Справа № 727/11008/24
Провадження № 3/727/3021/24
31 жовтня 2024 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Слободян Г.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернівці справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КпАП України
06.10.2024 року близько 23:30 солдат ОСОБА_2 перебував на території військової частини НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , з явними ознаками алкогольного сп?яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, тощо). Даний факт був виявлений ординатором хірургічного відділення військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_3 .
О 23:50 06.10.2024 ординатором хірургічного відділення військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_3 викликано представників ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Прибувши до розташування військової частини уповноваженої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв?язку з відсутністю спеціальних технічних засобів для проведення огляду на стан алкогольного сп?яніння на місці, солдату ОСОБА_2 , було запропоновано пройти медичний огляд в ОКНП «Чернівецький обласний наркологічний диспансер» на що останній погодився.
О 02:40 07.10.2024 направлено солдата ОСОБА_2 , на проведення медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп?яніння до ОКНП «Чернівецький обласний наркологічний диспансер».
Відповідно до висновку ОКНП «Чернівецький обласний наркологічний диспансер» від 07.10.2024 №239 солдат ОСОБА_2 , відмовився від проходження огляду медичного на стан алкогольного сп?яніння.
Виходячи з наведеного, в діях солдата ОСОБА_2 , наявні кваліфікуючі ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП: відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп?яніння.
Таким чином, солдат ОСОБА_2 06.10.2024 о 23.30 на території військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп?яніння, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_2 , згідно письмових пояснень, наданих у протоколі від 07.10.2024, провину у вчиненому правопорушенні визнав, а тому суд не вбачає підстав відкладати розгляд справи, оскільки правопорушник скористався правами, наданими йому чинним законодавством, передбаченими статтею 268 КУпАП, надав пояснення щодо протоколу про адміністративне правопорушення, обставин справи й доказів на їх підтвердження, беручи до уваги той факт, що провину у вчиненому визнав, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності правопорушника, на підставі наявних документів, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення. Крім того, матеріали справи містять заяву військовослужбовця від 07.10.2024 про визнання вини та розгляд справи без його участі.
Вина військовослужбовця підтверджується:
- протоколом про військове адміністративне правопорушення серії ЛВЧ №193 від 07.10.2024 (а.с.1-4);
- протоколом серії ЛВЧ №212 про адміністративне затримання від 07.10.2024 року (а.с.5);
- висновком ОКНД «Чернівецький обласний наркологічний диспанцер» №239, згідно якого ОСОБА_2 відмовився від проходження медичного огляду та обстеження (а.с.6);
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 07.10.2024 року (а.с.7);
- письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 07.10.2024 року (а.с.8);
- копією службової характеристики солдата військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_2 (а.с.10);
- витягом із наказу №246 від 22.08.2024 року (а.с.11);
- випискою із медичної карти стаціонарного хворого №2312, згідно якої хворий ОСОБА_2 виписується достроково за грубе порушення госпітального режиму (розпиття спиртних напоїв) (а.с.12);
- заявою військовослужбовця від 07.10.2024 про визнання вини та розгляд справи без його участі.
Положеннями частини першої ст.172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до частини другої ст. 172-20 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Частина третя ст. 172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Закону України про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» статті 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, та відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
З набранням чинності Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 302/2014 в України настав особливий період. Станом на час розгляду справи особливий період не завершений.
Крім того, відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з подальшими змінами, на території України з 24.02.2022 введено воєнний стан, дія якого станом на час розгляду справи у суді, не скасована.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до переконання, що в діях військовослужбовця містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ст.23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Згідно зі ст.33 КУпАП, суд при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Військовослужбовець протягом року до адміністративної відповідальності не притягався, провину визнав. Обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність судом не встановлені.
Враховуючи вказане та характер вчиненого правопорушення вважаю за можливе застосувати до військовослужбовця адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Разом з тим, відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
З огляду на вказане, військовослужбовець підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ч.3 ст.172-20, ст. ст. 268, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 від сплати судового збору відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядкуст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Згідно ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом, та у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а у разі оскарження постанови перебіг строку давності виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення.
Суддя Слободян Г.М.