Рішення від 01.11.2024 по справі 120/13602/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

01 листопада 2024 р. Справа № 120/13602/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зростання розміру підвищення до пенсії інваліда війни 3 групи відповідно до Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зростання розміру надбавки за особливі заслуги відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», що обчислюється у розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.01.2016 по 30.11.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням зростання розміру підвищення до пенсії інваліда війни 3 групи відповідно до Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зростання розміру надбавки за особливі заслуги відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», що обчислюється у розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.01.2016 по 30.11.2019

В обґрунтування позовних вимог адвокат Хомич І.О. зазначив, що на виконання рішення ВОАС у справі №120/2043/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу, однак відповідно до листа ГУ ПФУ в м. Києві від 07.06.2023 № 2600-0202-8/113859 Позивача було проінформовано про те, що під час перерахунку та виплати пенсії в розмірі 77 % від сум грошового забезпечення було застосовано обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, щодо розміру підвищень та надбавок до пенсії.

Однак з такими діями відповідача позивач не погоджується та вважає, що у вказаному випадку відбувається незаконне позбавлення частини його пенсії, тому позивач змушений звернутися з адміністративним позовом до суду.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву у якому просив суд у задоволенні позову відмовити. Вказав, що перерахунок здійснено відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб ". Окремо зазначив й про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі №120/2043/23 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 виходячи з 77% грошового забезпечення. Однак, розмір пенсії зафіксовано у сталому показнику станом на 01.01.2016, що становить 14970,00 грн.

Листом від 07.06.2023 № 2600-0202- 8/113859 позивача повідомлено, що під час перерахунку та виплати пенсії в розмірі 77 % від сум грошового забезпечення було застосовано обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, щодо розміру підвищень та надбавок до пенсії.

КолонокВ.П. не погоджується із діями відповідача щодо обмеження його пенсії максимальним розміром, а тому звернувся до суду.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.

Відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі -Закон № 2262-XII) (в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

За приписами ч.2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Перерахунок призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій визначений ст.63 (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії), відповідно до ч.4 якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до п.2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Отже, з 20.12.2016 нечинною є ч.7 ст.43 в Законі №2262-ХІІ.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".

Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016, дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-ХІІ відсутня ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими та самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Верховний Суд неодноразово висловлював позицію у подібних правовідносинах в постановах від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 21.12.2021 у справі №120/3552/21-а.

Крім наведеного, виходячи з розділу Перехідних положень Закону №3668-VI, були внесені зміни щодо обмежень пенсії максимальним розміром у ряд законів та зокрема в Закон №2262-XII, проте це мало місце до рішення Конституційного Суду України від №7-рп/2016 від 20.12.2016, яким ч.7 ст.43 вказаного Закону разом із внесеними змінами визнано неконституційною. Відтак, застосування положень Закону №3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично зводить нінащо наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає ст.17 Конституції України.

Висновки по даній справі не спростовують можливість застосування норм Закону №3668-VI по відношенню до осіб, щодо яких положення про обмеження виплати пенсії в максимальному розмірі встановлено іншими спеціальними Законами, які у встановленому порядку неконституційними не визнано.

Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 09.12.2020 у справі №813/678/18 та від 09.02.2021 у справі №640/2500/18 та постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2022 р. у справі № 560/6156/22.

Як вже встановлено судом та зазначалось вище, всупереч нормам чинного законодавства відповідач здійснивши перерахунок пенсії виходячи з 77% грошового забезпечння з 01.01.2016, виплачував її із обмеженням максимального розміру.

За таких обставин, суд обирає інший спосіб захисту та доходить висновку, що слід визнати протиправними дії управління пенсійного фонду щодо виплати з 01.01.2016 р. пенсії із обмеженням максимальним розміром та зобов'язати з 01.01.2016 по 30.11.2019 здійснити виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.

В той час, визначаючись щодо посилань адвоката у позовній заяві на обмеження розміру пенсії з урахуванням зростання розміру підвищення до пенсії інваліда війни 3 групи відповідно до Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зростання розміру надбавки за особливі заслуги відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», що обчислюється у розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, суд не знаходить підстав для задоволення таких вимог.

Суд звертає увагу адвоката на тому, що пенсійні виплати мають свої складові, однак у своїй сукупності складають розмір пенсії. В спірних правовідносинах відповідачем здійснено обмеження "розміру пенсії" позивача максимальним розміром пенсії в України, а не обмежено у виплаті конкретних складових такої виплати.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів , суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 по 30.11.2019 максимальним розміром.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 без обмеження максимальним розміром, враховуючи виплачені суми.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварн-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368)

Суддя Комар Павло Анатолійович