.05.2001, з 23.06.2003 по 22.03.2004, з 23.03.2004 по 22.10.2006; до стажу згідно зі ст. 14 Закону 1788, постановою № 202 та списком 1 - з 06.11.2006 по 13.11.2006, з 14.11.2006 по 30.06.2014, з 06.07.2014 по 31.07.2014, з 02.08.2014 по 28.09.2018, з 07.08.2019 по 29.12.2021 року. […]. Вимоги позивача про визначення пенсії у розмірі відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не підлягають задоволенню через їх передчасність, на час розгляду справи питання розміру пенсії позивача відповідачем не вирішувалося.».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/633/24 від 22.03.2024 року вирішено: позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 052530003095 від 15.11.2023 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.01.2022 про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу позивача періоди зайнятості як працівника провідних професій зайнятого повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з 08.10.2018 по 30.07.2019 (ТОВ «Краснолиманське») та з 03.08.2004 по 22.10.2006 (ДП «ВК «Краснолиманська»).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах у розумінні ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи: з 01.12.2000 по 21.05.2001 у якості гірника підземного з повним робочим днем у шахті на « ОСОБА_2 . Стаханова» в/о «Красноармійськвугілля», з 23.06.2003 по 22.03.2004 у якості гірника підземного з повним підземним робочим днем у шахті ДП «ВК «Краснолиманська» виходячи з 1 рік стажу за 1 рік роботи.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 484,88 грн.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/633/24 від 19.06.2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 березня 2024 р. у справі № 200/633/24 - повернуто заявникові.
Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/633/24 від 22.03.2024 року набрало законної сили 19.06.2024 року відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до приписів ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, судом встановлено, що позивачу після винесення рішень Донецьким окружним адміністративним судом по справам №200/3780/22 від 09.03.2023 (дата набрання законної сили 26.10.2023) та №200/633/24 від 22.03.2024 (дата набрання законної сили 19.06.2024 року) позивачу була первинно призначена пенсія за віком з 19.01.2022 року на підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При чому, як вбачається з висновків суду встановлених під час розгляду справи №200/633/24 та зазначених у рішенні суду від 22.03.2024 року - згідно з розрахунком стажу від 15.11.2023 відповідачем до пільгового стажу за Списком № 1 враховані періоди роботи позивача: з 01.12.2000 по 21.05.2001, з 23.06.2003 по 22.03.2004, з 23.03.2004 по 22.10.2006; до стажу згідно зі ст. 14 Закону 1788, постановою № 202 та списком 1 - з 06.11.2006 по 13.11.2006, з 14.11.2006 по 30.06.2014, з 06.07.2014 по 31.07.2014, з 02.08.2014 по 28.09.2018, з 07.08.2019 по 29.12.2021 року.
Звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, позивач у своїй позовній заяві зазначив, що: - «При цьому відповідач протиправно розрахував мені пенсію за загальною формулою, визначеною ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та не застосував при розрахунку пенсії її мінімальний розмір, визначений ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка вимагає наявності 15 років підземних робіт. На моє телефонне звернення відповідач підтвердив нарахування пенсії без врахування вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки рішення суду не містить зобов'язань щодо необхідності нарахування пенсії із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці.».
Відповідач у своєму відзиві з цього приводу зазначив наступне: - «Тобто, враховуючи, що рішення суду є обов'язковими до виконання, та враховуючи відсутність у судовому рішенні по справі № 200/633/24 жодних зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії позивача з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» або зарахування до страхового стажу, що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періоду не меншого за 15 років, Головне управління вважає, що у ГУ ПФУ в Донецькій області були відсутні підстави для обчислення розміру пенсії позивача з розрахунку 80 відсотків від заробітної плати. Крім того, Головне управління зазначає, що позивач з питання розрахунку йому пенсії з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» до Головного управління не звертався, рішення про відмову у здійснені такого перерахунку не виносилось.».
В даному випадку спірним питанням є відсутність зі сторони відповідача врахування приписів ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при розрахунку розміру пенсії позивача після первинного призначення йому пенсії.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходив з наступного.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно із частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За змістом абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно із преамбулою Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI), цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.
Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а (провадження № К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
У постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року по справі №205/8712/16-а, зазначено: - «43. Колегія суддів зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
44. Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.».
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що оскільки позивачу первинно було призначено пенсію на підставі рішення суду з дати його звернення з 19.01.2022 року у 2024 році та в даному випадку мало місце не перерахунок пенсії, а первинне призначення пенсії з подальшим її обрахунком.
В даному випадку, відповідач при обрахунку пенсії позивача мав встановити чи відноситься він до осіб на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як зокрема 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Встановивши, що позивач має необхідний стаж за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України на якого поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідач мав обрахувати його пенсію з урахуванням приписів абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV та ст.8 Закону України №345-VI.
Замість цього відповідач лише посилається у своєму відзиві на позовну заяву, на відсутність у рішенні Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/633/24 від 22.03.2024 року зобов'язань щодо обчислення пенсії позивача з урахуванням положень ст.8 Закону України №345-VI та з урахуванням вищенаведеного таке посилання є не сприйнятим, оскільки даним рішенням суду досліджувалось питання правомірності прийнятого Головним управлінням спірного рішення та його не врахуванням спірних періодів роботи позивача.
Суд зауважує, що у вищенаведеній справі суд відповідно до своїх висновків зазначив: «Вимоги позивача про визначення пенсії у розмірі відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не підлягають задоволенню через їх передчасність, на час розгляду справи питання розміру пенсії позивача відповідачем не вирішувалося.» та пенсія позивачу була призначена тільки після зобов'язання Донецьким окружним адміністративним судом зарахувати до пільгового стажу позивача певні періоди роботи, що не заперечується сторонами по справі.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що Донецьким окружним адміністративним судом по справі №200/633/24 від 22.03.2024 року відповідача також не було зобов'язано призначити позивачу пенсію, а лише зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.01.2022 про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судом відповідно до його ухвали по справі №200/5880/24 від 02.09.2024 року відповідачу був встановлений строк для надання на адресу суду - копію пенсійної справи в частині розрахунків пенсії та її призначення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в свою чергу - матеріали справи містять лише відзив на позовну заяву, інших доказів у тому числі копії пенсійної справи в частині розрахунків пенсії та її призначення, відповідачем взагалі надано не було.
В даному випадку, з урахуванням вищенаведеного законодавства України, чинного на час призначення позивачу пенсії та відповідно до висновків викладених у вище перелічених постановах Верховного Суду, суд дійшов до висновку, що необхідною умовою для обрахунку розміру пенсії позивача відповідно до приписів ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є належність позивача до працівників, зазначених у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день та виплата такої пенсії відповідно до даної статті передбачає та встановлює лише сам факт відношення до Списку №1.
Крім того, судом встановлено, що також підтверджується наданою позивачем копією перерахунку його пенсії від 28.06.2024 року, що позивачу пенсія призначена відповідно до Закону України №1058-ІV, прикінцеві положення п.2 ч.1; Закону України №1788 ст.14 (роботи підземні, професії за постановою 202 (25).
Пункт 2 частина 1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV передбачає, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
В свою чергу приписами статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Також, з вищезазначеної копії перерахунку від 28.06.2024 року, судом встановлено, що в графі «додаткові роки за список №1» - 18 років; в тому числі роботи підземні, професії за постановою Кабінету Міністрів України №202 - 25 років.
Відповідно до приписів ч. І постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1992 року «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років», підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Позивач відповідно до записів у своїй трудовій книжці працював гірником очисного забою підземним та саме на підставі цього, враховуючи наявність у нього стажу 25 років, йому була призначена пенсія відповідно до приписів ч.3 ст.114 Закону України №1058-ІV.
Також суд вже зазначав, що відповідно до встановленого та зазначеного у рішенні Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/633/24 від 22.03.2024 року: «Згідно з розрахунком стажу від 15.11.2023 відповідачем до пільгового стажу за Списком № 1 враховані періоди роботи позивача: з 01.12.2000 по 21.05.2001, з 23.06.2003 по 22.03.2004, з 23.03.2004 по 22.10.2006; до стажу згідно зі ст. 14 Закону 1788, постановою № 202 та списком 1 - з 06.11.2006 по 13.11.2006, з 14.11.2006 по 30.06.2014, з 06.07.2014 по 31.07.2014, з 02.08.2014 по 28.09.2018, з 07.08.2019 по 29.12.2021 року. […]. З огляду на викладене вище, враховуючи висновки суду про обґрунтованість доводів позивача в частині наявності підстав для врахування у складі пільгового стажу, що надає позивачу право на призначення пенсії на пільгових умовах без врахування віку за умови тривалості такого стажу 20 років (як працівника провідної професії на підземних гірничих роботах) у періоди з 08.10.2018 по 30.07.2019 та з 03.08.2004 по 22.10.2006. […]. Зміст записів трудової книжки позивача підтверджує його безпосередню зайнятість повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, зайнятість на таких роботах враховується у складі пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058. Отже, стаж роботи позивача в періоди з 01.12.2000 по 21.05.2001 та з 23.06.2003 по 03.03.2004 підлягає врахуванню у складі стажу, що передбачений ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, виходячи розрахунку 1 рік стажу за 1 рік роботи.».
Отже, вищезазначені періоди роботи позивача були зараховані йому до його пільгового стажу за Списком №1 - з 01.12.2000 по 21.05.2001, з 23.06.2003 по 22.03.2004, з 23.03.2004 по 22.10.2006; до стажу згідно зі ст. 14 Закону 1788, постановою № 202 та списком 1 - з 06.11.2006 по 13.11.2006, з 14.11.2006 по 30.06.2014, з 06.07.2014 по 31.07.2014, з 02.08.2014 по 28.09.2018, з 07.08.2019 по 29.12.2021 року, та з 08.10.2018 по 30.07.2019, що у сукупності налічує більш як 15 років стажу за Списком №1 за професією підземного гірника та гірника очисного забою.
Приписами статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» встановлено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають зокрема вугілля, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
На переконання суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області безпідставно при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України №1058-ІV та при наявності відповідного стажу передбаченого за Списком № 1 у ОСОБА_1 не застосував положення ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обрахунку пенсії ОСОБА_1 при її призначенні з 19.01.2022 року без застосування її мінімального розміру відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Згідно із ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, що діяли як офіційні особи.
Засіб правового захисту, що передбачений зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам.
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.
Суд зауважує, що ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі «Олссон проти Швеції» від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Для відновлення порушеного права суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дати призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тобто з 19.01.2022 року.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 25.08.2024, позивач за подання адміністративного позову сплатив 969,00 грн. судового збору.
Суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у розмірі 968,96 грн.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 32, 139, 243 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо обрахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) при її призначенні з 19.01.2022 року без застосування її мінімального розміру відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дати призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тобто з 19.01.2022 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 01 листопада 2024 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець