Справа № 709/1759/24
01 листопада 2024 року селище Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарая Л.О., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від Відділу поліцейської діяльності № 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
10.10.2024 до Чорнобаївського районного суду надійшли адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 за фактом вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.10.2024 головуючою суддею визначено Шарую Л.О.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 11.09.2024 серії ВАД № 143470 ОСОБА_1 31.08.2024 близько 19:30 в с. Червонохиженці по вул. Вишнева погрожувала ОСОБА_2 фізичною розравою та ображала нецензурною лайкою, чим порушила закон та вчинила правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
ІІ. Пояснення особи яка притягується до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні ОСОБА_3 вину у вчинення правопорушення за ст. 178 КУпАП не визнала. Суду ОСОБА_3 пояснила, що ОСОБА_2 є її односельчанкою, колишньою коханкою її чоловіка. Тривалий час між ними неприязні відносини. При зустрічі ОСОБА_2 завжди вчиняє сварку та викликає працівників поліції. Просила закрити відносно неї провадження у справі, оскільки хуліганських дій не вчиняла, із ОСОБА_2 31.08.2024 взагалі не бачилася.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази.
Суд безпосередньо дослідив у судовому засіданні докази, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_3 , а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 143470 від 11.09.2024;
- копію протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення, без дати, за змістом якого ОСОБА_2 повідомила працівникам поліції про те, що ОСОБА_4 погрожувала їй фізичною розправою, виражалася нецензурною лайкою;
- копію пояснення від імені ОСОБА_2 від 31.08.2024, за змістом якого 31.08.2024 ОСОБА_5 погрожувала їй фізичною розправою, виражалася нецензурною лайкою;
- копію пояснення ОСОБА_1 від 11.09.2024, у якому вона стверджувала, що 31.08.2024 не зустрічалася із ОСОБА_2 , посилаючись на свідків.
ІV. Оцінка та висновки суду за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Оцінюючи зазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, застосовуючи критерії доведення «поза розумним сумнівом», суд дійшов висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення в першу чергу зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, а також чи винна дана особа в його вчиненні і чи підлягає вона адміністративній відповідальності, і лише після цього вирішувати питання про можливість накладення адміністративного стягнення.
За приписами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Статтею 173 КУпАП передбачена відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Тобто, з диспозиції вказаної статті вбачається, що об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини, що складаються у сфері громадського порядку, роботи підприємств, установ та організацій, а безпосереднім об'єктом протиправного посягання є громадський порядок та спокій громадян.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Основним елементом об'єктивної сторони є спосіб вчинення адміністративного правопорушення, який характеризується нецензурною лайкою, образливим чіплянням до громадян чи іншими діями.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст 173 КУпАП, характеризується умислом (прямим або непрямим), а також явною неповагою до моральних засад суспільства.
Суд вважає, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 143470 від 11.09.2024 обставини ґрунтуються виключно на поясненнях ОСОБА_2 , яка є заінтересованою особою у справі.
Жодних інших доказів, зокрема, пояснення свідків, які б підтверджували зазначені у протоколі події, матеріали справи не містять.
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення не містить інформації про те яким чином внаслідок дій ОСОБА_1 був порушений громадський порядок і спокій громадян.
Як протокол про адміністративне правопорушення, так і матеріали справи не містять інформації про прояв ОСОБА_1 явної неповаги до моральних засад суспільства, порушення нею громадського порядку і спокою громадян.
Указане виключає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а тому справа підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 40-1, ст. 173, 283, 284 КУпАП, суд,-
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області особою, щодо якої її винесено, захисником, а також потерпілим, представником потерпілого протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Л.О. Шарая