Номер провадження 2-о/754/559/24
Справа №754/15168/24
Іменем України
01 листопада 2024 року м.Київ
Деснянський районний суд міста Києва
під головуванням судді Бабко В.В.
за участю секретаря судового засідання Краснощоки О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Деснянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби (військової частина НОМЕР_2 ) про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України,
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смертіособи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
Заявниця заявлені вимоги обґрунтовує тим, що штаб-сержант ОСОБА_2 з 2009 року перебував на військовій службі в Державній прикордонній службі. Інспектор прикордонної служби вищої категорії - начальник другої групи технічних засобів охорони державного кордону відділення технічних засобів охорони державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_2 з честю та гідністю виконував бойові завдання щодо захисту територіальної цілісності України та відсічі збройної агресії рф у м. Маріуполь Донецької області. 3 12.05.2022 заявниця, яка є його дружиною, втратила із ним будь-який зв'язок та з того моменту не отримала жодних достовірних відомостей про те, що її чоловік може бути живим, зокрема, перебувати в полоні. Загибель ОСОБА_2 , військовослужбовця НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, настала в місті Маріуполь на території ПАТ МК «Азовсталь» ІНФОРМАЦІЯ_5 під час виконання обов'язків військової служби в районі бойових дій, під час захисту Батьківщини, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Службові розслідування за фактом смерті та/або зникнення безвісти штаб-сержанта ОСОБА_2 не проводилось, що підтверджується Наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.05.2022 року №195 «Про безповоротні втрати» штаб-сержант ОСОБА_2 облікований як безвісно відсутній військовослужбовець. Крім того повідомляє, що відповідно до Наказу Голови ДПСУ № 612-ОС від 14.06.2022 ОСОБА_2 присвоєно посмертно чергове військове звання «майстер-сержант».
Встановлення факту смерті чоловіка має для заявниці юридичне значення, оскільки необхідне для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть чоловіка згідно з чинним законодавством України.
На території України у Донецькій області на сьогодні відбуваються активні бойові дії, при цьому доступу до належного оформлення факту смерті до тіла загиблого штаб-сержанта ОСОБА_2 у заявниці немає, що унеможливлює державну реєстрацію смерті. Оскільки тіло чоловіка не було евакуйоване з території Маріупольського району Донецької області, видача лікарського свідоцтва чи фельдшерської довідки про його смерть неможлива, що у свою чергу унеможливлює державну реєстрацію його смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану та видачу свідоцтва про його смерть. На підставі викладеного просила заяву задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 29.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду.
Від представниці заявниці - адвоката Біргоч Олена Володимирівна до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника та заявниці, заявлені вимоги підтримують та просять задовольнити. Також додали нотаріально посвідченні пояснення свідка ОСОБА_3 .
Заінтересована особа - Деснянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в судове засідання свого представника не направили, не надали до суду письмові пояснення, але про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленням про отримання судової повістки.
Заінтересована особа - НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби (військової частина НОМЕР_2 ) в судове засідання свого представника не направили, надали до суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, просили розглянути справу по її матеріалам.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов до висновку, що в матеріалах справи достатньо даних на підставі яких можливо ухвалити рішення у відсутності учасників справи про задоволення заяви, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Стаття 263 ЦПК України регламентує, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Європейський суд справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Суд установив такі факти та їх правовідносини.
Заявниця ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб, видане Центральним районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.
Штаб-сержант ОСОБА_2 з 2009 року перебував на військовій службі в Державній прикордонній службі, Інспектор прикордонної служби вищої категорії - начальник другої групи технічних засобів охорони державного кордону відділення технічних засобів охорони державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Відповідно до листа начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 08.05.2024, штаб-сержант (майстер-сержант (посмертно)) ОСОБА_2 (П НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 19.02.2009 по теперішній час рахується в списках особового складу військової частини.
З наявної інформації встановлено, що о 21:30 ІНФОРМАЦІЯ_5 бойова група, до складу якої входив інспектор прикордонної служби вищої категорії-начальник другої групи технічних засобів охорони державного кордону відділення технічних засобів охорони державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) штаб-сержант ОСОБА_2 , висунулася з тимчасового пункту управління НОМЕР_1 прикордонного загону на території ПАТ МК «Азовсталь» для виконання бойового завдання до командно-спостережного пункту штабу оборони м. Маріуполь. Переміщення до місць несення служби здійснювалось по тунельному шляхопроводу. У ніч з 13 на 14.05.2022 по ПАТ МК «Азовсталь» противником нанесено ракетно-бомбовий удар. Зв'язок з групою військовослужбовців було втрачено, до місця призначення група не прибула.
Станом на 15.05.2022 групою пошуку зі складу управління прикордонного загону в місці завалів від потрапляння авіабомби, з високою долею ймовірності, ідентифіковано за зовнішніми ознаками, особистими речами, наявними службовими документами тіла військовослужбовців зі складу групи, серед яких і штаб-сержант ОСОБА_2 .
Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 14.06.2022 № 612-ОС, штаб-сержанту ОСОБА_2 , присвоєно чергове військове звання «майстер-сержант» (посмертно).
Із витягу з журналу службово-бойових дій НОМЕР_1 прикордонного загону (Інв. №113дск від 23.12.2022) встановлено, зокрема, що 15.05.2022 військовослужбовці … висунулись для виконання бойового завдання з метою пошуку в/сл. НОМЕР_1 прикордонного загону (вирушили л 21.30 ІНФОРМАЦІЯ_5 у супроводі …) по ймовірному маршруту слідування (тунельний шляхопровід) та проведення заходів із розчищення завалів, під якими залишись тіла трьох загиблих в/сл. За результатами проведених заходів встановлено, що тунельний шляхопровід зруйновано під час інтенсивних авіа-ударів ворожою авіацією по території ПАТ МК «Азовсталь», внаслідок чого: Загинули (ідентифіковано за зовнішніми ознаками, особистими речами, наявними службовими документами, тощо): … інспектор прикордонної служби вищої категорії - начальник другої групи технічних засобів охорони державного кордону відділення технічних засобів охорони державного кордону впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) штаб-сержант ОСОБА_2 .
Згідно із витягу з наказу Начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № 195-АГ від 18 травня 2022 року про безповоротні втрати (зі змінами внесеними наказами від 04.06.2022 № 212, від 14.07.2022 № 256, від 18.08.2022 № 301, від 05.09.2022 № 321, від 20.10.2022 № 359) до бойових безповоротних втрат особового складу НОМЕР_1 прикордонного загону зараховано персонал і зрізі наступних видів втрат: безвісно відсутні військовослужбовці: штаб-сержант ОСОБА_2 .
Відповідно до листа Начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 01.05.2024, згідно з донесенням НОМЕР_1 прикордонного загону встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5, відповідно до розпорядження керівника штабу оборони м.Маріуполь, інспектор прикордонної служби вищої категорії - начальник другої групи технічних засобів охорони державного кордону відділення технічних засобів охорони державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) штаб-сержант ОСОБА_2 у складі зведеного загону направлений в оперативне підпорядкування командира 1 батальйону СпП «Азов» з метою спільного зайняття позицій в Лівобережному районі та на території ПАТ МК «Азовсталь» із завданням вогневого впливу на противника наявними вогневими засобами.
14.05.2022 отримано інформацію про виявлення трьох тіл загиблих військовослужбовців, які перебували під завалами у тунельному шляхопроводі ПАТ МК «Азовсталь». 15.05.2022 за результатами пошукових заходів встановлено, що тунельний шляхопровід зруйновано під час інтенсивних авіа-ударів ворожою авіацією по території ПАТ МК «Азовсталь», внаслідок чого загинув штаб-сержант ОСОБА_2 . Тіло загиблого штаб-сержанта ОСОБА_2 ідентифіковано за зовнішніми ознаками, особистими речами, наявним службовим документом та залишилось на полі бою. Через важкі бойові дії та відмову керівництва російських окупаційних військ припинити вогонь, тіла загиблих не евакуйовані. Внаслідок тимчасової окупації м. Маріуполь російськими військами, здійснити обстеження вказаного району не представляється можливим.
У зв'язку з відсутністю тіла військовослужбовця та неможливістю складення закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою документа встановленої форми про смерть, відсутністю рішення суду про встановлення факту смерті (про оголошення його померлим), наказом Східного регіонального управління від 18.05.2022 № 195-АГ «Про безповоротні втрати» штаб-сержант ОСОБА_2 обліковується як «безвісно відсутній військовослужбовець».
04 червня 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань унесено відомості за № 12022100100001341 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого пунктом 1 частиною 2 статті 115 КК України, за тим фактом, що військовослужбовці збройних сил російської федерації та учасники контрольованих рф незаконних збройних формувань 24.02.2022, внаслідок умисних дій, вчинених групою осіб за попередньо змовою, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що призвели до загибелі людей і інших тяжких наслідків. Військовослужбовці збройних сил російської федерації та учасники контрольованих рф незаконних збройних формувань здійснили напад на Військовослужбовців Збройних Сил України та цивільних на території Донецької області, а саме на Приватне акціонерне товариство «Металургійний комбінат «АЗОВСТАЛЬ», тим самим спричинили загибель значної кількості людей.
20 вересня 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань унесено відомості за № 12022141360001472 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 115 КК України, за тим фактом, що 19.09.2022 в ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області поступила заява ОСОБА_4 щодо розшуку її рідного брата ОСОБА_2 , який 12.05.2022 востаннє виходив на зв'язок, після того зник безвісти та місце перебування його невідомо.
У відповідності до листа керівника Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України від 03.05.024 № 33/7-Б-3297в, зазначено, що в Об'єднаному центрі наявна інформація про факт зникнення ОСОБА_2 . У рамках взаємодії з органами, які уповноважені на розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, відомості про місцезнаходження ОСОБА_2 , стан його здоров'я, можливе перебування у полоні держави-агресора тощо Об'єднаним центром не отримувались.
Із виписки з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, у відповідь на заяву (запит) від 29 квітня 2024 року № 29/04/2024-03, відповідно до критеріїв, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , станом на дату оформлення виписки, в реєстрі Національного інформаційного бюро, наявна така інформація, підтвердження про перебування у полоні від держави-агресора через Центральне агентство з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста - відсутнє; інформація про стан здоров'я від держави-агресора через Центральне агентство з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста - відсутня; підтвердження про перебування у полоні держави-агресора з інших відкритих джерел - відсутнє.
Крім того з нотаріально посвідчених пояснень свідка ОСОБА_3 , приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу, вбачається, що пошукова група встановила руйнування тунельного шляхопроводу під час інтенсивних ударів ворожою авіацією по території ПрАТ МК «Азовсталь». Шляхом часткового розчищення завалів було виявлено тіла загиблих військовослужбовців, у тому числі ОСОБА_2 , якого свідок упізнав за особистими речами (за одягом, светром та каскою із надписом «ОСОБА_1». Отже суд приймає логічні та послідовні свідчення ОСОБА_3 , та бере до їх до уваги.
Указом Президента України Зеленського В.О. № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено: ввести в Україні воєнний стан, який Указами Президента України № 133/2022, № 341/2022 та № 49/2024 його було продовжено.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
Отже загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією рф проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години З0 хвилин 24 лютого 2022 року.
Згідно із ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)» від 07 травня 2022 року № 562, абзац четвертий підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 № 457 викладено в такій редакції: "Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 року № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій."
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 14 від 13.01.2023 № 41 від 09.02.2023 № 56 від 20.02.2023} Затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, що додається, до якого станом на сьогодні віднесено Донецька область, вся територія Маріупольського району з 05.03.2022.
На території України у Донецькій області на сьогодні відбуваються активні бойові дії, при цьому доступу до тіла загиблого ОСОБА_2 у заявниці (дружини) немає, що унеможливлює належне оформлення факту смерті та державну реєстрацію факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз. 2 ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Як роз'яснено у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31.03.1995 №5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.
За змістом ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі яких здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 року № 545.
Відповідно до положень Наказу, підставами для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть, форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
09.03.2022 затверджено Наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я, Офісу Генерального прокурора за № 177/450/46 про Порядок взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України.
Цім порядком передбачено, що за умов явних ознак вогнепальної, вибухової, опікової, хімічної, радіаційної або іншої травми, як результату бойових дій, незалежно від того, чи є постраждалий військовим або цивільним, лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем судово-медичним експертом на підставі зовнішнього огляду. Умовою для використання подібного алгоритму є обов'язкове фотографування трупа із достатнім цифровим документуванням, обов'язковий відбір матеріалу для судово-імунологічного та можливого молекулярно-генетичного дослідження (за необхідності), а також за можливості збереження елементів, що стали причиною травмування.
Огляд трупа на місці його виявлення проводиться слідчим із залученням судово-медичного експерта або лікаря. У разі неможливості огляду трупа на місці його виявлення (обстріли, проведення бойових дій тощо) огляд трупа здійснюється слідчим в бюро судово-медичної експертизи або іншому спеціально визначеному та облаштованому безпечному місці, із залученням судово-медичного експерта або лікаря з можливим подальшим направленням трупа для проведення судово-медичної експертизи (розтину) трупа.
Оскільки тіло ОСОБА_2 не було вивезене з території Маріупольського району Донецької області, видача лікарського свідоцтва чи фельдшерської довідки про його смерть неможлива, що у свою чергу унеможливлює державну реєстрацію його смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану та видачу свідоцтва про його смерть.
Виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявника про неможливість отримання на території, тимчасово непідконтрольній ЗСУ, де ведуться бойові дії, документів, що підтверджують факт смерті за формою, встановленою чинним законодавством України, на сьогодні з об'єктивних причин.
У відповідності до правового висновку викладеного в Постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі №490/6057/19-ц - встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
Тобто, відповідний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника, як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
Отже суд приймає в сукупності, як належні та допустимі докази пояснення свідка і документи, які були надані заявницею, як підтвердження факту смерті її чоловіка, а саме: журнал службово-бойових дій НОМЕР_1 прикордонного загону, Наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.05.2022 № 195-АГ «Про безповоротні втрати», лист за № 03.2/4293-24-Вих від 01.05.2024 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , лист ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.07.2024 № 03.7/6644-24-Вих, Наказ про посмертне присвоєння військового звання «майстер-сержант», Витяг з ЄРДР кримінального провадження.
Відповідно до статей 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Таким чином, суд розуміє, що можливості збору або отримання доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Внаслідок наведених обставин, отримання свідоцтва про смерть в органах реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
На підставі викладеного вище, враховуючи, що заявниця позбавлена можливості в іншому, аніж у судовому порядку встановити факт смерті чоловіка на тимчасово окупованій території, на якій ведуться бойові дії, суд вважає факт смерті ОСОБА_2 , який помер (загинув) ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Маріуполь Донецької області під час виконання бойового завдання в умовах воєнного стану у зв'язку із воєнними діями, пов'язаними із захистом Батьківщини встановленим.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись Конституцією України, Рішеннями Європейського суду з прав людини, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 49 ЦК України статтями 2-13, 76-80, 315-319 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Деснянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби (військової частина НОМЕР_2 ) про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), який помер (загинув) ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Маріуполь Донецької області на тимчасово окупованій території України, під час виконання бойового завдання в умовах воєнного стану у зв'язку із воєнними діями, пов'язаними із захистом Батьківщини.
Рішення підлягає негайному виконанню, відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України. Копію рішення направити до Деснянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) для виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ідентифікаційний код: НОМЕР_4 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересовані особи:
Деснянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), місцезнаходження за адресою: м.Київ, проспект Маяковського, 15, ЄДРПОУ 26125532;
НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби (військової частина НОМЕР_2 ) місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 .
Повний текст рішення складено та підписано 01.11.2024 у відповідності до частини 5 статті 268 ЦПК України.
Суддя В. В. Бабко