Постанова від 31.10.2024 по справі 200/2437/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2024 року справа №200/2437/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гаврищук Т.Г., суддів Геращенка І.В., Компанієць І.Д., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 р. у справі № 200/2437/24 (головуючий І інстанції Голошивець І.О.) за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення за період з 17.01.2019 по 31.12.2022 включно з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити

ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення за період з 17.01.2019 по 31.12.2022 включно, з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивач не погодилась з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким задовольнити позов у повному обсязі.

В обґрунтування доводів зазначає, що за період проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 з 17.01.2019 по 31.12.2022 року включно ОСОБА_1 не нараховувалась і не виплачувалась індексація - різниця відповідно до абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку 1078.

25 липня 2024 року на електронну адресу суду були долучені документи, а саме Довідку про проходження позивачем військової служби, щодо підтвердження проходження військової служби позивачем раніше принаймні з лютого 2018 року, суд не витребував з військової частини НОМЕР_2 карку особового рахунку в якій відображається нарахування грошового забезпечення позивачеві за лютий і березень 2018 року.

У лютому - березні 2018 року позивач проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) Оперативного Команудвання " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом з електронним безконтактним носієм у вигляді ID картки № НОМЕР_4 , орган, що видав 1254, виданим від 30.06.2022. Позивач є учасницею бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій виданим Управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_5 від 19.12.2022 року серії НОМЕР_6 .

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_7 виданого Новогродівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Харків від 17.03.2022 року, позивач - ОСОБА_2 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , прізвище після державної реєстрації шлюбу «дружини» - ОСОБА_1 .

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, підтверджується копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 17.01.2019 №13, старшого сержанта ОСОБА_2 вважати такою, що з 17.01.2019 справи та посаду прийняла та приступила до виконання службових обов'язків.

В подальшому, позивача було призначено на інші посади у цій же військовій частині, що підтверджується наявними в матеріалах справи наступними копіями витягів із наказів командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині): №157 від 12.06.2019 року; №461 від 04.12.2019 року; №248 від 18.07.2020 року; №533 від 21.12.2020 року; №236 від 25.06.2021 року; №344 від 02.10.2021 року; №325 від 10.06.2022 року; №335 від 15.06.2022 року; №339 від 17.06.2022 року; №48 від 17.02.2023 року.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №62 від 03.03.2023 року, позивача з 04.03.2023 року було виключено зі списків особового складу частини та знято з усіх видів забезпечення.

Отже, судом встановлено, що позивач проходив військову службу у відповідача з 17.01.2019 по 03.03.2023 року, при цьому, відповідно до позовних вимог позивача спірним питанням є нарахування індексації грошового забезпечення позивачу за період з 17.01.2019 по 31.12.2022 року, що не заперечується сторонами по справі та підтверджується відповідними доказами.

Відповідно до довідки розрахунку грошового забезпечення від 05.07.2024 року №0989/10/2826 ОСОБА_4 за період з 19.01.2019 по 31.12.2019 року отримала індексації: січень - 0,00 грн.; лютий -травень - 134,47 грн.; червень -грудень - 206,72 грн.

Відповідно до довідки розрахунку грошового забезпечення від 05.07.2024 року №0989/10/2827 ОСОБА_4 за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 року отримала індексації: січень -квітень - 206,72 грн.; травень - липень - 216,51 грн.; серпень - грудень - 226,59 грн.

Відповідно до довідки розрахунку грошового забезпечення від 05.07.2024 року №0989/10/2828 ОСОБА_4 за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 року отримала індексації: січень - березень - 331,42 грн.; квітень - червень - 415,41 грн.; липень -листопад - 540,03 грн.; грудень - 563,19 грн.

Відповідно до довідки розрахунку грошового забезпечення від 05.07.2024 року №0989/10/2829 ОСОБА_4 за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 року отримала індексації: січень - 563,19 грн.; лютий - квітень - 672,35 грн.; травень - 913,01 грн.; червень - 1 017,21 грн.; липень - 1066,00 грн.; серпень - жовтень - 1 281,80 грн.; листопад - 1 424,80 грн.; грудень - 1 470,83 грн.

Спірним питанням у даній справі є нарахування та виплата індексації грошового забезпечення за період несення позивачем військової служби з 19.01.2019 по 31.12.2022 року з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Положеннями статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ (далі-Закон №1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Положеннями статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 5 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації цих положень Закону Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно з пунктом 11 вказаного Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01.01.2016 101 відсоток).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV"Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 8 п. 4 Порядку).

Відповідно до пункту 6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

На підставі системного аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.

Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

При цьому обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.

Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №240/4911/18, від 07.08.2019 у справі №825/694/17, від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19, від 05.02.2020 у справі № 825/565/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції зробив висновок, що на момент підвищення тарифних ставок в березні 2018 року позивач не проходив військову службу у відповідача та не отримував доходу, а отже в спірних правовідносинах не можливо розрахувати розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А) та дослідити перевищення розміру підвищення доходу (А) суми можливої індексації (Б), оскільки розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року має обчислюватись виходячи з суми грошового забезпечення позивача (включно зі всіма складовими грошового забезпечення, які не мають разового характеру), яке в лютому та березні 2018 року їй не нараховувалось і не виплачувалось.

Колегія суддів з таким висновком не погоджується та зазначає.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №48 від 17.02.2023 року, ОСОБА_1 , старшого помічника начальника відділення персоналу військової частини НОМЕР_1 звільнено від займаних посад і зараховано у розпорядження командира військової частини НОМЕР_5 (утримувати у списках особового складу та всіх видах забезпечення військової частини НОМЕР_1 ).

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №62 від 03.03.2023 року, позивача вважати такою, що з 04 березня 2023 року справи та посаду здала та вибула до нового місця служби до військової частини НОМЕР_8 . З 04.03.2023 року було виключено зі списків особового складу частини та знято з усіх видів забезпечення.

25 липня 2024 року на адресу суду першої інстанції буда надана заява про долучення до матеріалів справи довідки про проходження служби.

В зазначеній довідці про проходження служби містяться такі відомості:

16.10.2010 - 11.10.2010 - курсант, Військова частина НОМЕР_9 , АДРЕСА_2 ;

11.10.2010 - 25.03.2014 - телефоніст, Військова частина НОМЕР_10 , АДРЕСА_3 ;

25.03.2014 - 30.08.2014 - старший телефоніст, Військова частина НОМЕР_10 ;

31.08.2014 - 28.02.2017 - курсант. Військовий коледж сержантського складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизацій, м. Полтава;

01.03.2017 - 15.01.2019 - технік. Військова частина НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 ;

17.03.2019 - 11.06.2019 - технік. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

11.06.2019 - 04.12.2019 - помічник начальника стройової частини відділення персоналу. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

04.12.2019 - 18.07.2020 - помічника начальника відділення персоналу. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

18.07.2020 - 21.12.2020 - офіцер служби зв'язків з громадськістю. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

21.12.2020 - 25.06.2021 - інструктор танкового батальйону. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

25.06.2021 - 20.10.2021 - командир відділення управління взводу управління командира батареї реактивної артилерійської батареї бригадної артилерійської групи. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

02.10.2021 - 10.06.2022 - головний сержант - командир ремонтного відділення бронетанкової техніки взводу технічного забезпечення танкового батальйону. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

10.06.2022 - 15.06.2022 - помічник начальника стройової частини відділення персоналу. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

15.06.2022 - 17.02.2023 - старший помічник начальника відділення персоналу. Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ;

17.02.2023 - 04.03.2023 - у розпорядженні командира Військової частини НОМЕР_5 , АДРЕСА_4 ;

06.03.2023 - по т.ч. - офіцер-психолог танкового батальйону Військової частини НОМЕР_8 , АДРЕСА_6 .

Отже, на час розгляду справи в суді першої інстанції, позивачем надавались докази щодо періодів проходження служби, зокрема з 01.03.2017 по 15.01.2019 - у Військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 ).

Стосовно позовних вимог щодо врахування абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивача за період з 17.01.2019 по 31.12.2022, суд зазначає наступне.

Так, з 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 у редакціях, які застосовувалися з 01.12.2015 до 01.04.2021, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме:

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Ураховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, суд дійшов висновку, що повноваження військової частини щодо виплати цієї суми не є дискреційними. Своєю чергою, обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивачки отримати такий вид індексації грошового забезпечення.

Оскільки 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу ОСОБА_1 за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

У цьому контексті суд зауважує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Так, суд повинен встановити:

- розмір підвищення доходу позивачки в березні 2018 року (А);

- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку № 1078).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачці індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

З наведеного аналізу випливає, що для з'ясування питання чи має позивач право на застосування при нарахуванні його індексації грошового забезпечення починаючи з березня 2018 року приписів абзацу 3, 4, 5 пункту 5 Порядку №1078, необхідно з'ясувати розмір грошового забезпечення позивача за попередній місяць (лютий 2018 року), розмір індексації, що мав бути нарахований в цьому місяці, а також суму нарахованого грошового забезпечення без урахування складових, що мають разовий характер, за місяць, в якому відбулося підвищення посадових окладів (березень 2018 року).

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2024 року зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 надати:

- довідку-розрахунок про грошове забезпечення позивача за період військової служби у Військовій частині НОМЕР_2 ;

- витяги із наказу командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) щодо періоду військової служби ОСОБА_1 (прийняття на службу, призначення на інші посади, звільнення зі служби, тощо).

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №40 від 01.03.2017 року, молодшого сержанта ОСОБА_2 , яка прибула з Військового коледжу сержантського складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації, м. Полтава, з 01 березня 2017 року зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення і вважати такою, що 01 березня 2017 року справи та посаду прийняла та приступила до виконання службових обов'язків за посадою.

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №11 від 15.01.2019 року, старшого сержанта ОСОБА_2 вважати такою, що 15 січня 2019 року справи та посаду здала та вибула до нового місця служби до м. Маріуполь Донецької області. 15 січня 2019 року виключена зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 від 09.10.2024 року №921/3394 про виплачене грошове забезпечення ОСОБА_4 у Військовій частині НОМЕР_2 з 01.03.2017 року по 15.01.2019 року, за період березень 2017 - листопад 2018 індексація не нараховувалась; в грудні 2018 - 71,08 грн.; в січні 2019 року - 34,39 грн.

Отже, за період проходження позивачем служби у Військовій частині НОМЕР_2 з 01.03.2017 року по 15.01.2019 року та у Військовій частині НОМЕР_1 з 17.01.2019 року по 31.12.2022 року індексація - різниця відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 не нараховувалась та не виплачувалась.

Суд зазначає, що позивач не проходила військову службу саме у відповідача, але отримувала дохід у Військовій частині НОМЕР_2 , а отже в спірних правовідносинах можливо розрахувати розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А) та дослідити перевищення розміру підвищення доходу (А) суми можливої індексації (Б), оскільки розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року має обчислюватись виходячи з суми грошового забезпечення позивача (включно зі всіма складовими грошового забезпечення, які не мають разового характеру), яке в лютому та березні 2018 року їй нараховувалось та виплачувалось.

З довідки про виплачене грошове забезпечення ОСОБА_4 у Військовій частині НОМЕР_2 з 01.03.2017 року по 15.01.2019 року судом встановлено, що позивачем у лютому-березні 2018 року отримано таке грошове забезпечення:

у лютому 2018 року в сумі 8252,48 грн, у тому числі:

- оклад за військовим званням - 45,00 грн.;

- посадовий оклад - 760,00 грн.;

- надбавка за вислугу років - 161,00;

- надбавка (ВОВЗ) - 483,00 грн.;

- премія - 3708,80 грн.;

- щомісячна додаткова грошова винагорода - 3094,68 грн.;

у березні 2018 року в сумі 8663,78 грн, у тому числі:

- оклад за військовим званням - 740,00 грн.;

- посадовий оклад - 3260,00 грн.;

- надбавка за вислугу років - 1200,00;

- надбавка (ВОВЗ) - 520,00 грн.;

- премія - 2943,78 грн.;

Крім того, щомісячна додаткова грошова винагорода, яка була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців, про що неодноразово висловлювався Верховний суд в постановах від 16.05.2019 року у справі №826/11679/17, від 29.11.2019 року у справі № 822/112/18.

Ці види нарахувань входять до складу грошового забезпечення позивача в силу положень частини 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Таким чином, розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року склав 411,30 грн (8663,78 грн (грошове забезпечення за березень 2018 року) - 8252,48 грн (грошове забезпечення за лютий 2018 року)).

Прожитковий мінімум у березні 2018 року складав 1762,00 грн., а величина приросту індексу споживчих цін - 253,30%.

Сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (Б) відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку № 1078 у такому разі склала: 1762,00 грн. х 253,30% / 100% = 4463,15 грн.

До аналогічних висновків щодо розміру суми можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року дійшов Верховний суд в постанові від 22.06.2023 року по справі № 520/6243/22.

Таким чином, розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року в даному разі є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Отже, на підставі абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума належної позивачу індексації-різниці складає: 4463,15 грн. - 411,30 грн. = 4051,85 грн.

Березень 2018 року в контексті застосування у спірних правовідносинах є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем), а тому значення індексу споживчих цін у цьому місяці приймається за 1 або 100 відсотків (Пункт 5 Порядку №1078).

Згідно офіційних даних на сайті Державної служби статистики України з квітня 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%.

При цьому індексація повинна проводитися з урахуванням абзацу 4 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.

Таким чином, починаючи з березня 2018 року, сума індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 має виплачуватися у розмірі 4051,85 грн. до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення.

Отже, висновки суду, що позивач станом на березень 2018 року не проходила військову службу та в лютому, березні 2018 року їй не нараховувалось і не виплачувалось грошове забезпечення спростовуються матеріалами справи.

Згідно з матеріалами справи, відповідач не нараховував і не виплачував позивачу індексацію-різницю за період з 17.01.2019 року по 31.12.2022 року та не вирішував питання щодо наявності у позивача права на цей вид індексації у спірний період.

Суд звертає увагу на те, що нарахування суми індексації належить до безпосередніх повноважень відповідача як роботодавця. Визначення розміру індексації грошового забезпечення, який підлягає виплаті на користь позивача, належить до компетенції відповідача і суд не має повноважень здійснювати його розрахунок до моменту проведення такого розрахунку відповідачем. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.

Таким чином, враховуючи, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність щодо не вирішення питання про наявність у позивача права на отримання індексації-різниці за період з 17.01.2019 року по 31.12.2022 року, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Відповідно до положень частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.

Суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що обумовлює задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 р. у справі № 200/2437/24 - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 р. у справі № 200/2437/24 - скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення за період з 17.01.2019 по 31.12.2022 включно з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення за період з 17.01.2019 по 31.12.2022 включно, з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Повний текст постанови складений 31 жовтня 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді: І.В. Геращенко

І.Д. Компанієць